សង្គម​ស៊ីវិល​ស្នើ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​កំពត​ស៊ើបអង្កេត​មន្ត្រី​ឃុបឃិត​ជាមួយ​អ្នក​មានអំណាច​ធ្វើ​ប្លង់​រឹង​ដី​ជាង ១០០​ហិកតារ មិន​ប្រក្រតី
ពលរដ្ឋ​ជិត ១០០​គ្រួសារ​អំពាវនាវ​ឱ្យ​អភិបាល​ខេត្ត​កំពត លោក ម៉ៅ ធនិន ផ្តល់​ដំណោះស្រាយ ករណី​ដីស្រែ​ចម្ការ​របស់​ពួកគាត់ ត្រូវ​មន្ត្រី​សុរិយោដី​ឃុបឃិត​ជាមួយ​អ្នកមាន​លុយ​មាន​អំណាច​ធ្វើ​ប្លង់​រឹង រំលោភ​យក​អស់​ជាង ១០០​ហិកតារ​។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​ស្នើ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​នេះ​ពន្លឿន ស៊ើបអង្កេត​ករណី​នេះ​ដោយ​តម្លាភាព​និង​យុត្តិធម៌។
ពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ភូមិ​ព្រែក​ត្នោត សង្កាត់​ព្រែក​ត្នោត ក្រុង​បូកគោ ខេត្ត​កំពត ព្រួយបារម្ភ ខ្លាចក្រែង បាត់បង់​ដីស្រែ​ចម្ការ កេរ​ឪពុក​ម្តាយ​របស់​ពួកគាត់ ដែល​អាស្រ័យ​ផល ជាច្រើន​ជំនាន់​មក​ហើយ​។​
ក្ដី​បារម្ភ​នេះ​កើតមានឡើង​ក្រោយពី​ដីស្រែ​ចម្ការ​របស់​អ្នកភូមិ​ព្រែក​ត្នោត​ទំហំ​ជាង ១០០ ហិកតារ​ដោយមាន​ផ្នែក​ខ្លះ ប៉ះចំ​ដី​ព្រៃ​អភិរក្ស​ដែល​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ក្រសួង​បរិស្ថាន បែរ​ជា​មាន​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ កាន់កាប់​ដោយ​បុរស​ឈ្មោះ យឹម សុគន្ធ និង​បក្ខពួក ដោយ​ស្ងាត់ៗ។
ពលរដ្ឋ​រស់នៅ​សង្កាត់​ព្រែក​ត្នោត លោក តឹង យិន ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី នៅ​ថ្ងៃទី​២៦ តុលា​ថា អ្នកភូមិ​ភ្ញាក់ផ្អើល ក្រោយពី​ដឹង​ថា ដីស្រែ​ចម្ការ ដែល​ពួកគាត់​ធ្វើ​កសិកម្ម​ចិញ្ចឹមជីវិត​បែរ​ជា​មាន​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ គ្រប់គ្រង​ដោយ​ក្រុម​អ្នកមាន​លុយ​មាន​អំណាច។ លោក​ថា ពលរដ្ឋ​ជាច្រើន​នាក់ បាន​លើកគ្នា​តវ៉ា និង​ប្តឹង​ទៅ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ដល់​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ជាច្រើន​ខែ​មក​ហើយ ក៏ប៉ុន្តែ​មិន​ទាន់​មាន​ដំណោះស្រាយ​នៅ​ឡើយ​ទេ។ លោក​ឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា ក្រុម​ពលរដ្ឋ​គ្រោង​នឹង​លើកគ្នា​តវ៉ា​ម្ដងទៀត ដោយ​ស្នើ​ឱ្យ​អភិបាល​ខេត្ត លោក ម៉ៅ ធនិន រក​យុត្តិធម៌។
លោក តឹង យិន៖ «ពលរដ្ឋ​នៅ​ធ្វើស្រែ​ចម្ការ​បាន គេ(​មន្ត្រី​)សន្យា​ថា គេ​កាត់​ឆ្វៀល​ឱ្យ តែ​ពលរដ្ឋ​គាត់​មិន​អស់ចិត្ត គាត់​ឡើង​តវ៉ា ហូរហែ​រហូត»។
