ពលរដ្ឋ​ចំនួន​២​ភូមិ នៅ​ខេត្ត​ក្រចេះ​ចោទ​ប្រជា​ការពារ​ភូមិ​រំលោភ​យក​ដី​កប់​សព​រួម​របស់​ពលរដ្ឋ
ពលរដ្ឋ​ចំនួន​២​ភូមិ នៅ​ស្រុក​ចិត្របុរី ខេត្ត​ក្រចេះ ចោទ​ប្រជា​ការពារ​ភូមិ​ថា បាន​រំលោភ​យក​ដី​កប់​សព​រួម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជិត ៥​ហិកតារ ដែល​មាន​ផ្នូរ​ខ្មោច​ជាង​១០០​នាក់​កំពុង​កប់​នៅ​ទី​នោះ។ ពួកគាត់​ស្នើ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​ជួយ​រក​ដំណោះស្រាយ​បញ្ហា​នេះ។ មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​ថា អាជ្ញាធរ​គួរ​ស្វែង​រក​ដំណោះស្រាយ និង​អនុវត្ត​លើ​ជន​រំលោភ​ដី​ទាំង​នោះ។
ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន​៣០០​គ្រួសារ មក​ពី​ភូមិ​ចំនួន​២ គឺ​ភូមិ​សំបុក និង​កាំពី ស្ថិត​នៅ​ឃុំ​សំបុក ស្រុក​ចិត្របុរី ខេត្ត​ក្រចេះ លើកឡើង​ថា ប្រជា​ការពារ​ភូមិ​ឈ្មោះ នី ណៃ និង ផាត់ បុណ្យ រំលោភ​យក​ដី​ព្រៃ​កប់​សព​រួម​របស់​សហគមន៍ និង​ដី​បឹង​ធម្មជាតិ ជិត​៥​ហិកតារ​ធ្វើ​ជា​កម្មសិទ្ធិ​ឯកជន ចំណែក​អាជ្ញាធរ​ស្រុក​មិន​ព្រម​អើពើ​ក្នុង​ការ​រក​ដំណោះស្រាយ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នោះ​ទេ បើ​ទោះ​បី​ប្រជាពលរដ្ឋ​បាន​ដាក់​លិខិត​ជា​ច្រើន​សារ​យ៉ាង​ណា​ក្ដី។ អ្នក​ភូមិ​ថា ពួកគាត់​នឹង​ដាក់​លិខិត​ទៅ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បន្ត​ទៀត ដើម្បី​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ក្រចេះ​ស្វែង​រក​ដំណោះស្រាយ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ។
តំណាង​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ឃុំ​សំបុក លោកស្រី ពិន សុខគី ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​តុលា​ថា រយៈពេល​ជាង​កន្លះ​ឆ្នាំ​មក​ហើយ ដែល​ប្រជា​ការពារ​ភូមិ បាន​យក​គ្រឿងចក្រ​ឈូស​ឆាយ​រំលោភ​យក​ដី​ព្រៃ​កប់​សព និង​ដី​បឹង​ធម្មជាតិ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជិត ៥​ហិកតារ ធ្វើ​ជា​កម្មសិទ្ធិ​ឯកជន ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន ២​ភូមិ ហាម​ឃាត់​មិន​ឲ្យ​ឈូស​ឆាយ​បន្ត​ទៀត​នោះ​ទេ។ លោកស្រី​ស្នើ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​ថ្នាក់​ខេត្ត​ជួយ​រក​ដំណោះស្រាយ ដោយ​ទុក​ដី​ទាំង​នោះ​ជា​សម្បត្តិ​រួម ដើម្បី​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​ឃុំ​សំបុក ធ្វើ​ជា​កន្លែង​បូជា​សព​ទៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ​ទៀត។
លោកស្រី ពិន សុខគី៖ «ទាមទារ​ថា ឲ្យ​ត្រឡប់​មក​វិញ ដែល​កំណត់​អភិបាល​ស្រុក​គាត់​កាត់​ឲ្យ​បុគ្គល​នឹង​ចំនួន​ប៉ុន្មាន ចង់​ឲ្យ​បាន​មក​ប្រជាពលរដ្ឋ​យើង​វិញ​ទាំង​អស់​នឹង​សម្រាប់​សមូហភាព​ទាំង​អស់​គ្នា កុំ​ឲ្យ​គាត់​បង្កបង្កើន​ផល​តែ​បុគ្គល​ម្នាក់​ឯង​អ៊ីចឹង»។
