ក្រុមប្រជាពលរដ្ឋប្រមាណ៣០០នាក់ នៅក្នុងស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង ខេត្តកណ្ដាល ប្រមូលផ្ដុំគ្នានៅក្បែរដីមានជម្លោះ ដើម្បីទាមទាររកដំណោះស្រាយជាថ្មីទៀត ករណីក្រុមហ៊ុនអូស៊ីអាយស៊ី (OCIC) រំលោភយកដីធ្លីនិងផ្ទះសម្បែងពួកគាត់ ទៅធ្វើព្រលានយន្តហោះថ្មី ដោយមិនបានផ្ដល់សំណងសមរម្យជាមុន។ ពួកគាត់ អះអាងថា ពលរដ្ឋដែលរងផលប៉ះពាល់ពីគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍មានជិត៤០០គ្រួសារ មិនមែនមានតែ១៥គ្រួសារ ដូចរបាយការណ៍អាជ្ញាធរខេត្តដាក់ទៅថ្នាក់លើនោះទេ។
វិវាទដីធ្លីដែលអូសបន្លាយជាង៣ឆ្នាំមកនេះ កើតមានរវាងពលរដ្ឋចំនួន៣ឃុំ ក្នុងខេត្តកណ្ដាល និង១ឃុំក្នុងខេត្តតាកែវ ជាមួយក្រុមហ៊ុនOCIC របស់ឧកញ៉ា ពុង ឃាវសែ នៅមិនទាន់បញ្ចប់នៅឡើយ ដោយសារតែការចរចារកដំណោះស្រាយរវាងពលរដ្ឋនិងអាជ្ញាធរ មិនត្រូវរ៉ូវគ្នារឿងតម្លៃដី។
តំណាងប្រជាពលរដ្ឋ លោក ទួន វណ្ណៈ ឲ្យដឹងថា ពលរដ្ឋជាង៣រយនាក់ ដែលមកពីឃុំបឹងខ្យាង ឃុំអំពៅព្រៃ ឃុំព្រែកស្លែង ក្នុងស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង ខេត្តកណ្ដាល និង ឃុំពត់សរ នៃស្រុកបាទី ខេត្តតាកែវ បានជួបជុំគ្នាក្បែរទីតាំងដីមានជម្លោះ នៅថ្ងៃទី៤ ខែកក្កដា ដោយមិនមានការរារាំងពីអាជ្ញាធរនិងក្រុមសន្តិសុខក្រុមហ៊ុននោះទេ។
លោកបន្តថា ការជួបជុំគ្នានេះ ដើម្បីរៀបចំញត្តិ និងធ្វើដំណើរទៅរាជធានីភ្នំពេញ នៅសប្ដាហ៍ក្រោយ ដើម្បីស្នើសុំអន្តរាគមន៍ពីខុទ្ទកាល័យលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ក្រសួងដែនដី និងក្រសួងយុត្តិធម៌ ក្រោយពីអាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាលនៅតែផ្ដល់ជម្រើសជូនពលរដ្ឋ ឲ្យលក់ដីឲ្យក្រុមហ៊ុន១ម៉ែត្រការ៉េ តម្លៃ៨ដុល្លារ ឬដោះដូរដីទៅទីតាំងថ្មី។ លោក បញ្ជាក់ថា តម្លៃដីដែលពលរដ្ឋព្រមលក់ឲ្យក្រុមហ៊ុនពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ក្នុង១ម៉ែត្រការ៉េ គឺចន្លោះពី១០០ដុល្លារទៅ១៥០ដុល្លារ។
