យុវជន​សោកស្ដាយ​នឹង​អាជ្ញាធរ​បាត់ដំបង​មិន​ចាត់​វិធានការ​លើ​ម្ចាស់​សំណង់​ជាប់​ស្ទឹងសង្កែ
យុវជន និង​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល សោកស្ដាយ​នឹង​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង ដែល​នៅតែ​គ្មាន​វិធានការ​ច្បាប់​ទៅលើ​ម្ចាស់​សំណង់​រឹង ដែល​សាងសង់ រំលោភ​លើ​ដី​ចំណី​ស្ទឹង​សង្កែ​។ ប្រតិកម្ម​នេះ ធ្វើឡើង​បន្ទាប់ពី​អាជ្ញាធរ ខេត្ត​បាត់ដំបង អះអាង​ថា សំណង់​ដែល​បាន​សាងសង់​តាម​បណ្ដោយ​ស្ទឹង​សង្កែ​នោះ គឺ​បាន​សាងសង់​នៅ​លើ​ដី​ដែល​មាន​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ និង​មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​ដី​ចំណី​ស្ទឹង​ទេ។
យុវជន និង​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល លើកឡើង​ថា អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​មិន​គួរ​បណ្ដោយ​ឱ្យ​មានការ​សាងសង់​សំណង​អគារ​នៅ​លើ​ដី​ស្ទឹង​សង្កែ​ឡើយ។
អនុក្រឹត្យ​ស្ដីពី​ការគ្រប់គ្រង​អាង​ទន្លេ មាត្រា​៨ ចែងថា ដី​ចំណី​ច្រាំង​ស្ទឹង មាន​ចម្ងាយ​៣០​ម៉ែត្រ គិត​ពី​មាត់ច្រាំង​ស្ទឹង ហើយ​ដី​ចំណី​ច្រាំង​នេះ ចាត់ទុកជា​សម្បត្តិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ។
យុវជន​ចលនា​មាតា​ធម្មជាតិ កញ្ញា មាន លីសា ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃទី​២១ មិថុនា​ថា ការ​ស្រាយ​បំភ្លឺ​របស់​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង ជា​ការ​ឆ្លើយតប​បែប​រើសអើង និង​ទាញ​ក្រុម​យុវជន​ទៅ​ក្នុង​រឿង​នយោបាយ។ កញ្ញា​បញ្ជាក់​ថា តាម​ការ​បកស្រាយ​របស់​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង​ថា គឺ​ការ​សាងសង់​នោះ គឺ​នៅ​លើ​ដី​មាន​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ និង​មិន​រំលោភ​លើ​ដី​ចំណី​ស្ទឹង​នោះ​ទេ ក៏ប៉ុន្តែ​បើ​មើល​ពី​ច្បាប់​ស្ដីពី​ការ​គ្រប់គ្រង​អាង​ទន្លេ គឺ​បាន​កំណត់​ចម្ងាយ​៣០​ម៉ែត្រ ពី​ច្រាំង តែ​តាម​ការ​វាស់​ពី​ហ្គូហ្គល អើស​(Google Earth) គឺ​ចម្ងាយ​ពី​ច្រាំង​ស្ទឹង​ទៅកាន់​សំណង់​ត្រឹមតែ​ជាង​១២​ម៉ែត្រ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ​។ កញ្ញា ស្នើ​ដល់​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង បញ្ជាក់​ពី​ចម្ងាយ​ដី​ចំណី​ស្ទឹង និង​បង្ហាញ​ពី​ចម្ងាយ​ជាក់ស្ដែង​ពី​ច្រាំង​ស្ទឹង ទៅ​សំណង់​ដែល​សាងសង់​តាម​បណ្ដោយ​ស្ទឹង។
sangke_river.jpg
