អាជ្ញាធរខេត្តបាត់ដំបងចាប់ខ្លួនសមាជិកបក្សបក្សភ្លើងទៀនម្នាក់ ពាក់ព័ន្ធនឹងការថតបង្ហោះវីដេអូចោទក្រុមអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានមួយក្រុមដែលគាំទ្របក្សកាន់អំណាចអង្គុយកត់ឈ្មោះពលរដ្ឋទៅបោះឆ្នោត កាលពីថ្ងៃបោះឆ្នោតកន្លងទៅ។ សង្គមស៊ីវិល ចាត់ទុកទង្វើរបស់អាជ្ញាធរថា ជាការរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស និងជារឿងនយោបាយ។
សមាជិកក្រុមការងារគណបក្សភ្លើងទៀនខេត្តបាត់ដំបង លោក ឡី សុខុន ត្រូវបានអាជ្ញាធរខេត្តបាត់ដំបង ចាប់ខ្លួន នៅព្រឹកថ្ងៃទី៨ ខែមិថុនា ពាក់ព័ន្ធនឹងការថតវីដេអូក្រុមមន្ត្រីបក្សកាន់អំណាចនៅមូលដ្ឋាន អង្គុយកត់ឈ្មោះពលរដ្ឋនៅថ្ងៃបោះឆ្នោតក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់កន្លងទៅ។
ប្រពន្ធរបស់លោក ឡី សុខុន គឺលោកស្រី លីន លីដា ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីថា ប៉ូលិសខេត្តបាត់ដំបង បានចាប់ខ្លួនប្តីរបស់លោកស្រីក្នុងហាងកាហ្វេមួយកន្លែងនៅក្រុងបាត់ដំបង ហើយបញ្ជូនទៅសួរចម្លើយនៅក្នុងស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្ត។ លោកស្រីចាត់ទុកការចាប់ខ្លួនប្តីរបស់លោកស្រី ជារឿងអយុត្តិធម៌ និងទាមទារឲ្យប៉ូលិសដោះលែងប្តីវិញ៖ «ខ្ញុំចង់ឲ្យដោះលែងគាត់ត្រឡប់មកវិញ ព្រោះអីគាត់អត់មានកំហុសអីទេ។ គាត់គ្រាន់តែឡាយវីដេអូនោះគឺជាការពិត ឆ្លុះបង្ហាញហើយគាត់អត់មានបានធ្វើអីខុសទេ ។ហេតុអីប្តឹងគាត់ហេតុអីចាប់គាត់ និងចោទប្រកាន់គាត់ច្រើនទៀត ហេតុអី ? វាអយុត្តិធម៌សម្រាប់គ្រួសារខ្ញុំខ្លាំងមែនទែន»។
លោក ឡី សុខុន មានវ័យ៤៩ឆ្នាំគឺជាសមាជិកក្រុមការងារគណបក្សភ្លើងទៀនខេត្តបាត់ដំបង និងជាសាស្ត្រាចារ្យផ្នែកច្បាប់នៅសកលវិទ្យាល័យ។នៅថ្ងៃបោះឆ្នោតឃុំ-សង្កាត់កន្លងទៅ លោក បានថតវីដេអូមន្ត្រីបក្សប្រជាជនមួយក្រុមមានទាំងមេភូមិជាដើម បានដាក់តុអង្គុយកត់ឈ្មោះប្រជាពលរដ្ឋទៅបោះឆ្នោត នៅក្បែរការិយាល័យបោះឆ្នោត ស្ថិតនៅភូមិកំពង់សំបួរ ឃុំសំរោងក្នុង ស្រុកឯកភ្នំ ខេត្តបាត់ដំបង។ វីដេអូនោះ មានរយៈពេលជាង ៤នាទី