លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្រ្គោះជាតិបានចេញវីឌីអូឃ្លីបជាភាសាអង់គ្លេសដ៏កម្រមួយ ដែលលោកអះអាងថា ជាវីដេអូដែលលោកនៅមានសេរីភាព។ លោក សម រង្ស៊ី អំពាវនាវទៅកាន់សហគមន៍អន្តរជាតិ មុនពេលលោកត្រឡប់ទៅកម្ពុជាវិញនៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកាថា "លោកបានត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ វិលត្រលប់ទៅកម្ពុជាវិញ ទោះបីជាត្រូវលះបង់ជីវិតក៏ដោយ គឺដើម្បីស្ដារលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ"។
នៅក្នុងវីឌីអូឃ្លីបជាង ៣នាទី ដែលបង្ហោះនៅលើបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុករបស់លោក នៅថ្ងៃទី៣១ តុលានោះ លោក សម រង្ស៊ី ផ្ដែផ្ដាំសារចុងក្រោយ ទៅកាន់មនុស្សទាំងអស់លើពិភពលោក ទាំងអ្នកដែលធ្លាប់ស្គាល់លោក និងអ្នកមិនដែលស្គាល់លោកថា៖ « ពេលនេះ គឺជាពេលវេលាមួយ ដែលលោកអ្នក អាចមើលឃើញរូបខ្ញុំ ( សម រង្ស៊ី ) ជាលើកទី១ ហើយក៏អាចជាលើកចុងក្រោយដែរ ដែលឃើញលោកនៅ " មានជីវិត និងសេរីភាព "»។
លោកបញ្ជាក់ថា មេដឹកនាំផ្ដាច់ការលោក ហ៊ុន សែន បានត្រៀមខ្លួនចាប់ខ្លួនលោក ឬសម្លាប់លោក តែទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី នៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកាខាងមុខនេះ លោកមិនរាថយឡើយ លោកនឹងនៅតែដឹកនាំពលរដ្ឋ កម្មករ ពលករ និងសកម្មជនបក្សប្រឆាំងទាំងអស់វិលទៅកម្ពុជាវិញ ដូចផែនការកំណត់។
នេះជាវីដេអូរបស់លោក សម រង្ស៊ី ដែលកែសម្រួលជាភាសាខ្មែរដោយអាស៊ីសេរី
លោក សម រង្ស៊ី ផ្ដែផ្ដាំសារចុងក្រោយ ថាលោកសុខចិត្ដលះបង់ជីវិតលោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិបានចេញវីដេអូឃ្លីបជាភាសាអង់គ្លេសដ៏កម្រមួយ ដែលលោកអះអាងថា ជាវីដេអូដែលលោកនៅមានសេរីភាព។ លោក សម រង្ស៊ី អំពាវនាវទៅកាន់សហគមន៍អន្តរជាតិមុនពេលលោកត្រលប់ទៅកម្ពុជាវិញនៅ ថ្ងៃទី៩វិច្ឆិកាថា “ លោកបានត្រៀមខ្លួនរួចរាល់ក្នុងការវិលត្រលប់ទៅកម្ពុជាវិញ ទោះបីជាត្រូវលះបង់ជីវិត ក៏ដោយ គឺដើម្បីស្ដារលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ “។ ដើម្បីស្វែងរកព័ត៌មានផ្សេងទៀតរបស់វិទ្យុអាស៊ីសេរី សូមចូលទៅកាន់៖ »» គេហទំព័រ www.rfa.org/khmer »» យូធូប www.youtube.com/RFAKhmerVideo