ទិដ្ឋភាព​ទីតាំងសំណង់​រមណីយដ្ឋាន ដែលសង់​ឆ្ងាយ​ពី​ច្រាំង​ស្ទឹង​​ត្រឹមតែ​ជាង​ ១២​ម៉ែត្រ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ តាមរយៈការ​វាស់​ពី​ហ្គូហ្គល អើស​(Google Earth)។ Photo Courtesy of Mother Nature Cambodia
កញ្ញា មាន លីសា៖ «ដី​ចំណី​ស្ទឹង​គឺ​មាន​ចម្ងាយ​៣០​ម៉ែត្រ​ពី​មាត់ច្រាំង ហើយ​បើសិនជា​អា​សំណង់​រឹង​វា​បាន​រំលោភ​ទៅដល់​១២​ម៉ែត្រ ហើយ​យើង​អត់​ថា អាហ្នឹង​ជា​ការ​រំលោភ តើ​យើង​ហៅ​អាហ្នឹង​ជា​អ្វី​ទៅវិញ​?អាហ្នឹង​ជា​សំណួរ​។ បើសិនជា អា​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​ហ្នឹង ហើយ​ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​មានការ​សាងសង់​ស្របច្បាប់ ថា​តើ​ស្រប​ទៅ​តាម​ច្បាប់​អ្វី​?អាហ្នឹង​ជា​សំណួរ​របស់​យើង ព្រោះ​វា​ផ្ទុយ​ទៅ​នឹង​ច្បាប់​បាត់​ទៅ​ហើយ អ៊ីចឹង​ខ្ញុំ​មានតែ​ឲ្យ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ ធ្វើការ​ពិនិត្យ​ទៅលើ​ច្បាប់​គ្រប់គ្រង​អាង​ទន្លេ​ហ្នឹង​ម្ដងទៀត ដើម្បី​ប្រៀបធៀប​ទៅ​ជាមួយនឹង​ការ​ឆ្លើយ​បំភ្លឺ​នេះ»។
ប្រតិកម្ម​នេះ គឺ​បន្ទាប់ពី​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង​នៅ​ថ្ងៃទី​២១ មិថុនា បាន​ចេញ​សេចក្ដី​បំភ្លឺ​ព័ត៌មាន ច្រាន​ចោល​ការ​ចុះផ្សាយ​ព័ត៌មាន របស់​គណនី​ហ្វេសប៊ុក​ផេក (FaceBookPage) ឈ្មោះ​មាតា​ធម្មជាតិ​កម្ពុជា (MOTHER NATURE CAMBODIA) និង​គណនី​ហ្វេសប៊ុក ឈ្មោះ​លោក​មេភូមិ ដែល​បាន​ចុះផ្សាយ កាលពី​ថ្ងៃទី​១៩ មិថុនា។ ហ្វេសប៊ុក​ផេក មាតា​ធម្មជាតិ​កម្ពុជា បាន​ចុះផ្សាយ​ថា ស្ទឹង​សង្កែ ដែល​ជា​ស្ទឹង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​មួយ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា កំពុង​ត្រូវ​បាន​រំលោភបំពាន​ដោយ​អ្នកមាន​លុយ មានអំណាច​ចាក់​ដី​រំលោភ​ចូល​ស្ទឹង​សង្កែ និង​ការសាងសង់​សំណង់​នៅ​លើ​ដី​នោះ ហើយ​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ហាក់​មិន​អើពើ​នឹង​ការ​រំលោភ​បំពាន​ទាល់តែសោះ​។ ដោយឡែក គណនី​ហ្វេសប៊ុក លោក​មេភូមិ បាន​សរសេរ​ថា ដី​មាត់​ស្ទឹង​សង្កែ ខេត្តបាត់ដំបង ដែល​ចាក់​ដី​លុប​ចូល​ស្ទឹង​សង្កែ​ជិត​ដល់​កណ្ដាលស្ទឹង ដើម្បី​ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ឯកជន​របស់​កូនលោក លោក ប្រាជ្ញ ចន្ទ ដែល​ជា​ប្រធាន​គ​.​ជ​.​ប សព្វថ្ងៃ​។ អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង ចាត់ទុក​ការ​ចុះផ្សាយ​ទាំងពីរ​នេះ ជា​ព័ត៌មាន​បែប​ញុះញង់ បំភាន់ បំភ្លៃ​ការពិត​ក្នុង​គោលបំណង​មាន​ចេតនា​ទុច្ចរិត​វាយប្រហារ​មក​លើ​អាជ្ញាធរ​ក្នុង​ផ្លូវ​នយោបាយ នា​ពេល​ការ​បោះឆ្នោត​ជាតិ​កាន់តែ​ជិត​មកដល់។
អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង​បញ្ជាក់​ថា ក្រុមការងារ​រដ្ឋបាល​ខេត្ត រដ្ឋបាល​ស្រុក​សង្កែ និង​មន្ទីរ អង្គភាព​ជំនាញ​បាន​ចុះទៅ​ត្រួតពិនិត្យ​ទីតាំង​ការដ្ឋាន​នៅ​ភូមិ​បោះពោធិ៍ ឃុំ​អូរ​ដំបង​១ ស្រុក​សង្កែ ខេត្ត​បាត់ដំបង ឃើញថា​ម្ចាស់​ដី​ឈ្មោះ ចៅ ម៉ាដូនេត្រ បាន​សាងសង់​អគារ​នៅ​លើ ដី​របស់​ខ្លួន​តាម​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​(​វិញ្ញាបនបត្រ​សម្គាល់​ម្ចាស់​អចលនវត្ថុ​) មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​ដី​ចំណី​ស្ទឹង​នោះ​ទេ​។ ចំពោះ​បច្ចេកទេស​សាងសង់ គឺ​លើកដី​ទប់​សិន បន្ទាប់ពី​ការសាងសង់​រួចរាល់ ទើប​កាយ​អាចម៍ដី ដែល​ចូល​ទៅ​ក្នុង​ស្ទឹង​នោះ ចេញ​វិញ។
ផ្ទុយ​ពី​ការ​លើកឡើង​របស់​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បាត់ដំបង បាន​លើក​ឡើង​នេះ អាជ្ញាធរ​មិន​បាន​បញ្ជាក់​អំពី​ច្បាប់ ដែល​កំណត់​ចម្ងាយ​ដី​ចំណី​ស្ទឹង។ មួយវិញទៀត ការ​សាងសង់​សំណង់​នោះ មិន​បាន​គិតដល់​ដី​ចំណី​ស្ទឹង​នោះ​ទេ គឺ​ចាប់ពី​ច្រាំងទន្លេ​មក​ត្រឹមតែ​ជាង​១០​ម៉ែត្រ​តែប៉ុណ្ណោះ មានការ​សាងសង់​របង​បង្គោល​ថ្ម ការ​ដាំ​ដើមឈើ​ជា​ជួរ​តាម​បណ្ដោយ​ច្រាំងទន្លេ​ជាដើម។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី នៅ​ពុំ​ទាន់​អាច​ទាក់ទង​អភិបាល​ខេត្ត​បាត់ដំបង លោក សុខ លូ ដើម្បី​សុំ​ការ​អត្ថាធិប្បាយ​ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ បាន​នៅឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី​២១ មិថុនា។
ទោះជា​យ៉ាងណា មន្ត្រី​សម្របសម្រួល​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) ខេត្ត​បាត់ដំបង និង​ប៉ៃលិន​លោក យិន ម៉េងលី មាន​ប្រសាសន៍​ថា តាម​ការ​ពិនិត្យ​របស់​លោក​លើ​សេចក្ដី​បំភ្លឺ​របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្តបាត់ដំបង គឺ​លោក​មាន​ចម្ងល់​ត្រង់​កន្លែង ដែល​អាជ្ញាធរ អះអាង​ថា សំណង់​នោះ គឺ​សាងសង់​នៅ​លើ​ដី​កម្មសិទ្ធិឯកជន ក៏ប៉ុន្តែ​អាជ្ញាធរ មិន​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ចម្ងាយ​ច្បាស់លាស់​ចាប់ពី​អគារ​នោះ ទៅ​មាត់ច្រាំង ។ លោក​លើក​ឡើង​ជា​ចម្ងល់​ថា ហេតុអ្វី​នៅក្នុង​សេចក្ដី​បំភ្លឺ​មិន​បញ្ជាក់​ពី​ច្បាប់​ស្ដីពី​ការគ្រប់គ្រង​ចំណី​ស្ទឹង ចម្ងាយ​ពី​សំណង់​អគារ ទៅ​មាត់ច្រាំង ដើម្បី​បង្ហាញ​ឲ្យ​ឃើញ​ថា ការសាងសង់​សំណង់​អគារ​នោះ​ពិតជា​សាងសង់​ស្របច្បាប់​លើ​ដី​កម្មសិទ្ធិ​របស់​ខ្លួន មិន​បាន​រំលោភ​លើ​ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​ទេ។
លោក យិន ម៉េងលី៖ «ការ​ឆ្លើយ​បំភ្លឺ​របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​អត់​បាន​បញ្ជាក់​ទេ​ថា រីសត​ហ្នឹង​សាងសង់​ចម្ងាយ​ប៉ុន្មាន​ពី​មាត់​ស្ទឹង ចម្ងាយ​ប៉ុន្មាន​ពី​មាត់​ស្ទឹង អត់​បាន​បញ្ជាក់​ទេ ឃើញ​ទេ?អត់​បាន​បញ្ជាក់​ទេ តែ​គ្រាន់តែ​ថា មាន​ជំនាញ​ទៅ​ថា​ជា​ដី​កម្មសិទ្ធិ​។ យើង​ត្រូវ​រក​ឲ្យ​ឃើញ​សិន រក​ឲ្យ​ឃើញ​សិន​ថា ដី​មាត់​ស្ទឹង​ហ្នឹង វា​មាន​ចម្ងាយ​ប៉ុន្មាន ហើយ​រីសត​ហ្នឹង​ចម្ងាយ​ប៉ុន្មាន​ពី​មាត់​ស្ទឹង។ ដី​កម្មសិទ្ធិ​ក៏ដោយ តែ​រំលោភ​ទៅលើ​ច្បាប់ រំលោភ​លើ​ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ មានន័យថា ប័ណ្ណ​ទាំងអស់​ត្រូវ​មោឃភាព​។ ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ អត់​អាច​ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​បុគ្គល ដោយ​អត់​បាន​ធ្វើ​នីតិវិធី​ទេ អ៊ីចឹង​ត្រូវ​ធ្វើ​នីតិវិធី​ពី​ដី​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ ឲ្យ​ទៅជា​ដី​ឯកជន​របស់​រដ្ឋ​សិន អាហ្នឹង​ទើប​បាន ក្លាយ​ទៅ​ជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​បុគ្គល​ស្រប​ច្បាប់»។
លោក យិន ម៉េងលី លើកឡើង​ថា អាជ្ញាធរ​គួរតែ​បើក​ចិត្ត​ទទួល​ស្ដាប់​ព័ត៌មាន​ដែល​យុវជន ពលរដ្ឋ​ជាដើម បាន​លើក​ឡើង ជាពិសេស​ចេះ​គ្រប់គ្រង និង​ឆ្លើយតប​តាម​អ្វី​ដែល​ពួកគេ​បាន​លើកឡើង​នោះ​។ លោក​ថា ការ​ធ្វើ​បែបនេះ ជា​ផល​ចំណេញ​របស់​អាជ្ញាធរ ដោយ​មិន​ចាំបាច់​ខ្ជះខ្ជាយ​ពេលវេលា​ស្វែងរក​ព័ត៌មាន និង​គួរតែ​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​ពលរដ្ឋ ឬ​យុវជន​ដែល​ហ៊ាន​ផ្ដល់​ព័ត៌មាន គឺ​ល្អ​ជាង​ការ​ចោទប្រកាន់​ផ្សេងៗ​ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​បាត់​ព័ត៌មាន។
សំណង់​អគារ​នោះ​ស្ថិត​នៅ​ភូមិ​បោះពោធិ៍ ឃុំ​អូរដំបង១ ស្រុក​សង្កែ ខេត្ត​បាត់ដំបង មាន​អគារ​ធំៗ​ចំនួន​៣​ខ្នង សាងសង់​តាមរបៀប​រីសត ទំនើប​បែរមុខ​ទៅ​រក​ស្ទឹង​សង្កែ មាន​សួនច្បារ ដើមឈើ​ដាំ​ជា​ជួរ​តាម​បណ្ដោយ​មាត់​ស្ទឹង និង​ហ៊ុមព័ទ្ធ​ដោយ​របង​ខ្ពស់ៗ​ផុត​ពី​ភ្នែក ហើយ​មាន​ផ្លូវ​ចូល​១០​ម៉ែត្រ បណ្ដោយ​១០០​ម៉ែត្រ។
យុវជន និង​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល នៅតែ​ទទូច​ឲ្យ​អាជ្ញាធរខេត្ត​បាត់ដំបង បង្ហាញ​ពី​ចម្ងាយ​ច្បាស់លាស់​គិត​ពី​មាត់ច្រាំង​ទៅ​ទីតាំង​សំណង់​អគារ និង​បង្ហាញ​ពី​ដី​ចំណី​ច្រាំង​ស្ទឹង​សង្កែ​ផង​ដែរ៕