សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​នៅ​មណ្ឌលគិរី​​ថា ក្រុម​ឈ្មួញ​មាន​ឯកសណ្ឋាន​ជា​ទាហាន លួច​កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ជាច្រើន​ហិកតារ
សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ថ្មន ស្ថិតនៅ​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី អះអាង​ថា មាន​ក្រុម​ឈ្មួញ​មាន​អំណាច ដែល​ស្លៀកពាក់​ជា​ទាហាន កំពុង​សម្រុក​កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ​របស់​សហគមន៍ និង​តំបន់​ការពារ​រាប់​រយ​ហិកតារ បើទោះបី​ពួកគេ​ស្នើសុំ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ជួយ​ទប់ស្កាត់​យ៉ាងណាក្ដី។
ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ថ្មន រស់នៅ​ភូមិរវ៉ាក ឃុំ​រយ៉ ស្រុក​កោះញែក ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី បាន​អះអាង​ថា មាន​ក្រុម​ឈ្មួញ​អ្នក​មាន​អំណាច ដែល​មាន​ឯកសណ្ឋាន​ជា​មន្ត្រី​យោធា បាន​ដើរ​កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ​របស់​សហគមន៍​នឹង​ព្រៃ​តំបន់​ការពារ​រាប់រយ​ហិកតារ យក​ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិឯកជន និង​លក់​ថែមទៀត។ ពួកគេ​ថា ក្រុម​ឈ្មួញ​ទាំងនោះ​មាន​មាន​កាំភ្លើង​នៅក្នុង​ដៃ​ប្រមាណ​ជាង​១០​នាក់ បាន​ធ្វើ​បាញ់​គំរាម​ទៅលើ​ប្រជា​សហគមន៍​ចំនួន​៣​គ្រាប់ នៅ​ពេល​ដែល​ប្រជា​នាំគ្នា​ដើរ​ល្បាត​នឹង​បាន​ហាមឃាត់​មិន​ឲ្យ​កាប់​ទន្ទ្រាន។
តំណាង​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ថ្មន លោក សុវិន ហួន ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី នៅ​ថ្ងៃទី​៩ ខែ​កញ្ញា ថា មាន​ឈ្មួយ​មួយ​ក្រុម​ស្លៀកពាក់​ជា​ទាហាន និង​មាន​កាំភ្លើង​នៅក្នុង​ដៃ​ផង​នោះ កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍ ដោយ​អះអាង​ថា ពួកគេ​មាន​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​កាន់កាប់​ដី​នោះ ស្រប​ពេល​ដែល​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ថ្មន​រស់នៅ​ទីតាំង​នោះ ចាប់តាំងពី​ដូនតា​របស់​ពួកគាត់​គាត់​មក​ម្ល៉េះ។ លោក​បន្ថែម​ថា សហគមន៍​បាន​ស្នើ​ទៅ​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ម្ដង​រួច​មក​ហើយ ប៉ុន្តែ​មិន​ទាន់​ឃើញ​មាន​ដំណោះស្រាយ និង​វិធានការ​ច្បាប់​នោះ​ទេ។ លើស​ពី​នោះ លោក​ថា អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​ហាក់​មិន​អើពើ និង​យកចិត្តទុកដាក់​សំណើ​របស់​សហគមន៍​នោះ​ទេ នៅ​ពេល​ដែល​ពលរដ្ឋ​យក​ស្នើ​ទៅ​ដាក់​នៅ​សាលាខេត្ត។
លោក សុវិន ហួន៖ «ទាហាន​ពីរ​នាក់​កាំភ្លើង​ពីរ​ដើម កាំភ្លើង​វា​ដាក់​ក្នុង​ឡាន វា​បាន​បាញ់​បង្ហើរ​ក្បាល​បាន​៣​គ្រាន់​ដែរ អ្នកភូមិ​គាត់​ភ័យខ្លាច ព្រោះ​គេ​អ្នក​មានអំណាច អ្នកភូមិ​អាស្រ័យ​ផល​បន្តិចបន្តួច ដល់ពេល​ពួកគាត់​ចូល​មក​កាប់ យកៗ​វា​អស់​ព្រៃឈើ»។
សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ថ្មន លើកឡើង​ថា ព្រៃ​សហគមន៍​មួយ​នេះ នៅសល់​ពី​ដី​សម្បទាន​សេដ្ឋកិច្ច ដែល​អាជ្ញាធរ​បាន​កាត់​ឆ្វៀល​ជាង ២​ពាន់​ហិកតារ​ទុក​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នោះ​ប្រើប្រាស់​។ ក្នុង​នោះ​សហគមន៍​បាន​បែងចែក ជា​ដី​ព្រៃ​ចម្ការ​វិល​ជុំ ដី​ព្រៃ​កប់​សព ព្រៃ​អារក្ស និង​ដី​សម្រាប់​អាស្រ័យ​ផល អនុផល ប៉ុន្តែ​បច្ចុប្បន្ន ត្រូវ​ក្រុម​ឈ្មួញ​លួច​កាប់​ទន្ទ្រាន​ជាង​២​រយ​ហិកតារ។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី មិនអាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​សាលាខេត្ត​មណ្ឌលគិរី លោក នាង វណ្ណៈ និង​ប្រធាន​មន្ទីរ​បរិស្ថាន លោក ឆៅ ប៊ុនធឿន ។ ចំណែកឯ​អ្នកនាំពាក្យ​ក្រសួង​ការពារ ជាតិ លោក ឈុំ សុជាត ក៏​មិនអាច​សុំ​ការ​អត្ថាធិប្បាយ​បាន​ដែរ ដោយ​ទូរស័ព្ទ​ចូល​គ្មាន​អ្នកទទួល។
ទាក់ទង​នឹង​បញ្ហា​នេះ​មន្ត្រី​ស្របស្រួល​សមាគម​អាដហុក (Adhoc) ប្រចាំ​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី​លោក ប៊ី វ៉ាន់នី យល់ឃើញ​ថា បញ្ហា​ការ​កាប់​ទន្ទ្រាន​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍ និង​ដី​ព្រៃ​នៅ​តំបន់​ការពារ ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​នៅតែ​បន្ត​កើតមានឡើង​ដោយ​ឥត​ឈប់ឈរ ហើយ​អាជ្ញាធរ​នៅតែ​មិន​ព្រម​ចុះ​ដោះស្រាយ​ដល់​ពលរដ្ឋ ទង្វើ​ទាំងនេះ​បង្ហាញ​យ៉ាង​ច្បាស់​ថា អាជ្ញាធរ​ទាំងនោះ មិន​បាន​បម្រើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាម​កាតព្វកិច្ច​និង​ភារកិច្ច​របស់​ខ្លួន។ លោក​បន្ថែម​ថា ការដែល​មន្ត្រី​យោធា​ប្រើប្រាស់​កាំភ្លើង​បាញ់​គំរាម​ទៅលើ​ពលរដ្ឋ​ដែល​ខិតខំ​ការពារ​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ជាតិ​វា​ជា​ទង្វើ​ខុសច្បាប់ ហើយ​សមត្ថកិច្ច​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី​ត្រូវតែ​ចុះ​ស្រាវជ្រាវ​ឲ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់ ដើម្បី​យក​បុគ្គល​ទាំងនោះ​យក​មក​អនុវត្ត​ច្បាប់ កុំ​ឲ្យ​មានការ​បាញ់បោះ​ដោយ​សេរី​បែបនេះ។ លើស​ពី​នោះ​លោក​ជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ឲ្យ​បាន​តឹងរ៉ឹង និង​ឈរ​លើ​គោលការណ៍​គិត​ប្រយោជន៍​រួម​ជាធំ។
លោក ប៊ី វ៉ាន់នី៖ «កាលណា​ដែល​យើង​មិន​ចាត់វិធានការ​ទៅលើ​បុគ្គល​ដែល​ប្រើ​ឈ្មោះ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ឬក៏​មេបញ្ជាការ​ទាហាន​ប៉ូលិស​អ៊ីចឹង ចេញ​មក​កាង​ឬ​គំរាមកំហែង​អាង​អាវុធ​វា​បញ្ហា​ថា ប្រទេស​មួយ​គឺ​អត់​មានច្បាប់​អត់​មាន​សណ្ដាប់ធ្នាប់​សាធារណៈ​ទេ ឲ្យ​តែ​អ្នក​មាន​អំណាច​បុគ្គល​ណា​ស្គាល់​អ្នក​អំណាច គំរាមកំហែង មក​រឹបអូស​ដី​គេ​តាម​អំពើ​ចិត្ត ព្រះរាជអាជ្ញា​យើង​ស្នើ​សូម​ឲ្យ​ធ្វើ​យ៉ាងណា​យក​បុគ្គល​ទាំង​ហ្នឹង​ទៅ​អនុវត្ត​ច្បាប់​ឲ្យ​បាន​តឹងរ៉ឹង»។
ច្បាប់​ស្ដីពី​ព្រៃឈើ និង​ច្បាប់​ស្ដីពី​តំបន់​ការពារធម្មជាតិ កំណត់​ថា ការ​គាស់ រុករាន​ដី​ព្រៃ ឆ្ការ ដុត និង​ឈូស​ឆាយ​ដី​ព្រៃ​ដើម្បី​យក​ធ្វើ​ជា​កម្មសិទ្ធិ គឺជា​បទល្មើស​ឧក្រិដ្ឋ​ដែល​ជន​ប្រព្រឹត្ត​ល្មើស​នឹង​ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ពី ៥ ដល់ ១០​ឆ្នាំ និង​ទោសពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ពី ១០​លាន​រៀល ទៅ ១៥០​លាន​រៀល។ ចំណែក មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​ធ្វេសប្រហែស ឬ​មិន​គោរព​ច្បាប់​នេះ ត្រូវ​ទទួល​វិន័យ​រដ្ឋបាល​និង ត្រូវ​ចោទ​ប្រកាន់​ចំពោះមុខ​តុលាការ ហើយ​បើ​មន្ត្រី​ទាំងនោះ​សមគំនិត ត្រូវ​ផ្ដន្ទាទោស​ដូច​ជន​ប្រព្រឹត្ត​ដែរ៕