ត្រូវបានអ្នកប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុកចែកចាយព្រោងព្រាត។ ក្នុងវីដេអូនោះ បង្ហាញពីសមាជិកបក្សប្រឆាំង ស្តីឲ្យមន្ត្រីបក្សប្រជាជនទាំងនោះថា កំពុងបំពានច្បាប់បោះឆ្នោត ហើយមន្ត្រីទាំងនោះ ហាក់ភ័យស្លន់ស្លោ និងប្រមូលឯកសារងើបដើរចេញរៀងៗខ្លួន៖ «ជម្រាបសួរបងៗជម្រាបសួរអស់លោក ! កំពុងធ្វើអីគេបាទ មានតារាងគ . ជ . បពេញៗដៃ ? អាជ្ញាធរម្នាក់ឆ្លើយថា ចង់មើលពលរដ្ឋបោះឆ្នោតបានប៉ុន្មាននាក់។ ហេតុបានចង់មើលគាត ? អាជ្ញាធរថា ចង់ដឹងប្រជាជនសល់ប៉ុន្មាន ដើម្បីកៀរគរគាត់មកបោះទៀត។ ហេតុអីបងត្រូវមកកៀរគរ ? បងកៀរគរនេះ ខុសច្បាប់ដឹងនៅ។ អាជ្ញាធរ ថា អ៊ីចឹងទៀត ? ខុសច្បាប់ហ្អាស បទល្មើសជាក់ស្តែង»។
នៅមុនការចាប់ខ្លួនលោកមួយថ្ងៃ លោក ឡី សុភាព ក៏បានផ្ញើសារប្រាប់អ្នកសារព័ត៌មានអាស៊ីសេរីដែរថា មានជនប្លែកមុខបានតាមដានលោកដល់ផ្ទះដែរ៖ «មានជនសង្ស័យពីររូបបានពាក់ម៉ាស់ ពាក់មួកការពារបានជិះម៉ូតូមួយគ្រឿងមកឈប់មុខផ្ទះហើយម្នាក់ចុះថតពីខាងក្រៅ របងផ្ទះខ្ញុំថតយកឡាន និងក្នុងផ្ទះ។ នេះជារូបភាពគំរាមកំហែងដ៏អាក្រក់មែនទែន?
វិទ្យុអាស៊ីសេរី មិនអាចសុំការឆ្លើយតបរឿងនេះពីស្នងការនគរបាលខេត្តបាត់ដំបង លោក សាត គឹមសាន បានទេ ដោយទូរស័ព្ទចូលពុំមានអ្នកទទួល។
ទាក់ទងករណីនេះ អនុប្រធានគណបក្សភ្លើងទៀតបណ្ដោះអាសន្នខេត្តបាត់ដំបង លោក ភូ សុវណ្ណថា ថ្លែងថា ករណីប៉ូលិស ចាប់ខ្លួនក្រុមការងាររបស់លោកនេះ ដោយសារមានបណ្តឹងពីមេក្រុមរបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជានៅភូមិកំពង់សំបួរ ដោយចោទលោក ឡី សុខុន ពីបទរំលោភសិទ្ធិលំនៅឋាន ក្រោយពេលលោកថតវីដេអូមេភូមិ និងមន្ត្រីបក្សប្រជាជន អង្គុយកត់ឈ្មោះពលរដ្ឋទៅបោះឆ្នោត។ទោះជាយ៉ាងណា លោក ភូ សុវណ្ណថា ឲ្យដឹងថា នៅល្ងាចថ្ងៃដដែលនេះ ដើមបណ្តឹងរូបនោះ បានដកបណ្តឹងវិញហើយ ប៉ុន្តែប៉ូលិសមិនព្រម ដោយអះអាងថា សំណុំរឿងបានបញ្ចូនដល់ដៃតុលាការ ដូច្នេះត្រូវរង់ចាំដោះស្រាយនៅតុលាការដោយខ្លួនឯងនៅព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែឧសភា៖ «ភាគច្រើនពួកយើងទាំងអស់គ្នាធ្វើការតាមនីតិវិធីក្នុងថ្ងៃបោះឆ្នោត