សាលាឧទ្ធរណ៍​ភ្នំពេញរក្សា​បទ​ចោទ​លើ​កូន​របស់​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង គឺ​ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ
សាលាឧទ្ធរណ៍​រាជធានី​ភ្នំពេញ សម្រេច​រក្សា​បទ​ចោទ​លើ​កូន​ប្រុស​របស់​គ្រួសារ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង គឺ​ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ ក៏​ប៉ុន្តែ​បាន​សម្រេច​បន្ធូរបន្ថយ​លក្ខខ័ណ្ឌ​ត្រួត​ពិនិត្យ​ស្រាយ​ជា​ង​មុន។ មេធាវី និង​ម្ដាយ របស់ កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ មិន​ពេញ​ចិត្ត ចំពោះ​សេចក្ដី​សម្រេច​របស់​សាលា​ឧទ្ធរណ៍​នេះ​ទេ ហើយ​បន្ត​ទាមទារ​ឱ្យ​តុលាការ​លើកលែង​បទ​ចោទ​លើ​កូន​ប្រុស​របស់​លោកស្រី។
សាលាឧទ្ធរណ៍​រាជធានី​ភ្នំពេញ នៅ​ថ្ងៃ​ទី១៦ ខែធ្នូ បាន​បើក​សវនាការ​ឡើង​វិញ តាម​សេចក្ដី​សម្រេច​របស់​តុលាការ​កំពូល ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បណ្ដឹង​ឧទ្ធរណ៍​របស់​ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុណ្ណច្ឆ័យ ដែល​មិន​សុខ​ចិត្ត ចំពោះ​សាលក្រម​របស់​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ដែល​បាន​ផ្ដន្ទាទោស​រូប​គាត់​ឲ្យ​ជាប់​ពន្ធនាគារ​រយៈ​ពេល ៨ខែ ប៉ុន្តែ​តម្រូវ​ឲ្យ​អនុវត្ត​ទោស ៤ខែ​កន្លះ ពី​បទ​ញុះញង់ និង​ពី​បទ​ប្រមាថ​មន្ត្រី​រាជការ​សាធារណៈ​តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក (Facebook) និង​តេឡេក្រាម (Telegram)។ ភ្លាមៗ បន្ទាប់​ពី​សវនាការ​បាន​បញ្ចប់ ប្រធាន​ចៅក្រម​ជំនុំជម្រះ​នៃ​សាលា​ឧទ្ធរណ៍ លោក សួស សំអាត បាន​ប្រកាស​សាលដីកា ដោយ​សម្រេច​ឱ្យ កុមារ កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ ស្ថិត​ក្រោម​បទ​ចោទ​ប្រកាន់​ដដែល ប៉ុន្តែ​សម្រួល​លក្ខខណ្ឌ​ត្រួតពិនិត្យ​មួយ​ចំនួន ដូចជា ឱ្យ​អនីតិជន​រូប​នេះ ទៅ​ព្យាបាល​ជំងឺ និង​ទទួល​បាន​ការ​សិក្សា​ឡើង​វិញ។ ក្រៅ​នេះ តុលាការ​ហាមឃាត់​អនីតិជន​រូប​នេះ សេពគប់ ឬ​ទៅ​កន្លែង ដែល​មាន​ការ​ប្រើប្រាស់​គ្រឿងស្រវឹង និង​សេពគប់​ជាមួយ​ជន​ល្មើស ព្រមទាំង​ហាមឃាត់​អនីតិជន​កាន់កាប់​អាវុធ ឬ​គ្រឿង​ផ្ទុះ​ផ្សេងៗ។
មេធាវី​ការពារ​ក្ដី​ឱ្យ កុមារ កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ គឺ​លោក សំ សុខគង់ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា សេចក្ដី​សម្រេច​របស់​សាលា​ឧទ្ធរណ៍​លើ​វិធានការ​ដាក់​ឱ្យ​ត្រួតពិនិត្យ កុមារ កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ លើក​ទី២ នេះ មាន​ភាព​ធូរ​ស្រាល​ជាង​វិធានការ​លើក​មុន ដែល​តម្រូវ​ឱ្យ​កុមារ កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ ត្រូវ​បង្ហាញ​មុខ​នៅ​ប៉ុស្តិ៍​នគរបាល​ប្រចាំ​ខែ និង​ត្រូវ​សុំ​ការ​អនុញ្ញាត​ពី​តុលាការ​មុន​ធ្វើ​ដំណើរ​ទៅ​ក្រៅ​ប្រទេស។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក្ដី លោក សុំ សុខគង់ នឹង​ពិចារណា​ជាមួយ​កូន​ក្ដី​របស់​លោក ដើម្បី​ដាក់​បណ្ដឹង​សាទុក្ខ​ឡើង​វិញ បើសិនជា​កូន​ក្ដី​របស់​លោក​ជំទាស់​នឹង​សេចក្ដី​សម្រេច​នេះ។
