ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់ព្រំដែនកម្ពុជាថៃ ក្នុងខេត្តឧត្ដរមានជ័យ និងខេត្តបន្ទាយមានជ័យរិះគន់របបក្រុងភ្នំពេញពាក់ព័ន្ធនឹងការដាក់ពង្រាយកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធនៅតាមព្រំដែនជាច្រើននាក់ថា ជាការខ្ជះខ្ជាយថវិកាជាតិគ្មានប្រយោជន៍ដល់សង្គមជាតិឡើយ។ ពួកគាត់ថ្លែងថា ប្រសិនបើអាជ្ញាធរយកកងកម្លាំងទាំងនោះដាក់ការពារតាមមូលដ្ឋានទប់ទល់អំពើចោរកម្មដើម្បីភាពសុខសាន្តជូនពលរដ្ឋប្រសើរជាងការធ្វើបែបនេះ។
ប្រជាពលរដ្ឋនៅខេត្តឧត្ដរមានជ័យនិង ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ លើកឡើងស្រដៀងគ្នាថា មួយរយៈចុងក្រោយនេះ អ្នករស់នៅតាមព្រំដែនកម្ពុជាថៃ មិនមានសេចក្ដីសុខដូចពេលមុននោះទេ ដោយសារម្នាក់ៗ ភ័យព្រួយពីអាជ្ញាធរដាក់ពង្រាយកងកម្លាំងដ៏ច្រើនស្អេកស្កះ ដើម្បីបម្រើមហិច្ឆតានយោបាយ ដោយមិនបានការពារសន្តិសុខជូនពលរដ្ឋនៅទីនោះឡើយ។
ប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់រស់នៅក្រុងប៉ោយប៉ែត ខេត្តបន្ទាយមានជ័យថ្លែងសុំមិនឱ្យបញ្ចេញឈ្មោះ ដើម្បីការពារសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួន ឱ្យដឹងនៅថ្ងៃទី៣០ តុលាថា ស្ថានការណ៍នយោបាយកាន់តែអាក្រក់ទៅ និងបង្កការក្ដៅក្រហាយដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមព្រំដែនបណ្ដើរហើយ។ ពលរដ្ឋរូបនេះ អះអាងថា មួយរយៈនេះចោរ ឆក់ លួច និងប្លន់ទ្រព្យសម្បត្តិប្រជាពលរដ្ឋនៅក្រុងប៉ោយប៉ែតកើតមានជាហូរហែ ហើយគ្មានអាជ្ញាធរណាអើពើទប់ស្កាត់ជូនពួកគាត់នោះទេ។ លោកស្រីបញ្ជាក់ថា ពលរដ្ឋនៅតំបន់ព្រំដែនជាមួយលោកស្រី មិនពេញចិត្តនឹងអាជ្ញាធរដាក់ពង្រាយកងកម្លាំងតាមព្រំដែននោះទេ ហើយជាការខ្ជះខ្ជាយថវិកាជាតិដោយឥតប្រយោជន៍ ព្រោះមិនការពារសេចក្ដីសុខសាន្តជូនពួកគាត់ឡើយ៖ «អ៊ីចឹងវាទៅជាចលាចលធ្វើឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមិនកក់ក្ដៅដូចពេលមុន ដោយសារតែធ្វើខ្ញុំភ័យខ្លាចកាន់តែច្រើនជាងមុខ។ ព្រោះកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធស៊ីប្រាក់ខែដែលប្រជាពលរដ្ឋបង់ពន្ធជូនរដ្ឋ គឺត្រូវការពារពលរដ្ឋអីចឹងយើងមានភាពកក់ក្ដៅ។ តែដាក់កម្លាំងការពាររឿងផ្សេង ដោយមិនបានការពារពលរដ្ឋ បែបនេះខ្ញុំមិនអាចទទួលយកបានទេ ព្រោះជាការចំណាយកម្លាំងឥតប្រយោជន៍ » ។
