អ្នក​ភូមិ​នៅ​ខេត្តព្រះវិហារ​ព្រួយ​បារម្ភ​ពី​ជីវភាព​ក្រោយ​ពី​អាជ្ញាធរ និង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន ហាម​ពួក​គាត់​មិន​ឱ្យ​ប្រមូល​ផល​ស្រូវ
អ្នក​ភូមិ​ប្រមាណ ១០០គ្រួសារ នៅ​ខេត្តព្រះវិហារ ព្រួយ​បារម្ភ​ពី​ជីវភាព​កាន់​តែ​លំបាក ក្រោយ​ពី​អាជ្ញាធរ និង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ចិន ហេង ហ្វូ គ្រុប ស៊ូហ្គឺរ អីនដាស្ទ្រី (Hengfu Group Sugar Industry) បន្ត​ហាម​អ្នក​ភូមិ​​​មិន​ឱ្យ​ច្រូត​​ស្រូវ ហើយ​គេចវេះ​មិន​ដោះស្រាយ​បញ្ហា។ ការ​លើក​ឡើង​នេះ​ ធ្វើ​ឡើយ​ក្រោយ​ពេល ដែល​អ្នក​ភូមិ​​បាន​មក​រង់ចាំ​ជួប​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត ដែល​សន្យា​ថា នឹង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​បញ្ចប់ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២ ខែវិច្ឆិកា ប៉ុន្តែ​អាជ្ញាធរ​កុហក​មិន​មក​ជួប​ពលរដ្ឋ​នោះ​ឡើយ។
ជន​ជា​ដើម​ភាគ​តិច​កួយ​ប្រមាណ ១០០គ្រួសារ មកពី​ភូមិ​បុស្ស និង​ភូមិប្រើសក្អក ស្រុកឆែប សោកស្ដាយ ដែល​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត ចេះ​តែ​បន្ត​ពន្យារ​ពេល មិនព្រម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​បញ្ចប់ រវាង​អ្នកភូមិ និង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​ចិន ហេង ហ្វូ (Hengfu)។
ជន​ជាតិ​ដើម​ភាគ​តិច​កួយ លោក ហាច មិច ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី នៅ​ថ្ងៃ​ទី២ ខែវិច្ឆិកា ថា អ្នក​ភូមិ​ជាច្រើន​គ្រួសារ​បាន​មក​ជួប​ជុំ​គ្នា​នៅ​លើ​ដី ដែល​កំពុង​មាន​ជម្លោះ​ជា​មួយ​ ក្រុម​ហ៊ុន​ចិន ចាប់​តាំង​ពី​ថ្ងៃ​ទី១ ដល់​ទី២ ខែវិច្ឆិកា ដើម្បី​ចាំ​​ជួប​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត ប៉ុន្តែ​ពុំ​ទាន់​បាន​ជួប​នោះ​ទេ។ លោក​ថា ការណ៍​ដែល​ពលរដ្ឋ រង់ចាំ​ជួប​នេះ ដោយ​តែ​អាជ្ញាធរ​សន្យា នឹង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី រវាង​ពលរដ្ឋ និង​ភាគី​ក្រុម​ហ៊ុន​បញ្ចប់ ហើយ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​អ្នក​ភូមិ​ប្រមូល​ផល​ស្រូវ​ឡើង​វិញ។
អ្នក​ភូមិ​រូប​នេះ​បារម្ភ​ថា ប្រសិន​បើ​អាជ្ញាធរ​នៅ​តែ​ពន្យារ ពេល​មិន​ព្រម​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី ហើយ​មិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ពួក​គាត់​ប្រមូល​ស្រូវ​ក្នុង​ពេល​ឆាប់ៗ នេះ​ទេ ស្រូវ​របស់​អ្នក​ភូមិ​ជាង ២០០ហិកតារ​នឹង​ប្រឈម​ការ​ខូចខាត ហើយ​នឹង​ប៉ះពាល់​ដល់​ជីវភាព​គ្រួសារ ព្រោះ​ថា ដំណាំ​ស្រូវ​ទាំង​នោះ ពួក​គាត់​ខ្ចី​លុយ​គេ​មក​ធ្វើ។
