ការបង្កើតទូរទស្សន៍ព្រះអាទិត្យរបស់បក្សប្រឆាំង ស្ថិតក្នុងភាពស្រពិចស្រពិលនៅឡើយ បើទោះជាគណបក្សនេះធ្លាប់សន្យាថា នឹងបង្កើតទូរទស្សន៍នេះនៅចុងឆ្នាំ២០១៦ ក្តី។ យ៉ាងណាក៏ដោយចុះ សម្រាប់មន្ត្រីបក្សកាន់អំណាចយល់ថា ទោះបក្សប្រឆាំងមានទូរទស្សន៍ ឬគ្មានទូរទស្សន៍ ក៏គ្មានអ្វីចម្លែកដែរ ព្រោះថាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយមួយចំនួន តែងតែផ្តល់សំឡេងឲ្យគណបក្សប្រឆាំងទៅហើយ។
នៅតែប៉ុន្មានថ្ងៃទៀតទេ ឆ្នាំ២០១៦ នឹងឆ្លងចូលឆ្នាំ២០១៧ ប៉ុន្តែគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ នៅតែមិនអាចបង្ហាញកំណត់ត្រាថ្មីរបស់ខ្លួនបាន ដែលជាការបង្កើតទូរទស្សន៍ព្រះអាទិត្យ (SUNTV) ដែលគណបក្សនេះមិនធ្លាប់មានពីមុនមក។ បញ្ហាចោទខ្លាំងចំពោះដំណើរការនេះ ព្រោះការជាប់គាំងនៃការសាងសង់អង់តែនទូរទស្សន៍។
អ្នកនាំពាក្យគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក យឹម សុវណ្ណ ឲ្យអាស៊ីសេរីដឹងនៅថ្ងៃទី២៩ ខែធ្នូ ថា នៅពេលនេះ ដំណើរការនៃការបង្កើតទូរទស្សន៍ឈានដល់ដំណាក់កាលសុំប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ ដើម្បីគ្រប់គ្រងលើដីថ្មីដែលគ្រោងសាងសង់អង់តែន។ លោកថា នៅពេលគណបក្សទទួលបានប័ណ្ណកម្មសិទ្ធិ នឹងដំឡើងអង់តែនទូរទស្សន៍ភ្លាម ប៉ុន្តែលោកមិនទាន់អាចឲ្យដឹងថា ទូរទស្សន៍នេះចេញរូបរាងនៅពេលណានោះទេ៖ «សូមមេត្តាអធ្យាស្រ័យ ព្រោះអំណាចនៃការសម្រេចទាំងស្រុង មិនមែនទាក់ទងនឹងគណបក្សសង្រ្គោះជាតិទេ មានទាក់ទងទៅនឹងការសម្រេចរបស់សមត្ថកិច្ច អ៊ីចឹងហើយយើងមិនអាចដឹងបានថា ត្រូវចំណាយពេលប៉ុន្មានដើម្បីបំពេញបែបបទផ្លូវច្បាប់ដើម្បីដំឡើងអង់តែនទេ»។
ដំណើរឆ្ពោះទៅបង្កើតទូរទស្សន៍ព្រះអាទិត្យរបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ បានប្រសូតចេញពីកិច្ចព្រមព្រៀងនយោបាយរវាងគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា និងគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៤ ជាកិច្ចព្រមព្រៀងបញ្ចប់វិបត្តិនយោបាយ ដោយតំណាងរាស្ត្ររបស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ យល់ព្រមចូលសភា។
គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ត្រូវការថវិកាប្រមាណ ៣លានដុល្លារ ដើម្បីដំណើរការផ្សាយ ប៉ុន្តែគណបក្សទើបទទួលបានថវិកាប្រមាណ ៧០ម៉ឺនដុល្លារ។
លោក យឹម សុវណ្ណ ព្យាយាមធ្វើអត្ថាធិប្បាយទាក់ទងដំណើរការនៃទូរទស្សន៍នេះទៅពាក់ព័ន្ធនឹងរឿងនយោបាយ។
ប៉ុន្តែអ្នកវិភាគនយោបាយ លោក សូ ចន្ថា យល់ថា ពន្លឺនៃកំណើតទូរទស្សន៍ព្រះអាទិត្យរបស់បក្សប្រឆាំង ព្រោះមានការព្រមព្រៀងបញ្ចប់វិបត្តិនយោបាយ ដូច្នេះដើម្បីឲ្យទូរទស្សន៍នេះអាចចេញរូបរាងពិតប្រាកដបាន លុះត្រាគណបក្សទាំងពីរមានការចរចាបន្តទៀត៖ «ខ្ញុំមើលទៅវាជាហេតុផលមួយដ៏សំខាន់ទាក់ទងទៅនឹងដំណើរការនៃការបង្កើតទូរទស្សន៍ហ្នឹង ព្រោះកន្លងមកបក្សរកកន្លែងដើម្បីដំឡើងអង់តែន ប៉ុន្តែឃើញមានក្រុមប្រជាពលរដ្ឋតវ៉ាជាដើម ហើយក៏មានការលើកឡើងក្រោមហេតុផលនយោបាយដែរ»។
អ្នកនាំពាក្យទីស្ដីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី លោក ផៃ ស៊ីផាន និយាយថា ទោះបីជាបក្សប្រឆាំងមាន ឬគ្មានទូរទស្សន៍របស់ខ្លួន ក៏គ្មានអ្វីចម្លែកដែរ ព្រោះបណ្ដាញផ្សព្វផ្សាយ ដូចជាវិទ្យុអាស៊ីសេរី (RFA) វិទ្យុសំឡេងសហរដ្ឋអាមេរិក (VOA) និងកាសែតផ្សេងៗមួយចំនួនទៀត តែងផ្តល់សំឡេងដល់គណបក្សនេះរួចទៅហើយ។ លោកថា ការដែលស្ថាប័នទាំងនេះផ្តល់សំឡេងដល់បក្សប្រឆាំង មិនមែនមានន័យថា ពួកគេគាំទ្រទៅបក្សប្រឆាំងទេ ប៉ុន្តែគ្រាន់តែបុគ្គលខ្លះនៃស្ថាប័ននេះ ធ្វើហួសពីវិជ្ជាជីវៈ។ លោក ផៃ ស៊ីផាន បន្តថា ទូរទស្សន៍របស់គណបក្សប្រឆាំង ប្រសិនបើត្រូវបានបង្កើតឡើង មិនបានបម្រើប្រយោជន៍ពលរដ្ឋទូទៅទេ គ្រាន់តែបម្រើក្រុមបក្ខពួកនៃគណបក្សនេះប៉ុណ្ណោះ៖ «គាត់ (គណបក្សសង្រ្គោះជាតិ) ប្រើប្រាស់ប្រជាពលរដ្ឋរហូតដល់ស្លាប់ រងរបួស រហូតដល់ជាប់គុក គាត់ដែលភ័យអង្កាល់? ដូច្នេះគណបក្ស ទូរទស្សន៍គាត់បម្រើតែក្រុមគាត់ គណបក្សគាត់ គាត់មានបម្រើប្រយោជន៍ទូទៅឯណា ព្រោះទូរទស្សន៍ឈ្មោះគណបក្សគាត់»។
តំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ទទួលបន្ទុកការងារទូរទស្សន៍ព្រះអាទិត្យ លោក គី វណ្ណដារ៉ា ធ្លាប់បញ្ជាក់ថា ទូរទស្សន៍នេះមិនផ្សាយពាណិជ្ជកម្មស្រាបារីនោះទេ។ លោកបន្តទៀតថា គណបក្សកំពុងបណ្ដុះធនធានមនុស្សរៀបចំកម្មវិធី និងបច្ចេកទេសជាបណ្ដើរៗ និងមានអ្នកជំនាញការជាជនបរទេសខ្លះដែរ៕