អ្នកវិភាគនយោបាយល្បីឈ្មោះពីររូបដែលភៀសខ្លួននៅក្រៅប្រទេស បានទទូចឱ្យគណបក្សប្រឆាំងដ៏ធំជាងគេ បង្កើតរណសិរ្សអ្នកប្រជាធិបតេយ្យមួយ ដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរជាវិជ្ជមាននៅកម្ពុជាស្របពេលដែលកម្ពុជាកំពុងដាំក្បាលចុះ នៃវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ចដោយសារជំងឺរាតត្បាតកូវីត១៩ និងសំពាធពីប្រទេសលោកសេរី។
អ្នកវិភាគនយោបាយ និងជាអតីតទីប្រឹក្សាលោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បណ្ឌិត សូ ណារ៉ូ មានប្រសាសន៍ក្នុងវេទិកាអ្នកស្តាប់អាស៊ីសេរី កាលពីយប់ថ្ងៃទី២១ មេសា ថា នេះជាឱកាសប្រវត្តិសាស្ត្រសម្រាប់គណបក្សប្រឆាំងដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរជាវិជ្ជមាននៅកម្ពុជា។ លោកបញ្ជាក់ថា មុនគេបង្អស់ត្រូវតែមានការរួបរួមកម្លាំងគ្នា មិនមែនត្រឹមតែគណបក្សសង្គ្រោះជាតិទេ គឺរួបរួមអ្នកប្រជាធិបតេយ្យទាំងអស់។ លោកនិយាយថា អ្នកប្រជាធិបតេយ្យណាក៏ដោយឱ្យតែយល់ថា របបក្រុងភ្នំពេញជារបបផ្ដាច់ការហើយ មិនអាចអនុញ្ញាតឱ្យបន្តកាន់អំណាចរបៀបឃោរឃៅបន្តទៅទៀតទេ គឺត្រូវតែរួបរួមគ្នាជាមួយរណសិរ្សអ្នកប្រជាធិបតេយ្យ៖ «ការរួបរួមអ្នកប្រជាធិបតេយ្យមកទាំងអស់ មិនមែនត្រឹមតែមានអាវលឿង អាវសទេ គឺត្រឹមតែអាវលឿងអាវសវាចង្អៀតណាស់ ត្រូវតែបើកទូលាយទាំងអស់។ បើកទូលាយបេះដូង បើកទូលាយដួងចិត្ត បើកទូលាយទស្សនៈ ហើយឱកាសនយោបាយមកដល់ហើយ។ ហើយមិនមែនធ្វើដោយតាមតួឯកនយោបាយទេ។ បើនៅក្នុងប្រព័ន្ធដឹកនាំបែបកុម្មុយនិស្តបើយើងដើរតួនាទីជាតួឯកបច្ចុប្បន្ន រលាយបក្សតែម្ដង។ តួឯករាល់ថ្ងៃមានតែ សម រង្ស៊ី និង កឹម សុខា ហ្នឹង អ៊ីចឹង ហ៊ុន សែន ងាយនឹងកាច់ណាស់។ កឹម សុខា ញាត់គុក សម រង្ស៊ី បង្អើលឱ្យចាកចេញទៅក្រៅស្រុកទៅចប់ អ៊ីចឹងហ៊ុន សែនដឹកនាំតទៅទៀត»។
ចំណែកអ្នកវិភាគនយោបាយលោក គឹម សុខ វិញ ថ្លែងថា ថា គណបក្សសង្គ្រោះជាតិត្រូវតែហ៊ានធ្វើនយោបាយលើកទឹកចិត្តឱ្យមានភាពសកម្មទាំងផ្ទៃក្នុងគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាដែលប្រឆាំងលោក ហ៊ុន សែន ទាំងប្រជារាស្ត្រ និងត្រូវទាក់ទាញការគាំទ្រពីសហគមន៍អន្តរជាតិឱ្យមកនៅស្របជាមួយនឹងកម្លាំងនៃការផ្លាស់ប្ដូរ។
