អ្នក​វិភាគ​ថា លោក ហ៊ុន សែន កំពុង​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្ចាស់​ឆ្នោត
មេ​ដឹកនាំ​គណបក្ស​ប្រឆាំង និង​អ្នក​វិភាគ​អះអាង​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា កំពុង​តែ​បែក​បាក់​ផ្ទៃ​ក្នុង ទើប​ធ្វើ​ឲ្យ​លោក ហ៊ុន សែន ប្រញាប់​ប្រញាល់​ប្រកាស​តែង​តាំង​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី សម្រាប់​អាណត្តិ​ទី៧ នៅ​មុន​ពេល គ.ជ.ប ប្រកាស​លទ្ធផល​បោះឆ្នោត​ផ្លូវការ​បែប​នេះ។
អ្នក​វិភាគ​ចាត់​ទុក​ការ​ប្រកាស​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ដែល​ថា លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត នឹង​ធ្វើ​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ភ្លាមៗ ក្រោយ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ថ្មី​បាន​បង្កើត​ឡើង​នោះ គឺ​ជា​ការ​បោក​ប្រាស់​ព្រះមហាក្សត្រ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​ម្ចាស់​ឆ្នោត។
អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ លោក គឹម សុខ មាន​ប្រសាសន៍​ថា លោក ហ៊ុន សែន កំពុង​តែ​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ដែល​បោះឆ្នោត​គាំទ្រ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា គឺ​គាំទ្រលោក​ធ្វើ​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី។ លោក​បញ្ជាក់​ថា បញ្ជី​ឈរ​ឈ្មោះ​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​សម្រាប់​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ការ​បោះឆ្នោត​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២៣ កក្កដា​នោះ លោក ហ៊ុន សែន មិនមែន​ជា​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ឡើយ។
លោក គឹម សុខ៖ «ការ​ប្ដូរ​ភ្លាមៗ របស់​លោក ហ៊ុន សែន គឺ​ជា​ការ​ក្បត់​ព្រះមហាក្សត្រ ​ក្បត់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ និង​ក្បត់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ ពីព្រោះ​ក្នុង​អាណត្តិ​នេះ គាត់​បាន​សន្យា​ជា​មួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ថា ​គាត់​ជា​បេក្ខជន​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី។ ដូច្នេះ​គាត់​ត្រូវ​ធ្វើ​ជា​នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​សិន​ ទើប​អាច​ផ្ទេរ​អំណាច​ទៅ​បាន»។
ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នក​វិភាគ​នេះ​ នៅ​បន្ទាប់​ពី​លោក ហ៊ុន សែន ប្រកាស​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃ​ទី២៦ កក្កដា​ថា លោក​នឹង​មិន​ធ្វើ​ជា​ការ​នាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្នុង​រដ្ឋាភិបាល​ថ្មី​នេះ​ទេ។ លោក​អះអាង​ថា កូន​ប្រុស​ច្បង​របស់​លោក គឺ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត នឹង​ក្លាយ​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្នុង​រដ្ឋាភិបាល​អាណត្តិ​ថ្មី​នេះ។ ចំណែក​លោក ហ៊ុន សែន​ នឹង​ទៅ​អង្គុយ​តំណែង​ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា​ជំនួស​លោក សាយ ឈុំ ដែល​នឹង​ចូល​និវត្តន៍​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ។
លោក ហ៊ុន សែន៖ «អ្វី​ដែល​ជា​ការ​ជឿ​ទុក​ចិត្ត​របស់​ខ្ញុំ គឺ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នឹង​បន្ត​គាំទ្រ ហ៊ុន ម៉ាណែត មិន​មែន​ជា​ការ​បន្ត​វេន ដូច​ព្រះមហាក្សត្រ​តែង​តាំង​ព្រះ​ជា​យាទ​ទេ។ ដូច្នេះ​ទោះបី​ជា​ហ៊ុន ម៉ាណែត មិន​មែន​ជា​កូន​របស់​ខ្ញុំ ក៏​ខ្ញុំ​គាំទ្រ ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ដែរ»។
