ប្រធានចលនាយុវជនសង្គ្រោះជាតិ នៅប្រទេសជប៉ុនលោក ហៃ វណ្ណា គ្រោងនាំគ្នាតវ៉ាប្រឆាំងវត្តមានលោក ហ៊ុន សែន និងគណៈប្រតិភូរបបក្រុងភ្នំពេញ នៅប្រទេសជប៉ុន។ លោក ហៃ វណ្ណា ថា ការជួបជុំតវ៉ានេះ នឹងធ្វើនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ទី៣០ ខែឧសភា នៅស្របពេលដែលលោក ហ៊ុន សែន និង មន្ត្រីរបបនេះជាច្រើនរូបទៀត ទៅចូលរួមសន្និសីទអន្តរជាតិលើកទី២៥ ស្ដីពីអនាគតរបស់អាស៊ី នៅទីក្រុងតូក្យូ។
លោក ហៃ វណ្ណា ថា ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ជាពិសេសយុវជន នឹងគ្មានអនាគតល្អ និងយូរអង្វែងទេ បើមានមេដឹកនាំផ្ដាច់ការដូចលោក ហ៊ុន សែន សព្វថ្ងៃ។ លោកបញ្ជាក់បន្ថែមថា លោក ហ៊ុន សែន បន្តក្រាញអំណាច ដោយមិនស្របច្បាប់ ដែលរបបសព្វថ្ងៃកំពុងរងសម្ពាធ និងការថ្កោលទោសជុំទិសពីសហគមន៍អន្តរជាតិ៖ «យើងមិនស្វាគមន៍លោក ហ៊ុន សែន ព្រោះគាត់មិនមែនជានាយករដ្ឋមន្ត្រីស្របច្បាប់ កើតចេញពីការបោះឆ្នោតសេរី ត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌នោះទេ។ យើងតវ៉ានេះ យើងចង់ប្រាប់ទៅមហាជន ជាពិសេសពលរដ្ឋជប៉ុន និងកាសែតនីកេជប៉ុន ឱ្យដឹងថា ជនផ្ដាច់ការដូចលោក ហ៊ុន សែន មិនគួរណាកាសែតជប៉ុន អញ្ជើញមកជប៉ុនជាលើកទីពីរទៀតទេ។ យើងនៅតែប្រកាន់ជំហរថា យើងជាពលរដ្ឋពលរដ្ឋខ្មែរ នៅប្រទេសជប៉ុន មិនទទួលស្គាល់ដាច់ខាត ការបោះឆ្នោតកាលពីថ្ងៃទី២៩ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៨ ដែលជាការបោះឆ្នោតក្លែងក្លាយ»។
លោក ហៃ វណ្ណា បានអំពាវនាវ ឱ្យពលរដ្ឋខ្មែរដែលនិយមប្រជាធិបតេយ្យ នៅទីក្រុងតូក្យូ ចូលរួមលើកបដាតវ៉ា នៅទីតាំងចំនួនបី គឺនៅមុខសណ្ឋាគារ ដែលរៀបចំសន្និសីទនោះ នៅមុខក្រសួងការបរទេសជប៉ុន និងមុខរដ្ឋសភា។
អាស៊ីសេរី មិនទាន់អាចសុំការឆ្លើយតបពីមន្ត្រីនាំពាក្យរបបលោក ហ៊ុន សែន បាននៅឡើយទេនៅពេលនេះ។
កន្លងមកមន្ត្រីនាំពាក្យរបបនេះ បានគំរាមពលករខ្មែរនៅប្រទេសកូរ៉េ ខាងត្បូង មិនឱ្យចូលរួមក្នុងបាតុកម្ម ឬ ការតវ៉ាណាមួយ ប្រឆាំងរបបនេះនោះទេ។ បើហ៊ានធ្វើ គឺនឹងប្រឈមនឹងការលែងបន្តទិដ្ឋាការការងារ ឱ្យអ្នកទាំងនោះ នឹងព្រមានចាប់ខ្លួន ពេលអ្នកទាំងនោះ វិលត្រឡប់មកស្រុកខ្មែរវិញថែមផង។
ប៉ុន្តែ ទោះជាមានសារគំរាមបែបនេះ ក៏យុវជនខ្មែរ នៅក្រៅប្រទេស នៅតែចូលរួមតវ៉ា ដោយសារពួកគេ អះអាងថា នៅប្រទេសសេរី ពួកគេមានសិទ្ធិគ្រប់គ្រាន់ ក្នុងការតវ៉ា ដោយសន្តិវិធី ហើយអាជ្ញាធរនៃប្រទេសទាំងនោះ ជួយសម្រួលការតវ៉ានោះថែមទៀតផង៕