អ្នក​ភូមិ​ថា ដី​ព្រៃ​កប់​សព និង​ដី​បឹង​ធម្មជាតិ​ជិត​៥​ហិកតារ​នោះ ប្រជាពលរដ្ឋ​ភូមិ​កាំពី និង​សំបុក បាន​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​បូជា​សព ឬ​កប់​សព ហើយ​ចំណែក​ដី​បឹង​ធម្មជាតិ ដែល​ពលរដ្ឋ​ធ្លាប់​អាស្រ័យ​ផល ចាប់​តាំង​ពី​ឆ្នាំ​១៩៩៣​មក ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ភូមិ​ឃុំ​កាត់​ទំហំ ៥០​ម៉ែត្រ ៤​ជ្រុង​ឲ្យ​ទៅ​បុគ្គល​ឈ្មោះ ផាត់ បុណ្យ សម្រាប់​អាស្រ័យ​ផល​រួច​ហើយ។
សព១.jpg
ពលរដ្ឋ​ចុះ​ពិនិត្យ​មើល​ទីតាំង​ដី​កប់​សព​រួម​ដែល​ប្រជា​ការពារ​រំលោភ​យក នៅ​ត្រង់​ចំណុច​បឹងតាតុប ​ឃុំ​សំបុក ស្រុក​ចិត្របុរី ខេត្ត​ក្រចេះ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២១ ខែ​តុលា ឆ្នាំ​២០២៤។ រូបភាព​ពលរដ្ឋ​ផ្ដល់​ឲ្យ
ជុំវិញ​រឿង​នេះ វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​អាច​ទាក់ទង​អភិបាល​ខេត្ត​ក្រចេះ លោក វ៉ា ថន និង​ប្រជា​ការពារ​ភូមិ​ឈ្មោះ នី ណៃ និង ផាត់ បុណ្យ បាន​ទេ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​តុលា។
មន្ត្រី​សម្របសម្រួល​សមាគម​អាដហុក (Adhoc) ប្រចាំ​ខេត្ត​ក្រចេះ លោក យ៉ុន អ៊ាម ដែល​បាន​ចុះ​ស៊ើប​អង្កេត​រឿង​នេះ យល់​ឃើញ​ថា អាជ្ញាធរ​គួរ​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់ និង​ស្វែង​រក​ដំណោះស្រាយ​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយ​អាជ្ញាធរ​ត្រូវ​ចាត់​វិធានការ​ឲ្យ​បាន​តឹងរ៉ឹង ទៅលើ​បុគ្គល​ណា​ដែល​ហ៊ាន​រំលោភ​យក​ដី​ព្រៃ​កប់​សព និង​ដី​បឹង​ធម្មជាតិ ដែល​ជា​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​របស់​រដ្ឋ។
លោក យ៉ុន អ៊ាម៖«អ៊ីចឹង​ដី​នេះ​បុគ្គល​ឬ​ភាគី​ណា​មួយ​ដែល​យក​ជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​ខ្លួន​បាន​ឡើយ ស្នើ​សុំ​ឲ្យ​មន្ត្រី​ជំនាញ និង​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​ចុះ​ពន្លឿន​ដោះស្រាយ​វិវាទ​នេះ​ជា​បន្ទាន់ ដើម្បី​ជៀស​វាង​មាន​ករណី​ហិង្សា​កើត​ឡើង​ណា​មួយ​រវាង​ប្រជាពលរដ្ឋ និង​អ្នក​រំលោភ​យក​ដី​សហគមន៍​នេះ»។
ពលរដ្ឋ​លើក​ឡើង​ថា អាជ្ញាធរ​គួរ​ពន្លឿន​រក​ដំណោះស្រាយ និង​ត្រូវ​យក​ដី​ទាំង​អស់​នោះ ប្រគល់​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​វិញ ពីព្រោះ​ពលរដ្ឋ​មិន​មាន​ដី​បឹង​សម្រាប់​នេសាទ​ដើម្បី​ចិញ្ចឹម​ជីវិត និង​ដី​ព្រៃ​សម្រាប់​កប់​សព​ទៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ​ទៀត​នោះ​ទេ។ ពលរដ្ឋ​ថា ប្រសិនបើ​មិន​មាន​ដំណោះស្រាយ ឬ​វិធានការ​ទៅ​លើ​បុគ្គល​ទាំង​អស់​នេះ​នោះ​ទេ ពួកគាត់​នឹង​នាំ​គ្នា​ទៅ​សុំ​កិច្ច​អន្តរាគមន៍​ពី​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ៕