ប្រធាន​​អាស៊ាន «បន្ទន់​ជំហរ​លែង​ហ៊ាន​សម្រេច​តែ​ឯង»​ ​ក្នុង​បញ្ហា​​វិបត្តិ​នៅ​​ភូមា
អ្នកវិភាគ និង​អ្នក​សិក្សា​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយ​សង្កេត​ឃើញ​ថា ​រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន ដែល​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​ កំពុងបន្ទន់​​ជំហរ​​ក្នុង​វិបត្តិ​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា ​(Myanmar)​ ឬ​​ភូមា ដោយ​ងាក​ទៅ​ធ្វើតាម​អ្វី ដែល​ក្រុម​ប្រទេស​ជាសមាជិក​អាស៊ាន​បាន​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ឡើងវិញ។ ការ​លើកឡើង​នេះ​ ក្រោយ​ពេលដែល​ប្រធាន​អាស៊ាន​បាន​ចេញ​សេចក្ដីថ្លែងការណ៍​លើកទី១ ​របស់​ខ្លួន ដោយ​បញ្ជាក់​ជំហរ​ថា ​ប្រទេស​សមាជិកអាស៊ាន​ជំរុញ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​នៃ​របប​សឹក​ភូមា​អនុវត្ត​តាម​កិច្ចព្រមព្រៀង​ ៥ចំណុច របស់​កិច្ចប្រជុំ​អាស៊ាន​កាល​ពី​ខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២១។
រដ្ឋាភិបាល​ក្រោម​ការដឹកនាំ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន បើទោះ​ជា​មិន​បាន​បញ្ជាក់​ច្បាស់​ពី​ជំហរ​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​នាម​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន នៅ​ក្នុង​ សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​លើកដំបូង​​របស់​ខ្លួន​ក៏ដោយ ​ក៏​ទំនង​ជា​ចង់​បញ្ជាក់​ថា ជំហរ​ចំពោះ​វិបត្តិ​នៅ​ភូមា​បាន​ផ្លាស់ប្ដូរ ខុស​ស្រឡះ​ពី​ជំហរតែឯង​កាល​ពី​ចុងឆ្នាំ២០២១ នៅ​មុន​ពេល​លោក ហ៊ុន សែន ទៅ​ជួប​មេដឹកនាំ​របប​សឹកលោក មីន អ៊ុងលាំង (Min Aung Hlaing)។
អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ផ្នែក​ភូមិសាស្ត្រ​នយោបាយលោក វណ្ណ ប៊ុនណា ឱ្យ​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ដឹង​កាល​ពី​យប់ថ្ងៃទី២ ខែកុម្ភៈ​ថា ជំហរ​របស់​ប្រធាន​អាស៊ាន​ គឺ​ត្រជាក់​ជាង​មុន ដែល​ទំនង​ដោយសារ​ប្រធាន​អាស៊ាន​រង​ការរិះគន់​ជុំ​ទិស​ពី​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន​ផង និង​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ផង ម្យ៉ាង​ដោយសារ​ទទួល​បាន​មេរៀន​មិន​ទុក​មុខ​ ទុក​មាត់ឱ្យ​លោក ហ៊ុន សែន ពី​សំណាក់ លោក មីន អ៊ុងលាំង ទាក់ទង​នឹង​ការសន្យា​បទ​ឈប់​បាញ់។ លោក ប៊ុនណា បន្ត​ថា ​ប្រធាន​អាស៊ាន​កំពុង​ងាក​មក​ប្រើប្រាស់​កិច្ចព្រមព្រៀង​ទាំង ​៥ចំណុច របស់​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន​ឡើងវិញ៖ « ដោយសារ​កម្ពុជា​ហាក់​ដូច​ជា​អន់​ចិត្ត​ដែរ​ចំពោះ​អ្វី​ដែល​ខ្លួន​បាន​ធ្វើ ក៏​ដូចជាបាន​សន្យា​ជាមួយនឹង​ពួក​យោធា