អ្នកវិភាគ និងមន្ត្រីបក្សប្រឆាំងរិះគន់ថា ការបង្កើតបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សមិនមែនបម្រើប្រយោជន៍ជាតិទេ តែដើម្បីការពារអំណាចត្រកូល ហ៊ុន។ ការរិះគន់នេះ ធ្វើឡើង ក្នុងពិធីរម្លឹកខួប ១១ឆ្នាំ នៃថ្ងៃបង្កើតបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សរបស់លោក ហ៊ុន សែន ថ្ងៃទី៩ ខែកញ្ញា។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន សរសើរលោក ហ៊ីង ប៊ុនហៀង មេបញ្ជាការ និងមន្ត្រីអង្គរក្សផ្សេងទៀតថា ពួកគេ មនសិការដ៏ស្រួចស្រាល់បំពេញកាតព្វកិច្ចមោះមុតមិនរួញរាពុះពារជម្នះឧបសគ្គការពារសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព ដល់រូបលោក និងភរិយា ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសាររបស់លោក។
ពិធីរំលឹកខួប ១១ឆ្នាំ នៃថ្ងៃបង្កើតបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សប្រធានបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សពាក់ផ្កាយបួន គឺលោក ហ៊ីង ប៊ុនហៀង មិនមែនជាអ្នកដឹកនាំកម្មវិធី ឬគណៈអធិបតីក្នុងពិធីនេះទេ តែបែរលេចចេញលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលពាក់ផ្កាយបី និងជាអនុបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សអង្គុយធ្វើអ្នកដឹកនាំកម្មវិធី ឬគណៈអធិបតីក្នុងពិធីទៅវិញ។
តំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក អ៊ុំ សំអាន យល់ថា វត្តមានលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែលធ្វើគណៈអធិបតីក្នុងពិធីនេះជាសញ្ញាបង្ហាញថា លោក ហ៊ុន សែន ចង់រុញឱ្យលោក ហ៊ីង ប៊ុនហៀង ចូលនិវត្តន៍ និងប្រគល់ការងារគ្រប់គ្រងបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សឱ្យលោក ហ៊ុន សែន ម៉ាណែត ដ្បិតលោកថា លោក ហ៊ុន សែន ពេលនេះមិនទុកចិត្តអ្នកណាក្រៅពីកូន ឬសាច់ញាតិរបស់លោកឡើយ៖ «បាទគេអាចឱ្យចូលនិវត្តន៍ដូចអ្នកដទៃទៀត ដើម្បីយកតំណែងទៅឱ្យកូនរបស់គាត់លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ព្រោះគេមិនអាចទុកចិត្តអ្នកផ្សេងក្រៅពីកូនខ្លួនឯងសម្រាប់ជនផ្ដាច់ការ » ។
តំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ លោក អ៊ុំ សំអាន រិះគន់ថា ក្រុមអង្គរក្សលោកហ៊ុន សែន គឺជាក្រុមមនុស្សដៃឆៅ ដោយអ្នកខ្លះវាយតំណាងរាស្ត្រ អ្នកប្លន់ដីពលរដ្ឋ ប៉ុន្តែតុលាការមិនបានដាក់ទោសទណ្ឌអ្នកទាំងនោះឱ្យសមទង្វើពួកគេនោះទេ។
ចំណែក អ្នកវិភាគនយោបាយលោក គឹម សុខ លើកឡើងថា បើលោក ហ៊ុន សែន ចង់ពង្រឹងវិស័យការពារជាតិ គឺលោក ហ៊ុន សែន ត្រូវពង្រឹងកម្លាំងទាំងមូលរបស់ក្រសួងការ ពារជាតិរួមកងទ័ពជើងទឹក ជើងគោក និងជើងអាកាសជាដើម មិនមែនពង្រឹងតែកងអង្គរក្សរបស់លោកតែមួយនោះទេ៖ បញ្ជាការដ្ឋានហ្នឹង គឺធ្វើសកម្មភាពទៅតាមផែនការប្លន់អំណាចអចិន្ត្រៃយ៍របស់លោក ហ៊ុន សែន គេបង្ក្រាបប្រជាពលរដ្ឋនៅពេលដែលប្រជាពលរដ្ឋតវ៉ា»។
ឆ្លើយតបនឹងអ្នកវិភាគ និងមន្ត្រីបក្សប្រឆាំង អ្នកនាំពាក្យគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន អះអាងថា បញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សបង្កើតមកដើម្បីការពារសុវត្ថិភាពព្រះមហាក្សត្រ និងថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ជាតិ មិនមែនដើម្បីការពារលោក ហ៊ុន សែន និងគ្រួសារនោះទេ៖ «ក្រុមឧទ្ទាមក្រៅច្បាប់តែងចោទប្រកាន់មកលើរាជរដ្ឋាភិបាលអ៊ីចឹង ហើយសួរថា ស្រុកណាអត់មានកងអង្គរក្ស ដើម្បីការពារសុខសុវត្ថិភាពរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំ » ។
ទោះយ៉ាងណានៅពេលមានការចោទសួរថា កន្លងមកកងអង្គរក្សលោក ហ៊ុន សែន ធ្វើការបង្ក្រាបលើក្រុមពលរដ្ឋ ឬមន្ត្រីបក្សប្រឆាំងនោះ លោក សុខ ឥសាន លើកឡើងថា ការបង្ក្រាបទាំងនោះ ព្រោះអ្នកទាំងនោះប្រព្រឹត្តល្មើសច្បាប់។
កាលពីឆ្នាំ២០១៥ តំណាងរាស្ត្រគណបក្សសង្គ្រោះជាតិចំនួន ២រូប គឺលោក ញ៉យ ចំរើន និងលោក គង់ សភា ត្រូវក្រុមអង្គរក្សលោក ហ៊ុន សែន បីនាក់ទាញទម្លាក់ពីលើរថយន្ត ហើយវាយធ្វើបាបឱ្យរងរបួសធ្ងន់។ ក្រោយវាយឲ្យតំណាងបក្សប្រឆាំងរងរបួសធ្ងន់មក មន្ត្រីអង្គរក្សទាំងត្រូវនោះ ត្រូវបានដំឡើងតំណែងទៀតផង។
កាលពីឆ្នាំ២០១៨ សហរដ្ឋអាមេរិកបានដាក់ លោក ហ៊ីង ប៊ុនហៀង ក្នុងបញ្ជីខ្មៅដែលត្រូវបង្កកទ្រព្យសម្បត្តិ។ សហរដ្ឋអាមេរិករកឃើញថា លោក ហ៊ីង ប៊ុនហៀង រំលោភសិទ្ធិមនុស្សធ្ងន់ធ្ងរក្នុងរយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំចុងក្រោយនេះរួមទាំងអំពើហិង្សានៅឆ្នាំ២០១៣ នៅក្បែរវត្តភ្នំ និងអំពើហិង្សាវាយដំតំណាងរាស្ត្របក្សប្រឆាំងពីររូបនៅមុខរដ្ឋសភានៅឆ្នាំ២០១៥។ លោក ហ៊ីង ប៊ុនហៀង ក៏ជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងអំពើហិង្សាក្នុងការបង្ក្រាបលើក្រុមអ្នកតវ៉ា និងសកម្មជនបក្សប្រឆាំង ដូចជា ការបោកគ្រាប់បែកលើអ្នកតវ៉ាអហិង្សា កាលពីឆ្នាំ១៩៩៧ ដែលធ្វើឲ្យស្លាប់និងរបួសមនុស្សជាច្រើននាក់រួមទាំងរបួសជនជាតិអាមេរិកមួយរូបផង៕