តុលាការ​​បន្ត​សាកសួរ​មន្ត្រី​បក្ស​ភ្លើងទៀន​៦​នាក់​រឿង​ផ្ដិត​ស្នាម​មេដៃ​បង្កើត​គណបក្ស​ថ្មី
តំណាង​អយ្យការ​នៃ​សាលាដំបូង​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​បន្ត​សាកសួរ​មន្ត្រី​គណបក្ស​ភ្លើងទៀន​៦​នាក់​ចូល ដល់​ថ្ងៃទី​៥ ហើយ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ប្រមូល​ស្នាម​មេដៃ​ប្រជាពលរដ្ឋ​បង្កើត​គណបក្ស​ថ្មី ដែល​ជា​សកម្មភាព​ស្រប​តាមច្បាប់។ អ្នកនាំពាក្យ​គណបក្ស​ភ្លើងទៀន ចាត់ទុក​រឿង​នេះ​ថា ជា​ការ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​ផ្នែក​នយោបាយ។
មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​គណបក្ស​ភ្លើងទៀន​អះអាង​ថា តុលាការ​បាន​ចោទប្រកាន់​សកម្មជន​បក្ស​ភ្លើងទៀន​ទាំង​៦​នាក់​ពី​បទ​ញុះញង់។
អ្នកនាំពាក្យ​គណបក្ស​ភ្លើងទៀន លោក គឹម សួរភីរិទ្ធ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃទី​១៣ កញ្ញា ថា តំណាង​អយ្យការ​នៃ​សាលាដំបូង​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​ចោទប្រកាន់​មន្ត្រី​បក្ស​ភ្លើងទៀន​ទាំងនោះ​ថា​បាន​យកឈ្មោះ​ថ្នាក់​ដឹក​រដ្ឋាភិបាល​ទៅ​ប្រើ​ប្រាស់​ក្នុង​ការ​ប្រមូល​ស្នាម​មេដៃ​ប្រជាពលរដ្ឋ​បង្កើត​គណបក្ស​ថ្មី។ ទោះជា​យ៉ាងណា​លោក​ថា រឿង​នេះ​ជា​ការ​គំរាមកំហែង​ផ្នែក​នយោបាយ​ច្រើនជាង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់។
លោក គឹម សួរភីរិទ្ធ៖ «ករណី​នេះ​ជា​ការ​ប្រព្រឹត្ត​ខុសច្បាប់​ត្រឹម​កម្រិត​ណាមួយ ដែល​យើង​មិនទាន់ មាន​អង្គហេតុ​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​ចោទប្រកាន់​ទេ​។ ដូច្នេះ​អត់​ត្រូវ​ទៅ​ចាប់ខ្លួន​ហើយ​យក​មក​ឃុំ​ដើម្បី​ជម្រិត​យក​ចម្លើយ​អ៊ីចឹង​ទេ ត្រូវ​បាន​ដីកា​មួយ​ជាក់លាក់ ពីព្រោះ​មនុស្ស​អស់ហ្នឹង​សុទ្ធ​តែ​មាន​ទីលំនៅ​ត្រឹមត្រូវ​នៅ​នឹង​ស្រុក​ឃុំ​អី​ត្រឹមត្រូវ​ទាំងអស់។ ហើយក៏​មិនមែន​ជា​បទល្មើស​ព្រហ្មទណ្ឌ​ទៅ​ប្លន់​ទៅ​កាប់សម្លាប់​គេ​អី​ដែល ត្រូវ​ឃាត់ខ្លួន​ភ្លាមៗ​ខ្លាច​រត់​អី​ទេ»។
មន្ត្រី​បក្ស​ភ្លើងទៀន​ទាំងនោះ​ជា​ថ្នាក់ដឹកនាំ​បក្ស​ភ្លើងទៀន​ខេត្ត​នេះ​រួមមាន លោក ស៊ិន វត្ថា លោក ទេព សម្បត្តិ វឌ្ឍនោ លោក ឡុង ឡាវី និង​មនុស្ស​មួយ​ចំនួន​ទៀត។ ពួកគេ​ត្រូវ​បាន​អាជ្ញាធរ​ចាប់ខ្លួន កាលពី​ថ្ងៃទី​៨ និង​ទី​៩ ខែកញ្ញា ដោយ​ពុំ​មាន​ដីកា​ពី​តុលាការ​ឡើយ ហើយ​រហូត​មក​ដល់រ​សៀ​ល​ថ្ងៃទី​១៣ កញ្ញា មិនទាន់​ដោះលែង​នៅ​ឡើយ។