លោក ហ៊ុន សែន ផ្ទេរ​អំណាច​ឲ្យ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅ​ក្រោយ​បោះឆ្នោត​បែប​នេះ គឺ​បង្ហាញ​ថា លោក​ព្រួយ​បារម្ភ​ខ្លាច​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​បោះឆ្នោត​គាំទ្រ​គណបក្ស​របស់​លោក។ លោក ហ៊ុន សែន ធ្វើ​ដូច្នេះ​ គឺ​បង្ហាញ​ថា លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត អសមត្ថភាព​ក្នុង​ការ​ចេញ​មុខ​ប្រកួត​ប្រជែង​ដោយ​ខ្លួន​ឯង​ ខុស​ពី​យុវជន​នៅ​ថៃ​ ដែល​លោក ភិថា ចារើនរ៉ាត់ (Pita Jaroenrat) បាន​ដឹកនាំ គណបក្ស​ ប្រឆាំង​ឈ្នះ​ការ​បោះឆ្នោត​ភ្លូក​ទឹក​ភ្លូក​ដី។
អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ លោក គឹម សុខ បាន​ហៅ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ថា ជា​មនុស្ស​កំសាក និង​ជា​អ្នក​នយោបាយ​ចាំ​ស៊ី​កេរ​ឪ៖ «ហ៊ុន ម៉ាណែត ស៊ី​កេរ​គ្រប់​រឿង​ហើយ ពី​ព្រោះ​នយោបាយ​របស់​ហ៊ុន ម៉ាណែត មក​ដល់​ពេល​នេះ​ គាត់​មាន​គោល​នយោបាយ​តែ​មួយ​គត់​គឺ​ធ្វើ​តាម​ឱ​គាត់»
រីឯ​លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​ស្ដីទី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ហាក់​អស់​សំណើច នៅ​ពេល​ឃើញ​លោក​ ហ៊ុន សែន បាន​តែងតាំង​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជា​នាយក​មន្ត្រី​ភ្លាមៗ ក្នុង​ពេល​ដែល​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត​មិន​ទាន់​ប្រកាស​លទ្ធផល​បោះឆ្នោត​ផ្លូវ​ការ​ផង​នោះ។ លោក សម រង្ស៊ី អះអាង​ថា លោក ហ៊ុន សែន ប្រកាស​ប្រគល់​តួនាទី​ឲ្យ​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត តពូជ​យ៉ាង​តក់​ក្រហល់​បែប​នេះ គឺ​បញ្ជាក់​ថា គណបក្ស​កាន់​អំណាច​កំពុងតែ​មាន​បញ្ហា​ផ្ទៃក្នុង។
លោក គឹម សុខ៖ «ហ៊ុន សែន គាត់​តក់ក្រហល់ ផ្ទេរ​តំណែង​ឲ្យ​កូន​គាត់​នេះ គឺ​មាន​រឿង​អី​មួយ​គាត់​ដឹង​ថា គម្រោង​ផ្ទេរ​តំណែង​ពី​ឱ​ទៅ​កូន​យ៉ាង​ប្រញាប់​ប្រញាល់ និង​តក់​ក្រហល់​នេះ ពីព្រោះ​លោក​នឹង​ពិបាក​អនុវត្ត ពីព្រោះ​វា​អត់​សម​ហេតុ​សម​ផល ដោយសារ​តែ​នៅ​ក្នុង​ជួរ​ផ្ទៃ​ក្នុង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​គេ​ជំទាស់​ ប្រជាពលរដ្ឋ​គេ​ជំទាស់។ ដូច្នេះ ខ្មែរ​ទាំង​អស់ គណបក្ស​នយោបាយ​ទាំង​អស់ ត្រូវ​រួម​គ្នា ដើម្បី​ទប់​ស្កាត់​ការ​ផ្ទេរ​អំណាច​តពូជ»។
ទាក់ទង​នឹង​បញ្ហា​នេះ​ លោក​ ហ៊ុន សែន​ បាន​ស្នើ​ដល់​មន្ត្រី​ទាំង​ឡាយ​ ដែល​មិន​បន្ត​តំណែង​ក្នុង​គណៈរដ្ឋ​មន្ត្រី​តទៅ​ទៀត​ សុំ​មេត្តា​យោគយល់​ និង​ត្រូវតែ​មាន​ការ​លះបង់​មួយ​ ហើយ​អ្នក​ដែល​លះបង់​ធំ​ជាង​គេ គឺ​ខ្លួន​លោក បើ​ទោះ​បី​ជា​កូន​របស់​លោក​បន្តវេន​ក៏​ដោយ ក៏ប៉ុន្តែ​អ្នក​ដែល​ធ្លាប់​មាន​អំណាច​បញ្ជា​ គឺ​អត់មាន​អំណាច​បញ្ជា​ នោះ​គឺ​ជា​ការ​លះបង់​ហើយ​ ដូច្នេះ​សុំ​ឱ្យ​រដ្ឋ​មន្ត្រី​នានា​ ដែល​មិន​ទទួល​តំណែង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ត​ទៅ​ទៀត​ អង្គុយ​នៅ​ក្នុង​សភា​ជា​តំណាងរាស្ត្រ ព្រោះ​ពួក​មន្រ្តី​ទាំង​នេះ​ចាស់ៗ​ណាស់​ហើយ។​ លោក​ ហ៊ុន សែន ​បន្ថែម​ថា​មន្ត្រី​ មួយ​ចំនួន​ ក៏​អាច​តែង​តាំង​ជា​ទីប្រឹក្សា​រាជ​រដ្ឋាភិ​បាល​ និង​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ក៏​អាច​ក្លាយ​ជា​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​ នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​ដែរ។
នៅ​ទន្ទឹម​នឹង​លោក ហ៊ុន សែន ស្នើ​សុំ​អង្វរករ​មន្ត្រី​របស់​លោក​ឲ្យ​យោគយល់​នេះ រីឯ​ខ្លួន​លោក​វិញ នឹង​ទៅ​កាន់​តួនាទី​ជា​ប្រធាន​ព្រឹទ្ធសភា​ជំនួស​លោក សាយ ឈុំ ដែល​លោក​ឲ្យ​ចូល​និវត្តន៍។ ក្រៅពី​នេះ​ លោក ហ៊ុន សែន​ ក្ដោបក្ដាប់​គ្រប់គ្រង​ស្ថាប័ន​រាជបល្ល័ង្ក​ដែរ គឺ​លោក​នឹង​កាន់​តួនាទី​មួយ​ទៀត​គឺ ប្រធាន​ឧត្ដម​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ព្រះមហាក្សត្រ។ រីឯ​អនុប្រធាន​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​បី​រូប​ទៀត គឺ​លោក ស ខេង អ្នកស្រី ម៉ែន សំអន និង​លោក ទៀ បាញ់ មក​ទល់​ពេល​នេះ​មិនទាន់​ឃើញ​ឈ្មោះ​ត្រូវ​ទៅ​ដឹក​នាំ​ស្ថាប័ន​ណាមួយ​នៅ​ឡើយ​ទេ។ បញ្ហា​នេះ​ថា តើ​លោក ហ៊ុន សែន នឹង​បញ្ជូន​ពួក​គេ​ឲ្យ​ទៅ​អាន​កាសែត ឬ​យ៉ាង​ណា?៕