ករណី​កូន​ប្រុស​របស់​គ្រួសារ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង គឺ​ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ នេះ សាលា​ឧទ្ធរណ៍ ធ្លាប់​បើក​សវនាការ​លើ​បណ្ដឹង​ឧទ្ធរណ៍​ម្ដង​រួច​ហើយ ដោយ​រក្សា​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ដដែល និង​រុញ​ទៅ​តុលាការ​កំពូល​តាំង​ពី​ដើម​ឆ្នាំ២០២២ ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​បាន​តុលាការ​កំពូល សម្រេច​រុញ​មក​ឲ្យ​សាលា​ឧទ្ធរណ៍​កាត់​ក្តី​ឡើង​វិញ។
ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ មាន​អាយុ ១៧ឆ្នាំ គឺ​ជា​កូន​ប្រុស​របស់​លោក កាក់ កុម្ភារ ដែល​ជា​សកម្មជន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ កំពុង​ជាប់​ឃុំ​នៅ​ពន្ធនាគារ​ព្រៃ​ស​ពី​បទ​រួម​គំនិត​ក្បត់ និង​ញុះញង់។ កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​បាន​ឃាត់​ក្មេង​ប្រុស​រូប​នេះ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១ ដោយ​ចោទ​ថា ក្មេង​ប្រុស​រូប​នេះ បាន​ជេរ​ប្រមាថ​មេ​ដឹកនាំ​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ក្រុម​បណ្ដាញ​សង្គម​តេឡេក្រាម Telegram)។ បន្ទាប់​ពី​បាន​ជាប់​ឃុំ​នៅ​ពន្ធនាគារ​ព្រៃ​ស ម២ អស់​រយៈ​ពេល ៤ខែ ១៥ថ្ងៃ​មក ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ដោះ​លែង​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​វិញ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២១។ ថ្វី​ដ្បិត​តែ​ត្រូវ​បាន​ដោះ​លែង​ក្តី តុលាការ​ក្រុង​ភ្នំពេញ បាន​ដាក់​ក្មេង​ប្រុស​រូប​នេះ ឱ្យ​ស្ថិត​ក្រោម​ការ​ព្យួរ​ទោស​សាកល្បង​រយៈ​ពេល ២ឆ្នាំ។ ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ ធ្លាប់​អះអាង​ថា គាត់​គ្មាន​បំណង​ញុះញង់ និង​ប្រមាថ​មន្ត្រី​រាជការ​សាធារណៈ​នោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​មាន​សកម្មជន​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ម្នាក់​រស់​នៅ​ប្រទេស​កាណាដា (Canada) បាន​ទាញ (Add) គាត់​ចូល​ក្នុង​គ្រុប (Group) តេឡេក្រាម ហើយ​បាន​ជេរ​ប្រមាថ​ឪពុក​ម្ដាយ​របស់​គាត់ ទើប​បណ្ដាល​ឲ្យ​គាត់​ខឹង និង​ជេរ​តប​ទៅ​វិញ។ ចំពោះ​ការ​បង្ហោះ​រូបភាព​លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក​វិញ គាត់​គ្រាន់តែ​ចែកចាយ​បន្ត​ពី​ហ្វេសប៊ុក​អ្នក​ដទៃ​ប៉ុណ្ណោះ។
