អ្នក​វិភាគ​ថា ប្រធាន​អាស៊ាន​លែង​ចាត់​ទុក​វិបត្តិ​នយោបាយ​ជា​បញ្ហា​អាទិភាព ក្រោយ​ពី​បរាជ័យ​លើ​បញ្ហា​បទ​ឈប់​បាញ់
អ្នក​វិភាគ​លើក​ឡើង​ថា លោក​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន គ្មាន​ជំរើស​អ្វី​ផ្សេង​ក្រៅ​ពី ត្រូវ​ងាក​មក​ពិភាក្សា​គ្នា​ក្នុង​ក្របខណ្ឌ​អាស៊ាន ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​វិបត្តិ​នយោបាយ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា (Burma) នោះ គឺ​ជា​រឿង​ត្រឹមត្រូវ។
ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នក​វិភាគ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ស្រប​ពេល​កម្ពុជា​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​តំណាង​របប​សឹក​ភូមា​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ច​ប្រជុំ​​ចង្អៀត​អាស៊ាន​នា​ពេល​ខាង​មុខ​នេះ​ទេ។
ក្រុម​អ្នក​តាម​ដាន​កិច្ចការ​អន្តរជាតិ លើក​ឡើង​ថា ប្រធាន​អាស៊ាន បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជំហរ​របស់​ខ្លួន​នេះ គឺ​បង្ហាញ​ថា កម្ពុជា​បាន​ងាក​មក​តាម​ជំហរ​រួម​របស់​អាស៊ាន​វិញ ក្រោយ​ទទួល​រង​ការ​រិះគន់​ពី​សមាជិក​អាស៊ាន និង​សហគមន៍​អន្តរជាតិ លើ​ការ​ដោះ​ស្រាយ​វិបត្តិ​នយោបាយ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា (Myanmar) កន្លង​មក មិន​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ។
អ្នក​ជំនាញ​វិទ្យាសាស្រ្ត​នយោបាយ និង​កិច្ចការ​អន្តរជាតិ លោក ឯម សុវណ្ណារ៉ា មាន​ប្រសាសន៍​ថា ជា​រឿង​ល្អ​មួយ ដែល​ប្រធាន​ប្ដូរវេន​អាស៊ាន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជំហរ​របស់​ខ្លួន​លើ​បញ្ហា​វិបត្តិ​នយោបាយ​នៅ​ភូមា​នេះ។ លោក​បញ្ជាក់​ថា បើសិន​ជា​កម្ពុជា​មិន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជំហរ​ទេ គឺ​ការ​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​ថ្នាក់​រដ្ឋមន្រ្តី​ការ​បរទេស​អាស៊ាន នៅ​ថ្ងៃ​ទី១៦ ថ្ងៃ១៧ កុម្ភៈ​ខាង​មុខ​នេះ ក៏​មិន​អាច​រៀបចំ​ទៅ​បាន​ដែរ៖ «របត់​ជំហរ​នយោបាយ​របស់​កម្ពុជា ដើម្បី​សម្របសម្រួល​ជាមួយ​អាស៊ាន បើសិនជាមិន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជំហរ​ទេ កម្ពុជា​ក៏​មិន​អាច​រៀបចំ​ថ្នាក់​រដ្ឋមន្រ្តី​ការ​បរទេស​បាន​ទេ ហើយ​ការ​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​នេះ​មិន​បាន​គឺ មិន​អាច​កំណត់​របៀបវារៈ ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​ប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​ដែរ »