ទន្ទឹមគ្នា​នោះ​លោក​ថា អ្នក​ភូមិ ក៏​បារម្ភ​ខ្លាច​បក្ខពួក​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន លោក ឈៀង គង់នៅ ទៅ​លួច​ច្រូត​ស្រូវ​យក​ទៅ​លក់​ទៀត​​​ព្រោះ​ថា កន្លងទៅ​បុគ្គល​រូប​នេះ បាន​លួច​ច្រូត​ស្រូវ​របស់​អ្នក​ភូមិ​អស់​ចំនួន​២ហិកតារ​កន្លះ​ម្ដង​រួច​មក​ហើយ ដោយ​គ្មាន​អាជ្ញាធរ​ណា​អើពើ ឬ​ហាម​ឃាត់​នោះ​ទេ។ លោក​ស្នើ​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​ឱ្យ​ជួយ​ពន្លឿន​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ​ឱ្យ​ឆាប់។
លោក ឈៀង គង់នៅ៖«ខ្ញុំ​ចង់​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​គាត់​ចុះ​មើល​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​ពួក​គាត់​អាស្រ័យផល​លើ​ដី​នេះ ដើម្បី​ឱ្យ​គាត់​ប្រមូល​ផល ច្រូតកាត់​ឱ្យ​បាន​ស្រួល​កុំ​ឱ្យ​ពួក​ទាហាន និង​តំណាង​ក្រុម​ហ៊ុន មក​ហាម​ឃាត់​។​ប្រសិន​បើ​ពួក​ខ្ញុំ ពុំ​បាន​ស្រូវ​នេះ ទៅ​លក់ សង​បំណុល​ធនាគារ​វិញ​ទេ ពួក​គាត់​ខ្ញុំ​ដឹង​តែ​ធ្លាក់​ទឹក​ធ្លាក់​ភក់​អស់​ហើយ។ បង​ប្អូន​អ្នក​ភូមិ​សហគមន៍ ពួក​គាត់​យក​លុយ​មក ដើម្បី​បង្កើន​ផល តែ​មិន​បាន​បង្កើន​ផល ហើយ​បាត់​ស្រូវ គឺ​ស្មើ​នឹង​បាត់បង់​ជីវិត»។
វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ពុំ​អាច​ទាក់ទង​អភិបាល លោក គីម រិទ្ធី និង​អភិបាល​ស្រុក​ឆែប​ស្ដីទី លោក អ៊ុំ សុភឿន ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ជុំ​វិញ​រឿង​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី២ ខែវិច្ឆិកា។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក្ដី លោក អ៊ុំ សុភឿន ធ្លាប់​ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៣០ ខែតុលា​ថា អ្នក​ភូមិ​ទាំង​អស់ ដែល​អាស្រ័យផល​ស្រូវ​នៅ​លើ​ដី​មាន​ជម្លោះ​ មិន​ទាន់​អាច​ច្រូត​ស្រូវ​បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ ដរាប​ណា​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​មិន​ទាន់​បាន​ដោះស្រាយ​បាន​រួច​រាល់។
