ប៉ូលិសអន្តោប្រវេសន៍ច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានចាប់ខ្លួនសកម្មជនគណបក្សប្រឆាំងម្នាក់នៅខេត្តកំពង់ចាម នៅពេលលោកឆ្លងដែនដល់ទឹកដីថៃនៅរសៀលថ្ងៃទី២៥ តុលា។ សមត្ថកិច្ចចោទប្រកាន់សកម្មជនបក្សប្រឆាំងនេះថា ពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងមាតុភូមិនិវត្តន៍របស់ លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិវិលចូលស្រុកវិញនៅពេលខាងមុខ។ សកម្មជនបក្សប្រឆាំងហៅការចាប់នេះថា ជាការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញមកលើសកម្មជនដោយអយុត្តិធម៌។
ប៉ូលិសចាប់ខ្លួនសមាជិកប្រតិបត្តិគណបក្សសង្គ្រោះជាតិខេត្តកំពង់ចាម គឺលោក គង់ ស៊ីវង្ស នៅក្នុងទឹកដីថៃកន្លែងឆែកឆេរសម្ភារៈប្រមាណ ១០០ម៉ែត្រពីច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិប៉ោយប៉ែត។ សមាជិកយុវជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិខេត្តកំពង់ចាម ដែលស្ថិតក្នុងហេតុការណ៍លោក រឹន រដ្ឋ ដែលឃើញការចាប់ខ្លួននោះបានរៀបរាប់ថា សកម្មជនគណបក្សប្រឆាំងមាន ៤នាក់ ដែលភៀសខ្លួននៅប្រទេសថៃទៅប្រថាប់ត្រាលិខិតឆ្លងដែននៅកម្ពុជា។ លោកបញ្ជាក់ថា ពួកគាត់មិនបានចូលទៅដល់ប៉ុស្តិ៍ប៉ូលិសខ្មែរដោយផ្ទាល់ទេ គឺមានមេខ្យល់រត់ការបំពេញបែបបទជំនួស ដោយពួកគេរង់ចាំនៅខាងមុខច្រកព្រំដែនក្នុងដីថៃ។ លោកបន្តថា ប៉ូលិសខ្មែរ ៨នាក់ស្លៀកពាក់ស៊ីវិលដើរតាមពីក្រោយមេខ្យល់ចូលទៅចាប់លោក គង់ ស៊ីវង្ស រីឯសកម្មជន ៣នាក់ផ្សេងទៀតរត់រួចខ្លួន ដោយសារពួកគេដើរជួរមុខ៖ «និយាយរួមទៅគាត់ដើរក្រោយ ហើយប៉ូលិសចាប់ស្មាជាប់តែម្ដង។ ពួកខ្ញុំក្រឡេកឃើញតែមិនហ៊ានស្រែកទេ នាំគ្នានៅស្ងៀមដើរទៅមុខតាមសម្រួល ព្រោះប្រសិនបើស្រែក ប៉ូលិសនឹងចាប់ទាំងអស់គ្នា។ ចាប់នៅចំណុចប៉ូលិសថៃឆែកកាបូប គឺចូលផុតតង់ទីមួយហើយ ស្រាប់តែវាចូលមកចាប់នៅទីនោះតែម្ដង » ។
លោកបន្តថា ប៉ូលិសចាប់ខ្លួនសកម្មជនបក្សប្រឆាំងដោយអយុត្តិធម៌ ពីព្រោះលោក គង់ ស៊ីវង្ស មិនបានប្រព្រឹត្តខុសច្បាប់នោះទេ និងមិនមានកិច្ចសហការជាមួយសមត្ថកិច្ចថៃនោះឡើយ។ យុវជនបក្សប្រឆាំងរូបនេះបន្ថែមទៀតថា ប៉ូលិសបានបញ្ជូនលោកគង់ ស៊ីវង្ស ទៅខាងដីខ្មែរភ្លាមៗ ដោយស្ងៀមស្ងាត់។
អាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងមេប៉ុស្តិ៍នគរបាលអន្តោប្រវេសន្តនៅច្រកទ្វារព្រំដែនប៉ោយប៉ែត លោក ខឹម ចិត្រា ដើម្បីសុំអត្ថាធិប្បាយជុំវិញពីការចាប់ខ្លួនសកម្មជនបក្សប្រឆាំងនេះបានទេនៅថ្ងៃទី២៥តុលា ដោយទូរស័ព្ទចូលជាច្រើនដងពុំមានអ្នកទទួល។
អយ្យការអមសាលាដំបូងខេត្តកំពង់ចាមលោកហាក់ ហាន់ បានចោទប្រកាន់សកម្មជនបក្សប្រឆាំង លោក គង់ ស៊ីវង្ស ពីបទសមគំនិតឱ្យប្រព្រឹត្តបទឧក្រិដ្ឋជាអាទិ៍ ពាក់ព័ន្ធនឹងគម្រោងធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍របស់ប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិលោក សម រង្ស៊ី នៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកា។សកម្មជនបក្សប្រឆាំងរូបនេះ បានរត់គេចខ្លួនទៅប្រទេសថៃប្រមាណ ២ខែហើយ បន្ទាប់ពីប៉ូលិសខេត្តកំពង់ចាមឡោមព័ទ្ធផ្ទះរកចាប់លោក កាលពីថ្ងៃទី២១ សីហាកន្លងទៅ។