កម្ពុជា​បាន​ខកខាន​រៀបចំ​កិច្ចប្រជុំ​ថ្នាក់​រដ្ឋមន្រ្តី​ការ​បរទេស​អាស៊ាន​ម្ដង​រួច​មក​ហើយ កាល​ពី​ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ នេះ។ ការ​ខកខាន​នេះ ដោយសារ​តែ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​អាស៊ាន​មួយ​ចំនួន​មិន​ពេញ​ចិត្ត ចំពោះ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ដ៏​ចម្រូងចម្រាស់​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ទៅ​កាន់​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា (Myanmar) កាលពីថ្ងៃទី៧ និង​ថ្ងៃ​ទី៨ មករា។ រដ្ឋមន្រ្តី​ការ​បរទេស​ម៉ាឡេស៊ី លោក សៃហ្វុដឌីន អាប់ឌុលឡោះ (Saifuddin Abdullah) ថ្លែង​ប្រាប់​ក្រុម​អ្នក​សារ​ព័ត៌មាន​កាល​ពី​ខែមករា​ថា មូលហេតុ​ចម្បង​ដែល​រដ្ឋមន្រ្តី​ការ​បរទេស​អាស៊ាន​មិន​ទៅ​ចូលរួម​ប្រជុំ​ថ្នាក់​រដ្ឋមន្រ្តី​ការ​បរទេស​អាស៊ាន​នៅ​ឯ​ខែត្រ​សៀមរាប​នោះ ដោយសារ​តែ​លោក ហ៊ុន សែន ទៅ​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា​មិន​បាន​ពិភាក្សា​ជាមួយ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​អាស៊ាន​ជា​មុន​សិន។
អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​ការ​បរទេស​កម្ពុជា លោក ជុំ សន្ទរី ឲ្យអាស៊ីសេរី​ដឹងតាម​រយៈ​សារ​អេឡិចត្រូនិក​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៣ កុម្ភៈ​​ថា ការប្រជុំថ្នាក់រដ្ឋមន្រ្តីការបរទេស​អាស៊ាន​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​នេះ មិន​ឲ្យ​តំណាង​របប​សឹក​មក​ចូលរួម​ទេ​គឺ​អនុញ្ញាត​ត្រឹម​អ្នក​តំណាង​របស់​មីយ៉ាន់ម៉ា ដែល​មិន​ជាប់​ពាក់​ព័ន្ធ​នយោបាយ​ឬ ​ជាមន្ត្រី​បច្ចេកទេស​តែ​ប៉ុណ្ណោះ ពី​ព្រោះ​របប​សឹក​ភូមា​អនុវត្ត​បាន​តិច​តួច នៃ​កិច្ចព្រមព្រៀង​៥​ចំណុច​​របស់​អាស៊ាន។ ម្យ៉ាង​ទៀត លោក​បញ្ជាក់​ថា ជា​ជាង​ទុក​កៅអី​របស់​មីយ៉ាន់ម៉ា​ទំនេរ​ចោល។
ការ​ម្រេច​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​តំណាង​របប​សឹក​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​នេះ នៅ​ក្រោយ​ពេល​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន ដែល​ជា​ប្រធាន​ប្ដូរវេន​អាស៊ាន បាន​ស្នើ​ជា​ថ្មី​ម្ដង​ទៀត កាល​ពី​ចុង​ខែមករា​ឲ្យ​មេ​ដឹកនាំ​រដ្ឋប្រហារ​អនុវត្ត​កិច្ច​ព្រមព្រៀង ៤ចំណុច។ សំណើរ​ទាំង ៤ចំណុច​នោះ រួម​មាន ស្នើ​ឲ្យ​មេ​ដឹកនាំ​រដ្ឋប្រហារ​អនុវត្ត​ឲ្យ​បាន​គោល​ការណ៍​ទាំង ៥ចំណុច​របស់​អាស៊ាន។ ស្នើ​ឲ្យ​បង្ក​លក្ខណៈ​ល្អ​ឲ្យ​ប្រេសិត​ពិសេស ចូល​ទៅ​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា។ ត្រូវ​បញ្ឈប់​នូវ​រាល់​អំពើ​ហិង្សា និង​ត្រូវ​ផ្ដល់​ការ​សហការ​ជាមួយ​បណ្ដា​ប្រទេស​ជា​សមាជិក ក្នុង​ការ​ផ្ដល់​ជំនួយ​មនុស្សធម៌​ដល់​ពលរដ្ឋ​មីយ៉ាន់ម៉ា​ជា​ដើម។
​ក្នុង​ជំនួប​រវាង​លោក ហ៊ុន សែន និងលោក មីន អ៊ុងលាំង (Min Aung Hlaing) កាលពីថ្ងៃទី២៦ មករា​នោះ លោក ហ៊ុន សែន លើក​ឡើង​ថា បើ​សិន​ជា​របប​សឹក​អនុវត្ត​គោល​ការណ៍ ៥ចំណុច​របស់​អាស៊ាន​នោះ គឺ​កម្ពុជា​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​មេ​ដឹកនាំ​របប​សឹក​នេះ អាច​ចូល​រួម​ប្រជុំ​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ​បាន​ទៀត​ផង។ ក៏​ប៉ុន្តែ​មក​ទល់​ពេល​នេះ មេ​ដឹកនាំ​របប​សឹក​មិន​ទាន់​ឆ្លើយ​តប ចំពោះ​សំណើ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន វិញ​នៅ​ឡើយ។