ពលរដ្ឋ​ដដែល​បន្ថែម​ថា កន្លង​ទៅ អាជ្ញាធរ​សង្កាត់​ព្រែក​ត្នោត និង អាជ្ញាធរ​ក្រុង​បូកគោ​បាន​មោឃភាព​ឯកសារ​ទាំងអស់ ពាក់ព័ន្ធ​ពាក្យ​ស្នើសុំ​កាន់កាប់​ដី របស់​ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នោះ​។ លោក​ថា បុរស​ឈ្មោះ យឹម សុគន្ធ ដែល​មាន​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​នោះ ពលរដ្ឋ​មិន​ដឹង​ថា ធ្វើការ​នៅ​ស្ថាប័ន​ណា​នោះ​ទេ។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិនទាន់​អាច​ទាក់ទង​សុំ​ការ​បំភ្លឺ​រឿង​នេះ​ពី​អភិបាល​ខេត្តកំពត លោក ម៉ៅ ធនិន បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី ២៦ តុលា ដោយ​ទូរស័ព្ទ​ហៅ​ចូល​ច្រើនដង តែ​គ្មាន​អ្នក​លើក។
ចំណែក បុរស​ឈ្មោះ យឹម សុគន្ធ ដែល​ពលរដ្ឋ​អះអាង​ថា លួច​ធ្វើ​ប្លង់​រំលោភ​យក​ដីស្រែ​អ្នកភូមិ ក៏​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​ពុំ​ទាន់​អាច​ទាក់ទង​បាន​ដែរ នៅ​ថ្ងៃ​ដដែល​នេះ។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ មន្ត្រី​ពង្រឹង​សិទ្ធិអំណាច​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន នៃ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក លោក ប៉ែន ប៉ុណ្ណារ៍ ពន្យល់​ថា ការ​ធ្វើ​ប្លង់​មិន​ប្រក្រតី​ជាន់​ចំ​ដី​របស់​ពលរដ្ឋ​គឺជា​កំហុស​របស់​មន្ត្រី​ជំនាញ​សុរិយោដី និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ ដែល​ត្រូវ​ទទួលខុសត្រូវ​ចំពោះមុខ​ច្បាប់​។ លោក​សង្ស័យ​ថា ករណីនេះ​អាច​ពាក់ព័ន្ធ​អំពើពុករលួយ។
លោក ប៉ែន ប៉ុណ្ណារ៍៖ «ចំពោះ​ឧកញ៉ា​ប្រើ​ល្បិច​វា​មាន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​អំពើពុករលួយ ក្នុង​ការ​ចេញ​ប័ណ្ណ​ប្លង់​រឹង​ទុច្ចរិត​ហ្នឹង បើ​រក​ឃើញ គាត់​ត្រូវ​មាន​ទោសឧក្រិដ្ឋ ជាមួយ​មន្ត្រី​សុរិយោដី បើ​តាម​ច្បាប់ ក្លែង​ឯកសារ​ជា​សាធារណៈ​មានទោស ៥ ទៅ ១០ ឆ្នាំ​។ បើ​មាន​ពុករលួយ​ក្នុង​ហ្នឹង​ទៀត មន្ត្រី​ដែល​ចេញ​ប្លង់ ត្រូវ​មានទោស​ពី ៧ ឆ្នាំ ទៅ ១៥ ឆ្នាំ ។ ឧកញ៉ា បើសិន​គេ​រក​ឃើញ​ថា គាត់​សូក​មន្ត្រី គាត់​ត្រូវ​មាន​ទោស​ពី ៥ ទៅ ១០ ឆ្នាំ។
មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​រូប​នេះ​បន្ថែម​ថា ករណី​មន្ត្រី​ជំនាញ ធ្វើ​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​មិន​ប្រក្រតី​មិន​ត្រឹមតែ​កើត​មាននៅ​ខេត្តកំពត​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ គឺ​កើតមាន​ស្ទើរ​គ្រប់​ខេត្ត​/​ក្រុង ហើយ​កម្រ​ឃើញ រដ្ឋាភិបាល​និង​តុលាការ​មាន​ចំណាត់ការ​ច្បាប់​ដាក់ទោស​ទណ្ឌ​លើ​មន្ត្រី​ខិលខូច និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ៕