តំណាងពលរដ្ឋនេះ រំពឹងថា លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និងក្រសួងពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ចេញមុខដោះស្រាយជូនប្រជាពលរដ្ឋជិត៤០០គ្រួសារ ឲ្យទទួលសំណងសមរម្យ ដែលអាចទទួលយកបាន ដើម្បីផ្លាស់ទីទៅរស់នៅទីតាំងថ្មី ដែលមានមុខរបរត្រឹមត្រូវអាចចិញ្ចឹមគ្រួសារបាន៖ «ខ្ញុំសូមអំពាវនាវឲ្យសម្ដេចជួយដោះស្រាយដីធ្លីប្រជាពលរដ្ឋដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារព្រលានយន្តហោះហ្នឹង មាន៤០០គ្រួសារ។ ហើយសូមឲ្យសម្ដេចដោះស្រាយឲ្យពួកខ្ញុំតាមតម្លៃទីផ្សារដែលទទួលយកបាន ឬក៏ខ្ញុំលក់ពីកន្លែងហ្នឹងហើយ ខ្ញុំទៅទិញកន្លែងផ្សេងបាន »។
អាស៊ីសេរី មិនអាចសុំការឆ្លើយតបរឿងពី អភិបាលស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង លោក អ៊ូច សៅវឿន និងអភិបាលខេត្តកណ្ដាល លោក គង់ សោភ័ណ្ឌ បាននៅឡើយទេ នៅថ្ងៃទី៤ កក្កដា ដោយហៅទូរស័ព្ទចូល តែពុំមានអ្នកទទួល។
ទោះបីជាយ៉ាងណា លោក គង់ សោភ័ណ្ឌ ធ្លាប់ប្រាប់អាស៊ីសេរី កាលពីពេលកន្លងទៅថា តម្លៃដី ដែលបានដាក់ជូនប្រជាពលរដ្ឋនោះ គឺជាតម្លៃទិញលក់សមរម្យហើយ។ អភិបាលខេត្តរូបនេះ បញ្ជាក់ថា នឹងដោះស្រាយជូនពលរដ្ឋបន្តទៀត ដោយស្នើឱ្យពលរដ្ឋបន្តចូលរួមពិភាក្សាជាមួយអាជ្ញាធរ។
ទាក់ទងរឿងនេះ អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងធុរកិច្ច និងសិទ្ធិមនុស្សនៃមជ្ឈមណ្ឌលសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា លោក វណ្ណ សូផាត សង្កេតឃើញថា ករណីជម្លោះដីធ្លីនេះ មិនមែនមានតែនៅខេត្តកណ្ដាលមួយទេ សឹងតែទូទាំងប្រទេសទៅហើយ ដែលប្រជាពលរដ្ឋនាំគ្នាចេញមុខតវ៉ាទាមទារសំណងសមរម្យពីអាជ្ញាធរនិងក្រុមហ៊ុន ព្រោះថាសំណងដែលក្រុមហ៊ុនទាំងនោះបង្ខំឱ្យពលរដ្ឋទទួលយក គឺមានចំនួនតិចតួច ដែលពលរដ្ឋមិនអាចទៅរកទិញដី និងធ្វើផ្ទះនៅទីតាំងថ្មីបានទេ ក្រោយចាកចេញពីទីតាំងចាស់។
លោកបន្តថា ខាងអាជ្ញាធរខេត្តកណ្ដាលនិងក្រសួងពាក់ព័ន្ធ គួរធ្វើរបាយការណ៍វាយតម្លៃអំពីហេតុ និងផលប៉ះពាល់ពីគម្រោងអភិវឌ្ឍន៍នោះ ដោយបើកចំហ ឲ្យអង្គការសង្គមស៊ីវិលចូលរួមតាមដាន ឲ្យបានច្បាស់លាស់ ដើម្បីបង្ហាញអំពីតម្លាភាព និងភាពជឿជាក់បានក្នុងការដោះស្រាយវិវាទនេះជូនប្រជាពលរដ្ឋ។