ក្រុម​អ្នក​វិភាគ​លើក​ឡើង​ថា កម្ពុជា​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជំហរ​មិន​ឲ្យ​តំណាង​របប​សឹក​មក​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​ថ្នាក់​រដ្ឋមន្រ្តី​នៅ​ពេល​នេះ ទំនង​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​រង​ភាព​អាម៉ាស់​ម្ដង​ហើយៗ ម្ដង​ទៀត ដែល​មេ​ដឹកនាំ​របប​សឹក​មិន​បាន​គោរព​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ។
អ្នកឃ្លាំមើល​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍន៍​សង្គម លោក បណ្ឌិត សេង សារី មាន​ប្រសាសន៍​ថា កម្ពុជា​ក្នុង​នាម​ជា​ប្រធាន​ប្ដូរវេន​អាស៊ាន បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ​ជំហរ​របស់​ខ្លួន​លើ​វិបត្តិ​នយោបាយ​នៅ​ភូមា​នេះ ជា​រឿង​ល្អ​មួយ។ លោក ហ៊ុន សែន ហាក់​ដូច​ជា​លែង​ចាត់​ទុក​រឿង​បញ្ហា​មីយ៉ាន់ម៉ា​ជា​បញ្ហា​អាទិភាព​ទៀត​ហើយ។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​នៅ​ពេល​នេះ ក៏​ដោយសារ​តែ​ការ​ព្យាយាម​ដោះ​ស្រាយ​វិបត្តិ​នៅ​ភូមា​មិន​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ និង​ការ​រិះគន់​ពី​សមាជិក​អាស៊ាន​ផង និង​ពី​សហគន៍​អន្តរជាតិ​ផង៖ «កម្ពុជា​លែង​ចាត់​ទុក​វិបត្តិ​នយោបាយ​នៅ​ភូមា​ជា​បញ្ហា​អាទិភាព ដោយសារ​តែ​យើង​ឃើញ​ថា ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​របស់​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី​ទៅ​ភូមា​នេះ​គឺ រង​ការ​ដៀលត្មេះ​ពី​សមាជិក​ផង និង​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ផ្សេងៗ ទៀត​ផង»
ទាក់ទងនិងបញ្ហានេះ លោក​នាយក​រដ្ឋមន្រ្តី ហ៊ុន សែន បាន​ថ្លែង​នៅ​ក្នុង​វេទិកា​ទេសចរណ៍​អាស៊ាន​នៅ​ឯ​ខែត្រ​ព្រះសីហនុ កាល​ពី​ខែមករា​ថា អាស៊ាន​មាន​ការងារ​ច្រើន​ណាស់ ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ។ លោកបន្ថែមថា អាស៊ាន​មិន​មែន​ជា​ចំណាប់​ខ្មាំង​របស់​មីយ៉ាន់ម៉ា​ឡើយ៖ «ខ្ញុំ​សូម​បញ្ជាក់​ថា កិច្ចការ​របស់​អាស៊ាន​សម្រាប់​ឆ្នំា២០២២ មិន​មែន​មាន​តែ​បញ្ហា​មីយ៉ាន់ម៉ា​តែ​មួយ​មុខ​នោះ​ទេ យើង​មាន​កិច្ចការ​ជា​ច្រើន ដែល​ត្រូវ​ធ្វើ។ ហើយ​អាស៊ាន​មិនមែន​ជា​ចំណាប់​ខ្មាំង​របស់​មីយ៉ាន់ម៉ា​នោះ​ដែរ សូម​ខ្ញុំ​បញ្ជាក់​ប្រាប់​អ្នក​តាមដាន​កិច្ចការ​ទាំង​ឡាយ»
អ្នក​ជំនាញ​ខាង​វិទ្យាសាស្រ្ត​នយោបាយ និង​ទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ លោក ឯម សុវណ្ណារ៉ា មាន​ប្រសាសន៍​ថា បញ្ហា​ជម្លោះ​នយោបាយ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា​ប្រធាន​អាស៊ាន​នឹង​មិន​អាច​ដោះស្រាយ​បាន​ទេ។ លោក​អះអាង​ថា ការ​ដោះ​ស្រាយ​វិបត្តិ​នេះ​បាន​លុះ​ត្រាតែ​កម្ពុជា ដែល​ជា​ប្រធាន​ប្ដូវេន​អាស៊ាន ធ្វើ​ការ​សម្របសម្រួល​នឹង​រដ្ឋាភិបាល​ស៊ីវិល​ស្រប​ច្បាប់​របស់​អ្នកស្រី អ៊ុង សានសូជី (Aung Sann Sukyi និង​តំណាង​មេ​ដឹកនាំ​រដ្ឋប្រហារ មីន អ៊ុងលាំង ដើម្បី​ឲ្យ​ងាក​មក​រក​តុ​ចរចា​នយោបាយ​ឡើង​វិញ ទើប​អាច​ឈាន​ទៅ​បញ្ចប់​វិបត្តិ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា​បាន។ លោក​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា ក្នុង​ស្ថានភាព​បែប​នេះ កម្ពុជា​រក្សា​ជំហរ​អាស៊ាន​រួម​របស់​អាស៊ាន​មិន​ឲ្យ​មាន​តំណាង​យោធា​មក​អង្គុយ​លើ​កៅអី​នៃ​កិច្ចប្រជុំ​ថ្នាក់​រដ្ឋមន្រ្តី​ការ​បរទេស​អាស៊ាន​នេះ ជា​រឿង​ត្រឹមត្រូវ៖ «កម្ពុជា​ពុំ​ទាន់​មាន​ឥទ្ធិពល​គ្រប់គ្រាន់​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ឲ្យ​ភូមា​បញ្ឈប់​អំពើ​ហិង្សា​បាន​ឡើយ ដោយសារ​តែ​ជម្លោះ​នៅ​ភូមា​នេះ​ស្រួចស្រាល​ខ្លាំង ហើយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​មិន​បាន​ជួប​ភាគី​រដ្ឋាភិបាល​ស៊ីវិល។ កន្លងមកកម្ពុជាជួបតែខាងយោធា ហើយ​ខាង​ពលរដ្ឋ​វិញ ក៏​មិន​គាំទ្រ​របប​សឹក​នេះ​ដែរ»
កាល​ពី​ខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២១​សមាជិក​អាស៊ាន ​បាន​​ឯកភាពលើ​គោលការណ៍​ប្រាំ​ចំណុច​​រួម​មាន​៖ ​ត្រូវ​បញ្ឈប់​ជា​បន្ទាន់​នូវ​អំពើ​ហិង្សា ហើយ​គ្រប់​ភាគី​ត្រូវ​បង្កើន​ការ​អត់ធ្មត់។ ចាប់​ផ្ដើម​ការ​សន្ទនា​ប្រកប​ដោយ​ស្ថាបនា ក្នុង​ចំណោម​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ ដើម្បី​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​ដោយ​សន្តិវិធី។ ប្រេសិត​ពិសេស​របស់​ប្រធាន​អាស៊ាន នឹង​សម្រួល​ដល់​ការ​សម្រុះសម្រួល នៃ​ដំណើរ​ការ​រៀបចំ​កិច្ច​សន្ទនា ដោយ​មាន​ជំនួយ​ពី​អគ្គលេខាធិការ​អាស៊ាន។ អាស៊ាន​ត្រូវ​ផ្តល់​ជំនួយ​មនុស្សធម៌។ ​ប្រេសិត​ពិសេស និង​គណៈប្រតិភូ​នឹងទៅ​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ប្រទេស​មីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បី​ជួប​​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំង​អស់។ ក៏​ប៉ុន្តែ​លោក មីន អ៊ុងលាំង មិន​បាន​អនុវត្ត​តាម​គោល​ការណ៍​ទាំង ៥ចំណុច​នេះ​ឡើយ។ កាល​ពី​ឆ្នំា២០២១ ប្រុយណេ (Brunei) ដែល​ជា​ប្រធាន​ប្ដូរវេន​អាស៊ាននោះ ក៏​មិន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​តំណាង​របប​សឹក​មក​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​ដែរ។
ទាក់ទង​នឹង​បញ្ហា​នេះ ក្រុម​អ្នក​វិភាគ​លើក​ឡើង​ថា ក្នុង​អាណត្តិ​របស់​កម្ពុជា​ជា​ប្រធាន​ប្ដូរវេន​អាស៊ាន​ក្នុង​ឆ្នាំ២០២២ នេះ ក៏​មិន​អាច​ដោះស្រាយវិបត្តិនៅមីយ៉ាន់ម៉ាបានដដែល ដោយសារ​តែ​មេ​ដឹកនាំ​រដ្ឋប្រហារ​នៅ​តែ​បន្ត​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា និង​សម្លាប់​ពលរដ្ឋ​របស់​ខ្លួន​ដដែល​នោះ។ មកទល់ពេលនេះ របប​យោធា​បាន​សម្លាប់​មនុស្ស​ជិត ១ពាន់ ៥រយ​នាក់ (១.៤៨៨នាក់) និង​មនុស្ស​ជិត ១ម៉ឺន​ពីរ​ពាន់​នាក់​ផ្សេង​ទៀត (១១.៦៥១) កំពុង​ជាប់​ឃុំ។ ក្រុម​អ្នក​តាមដាន​កិច្ចការ​អន្តរជាតិ​លើក​ឡើង​ថា វិបត្តិ​នយោបាយ​នៅ​ភូមា​នេះ​នឹង​អូសបន្លាយ​យូរ​បន្ត​ទៀត ហើយ​កម្ពុជា​នឹង​រុញ​រឿង​នេះ​ទៅ​ឲ្យ​ប្រធាន​ប្ដូរវេន​អាស៊ាន​បន្ទាប់ គឺ​ប្រទេស​ឥណ្ឌូនេស៊ី៕