ម្ដាយ​កុមារ កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ គឺ​លោកស្រី ព្រំ ចន្ថា ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ថា លោកស្រី​មិន​ពេញ​ចិត្ត​ចំពោះ​សេចក្ដី​សម្រេច​របស់​សាលា​ឧទ្ធរណ៍​នេះ​ទេ ហើយ​លោកស្រី រួម​ជាមួយ​មេធាវី ក៏​នឹង​ដាក់​បណ្ដឹង​សាទុក្ខ​លើក​ទី២ ទៅ​តុលាការ​កំពូល​ឡើង​វិញ ក្នុង​ពេល​ខាង​មុខ​ផង​ដែរ។ លោកស្រី​បន្ថែម​ថា តុលាការ​គួរ​លើកលែង​បទ​ចោទ​ប្រកាន់​ទាំង​អស់​មទៅ​លើ កូន​របស់​លោកស្រី ព្រោះ​តាម​រយៈ​សេចក្ដី​របស់​តុលាការ​បែប​នេះ គឺ​ដូច​ជា​ទទួល​ស្គាល់​ថា​កូន​របស់​លោកស្រី​មាន​ជំងឺ​សតិអារម្មណ៍ ឬ​អូទិសហ្ស៊ឹម (Autism) រួច​ទៅ​ហើយ។ លោកស្រី ព្រំ ចន្ថា បន្ថែម​ថា ការ​រក្សា​បទ​ចោទ​មក​លើ​កូន​របស់​លោកស្រី​ដូច្នេះ គឺ​ជា​ការ​រំលោភ​លើ​សិទ្ធិ​កុមារ​ធ្ងន់ធ្ងរ ហើយ​ក៏​នឹង​បណ្ដាល​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​អនាគត​របស់​កូន​លោកស្រី​ដែរ។
ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុណ្ណច្ឆ័យ បាន​រង​គ្រោះ​ផ្ទួនៗ ក្រោយ​ពី​រូប​គាត់ និង​ម្តាយ គឺ​លោកស្រី ព្រំ ចាន់ថា តែងតែ​សកម្ម​ក្នុង​ការ​ចេញ​តវ៉ា​ដោយ​អហិង្សា ដើម្បី​ទាមទារ​ឱ្យ​ដោះ​លែង​ឪពុក និង​សកម្មជន​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​ដទៃ​ទៀត ដែល​កំពុង​ជាប់​ឃុំ។
ក្រៅពី​ធ្លាប់​ជាប់​ពន្ធនាគារ កូនប្រុសរបស់គ្រួសារសកម្មជនបក្សប្រឆាំងរូបនេះក៏ធ្លាប់ត្រូវបានជនមិនស្គាល់មុខ ២នាក់ យក​ដុំ​ឥដ្ឋ​គប់​ចំ​ក្បាល​របួស​រហូត​ដល់​ដេរ ២០ថ្នេរ កាល​ពី​ចុង​ខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ ដូច​ករណី​គប់​ដំ​ថ្ម និង​វាយ​ដំ​ទៅ​លើ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​ផ្សេង​ទៀត​ដែរ ហើយ​មក​ដល់​ពេល​នេះ​សមត្ថកិច្ច​មិន​ទាន់​ចាប់​បាន​ជន​ដៃដល់​ណា​ម្នាក់​យក​មក​ផ្ដន្ទាទោស​នៅ​ឡើយ​ទេ។
កន្លងមក ក្រុម​អង្គការ​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ ចាត់​ទុក​ករណី​ទាំង​នេះ គឺ​ជា​ការ​គំរាមកំហែង ការ​យាយី និង​ជា​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​ផ្នែក​នយោបាយ​លើ​គ្រួសារ​របស់​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង។ លើស​ពី​នេះ ក្រុម​អ្នក​ជំនាញ​សិទ្ធិមនុស្ស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ក៏​ធ្លាប់​បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា គោរព​សិទ្ធិ​របស់​កុមារ កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ ដែល​ត្រូវ​បាន​ការពារ​ស្រប​តាម​គោលការណ៍​ឧត្ដម​ផល​ប្រយោជន៍​របស់​កុមារ ដោយ​អនុលោម​តាម​អនុសញ្ញា​ស្ដីពី​សិទ្ធិ​កុមារ អនុសញ្ញា​ស្ដីពី​សិទ្ធិ​ជន​ពិការ និង​ច្បាប់​កម្ពុជា​ផង​ដែរ៕
Kak_Sovannchhai_and_mother_walk_out_after_hearing_of_Appeal_Court_121622_Treetop_008.jpeg
​កូន​ប្រុស​របស់​លោក កាក់ កុម្ភារ សកម្មជន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិកំពុងជាប់​ឃុំ​នៅ​ពន្ធនាគារ​ព្រៃ​ស គឺ​ក្មេង​ប្រុស កាក់ សុវណ្ណច្ឆ័យ អាយុ ១៧ឆ្នាំ និង​ម្ដាយ លោកស្រី ព្រុំ ចាន់ថា ដើរ​ចេញ​ពី​សាលាឧទ្ធរណ៍ ក្រោយ​ការ​ប្រកាស​សាលដីកា កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២។ រូបពីពលរដ្ឋ