តុលាការ​សម្រេច​ឃុំ​ខ្លួន​បណ្ដោះអាសន្ន​តំណាង​ពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី​ ២៤​គ្រួសារ នៅ​តំបន់​ភ្នំ​១៥០០ ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់
សាលាដំបូង​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ នៅ​ល្ងាច​ថ្ងៃទី៩ ខែ​វិច្ឆិកា សម្រេច​ឃុំ​ខ្លួន តំណាង​ពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី ២៤​គ្រួសារ នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ អំពី​បទ កាប់ រុករាន និង​ឈូស​ឆាយ​ដី​ព្រៃ ក្នុង​តំបន់ការពារធម្មជាតិ។ មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ចង់​ឃើញ​រដ្ឋាភិបាល ដោះស្រាយ​បញ្ហា​វិវាទ​ដីធ្លី​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយ​សន្តិវិធី ជៀសវាង​ការ​ប្រើប្រាស់​វិធានការ​ច្បាប់ ។
សាលាដំបូង​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ នៅ​ល្ងាច​ថ្ងៃទី៩ ខែ​វិច្ឆិកា សម្រេច​ឃុំ​ខ្លួន​បណ្ដោះអាសន្ន តំណាង​ពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី ២៤គ្រួសារ និង​ជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​លំហែ​ភ្នំ១៥០០ នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ គឺ​លោកស្រី សេន ពិសី នៅ​ពន្ធនាគារ​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ឬ​មណ្ឌល​អប់រំ​កែប្រែទី៤ «ម៤» ទាក់ទង​នឹង​ការ​ចោទប្រកាន់​ពី​បទ កាប់​រុករាន និង​ឈូស​ឆាយ​ដី​ព្រៃ ក្នុង​តំបន់​ការពារ​ធម្មជាតិ ។
ពលរដ្ឋ​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី ២៤គ្រួសារ​នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ នៅក្នុង​ស្រុក​វាលវែង​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ លោកស្រី អេង អាង ចាត់ទុក​ថា ការ​សម្រេច​ឃុំ​ខ្លួន​នេះ​ថា ជា​ការ​បំបាក់​ស្មារតី​ពលរដ្ឋ​ដទៃ​ទៀត ដែល​នៅ​មិន​ទាន់​រុះរើ​ចាកចេញ តាម​ការ​ចង់​បាន​របស់​អាជ្ញាធរ។ លោកស្រី​អះអាង​ថា ផ្ទះ​ពលរដ្ឋ​ចំនួន ​២៤គ្រួសារ​នេះ គឺ​ស្ថិត​នៅ​ក្រោម​ស្ពាន​លេខ​៣៥ ដែល​ស្ថិត​នៅ​ឆ្ងាយ​ពី​ផ្លូវ​អន្ទង់អាំង ខណៈ​ទីតាំង​ភ្នំ​អន្ទង់អាំង ដែល​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត ចង់​ថែរក្សា​ជា​តំបន់​ការពារ​ធម្មជាតិ គឺ​ស្ថិត​គីឡូ​ម៉ែត្រ លេខ ១៣៦ ឡើង​ទៅ ។