ទាក់ទិន​រឿង​នេះ​អនុប្រធាន​ផ្នែក​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ដីធ្លី និង​ធនធានធម្មជាតិ​នៃ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) លោក យិន ម៉េងលី លើក​ឡើង​ថា ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​របស់​អាជ្ញាធរ​និង​តំណាង​ក្រុម​ហ៊ុន​មក​លើ​ពលរដ្ឋ​មិន​ឱ្យ​ប្រមូល​ផល​ស្រូវ​នេះ គឺ​ជា​រឿង​ដែល​មិន​ត្រឹម​ត្រូវ​នោះ​ទេ ព្រោះ​ថា ករណី​នេះ​នឹង​​ប៉ះពាល់​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​ជីវភាព​ពលរដ្ឋ។ លោក​ថា អាជ្ញាធរ​គួរតែ​ពិចារណា​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​នេះ​ឱ្យ​បាន​ត្រឹមត្រូវ និង​​ផ្ដល់​យុត្តិធម៌​ទាំង​សងខាង ដើម្បី​បញ្ចប់​ជម្លោះ​ដ៏​រ៉ាំរ៉ៃ​នេះ។
លោក យិន ម៉េងលី៖«ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​មេត្តា​ពិនិត្យ​លើ​រឿង​នេះ​ឡើង​វិញ ហើយ​ចុះ​ធ្វើ​អន្តរាគមន៍​ពាក់ព័ន្ធ​បញ្ហា​ស្រូវ។ បញ្ហា​ដី​ក៏​អ៊ីចឹង​ដែរ ត្រូវ​តែ​ពិនិត្យ​ថា តើ​ក្រុមហ៊ុន ដែល​បាន​យក​ដី​ទៅ​ហ្នឹង បាន​អនុវត្ត​តាម​កិច្ច​សន្យា​ហ្នឹង​ដែរ​អត់ ឬ​ក៏​យក​ដី​ទៅ​ទុក​ចោល ឬ​ក៏​យក​ដី​ទៅ​ជួល​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ដទៃ​ទៀត ព្រោះ​ថា ប្រសិន​បើ​យក​ដី​ទៅ​ទុក​ចោល រដ្ឋ​ត្រូវ​ធ្វើ​ការ​ដកហូត​មក​វិញ ដើម្បី​សម្បទាន​សង្គម​កិច្ច​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ»។
កាល​ពី​ដើម​ខែ​តុលា អភិបាល​រង​ខេត្ត លោក យឹម បញ្ញា និង​អាជ្ញាធរ​ភូមិ​ឃុំ រួម​និង​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន លោក ឈៀង គង់នៅ ​បាន​ចុះ​ជួប​អ្នក​ភូមិ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដីធ្លី​នេះ​ម្ដង​ជា​ពីរ​ម្ដង​ហើយ​ ក្រោយ​ពី​អ្នក​ភូមិ​បាន​ប្ដឹង​ទៅ​អាជ្ញាធរ​ថា​ បក្ខ​ពួក​លោក​ ឈៀង គង់នៅ បាន​ប្រើ​ប្រាស់​អំពើ​ហិង្សា​ គំរាមកំហែង និង​រារាំង​អ្នក​ភូមិ​មិន​ឱ្យ​ច្រូតស្រូវ​នៅ​លើ​ដី​អាស្រ័យផល ប្រសិនបើ​អ្នក​ភូមិ​ទាំងនោះ​មិនព្រម​កិច្ចសន្យា​ឈប់​អាស្រ័យ​ផល​លើ​ដី​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ទៀត។
ប៉ុន្តែ ដោយ​សារ​តែ​អ្នក​ភូមិ​ទ្រាំ​នឹង​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​ពី​សំណាក់​តំណាង​ក្រុមហ៊ុន និង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ពុំ​បាន ទើប​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៨ តុលា ពួក​គាត់​ជិត ១០០គ្រួសារ ក៏​ព្រម​ធ្វើ​កិច្ចសន្យា ដោយ​រំពឹង​ថា អាច​ប្រមូល​ផល​ស្រូវ​បាន​ធម្មតា។ ក៏ប៉ុន្តែ មក​ដល់​ពេល​នេះ ពួក​គាត់​នៅ​ពុំ​អាច​ប្រមូល​បាន​ស្រូវ​បាន​ដដែល ដែល​ជា​ហេតុ​ធ្វើ​ឱ្យ​អ្នក​ភូមិ​ព្រួយ​បារម្ភ​អំពី​ជីវភាព​កាន់​តែ​ខ្លាំង ព្រោះ​ខ្លាច​គ្មាន​ស្រូវ​លក់ ដើម្បី​ដោះ​ស្រាយ​ជីវភាព​គ្រួសារ និង​ដោះ​បំណុល៕