លោកបញ្ជាក់ថា ដើម្បីធ្វើឱ្យកម្លាំងនេះសកម្មឡើង គណបក្សសង្គ្រោះជាតិត្រូវពង្រឹងស្មារតីសង្គ្រោះជាតិរួមឡើងវិញដើម្បីឱ្យលោក សម រង្ស៊ី និង លោក កឹម សុខា ក្លាយជាមនុស្សតែមួយក្នុងកម្លាំងរួមនោះបានអាចផ្លាស់ប្ដូរបាន៖ «ចាប់ផ្ដើមពីការពង្រឹងស្មារតីសម រង្ស៊ី និង លោក កឹម សុខា ហ្នឹងទៅគឺស្មារតីសង្គ្រោះជាតិហ្នឹងឱ្យងើបឡើងវិញមក ពីព្រោះនេះជាបង្អែកធំនៃភាពសកម្មរបស់ផ្ទៃក្នុងជាតិតែម្ដងហើយក៏ជាបង្អែកធំនៃការគាំទ្ររបស់សហគមន៍អន្តរជាតិចំពោះប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា។ បង្អែកធំពីរហ្នឹងហើយដែលអាចធ្វើឱ្យយើងរុញច្រានផែនការនយោបាយរបស់លោក ហ៊ុន សែន ឱ្យជួបហ្នឹងបរាជ័យបាន។ ដូច្នេះមិនមែនត្រឹមតែលោក កឹម សុខា និង លោក សម រង្ស៊ី តែមួយប៉ុណ្ណឹងទេ គឺត្រូវបើកចំហឱ្យដល់បញ្ញវន្តផ្សេងៗទៀត»។
អនុប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិលោក អេង ឆៃអ៊ាង ដែលកំពុងរស់នៅនិទ្ទេសខ្លួននៅសហរដ្ឋអាមេរិកបានគាំទ្រចំពោះការផ្ដួចផ្ដើមឱ្យមានរណសិរ្សអ្នកប្រជាធិបតេយ្យ ដើម្បីផ្លាស់ប្ដូរជាវិជ្ជមាននៅកម្ពុជា។ ប៉ុន្តែលោកបញ្ជាក់ថា រណសិរ្សនេះនឹងមិនមានការចូលរួមគាំទ្រពីប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងប្រទេសនោះទេដោយសារតែប្រជាពលរដ្ឋភ័យខ្លាចលោក ហ៊ុន សែន ចាប់ដាក់ពន្ធនាគារ៖ «ពីព្រោះឥឡូវហ្នឹងយើងឃើញហើយនៅស្រុកខ្មែរហ្នឹង អ្នកណាហ៊ាននិយាយស្តីបញ្ចេញមតិបន្តិចបន្តួច គឺត្រូវរបបលោក ហ៊ុន សែន ចេញបង្ក្រាប ចាប់ចងចាប់ដាក់គុក។ អ៊ីចឹងមានមនុស្សមួយចំនួនគាត់អត់បានគិតថា ដើម្បីផ្លាស់ប្ដូររលោក ហ៊ុន សែន ទេគឺទៅបម្រើនយោបាយលោក ហ៊ុន សែន ទៅអែបៗលោក ហ៊ុន សែន ហ្នឹងបានន័យថា ទៅបង្គ្រប់កិច្ចទៅធ្វើល្បោយ សម្លប្រជាធិបតេយ្យក្លែងក្លាយឱ្យហ៊ុន សែន»។
អាស៊ីសេរីបានព្យាយាមទាក់ទងតាមទូរស័ព្ទទៅលោក ផៃ ស៊ីផាន អ្នកនាំពាក្យរដ្ឋាភិបាលជាច្រើនដងតែលោកមិនលើកទូរស័ព្ទ កាលពីថ្ងៃទី២១ មេសា។
គណបក្សសង្គ្រោះជាតិធ្លាប់បានបង្កើតចលនាសង្គ្រោះជាតិ កាលពីចុងខែមករាឆ្នាំ២០១៨ នៅក្នុងទីក្រុងឡុងប៊ិច រដ្ឋកាលីហ្វ័រញ៉ា សហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីទាមទារឱ្យដោះលែងលោក កឹម សុខា ដោះលែងអ្នកទោសនយោបាយជាច្រើនរូបផ្សេងទៀតដែលកំពុងជាប់ឃុំក្នុងពន្ធនាគារ និងទាមទារឱ្យគណបក្សសង្គ្រោះជាតិរស់ឡើងវិញ ដើម្បីអាចចូលរួមការបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខ ប៉ុន្តែចលនានេះហាក់មិនទទួលបានជោគជ័យនោះទេ៕