មេទ័ពកម្ពុជាបានដើរប្រាប់កងទ័ពនៅតាមបណ្ដាភូមិភាគមួយចំនួនឱ្យត្រៀមខ្លួនកម្ចាត់ លោក សម រង្ស៊ី ប្រសិនបើប្រធានស្តីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិរូបនេះ ហ៊ានវិលត្រឡប់មកកម្ពុជាវិញ។ អ្នកវិភាគថា នេះជាទង្វើមិនត្រឹមត្រូវឡើយ។
អគ្គមេបញ្ជាការកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ លោក វង្ស ពិសេន បានប្រាប់កងទ័ពនៅតាមភូមិភាគមួយចំនួនថា មេដឹកនាំបក្សប្រឆាំងលោក សម រង្ស៊ី កំពុងមានគំនិតធ្វើរដ្ឋប្រហារផ្តួលរំលំរដ្ឋាភិបាល និងប្រមាថព្រះមហាក្សត្រ។ លោកបញ្ជាឱ្យកងទ័ពចូលរួមអនុវត្តច្បាប់លើលោក សម រង្ស៊ី ប្រសិនបើមេបក្សប្រឆាំងដែលកំពុងរស់នៅនិរទេសខ្លួននៅក្រៅប្រទេសរូបនេះ ឈានជើងចូលទឹកដីកម្ពុជា។
លោក វង្ស ពសេន ថ្លែងបែបនេះទៅកាន់នាយទាហាន និងពលទាហាននៃតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងត្បូងឃ្មុំ យោធភូមិភាគទី១ និងយោធភូមិភាគទី៤ នៅថ្ងៃទី១៧ និង១៨ តុលា នៅពេលលោកតំណាងឱ្យមេដឹកនាំរបបក្រុងភ្នំពេញលោក ហ៊ុន សែន ចុះចែកអាវរងាដល់កងទ័ពនៅតាមបន្ទាយនីមួយៗ។ ប្រព័ន្ធឃោសនាស្និទ្ធនឹងរបបក្រុងភ្នំពេញ ចុះផ្សាយថា អគ្គមេបញ្ជាការកងទ័ពរូបនេះបានបញ្ជាឱ្យកងកម្លាំងទាំងអស់ ត្រៀមលក្ខណៈគ្រប់ពេលដើម្បីរក្សាសន្តិសុខ សណ្ដាប់ធ្នាប់ និងសុវត្ថិភាពជូនពលរដ្ឋក្នុងឱកាសព្រះរាជពិធីបុណ្យអុំទូក អកអំបុក និងសំពះព្រះខែនៅពេលខាងមុខ។
ការចុះទៅជួប និងដាក់បញ្ជាឱ្យកងទ័ពត្រៀមកម្ចាត់លោក សម រង្ស៊ី ពីសំណាក់ប្រមុខកងទ័ពជាតិនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពី លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ លោក ទៀ បាញ់ បានដាក់បញ្ជាផ្ទាល់មាត់ឱ្យកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំងអស់ប្រុងប្រៀបចេញបង្ក្រាបលោក សម រង្ស៊ី និងអ្នកគាំទ្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដែលប្រកាសវិលចូលកម្ពុជាវិញនៅថ្ងៃទី០៩ វិច្ឆិកា ខាងមុខ។
អ្នកវិភាគនយោបាយ និងសង្គម លោក គឹម សុខ ថ្លែងថា នេះជាការប្រើប្រាស់កងទ័ពខុសទិសដៅ និងខុសតួនាទី។ លោកយល់ថា សកម្មភាពរបស់លោក វង្ស ពិសេន បង្ហាញថា របបក្រុងភ្នំពេញកំពុងប្រុងជើងការខ្ពស់ ដើម្បីត្រៀមទប់ទល់នឹងកម្លាំងមហាជនដែលចង់ទៅទទួលលោក សម រង្ស៊ី ហើយដែលជាគំរាមកំហែងដល់អំណាចលោក ហ៊ុន សែន។ លោកសង្កត់ធ្ងន់ថា ប្រសិនបើកងទ័ពចេញបង្ក្រាបក្រុមលោក សម រង្ស៊ី និងគណបក្សសង្គ្រោះជាតិតាមបញ្ជារបស់ក្រុមមេដឹកនាំរបបក្រុងភ្នំពេញមែន