ប៉ុន្តែ​ពួក​យោធា​បែរ​ជា​មិន​អនុវត្ត ប៉ុន្តែ​បែរ​ជា​បន្ត​សកម្មភាព​ទាំង​អស់​នោះ។ ទាក់ទង​នឹង​ការតែងតាំង​ប្រេសិត​ពិសេស ដែល​មាន​ឯកឧត្តម ប្រាក់ សុខុន ជា​ប្រេសិត​ពិសេស​ហ្នឹង​ គឺ​គ្រាន់​តែ​ជា​គោលការណ៍​ព្រមព្រៀងគ្នា​ ៥ចំណុច​របស់​អាស៊ាន ជា​រឿងដែល​កម្ពុជា ក្នុង​នាម​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​ត្រូវ​តែ​ធ្វើ ហើយ​លទ្ធផល​ថា​ បាន​ជោគជ័យ ឬ​យ៉ាងណា​ យើង​ពិបាកនឹង​ដឹង ប៉ុន្តែ​គឺ​មិន​សូវ​មាន​សង្ឃឹម​ទេ ដោយសារ​ពួក​យោធា​ហាក់​មិន​ឱ្យ​តម្លៃ​កម្ពុជា​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន»
កម្ពុជា ដែល​ជា​ប្រធាន​អាស៊ាន​បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​ជាលើកដំបូង កាល​ពី​​ថ្ងៃទី២ ខែ​កុម្ភៈ បន្ទាប់​ពី​បាន​ចូលកាន់​តំណែង​នេះ​បាន​មួយ​ខែ។ សេចក្ដីថ្លែងការណ៍​​ស្ដីពី​ស្ថានភាព​នៅ​មីយ៉ាន់ម៉ា ក្នុងរយៈពេល ១ឆ្នាំក្រោយអំពើរដ្ឋប្រហារនៅភូមា មិនបាន​ថ្លែងចំៗ ដោយប្រើពាក្យ​ «រដ្ឋប្រហារ​» នេះទេ។ សេចក្តីថ្លែងការណ៍នេះ​ក៏មិន​បាន​បង្ហាញ​ពី​ជំហរ​ផ្ទាល់​របស់​ប្រធាន​អាស៊ាន​ដែរ។ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​ បាន​បញ្ជាក់​ឡើងវិញ​ ពី​ជំហររបស់​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន ក្នុង​នោះ​រួមមាន ក្ដី​បារម្ភ​ពី​ការវិវត្តន៍​នានា​នៅ​ភូមា រួម​ទាំង​ការ​បន្ត​កើន​ឡើង​នូវ​អំពើ​ហិង្សា និង​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​ស្ថានភាព​សិទ្ធិ​មនុស្ស ការជំរុញ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​របប​សឹក​ភូមា​មាន​សកម្មភាព​ជាក់លាក់​អនុវត្ត​ពេញលេញ​កិច្ចព្រមព្រៀង ​៥​ចំណុច​របស់​សមាជិក​អាស៊ាន ដែល​ព្រមព្រៀង​កាល​ពី​ខែ​មេសា ឆ្នាំ២០២១ ព្រមទាំង​សម្រួល​ឱ្យ​ប្រេសិត​ពិសេស​របស់​អាស៊ាន​ ដែល​មាន​រដ្ឋមន្ត្រី​ការបរទេស​កម្ពុជាលោក ប្រាក់ សុខុន ជា​ប្រធាន ​បាន​ជួប​គ្រប់​ភាគី​នយោបាយ​ភូមា​ទាំងអស់​ក្នុង​ពេល​ធ្វើទស្សនកិច្ច​ដំបូង​នៅ​ពេល​ខាងមុខឱ្យបានឆាប់រហ័សតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន។ ប្រភព​ដដែល​បន្ត​ថា ​សមាជិក​អាស៊ាន​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត និង​ត្រៀម​លក្ខណៈ​រួចជាស្រេច ដើម្បី​ជួយ​ដល់​មីយ៉ាន់ម៉ា ស្របតាម​ឆន្ទៈ​នៃ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រទេស​នេះ ផ្អែក​លើ​បទដ្ឋាន​ច្បាប់​របស់​អាស៊ាន​ដែល​មាន​ស្រាប់។ ឆន្ទៈពិតប្រាកដរបស់​ប្រជាពលរដ្ឋភូមានេះ មិនត្រូវបានលោក ហ៊ុន សែន លើកមកនិយាយទេ កាលពីពេលដែល​លោកទៅធ្វើទស្សនកិច្ចដ៏ចម្រូងចម្រាស​ ដើម្បីគាំទ្រមេដឹកនាំរបបសឹកភូមា​កាលពីដើម​ខែមករាកន្លងទៅដូចតាមការចង់បាន​របស់ចិន។