គឺយើងគោរពក្នុងថ្ងៃបោះឆ្នោត តែពួកគណបក្សប្រជាជន ធ្វើខុស យើងប្តឹងទៅសិក គឺមិនដែលមានដំណោះស្រាយទេ មានតែសម្របសម្រួលហើយអត់មានទោសទណ្ឌទៀត។ តែពួកយើងដែលតាមការពារអ្វីដែលផ្ទុយអំពីច្បាប់ដែលពួកគាត់ប្រព្រឹត្តក្នុងភូមិ - ឃុំក្នុងដំណើរការបោះឆ្នោតនេះ បែរជាមានទោសប្តឹងពួកយើងខ្ញុំទៅតុលាការទៀត។នេះហើយជាអំពើអយុត្តិធម៌សម្រាប់ពួកយើងខ្ញុំដែលគណបក្សប្រឆាំង។ ជាពិសេសយើងដឹងហើយថា តុលាការកម្ពុជា ទោះបីជាពួកខ្ញុំរកមេធាវីយ៉ាងណា ក៏ការពារមិនដែលឈ្នះដែរ គេចាប់ចោទពីនេះពីនោះ បន្តមិនចេះចប់មិនចេះហើយទេ»។
លោក ឡី សុខុន នឹងត្រូវប៉ូលិសឃុំខ្លួនបណ្ដោះអាសន្នក្នុងស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តបាត់ដំបងមួយយប់ ដើម្បីរង់ចាំបញ្ជូនលោកទៅតុលាការ។
ជុំវិញរឿងនេះ ប្រធានសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្សអាដហុក (Adhoc) លោក នី សុខា មានប្រសាសន៍ថា រឿងនេះ ផ្តើមចេញពីគាត់ថតបង្ហាញពីភាពមិនប្រក្រតីនៃការបោះឆ្នោត ដែលកំពុងរងការិះគន់ថា គ្មានភាពសេរី ត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌។ លោកបន្តថា រឿងនេះ អាជ្ញាធរបង្ហាញពីការអនុវត្តច្បាប់មិនមានភាពឯករាជ្យ និងមានចេតនាបំបាក់ស្មារតីសកម្មជនបក្សប្រឆាំង៖ «វាហាក់បីប្រើប្រាស់សកម្មភាពនេះ ទៅជាបំបាក់ស្មារីទៅជាគំរាមទៅលើអ្នកដែលព្យាយាមក្នុងការបង្ហាញនូវភស្តុតាង បង្ហាញនូវភាពមិនប្រក្រតីនៅក្នុងដំណើរការបោះឆ្នោតទៅវិញ។ រឿងនេះ វាគួរណាស់តែអាជ្ញាធរ ពីព្រោះថា វាពាក់ព័ន្ធនឹងការបោះឆ្នោតដែលកំពុងចម្រូងចម្រាសនេះ អាជ្ញាធរ គួរតែរក្សាធ្វើយ៉ាងណាព្យាយាមរកឲ្យឃើញនូវអ្វីដែលកំពុងតែប្តឹងអំពីភាពមិនប្រក្រតីរឿងបោះឆ្នោតនេះ ពោលគឺមិនគួរទៅចាប់ខ្លួនគាត់ មិនគួរណាទៅគំរាមកំហែង បំបាក់ស្មារតីអ្នកដែលបង្ហាញភស្តុតាងអំពីភាពមិនប្រក្រតីនៃការបោះឆ្នោតនោះទេ»។
លោក នី សុខា ជំរុញឲ្យតុលាការ ទម្លាក់ចោលការចោទ និងដោះលែងសមាជិកបក្សភ្លើងទៀន ឲ្យមានសេរីភាពឡើងវិញ ព្រោះការថតរូបប្រមូលភស្តុតាងបង្ហាញពីភាពមិនប្រក្រតីក្នុងថ្ងៃបោះឆ្នោតនោះ មិនមែនជាអំពើល្មើសច្បាប់នោះទេ៕