កាលពី​ថ្ងៃទី​១៨ សីហា​កន្លង​ទៅ អតីតរដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ លោក ស ខេង បាន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​បង្កើត​គណបក្ស​បញ្ញា​ទំនើប តាម​ការ​ស្នើសុំ​របស់​តំណាង​ស្ថាបនិក​គណបក្ស​នេះ​គឺ លោក អ៊ឹម សូនិត ដែល​ជា​អតីត​ប្រធាន​ក្រុមការងារ​គណបក្ស​ភ្លើងទៀន​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ​។ ប៉ុន្តែ​ដើម្បី​ទទួល​បាន​សុពលភាព និង​អាច​ធ្វើ​សកម្មភាព​ដោយ​ស្របច្បាប់ ក្នុង​រយៈពេល ១៨០​ថ្ងៃ បន្ទាប់ពី​បាន​បង្កើត​រួចហើយ គណបក្ស​ថ្មី​នេះ​ត្រូវ​រៀបចំ និង​បំពេញ​លក្ខខណ្ឌ​ស្នើសុំ​ចុះបញ្ជី​នៅ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ ទៅតាម​ច្បាប់​ស្ដីពី​គណបក្ស​នយោបាយ ដែល​ច្បាប់​នេះ​តម្រូវ​ឱ្យ​មាន​សមាជិក​យ៉ាងតិច ៤​ពាន់​នាក់ (៤.០០០) មក​ពី​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ក្រុង​មួយ​ចំនួន។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិនអាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​សាលាដំបូង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ លោក រឿន លី​ណា ដើម្បី​សាកសួរ​អំពី​បញ្ហា​នេះ​បានទេ​នៅ​ថ្ងៃទី​១៣ កញ្ញា។
ទោះជា​យ៉ាងណា​អ្នកនាំពាក្យ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក​(Adhoc) លោក ស៊ឹង សែនករុណា មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​បន្ត​ឃុំខ្លួន​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​នេះ​ជា​រឿង​មិន​ត្រឹមត្រូវ​ឡើយ ហើយ​លោក​ស្នើ​ឱ្យ​តុលាការ​ដោះលែង​ពួកគេ​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​វិញ​។​
លោក ស៊ឹង សែនករុណា៖ «ក្នុង​ករណី​នេះ​ខ្ញុំ​យល់​ថា មិន​គួរ​មានការ​ចាប់ទោស​អូស​ដំណើរ នៅ​ក្នុង​ករណី​នឹង​ទេ គួរតែ​មាន​ការ​បញ្ចប់​នីតិវិធី ហើយ​សម្របសម្រួល​យ៉ាងណា ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគេ​មាន​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​សកម្មភាព​ផ្នែក​នយោបាយ​ហ្នឹង​សមស្រប​ទៅតាម​ច្បាប់​របស់​កម្ពុជា​បាទ»។
គិត​ត្រឹម​រយៈពេល ៤​ខែ​ចុង​ក្រោយនេះ យ៉ាងហោចណាស់​មាន​សកម្មជន​បក្ស​ភ្លើង ប្រមាណ​១៥ នាក់​បាន​ភៀសខ្លួន​ទៅ​ប្រទេស​ថៃ ដើម្បី​គេច​ចេញ​ពី​ការ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​ពី​សំណាក់​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា​។ បើ​ទោះជា​ពួកគេ​បាន​ភៀសខ្លួន​ទៅដល់​ប្រទេស​ថៃ​ហើយ​ក្ដី ក៏​តែង​ត្រូវ​បាន​ជន​មិន​ស្គាល់​មុខ​ប្រើ​ហិង្សា​ឱ្យ​រង​របួស និង​ខ្លះទៀត​ត្រូវ​បាន​សមត្ថកិច្ច​ថៃ​ចាប់ខ្លួន។ បញ្ហា​នេះ​ធ្វើ​ឱ្យ​សាធារណជន​រិះគន់​ថា រដ្ឋាភិបាល​ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ ហ៊ុន ម៉ាណែត ក៏​មិន​ខុសពី​ឪពុក​របស់​គឺ លោក ហ៊ុន សែន ដែរ ដែល​បាន​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​លើ​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង​ដើម្បី​បង្ខំ​ឱ្យ​ពួកគេ​ចុះចូល​ជាមួយ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា៕