នាយករងទទួលបន្ទុកផ្នែកឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សនៃអង្គការ លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត មានប្រសាសន៍ថា ការចាប់ចងសកម្មជនបក្សប្រឆាំងនេះ គឺជាការគំរាមកំហែងបំភិតបំភ័យផ្នែកនយោបាយដល់អ្នកគាំទ្រគណបក្សប្រឆាំង ច្រើនជាងការអនុវត្តច្បាប់។ មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិលរូបនេះ បញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើសមត្ថកិច្ចអនុវត្តច្បាប់បានត្រឹមត្រូវនោះ សកម្មជនបក្សប្រឆាំងទាំងនោះនឹងរួចផុតពីការចោទប្រកាន់។លោកបន្តថា ការបង្ហោះសាររឿងនយោបាយមិនខុសច្បាប់ឡើយ ពីព្រោះជាសិទ្ធិសេរីភាពក្នុងការសម្ដែងមតិរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដែលមានចែងនៅក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ លោកហៅវិធានការរបស់សមត្ថកិច្ចនេះថា ជាការរារាំងប្រជាពលរដ្ឋកុំឱ្យទៅចូលរួមអមដំណើរលោក សម រង្ស៊ី វិលចូលស្រុកវិញនៅពេលខាងមុខ៖ «ហើយអ្វីដែលសំខាន់គឺអាជ្ញាធរមិនចង់ឱ្យមានការផ្សព្វផ្សាយការបញ្ចេញមតិណាមួយដើម្បីឱ្យមានការគាំទ្រទៅលើមេដឹកនាំគណបក្សប្រឆាំងវិលចូលស្រុកវិញទេ។អីចឹងហើយឱ្យតែសកម្មជនបក្សប្រឆាំងដែលសកម្មកន្លងមក ដោយមានការបង្ហោះសារគាំទ្រមេដឹកនាំបក្សប្រឆាំងគឺត្រូវការបានធ្វើការចោទប្រកាន់និងចាប់ខ្លួនហើយ » ។
គិតត្រឹមរសៀលថ្ងៃទី២៥ តុលា មានសកម្មជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិចំនួន ៥៥នាក់ហើយ ដែលត្រូវរបបលោក ហ៊ុន សែន ចាប់ និងឃុំក្នុងខ្លួនពន្ធនាគារ ហើយមានសកម្មជនចំនួន ១៨៦នាក់ផ្សេងទៀត ត្រូវបានកោះហៅទៅបំភ្លឺ និងសមត្ថកិច្ចតាមចាប់ខ្លួន ដោយគ្មានមូលដ្ឋានច្បាប់ច្បាស់លាស់។ ក្រៅពីនេះ ក៏មានសកម្មជនបក្សប្រឆាំងជាច្រើននាក់ទៀត បានរត់ភៀសខ្លួនរកកន្លែងមានសុវត្ថិភាព ដើម្បីគេចចេញពីការតាមយាយី និងការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ ឬចាប់ខ្លួនពីអាជ្ញាធររបបក្រុងភ្នំពេញ។
មន្ត្រីបក្សប្រឆាំងលោក រឹន រដ្ឋ ថ្លែងថា បើទោះបីជាសមត្ថកិច្ចរបបលោក ហ៊ុន សែន ចាប់ចងមនុស្សតាមទំនើងចិត្តបែបនេះក្ដី ក៏មិនអាចទប់ស្កាត់ពួកគេមិនឱ្យដឹកនាំប្រជាពលរដ្ឋទៅចូលរួមអមដំណើរលោក សម រង្ស៊ី វិលចូលស្រុកវិញបានដែរ។ ផ្ទុយទៅវិញពួកគាត់កាន់តែមានកំហឹងទ្វេដង ហើយពួកគេរង់ចាំតែថ្ងៃកំណត់ថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិវិលចូលស្រុកវិញ ដើម្បីនាំគ្នាទៅស្ដារប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា៕