អ្នកវិភាគ និងអ្នកសិក្សាភូមិសាស្ត្រនយោបាយសង្កេតឃើញថា រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន ដែលជាប្រធានអាស៊ាន កំពុងបន្ទន់ជំហរក្នុងវិបត្តិនៅមីយ៉ាន់ម៉ា (Myanmar) ឬភូមា ដោយងាកទៅធ្វើតាមអ្វី ដែលក្រុមប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ានបានព្រមព្រៀងគ្នាឡើងវិញ។ ការលើកឡើងនេះ ក្រោយពេលដែលប្រធានអាស៊ានបានចេញសេចក្ដីថ្លែងការណ៍លើកទី១ របស់ខ្លួន ដោយបញ្ជាក់ជំហរថា ប្រទេសសមាជិកអាស៊ានជំរុញឱ្យអាជ្ញាធរនៃរបបសឹកភូមាអនុវត្តតាមកិច្ចព្រមព្រៀង ៥ចំណុច របស់កិច្ចប្រជុំអាស៊ានកាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២១។
រដ្ឋាភិបាលក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក ហ៊ុន សែន បើទោះជាមិនបានបញ្ជាក់ច្បាស់ពីជំហររបស់ខ្លួនក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ាន នៅក្នុង សេចក្ដីថ្លែងការណ៍លើកដំបូងរបស់ខ្លួនក៏ដោយ ក៏ទំនងជាចង់បញ្ជាក់ថា ជំហរចំពោះវិបត្តិនៅភូមាបានផ្លាស់ប្ដូរ ខុសស្រឡះពីជំហរតែឯងកាលពីចុងឆ្នាំ២០២១ នៅមុនពេលលោក ហ៊ុន សែន ទៅជួបមេដឹកនាំរបបសឹកលោក មីន អ៊ុងលាំង (Min Aung Hlaing)។
អ្នកស្រាវជ្រាវផ្នែកភូមិសាស្ត្រនយោបាយលោក វណ្ណ ប៊ុនណា ឱ្យវិទ្យុអាស៊ីសេរីដឹងកាលពីយប់ថ្ងៃទី២ ខែកុម្ភៈថា ជំហររបស់ប្រធានអាស៊ាន គឺត្រជាក់ជាងមុន ដែលទំនងដោយសារប្រធានអាស៊ានរងការរិះគន់ជុំទិសពីប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ានផង និងពីសហគមន៍អន្តរជាតិផង ម្យ៉ាងដោយសារទទួលបានមេរៀនមិនទុកមុខ ទុកមាត់ឱ្យលោក ហ៊ុន សែន ពីសំណាក់ លោក មីន អ៊ុងលាំង ទាក់ទងនឹងការសន្យាបទឈប់បាញ់។ លោក ប៊ុនណា បន្តថា ប្រធានអាស៊ានកំពុងងាកមកប្រើប្រាស់កិច្ចព្រមព្រៀងទាំង ៥ចំណុច របស់ប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ានឡើងវិញ៖ « ដោយសារកម្ពុជាហាក់ដូចជាអន់ចិត្តដែរចំពោះអ្វីដែលខ្លួនបានធ្វើ ក៏ដូចជាបានសន្យាជាមួយនឹងពួកយោធា ប៉ុន្តែពួកយោធាបែរជាមិនអនុវត្ត ប៉ុន្តែបែរជាបន្តសកម្មភាពទាំងអស់នោះ។ ទាក់ទងនឹងការតែងតាំងប្រេសិតពិសេស ដែលមានឯកឧត្តម ប្រាក់ សុខុន ជាប្រេសិតពិសេសហ្នឹង គឺគ្រាន់តែជាគោលការណ៍ព្រមព្រៀងគ្នា ៥ចំណុចរបស់អាស៊ាន ជារឿងដែលកម្ពុជា ក្នុងនាមជាប្រធានអាស៊ានត្រូវតែធ្វើ ហើយលទ្ធផលថា បានជោគជ័យ ឬយ៉ាងណា យើងពិបាកនឹងដឹង ប៉ុន្តែគឺមិនសូវមានសង្ឃឹមទេ ដោយសារពួកយោធាហាក់មិនឱ្យតម្លៃកម្ពុជាជាប្រធានអាស៊ាន»។
កម្ពុជា ដែលជាប្រធានអាស៊ានបានចេញសេចក្ដីថ្លែងការណ៍ជាលើកដំបូង កាលពីថ្ងៃទី២ ខែកុម្ភៈ បន្ទាប់ពីបានចូលកាន់តំណែងនេះបានមួយខែ។ សេចក្ដីថ្លែងការណ៍ស្ដីពីស្ថានភាពនៅមីយ៉ាន់ម៉ា ក្នុងរយៈពេល ១ឆ្នាំក្រោយអំពើរដ្ឋប្រហារនៅភូមា មិនបានថ្លែងចំៗ ដោយប្រើពាក្យ «រដ្ឋប្រហារ» នេះទេ។ សេចក្តីថ្លែងការណ៍នេះក៏មិនបានបង្ហាញពីជំហរផ្ទាល់របស់ប្រធានអាស៊ានដែរ។ ផ្ទុយទៅវិញ បានបញ្ជាក់ឡើងវិញ ពីជំហររបស់ប្រទេសជាសមាជិកអាស៊ាន ក្នុងនោះរួមមាន ក្ដីបារម្ភពីការវិវត្តន៍នានានៅភូមា រួមទាំងការបន្តកើនឡើងនូវអំពើហិង្សា និងការធ្លាក់ចុះស្ថានភាពសិទ្ធិមនុស្ស ការជំរុញឱ្យអាជ្ញាធររបបសឹកភូមាមានសកម្មភាពជាក់លាក់អនុវត្តពេញលេញកិច្ចព្រមព្រៀង ៥ចំណុចរបស់សមាជិកអាស៊ាន ដែលព្រមព្រៀងកាលពីខែមេសា ឆ្នាំ២០២១ ព្រមទាំងសម្រួលឱ្យប្រេសិតពិសេសរបស់អាស៊ាន ដែលមានរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសកម្ពុជាលោក ប្រាក់ សុខុន ជាប្រធាន បានជួបគ្រប់ភាគីនយោបាយភូមាទាំងអស់ក្នុងពេលធ្វើទស្សនកិច្ចដំបូងនៅពេលខាងមុខឱ្យបានឆាប់រហ័សតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។ ប្រភពដដែលបន្តថា សមាជិកអាស៊ានប្ដេជ្ញាចិត្ត និងត្រៀមលក្ខណៈរួចជាស្រេច ដើម្បីជួយដល់មីយ៉ាន់ម៉ា ស្របតាមឆន្ទៈនៃប្រជាពលរដ្ឋប្រទេសនេះ ផ្អែកលើបទដ្ឋានច្បាប់របស់អាស៊ានដែលមានស្រាប់។ ឆន្ទៈពិតប្រាកដរបស់ប្រជាពលរដ្ឋភូមានេះ មិនត្រូវបានលោក ហ៊ុន សែន លើកមកនិយាយទេ កាលពីពេលដែលលោកទៅធ្វើទស្សនកិច្ចដ៏ចម្រូងចម្រាស ដើម្បីគាំទ្រមេដឹកនាំរបបសឹកភូមាកាលពីដើមខែមករាកន្លងទៅដូចតាមការចង់បានរបស់ចិន។