នោះនឹងក្លាយជាសោកនាដកម្មសម្រាប់ប្រជាជាតិខ្មែរ ហើយនិងជាអំពើឧក្រិដ្ឋដែលពលរដ្ឋខ្មែរ និងសហគមន៍អន្តរជាតិស្អប់ខ្ពើម៖ «ការដែលមិនប្រកាសប្រទេសឱ្យស្ថិតនៅក្នុងគ្រាអាសន្នរបៀបនេះ ហើយបែរជាប្រើកងទ័ពដោយអត់មានរបត់ណាមួយដែលត្រូវប្រើកងទ័ពសោះ មានន័យថា អ្នកដែលចូលទៅស្រុក ប្រសិនបើមានវត្តមានចូលមែន គ្រាន់តែឈ្មោះក្នុងនាមប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរចូលស្រុកខ្មែរខ្លួនឯង ជាសិទ្ធិដែលការពារដោយរដ្ឋធម្មនុញ្ញ វាជាឧក្រិដ្ឋមួយដោយបំណង។ វាជាអំពើដែលប្រជារាស្ត្រខ្មែរ និងសហគមន៍អន្តរជាតិមិនអាចអនុគ្រោះ លើកលែងឱ្យបានទេ»។
ទោះជាយ៉ាងណា ក្រសួងការពារជាតិបានអះអាងថ្មីៗនេះថា ការប្រកាសឱ្យកងទ័ពត្រៀមកម្ចាត់ក្រុមអ្នកគាំទ្របក្សប្រឆាំងដែលដឹកនាំដោយលោក សម រង្ស៊ី គឺជាបទបញ្ជាដ៏ត្រឹមត្រូវ ព្រោះកងទ័ពមានកាតព្វកិច្ចការពារជាតិ សាសនា និងព្រះមហាក្សត្រ ហើយគម្រោងមាតុភូមិនិវត្តន៍របស់ក្រុមលោក សម រង្ស៊ី ត្រូវបានរដ្ឋាភិបាលចាត់ទុកថា ជាការប៉ុនប៉ងធ្វើរដ្ឋប្រហារ។
អ្នកវិភាគនយោបាយចាស់វស្សា បណ្ឌិត ឡៅ ម៉ុងហៃ ថ្លែងថា ការសម្រេចប្រើប្រាស់កងទ័ពជាតិសម្រាប់ស្ថានភាពបែបនេះ ត្រូវតែឆ្លងកាត់តាមឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាការពារជាតិ ដែលមានព្រះមហាក្សត្រជាព្រះប្រធាន។ លោកបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើរដ្ឋាភិបាលចង់ប្រើកម្លាំងទ័ពដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ រដ្ឋាភិបាលត្រូវតែដាក់ប្រទេសក្នុងស្ថានភាពអាសន្នជាមុនសិន ដើម្បីឱ្យស្របទៅនឹងគោលការណ៍នីតិរដ្ឋ និងសិទ្ធិមនុស្ស៖ «ក្នុងរដ្ឋធម្មនុញ្ញក៏មាន ហើយច្បាប់ស្ដីពីឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាការពារជាតិដែលមានព្រះមហាក្សត្រជាព្រះប្រធាន និងសម្ដេចតេជោជាអនុប្រធាន ប៉ុន្តែទម្លាប់មក គឺចេះតែសម្រេចសឹងតែថា រដ្ឋមន្ត្រី ឬក៏មេទ័ពគាត់សម្រេចអ៊ីចឹងទៅ។ អាហ្នឹងយើងអត់មានមូលដ្ឋានច្បាប់»។
របបលោក ហ៊ុន សែន បានបង្កើនការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញសកម្មជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិកាន់តែខ្លាំង ក្រោយពេល លោក សម រង្ស៊ី បានប្រកាសពីគម្រោងវិលមកកម្ពុជាវិញនៅថ្ងៃទី០៩ វិច្ឆិកា ខាងមុខ។ អាជ្ញាធរបានចោទប្រកាន់ និងចាប់ខ្លួនមន្ត្រីបក្សប្រឆាំងនៅតាមមូលដ្ឋានរាប់រយនាក់ដោយចោទពីបទរួមគំនិតក្បត់ ហើយបង្ខំឱ្យសកម្មជនដទៃទៀតចូលសារភាពដើម្បីរួចផុតពីការចោទប្រកាន់៕