រីឯប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់ទៀតនៅស្រុកអន្លង់វែង ខេត្តឧត្ដរមានជ័យឯណោះវិញ ដែលសុំមិនឱ្យបញ្ចេញឈ្មោះដែរនោះ ថ្លែងថា របបលោក ហ៊ុន សែន បញ្ជូនកងកម្លាំងដាក់ប្រចាំការតាមព្រំដែនខេត្តនេះ គ្រប់ទីកន្លែង ជាពិសេស នៅច្រកសំខាន់ៗ ដូចជា ច្រកព្រំដែនអូស្មាច់ ក្នុងក្រុងសំរោង ច្រកជាំស្រងាំ ស្រុកអន្លង់វែង និងច្រកជប់គគីរ ស្រុកបន្ទាយអម្ពិលជាដើម។ លោកបន្តថា ច្រកព្រំដែនទាំងនេះមានប៉ូលិស ទាហាន និងមន្ត្រីកងរាជអាវុធហត្ថចន្លោះពី ៥០ ទៅជាង ១០០នាក់ និងមានអាវុធគ្រប់ដៃដាក់ប្រចាំការនៅជួរមុខជាប់ព្រំដែន រីឯមួយចំនួនទៀតដាក់ពង្រាយតាមព្រៃតំបន់មានពលករឆ្លងដែន៖ «វាខុសប្លែកត្រង់ថា មិនមានរឿងអីផងមកដាក់កម្លាំងប្រដាប់អាវុធស្អេកស្កះបែបនេះ ហើយប្រជាពលរដ្ឋមិនគាំទ្រទេ ព្រោះតាមព្រំដែនកម្ពុជាអត់មានសង្គ្រោះអត់មានសត្រូវអី ដែលត្រូវដាក់កម្លាំងប្រដាប់អាវុធបែបនេះទេ។ ការដាក់កម្លាំងនេះខាតបង់ថវិកាជាតិច្រើនណាស់ ទៅការចំណាយផ្សេងក្នុងការហូបចុករបស់កងទ័ពនេះ ខ្ញុំស្ដាយខ្លាំងថវិកាទាំងនេះខ្លាំងណាស់ ប៉ុន្តែមិនដឹងធ្វើយ៉ាងម៉េចបើខ្ញុំគ្មានអំណាច » ។
អាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងស្នងការនគរបាលខេត្តឧត្ដរមានជ័យ លោក ម៉ែន លី និងស្នងការនគរបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យលោក អាត់ ខែម ដើម្បីសុំអត្ថាធិប្បាយជុំវិញបញ្ហានេះបានទេនៅថ្ងៃទី៣០ តុលា ដោយទូរស័ព្ទចូលជាច្រើនដងពុំមានអ្នកទទួល។
រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិលោក ទៀ បាញ់ ប្រាប់អាស៊ីសេរីកាលពីថ្ងៃទី២៩ តុលាថា មន្រ្តីយោធាត្រូវបានក្រសួងដាក់នៅតាមព្រំដែន ប៉ុន្តែមិនប្រាប់ចំនួនឡើយ។ លោក ទៀ បាញ់ គាំទ្រសំដីមន្រ្តីយោធា ដែលលើកឡើងថា លោក សម រង្ស៊ី ជាដំបៅមហារីកចាំបាច់ត្រូវតែកាត់ចេញនៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកា។
រីឯមេបញ្ជាការនគរបាលជាតិប្រចាំទិសភូមិភាគទី៤ និងទី៥ លោកខេង សុមេធ បញ្ជាដល់នគរបាលអន្តរាគមន៍ និងនគរបាលការពារព្រំដែនទាំងអស់ ត្រូវតែកម្ចាត់ក្រុមថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ដែលគ្រោងធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍នៅពេលខាងមុខឱ្យទៅជាផេះ។ លោកអះអាងសំណេះសំណាល ជាមួយអង្គភាពនគរបាលអន្តរាគមន៍ និងការពារព្រំដែន នៅអង្គភាពនគរបាលអន្តរាគមន៍ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣០ តុលាថា ការវិលចូលស្រុករបស់ក្រុងលោក សម រង្ស៊ី គឺក្រុមដែលប៉ុនប៉ងផ្ដួលរំលំរាជរដ្ឋាភិបាលដឹកនាំសព្វថ្ងៃ។