លោកយល់ថា អាជ្ញាធរខេត្ត ក្រសួងពាក់ព័ន្ធរួមទាំងភាគីក្រុមហ៊ុន គួរផ្ដល់ដំណោះស្រាយឲ្យបានល្អប្រសើរជូនពលរដ្ឋ ប្រកបដោយតម្លាភាព និងភាពស្មោះត្រង់ បើមិនដូច្នោះទេ ការតវ៉ាពីពលរដ្ឋនឹងកើតមានជាបន្តបន្ទាប់៖ «បើស្ដាប់ទៅ ឮថានឹងយកញត្តិទៅមកខុទ្ទកាល័យសម្ដេចអ៊ីចឹង អាហ្នឹងជាបញ្ហាមួយ។ ឃើញទេវាកើតឡើងហើយ។ ជាបទពិសោធន៍តើហ្នឹងជាដំណោះស្រាយសមរម្យ ដែលចប់ទេ គឺថាអត់ទេ។ ជាពិសេសគឺអាជ្ញាធរខេត្តគួរតែពិចារណាមើល បើមិនអ៊ីចឹងមានការតវ៉ាជាទ្រង់ទ្រាយធំក្នុងកំឡុងពេលមានកូវីដ១៩ហ្នឹង វាធ្វើឲ្យបន្ទុកហ្នឹងធ្លាក់ទៅរដ្ឋវិញទេ។ បើសិនជាមានការឆ្លង មានការអីដែលធ្វើឲ្យមានសភាពធ្ងន់ធ្ងរឡើងទៅ»។
គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ព្រលានយន្តហោះថ្មី លើផ្ទៃដី ជិតបីពាន់ហិកតារ (២.៦០០)នេះ មានភាពចម្រូងចម្រាស់តាំងពីដើមមក ដោយសារ អាជ្ញាធរ បានកំណត់តម្លៃដី ក្នុងមួយម៉ែត្រការ៉េចន្លោះ ពី៣ដុល្លារ ដល់៨ដុល្លារ។ គម្រោងនេះ លាតសន្ធឹង ឬគ្របដណ្ដប់លើឃុំ៤ គឺឃុំបឹងខ្យាង ឃុំអំពៅព្រៃ ឃុំព្រែកស្លែង ក្នុងស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង ខេត្តកណ្ដាល និងឃុំពត់សរ នៃស្រុកបាទី ខេត្តតាកែវ។
ក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មវិនិយោគក្រៅប្រទេសកម្ពុជា ហៅកាត់ អូ.ស៊ី.អាយ.ស៊ី (OCIC) របស់ លោក ពុង ឃាវសែ ដែលជាអ្នកជំនួញស្និទ្ធនឹងលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ទទួលបានសិទ្ធិសាងសង់ព្រលានយន្តហោះខ្នាតអន្តរជាតិមួយនេះ។ តាមគម្រោង ក្រុមហ៊ុននឹងសាងសង់រួចរាល់នៅ ឆ្នាំ២០២៣។ ព្រលានយន្តហោះថ្មីនេះ វិនិយោគក្នុងទឹកប្រាក់ប្រមាណជាងមួយពាន់លានដុល្លារ (១.៥០០លាន)។
ព្រលានយន្តហោះថ្មីនេះ ជាប្រភេទព្រលានសម្រាប់ចុះចតយន្តហោះធំៗ ដែលអាចហោះហើរឆ្លងទ្វីប ដូចជា ប្រភេទយន្តហោះធុនយក្ស អ៊ែរ.បើស (Airbus A380-800) និង ប៊ូអ៊ីង (Boeing 747-800) ជាដើម។ ប៉ុន្តែ គម្រោងអភិវឌ្ឍន៍ខ្នាតយក្សនេះ បានបង្កប់នូវទឹកភ្នែករបស់កសិករជាច្រើនគ្រួសារ ដោយសារការកាត់ដីតាមអនុក្រឹត្យថ្ងៃទី៣ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២០ របស់រដ្ឋាភិបាល ក្នុងទំហំប្រហែលជិតបីពាន់ហិកតារនោះ (២.៦០០)នោះ ជាន់លើដីស្រែ របស់ពលរដ្ឋ យ៉ាងហោចណាស់ បួនរយគ្រួសារ (៤០០)។
ក្រុមតំណាងពលរដ្ឋទាំង៤ឃុំ ប្រកាន់ជំហរថា បើក្រុមហ៊ុនឯកជន និងអាជ្ញាធរ មិនព្រមផ្ដល់សំណងសមរម្យទេ ពួកគាត់មិនព្រមប្រគល់ដីស្រែ និងដីលំនៅឋាន ឲ្យអភិវឌ្ឍន៍ជាដាច់ខាត។ ពួកគាត់បញ្ជាក់ថា នឹងបន្តការតវ៉ា និងនៅការពារដីរបស់ខ្លួន រហូតដល់ទីបញ្ចប់៕