លោកស្រី អេង អាង៖«ពួក​ខ្ញុំ​បារម្ភ ហើយ​ខូចចិត្ត​ចំពោះ​វិធានការ​ច្បាប់ ដែល​ដាក់​ទោសទណ្ឌ​ចំពោះ​មនុស្ស ដែល​អត់​ដឹង​អី ដែល​មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង ដែល​យក​ដី​រដ្ឋ​មក​ធ្វើ​ជា​សម្បត្តិ​ផ្ទាល់ខ្លួន ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ផ្លូវ​អន្ទង់​អាំង។ ហេតុអ្វី​តុលាការ​មិន​ពិនិត្យ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់​ថា ពួក​នាង​ខ្ញុំ​ទាំង​ ២០ ឬ​ ៣០​ជាង​គ្រួសារ​ហ្នឹង គឺ​មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ចំណុច​ហ្នឹង​ទេ។ សូម​ឲ្យ​តុលាការ​ពិនិត្យ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់​លាស់​មុន​នឹង​ចេញ​ដីកា​ឃាត់​ខ្លួន ឬ​ចាប់ខ្លួន ខុស​ពី​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ទាំង​អស់ ។ រាល់​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ទាំង​ប៉ុន្មាន​យើង​ខ្ញុំ​ ២៤​គ្រួសារ​ សូម​បដិសេធ មិន​ទទួល​យក​នូវ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ​ទេ»។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី នៅ​មិន​ទាន់​អាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​អយ្យការ​អម​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ អ្នកស្រី ផាន់ សុគន្ធថង ដើម្បី​សាកសួរ​ពី​បញ្ហា​នេះ​បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី៩ ខែ​វិច្ឆិកា។
នៅ​មុន​ការ​ឃុំខ្លួន​តំណាង​ពលរដ្ឋ ២៤គ្រួសារ នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ លោកស្រី សេន ពិសី ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​ថា កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកា អាជ្ញាធរ​បាន​នាំ​ខ្លួន​លោកស្រី ទៅ​សាលាដំបូង​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ហើយ​ចៅក្រម​ស៊ើបសួរ បាន​សាកសួរ​លោកស្រី អំពី​ប្រវត្តិ នៃ​ការ​មក​តាំង​លំនៅ នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០​នេះ។ ក្រោយ​ពី​ឆ្លើយតប​នឹង​សំណួរ​របស់​ចៅក្រម លោកស្រី ក៏​បាន​ផ្ដិត​មេដៃ​យល់​ព្រម​ប្រគល់​ដី​ជូន​រដ្ឋ​វិញ ប៉ុន្តែ​ ចៅក្រមនៅ​មិន​ទាន់​ដោះលែងលោកស្រី​​ឲ្យ​មាន​សេរីភាព​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​រសៀល​ថ្ងៃទី៩ ខែ​វិច្ឆិកា ។
លោកស្រី សេន ពិសី៖«ធ្វើ​ហើយ​ផ្ដិត​មេដៃ​អស់​ហើយ ប៉ុន្តែ​ជាក់ស្ដែង​យើង​ផ្ដិត​មេដៃ​ប្រគល់​ដី​ឲ្យ​ទៅ​រដ្ឋ​វិញ​ហើយ​ ប៉ុន្តែ​ យើង​នៅ​តែ​មិន​ទាន់​ទទួល​បាន​សេរីភាព យើង​នៅ​តែ​ត្រូវ​ចូល​ទៅ​សាកសួរ​ នៅ​ចំពោះ​មុខ​ចៅក្រម។ អ្វី ដែល​យើង​ផ្ដិត​មេដៃ​នេះ យើង​គិត​ថា រដ្ឋ​ត្រូវការ និង​មាន​ឯកសារ​ជាក់លាក់​សម្រាប់​យើង ប៉ុន្តែ​​ជាក់ស្ដែង​ អត់​មាន​ទេ។ គេ​ឲ្យ​ខ្ញុំ​រុះរើ​ស្អែក ឬ​យប់​ហ្នឹង ឬ​ល្ងាច​ហ្នឹង ឬ​ខាន​ស្អែក​ ដើម្បី​យើង​បាន​ចាកចេញ​ពី​កន្លែង​ឃុំ​នេះ​វិញ»។