អ្នកវិភាគហៅចំណាត់ការរបស់រដ្ឋាភិបាលបែបនេះ ជារឿងមិនសមហេតុផល និងមិនត្រឹមត្រូវតាមខ្លឹមសាររដ្ឋធម្មនុញ្ញ។
អ្នកវិភាគនយោបាយ បណ្ឌិត ឡៅ ម៉ុងហៃ យល់ថា ការពង្រាយកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និងយោធាតាមព្រំដែនទាំងនេះគឺផ្ទុយពីច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញ។ លោកពន្យល់ថា កងទ័ពជាតិអាចប្រើប្រាស់បាន លុះត្រាមានសេចក្តីសម្រេចពីឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាការពារជាតិ ដែលមានព្រះមហាក្សត្រជាព្រះប្រធាន និងជាមេបញ្ជាការកំពូលនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ។ លោកបន្តអាជ្ញាធរដាក់ពង្រាយកងកម្លាំងច្រើនស្អេកស្កះ តាមបណ្ដោយព្រំដែនបែបនេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីអំណាចផ្ដាច់មុខ របស់លោកនាយរដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែលបានបញ្ជាកងទ័ពជាតិតាមអំពើចិត្ត ដោយមើលរំលង ឧត្តម្ភក្រុមប្រឹក្សាការពារជាតិ ដែលមានព្រះមហាក្សត្រជាព្រះប្រធាន៖ «សិទ្ធិអំណាចការពារកងទ័ពហ្នឹង គេត្រូវធ្វើតាមឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាការពារជាតិ អាហ្នឹងវាត្រឹមត្រូវតាមច្បាប់។ បើសម្រេចអត្តនោម័តដោយនាយករដ្ឋមន្ត្រី ឬអគ្គមេបញ្ជា ឬមេទ័ព ហ្នឹងដូចជាមិនសមស្របនិងច្បាប់ទេ។ ច្បាប់រដ្ឋធម្មនុញ្ញ គឺព្រះមហាក្សត្រ ជាមេបញ្ជាការកំពូលហើយលោកជា ព្រះប្រធាននៃឧត្តមក្រុមប្រឹក្សាការពារជាតិ » ។
ប្រជាពលរដ្ឋនៅព្រំដែនទទូចឱ្យរបបលោក ហ៊ុន សែន ប្រញាប់ដកកម្លាំងប្រដាប់អាវុធចេញពីព្រំដែនឱ្យនៅដូចដើមឡើងវិញ ដើម្បីកុំមានការប៉ះទង្គិចគ្នាណាមួយកើតឡើងដល់អ្នកគាំទ្រគណបក្សប្រឆាំងដែលគ្រោងទៅចូលរួមអមដំណើរលោក សម រង្ស៊ី វិលចូលស្រុកវិញតាមព្រំដែនកម្ពុជា- ថៃនោះ។ អាជ្ញាធរថៃប្រាប់អាស៊ីសេរីថា ទោះបីទទួលបានសំណើពីកម្ពុជា ឲ្យចាប់ខ្លួន ប៉ុន្តែអាជ្ញាធរថៃ នឹងមិនចាប់ខ្លួនមន្រ្តីបក្សប្រឆាំងឡើយ។ ពលរដ្ឋព្រួយបារម្ភថា ប្រសិនបើអាជ្ញាធរមិនដកសមត្ថកិច្ចចេញពីព្រំដែនទេ អាចនឹងមានការបង្ហូរឈាមដាក់គ្នា ដែលនាំឱ្យប្រទេសធ្លាក់ក្នុងស្ថានការណ៍កាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ។ ពួកគាត់មានជំនឿថា ប្រជាពលរដ្ឋនឹងទៅទទួលលោក សម រង្ស៊ី ភ្ល្លូកទឹកភ្លូកដី ដោយសារពួកគាត់ស្អប់ខ្ពើមរបបដឹកនាំសព្វថ្ងៃ ពុករលួយដល់ឆ្អឹង បំផ្លាញធនធានធម្មជាតិ និងការចាប់ចងមនុស្សតាមអំពើចិត្តជាដើម៕