ទាក់ទង​នឹង​បញ្ហា​នេះ អាជ្ញាធរ​បាន​ប្ដឹង​ពលរដ្ឋ​ចំនួន ​១៤​នាក់ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បទ​ល្មើស​ដូច​គ្នា​នេះ ហើយ​មាន​ពលរដ្ឋ​ចំនួន​ ៨នាក់​ហើយ ដែល​បាន​ចូលខ្លួន​បំភ្លឺ​នៅ​តុលាការ រួម​ទាំង​តំណាង​ពលរដ្ឋ លោកស្រី សេន ពិសី។
លោកស្រី សេន ពិសី ឲ្យ​ដឹង​ថា លោកស្រី ភ្ញាក់​ផ្អើល​ពេល​ឃើញ​អាជ្ញាធរ​យក​ដីកា​របស់​តុលាការ ដែល​បង្គាប់​ឲ្យ​នាំ​ខ្លួន​លោកស្រី ដោយ​អាជ្ញាធរ​អះអាង​ថា លោកស្រី​ខកខាន​ចូលខ្លួន​តាម​ដីកា​កោះហៅ ២​លើក​រួច​មក​ហើយ ប៉ុន្តែ​ លោកស្រី​បាន​បញ្ជាក់​ថា លោកស្រីពុំ​បាន​ទទួល​ដីកា​កោះ​ហៅ​ទាំង​ ២លើក​នោះ​ទេ ។
ពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​មាន​ទំនាស់​ដីធ្លី ២៤​គ្រួសារ នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ ឬ​ភ្នំ​អន្ទង់អាំង​ឲ្យ​ដឹង​ថា តំណាង​ពលរដ្ឋ​ ២៤គ្រួសារ លោកស្រី សេន ពិសី ជា​បុគ្គល​សកម្ម​ម្នាក់ ដែល​សកម្ម ក្នុង​ការ​តវ៉ា ទាមទារ​ស្វែង​រក​ដំណោះស្រាយ និង​សិទ្ធិ​មាន​លំនៅឋាន​សមរម្យ ហើយ​នៅ​ថ្ងៃ​សាកសួរ​នេះ ក៏​មាន​ពលរដ្ឋ​ផ្សេង​ទៀត ឡើង​មក​គាំទ្រ​គាត់​ផង​ដែរ។ កាលពី​ខែ​កក្កដា កន្លង​ទៅ​ពលរដ្ឋ ២៤គ្រួសារ នៅ​ស្រុក​វាលវែង ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ធ្លាប់​បាន​ដាក់​ញត្តិ​ស្នើសុំ​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​កាត់​ឆ្វៀល​ដី ពី​ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា លោក ហ៊ុន សែន ដោយ​អះអាង​ថា ចំណុច​ស្ពាន​លេខ ៣៥ ចុះ​ក្រោម គឺ​មិន​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ការពារ​ធម្មជាតិ ចន្លោះ​គីឡូ​ម៉ែត្រ លេខ ១៣៦-១៣៨ នោះ​ឡើយ។ លុះ​ដល់​ខែ​សីហា ព្រឹទ្ធសភា​បាន​ផ្ញើរ​លិខិត​ជូន​អភិបាល​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ លោក ខូយ រីដា ឲ្យ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដី​ធ្លី​ពលរដ្ឋ ដែល​មិន​ស្ថិត​នៅ​លើ​ផ្លូវ​អន្ទង់​អាំង​ចំនួន ២៤​គ្រួសារ ប៉ុន្តែ​ពលរដ្ឋ អះអាង​ថា មក​ទល់​នឹង​ពេល​នេះ នៅ​ពុំ​ទាន់​មាន​ដំណោះស្រាយ​ណា​មួយ​ឡើយ​ទេ។
រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់​បាន​ចាប់​ផ្តើម​បង្ខំ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ចេញ​ពី​ដីធ្លី​នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ ជា​បន្ត​បន្ទាប់ និង​ព្រមាន​មិន​ទទួលខុសត្រូវ​ចំពោះ​ការ​ខូចខាត និង​ចាត់​វិធានការ​ច្បាប់ ចំពោះ​ពលរដ្ឋ ចំនួន​​ ៣១គ្រួសារ នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ ស្រុក​វាលវែង ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ប្រសិនបើ​​ពលរដ្ឋ​មិន​ព្រម​រុះរើ​ចាកចេញ ឬ​ដាក់ពាក្យ​ស្នើសុំ​គោល​នយោបាយ​ដីធ្លី​ជាមួយ​អាជ្ញាធរ ខណៈ​ពលរដ្ឋ ៦៧​គ្រួសារ​ផ្សេង​ទៀត បាន​យល់​ព្រម​រុះរើ​ពី​តំបន់​ភ្នំ​១៥០០ និង​ចាកចេញ​ទៅ​ទីតាំង​ថ្មី ដែល​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​បាន​រៀបចំ​ហើយ។
ការ​ចាត់​វិធានការ​ក្តៅ​បណ្តេញ​ពលរដ្ឋ​ចេញ​ពី​ដី​ធ្លី​នេះ ធ្វើឡើង​ក្រោយ​ពី​នាយករដ្ឋមន្ត្រី លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត កាល​ពី​ចុង​ខែ​មីនា​កន្លង​ទៅ បាន​បញ្ជា​ឲ្យ​មន្ត្រី​ក្រោម​ឱវាទ ពិនិត្យ​មើល​ដី​នៅ​តំបន់​ភ្នំ១៥០០ ដើម្បី​ទុក​ជា​ធម្មជាតិ។ លោក​ថ្លែង​បែប​នេះ នៅ​ក្នុង​ ពិធី​សម្ពោធ​ឆ្លង​ព្រះ​បទុម​ចេតិយ នៅ​វត្ត​មណីរតនារាម នៅ​ក្រុង​ពោធិ៍សាត់ ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ នាយក​ទទួល​បន្ទុក​កិច្ចការ​ទូទៅ នៃ​អង្គការ​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត សោកស្ដាយ ចំពោះ​ការ​ប្រើប្រាស់​ចំណាត់ការ​តាម​ផ្លូវ​តុលាការ ចំពោះ​បញ្ហា​វិវាទ​ដីធ្លី។ លោក​ចង់​ឃើញ​អាជ្ញាធរ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ជជែក​ចរចា​គ្នា​រក​ដំណោះស្រាយ​ដោយ​សន្តិវិធី ជៀសវាង​ការ​ប្រើប្រាស់​វិធានការ​ច្បាប់។
លោក អំ សំអាត៖«យើង​ជា​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល យើង​យល់​ឃើញ​ថា អាជ្ញាធរ និង​ពលរដ្ឋ​គួរតែ​បន្ត​ការ​ចរចា និង​ជជែក​គ្នា ដើម្បី​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​មួយ​ដោយ​សន្តិវិធី ជាជាង​ការ​ប្រើប្រាស់​តាម​ប្រព័ន្ធ​ច្បាប់ ជាពិសេស​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ ដែល​នាំ​ឲ្យ​មាន​ការ​ចាប់​ខ្លួន ការ​ឃុំ​ខ្លួន។ វា​ជា​យន្តការ​មួយ ឬ​ក៏​ដំណោះស្រាយ​មួយ ដែល​មិន​ល្អ​ទេ ហើយ​អ្វី​ដែល​សំខាន់​យើង​ចង់​ឃើញ​ការ​ដោះស្រាយ និង​ការ​ចរចា​គ្នា​ដោយ​សន្តិវិធី ហើយ​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​មួយ ដែល​អាច​ទទួល​យក​បាន​ទាំង​អស់​គ្នា វា​ជា​រឿង​ល្អ។ កាល​ណា​មាន​ការ​ប្ដឹងផ្ដល់ មាន​ការ​ចាប់ មាន​ការ​ឃុំ​ខ្លួន នឹង​អាច​ទទួល​បាន​នូវ​ការ​រិះគន់​ពី​សាធារណជន និង​មតិ​ផ្សេងៗ​ពី​ការ​ចាប់​ខ្លួន​ហ្នឹង​ទៅ​វិញ»។
ពលរដ្ឋ​ស្នើ​ដល់​តុលាការ​ឲ្យ​ទម្លាក់​ការ​ចោទ​ប្រកាន់ លើ​តំណាង​ពលរដ្ឋ​មាន​វិវាទ​ដីធ្លី ២៤​គ្រួសារ លោកស្រី សេន ពិសី ហើយ​បើ​គ្មាន​ដំណោះស្រាយ​សមរម្យ​ទេ ពួកគាត់​នឹង​បន្ត​ការ​តវ៉ា​ទាមទារ​​តុលាការ​ដោះលែង​តំណាង​ពលរដ្ឋ លោកស្រី សេន ពិសី ឲ្យ​មាន​សេរីភាព​ឡើង​វិញ៕