សាច់ញាតិ​លោក​ចៅ វាសនា មិន​ទទួល​យក​​សាលក្រម​របស់​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ
(រូបឯកសារ) លោក ចៅ វាសនា ប្រធាន​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត និង​លោក តូច ថឹង (រូប​ខាង​ក្រោយ) ពេលអាជ្ញាធរ​បញ្ជូន​មក​តុលាការ​កំពូល កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣។
(រូបឯកសារ) លោក ចៅ វាសនា ប្រធាន​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត និង​លោក តូច ថឹង (រូប​ខាង​ក្រោយ) ពេលអាជ្ញាធរ​បញ្ជូន​មក​តុលាការ​កំពូល កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣។ (រូបពីពលរដ្ឋ)
សាច់ញាតិ​លោក ចៅ វាសនា មិន​ទទួល​យក​សាលក្រម​សាលាដំបូង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ដែល​សម្រេច​ផ្ដន្ទាទោស​លោក ចៅ វាសនា ទាំង​អយុត្តិធម៌។
ការ​លើក​ឡើង​នេះ ក្រោយ​ពី​សាលាដំបូង​ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បាន​ប្រកាស​សាលក្រម​សម្រេច​ឲ្យ​ប្រធាន​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត លោក ចៅ វាសនា ជាប់​ពន្ធនាគារ​រយៈ​ពេល ៣ឆ្នាំ ពី​បទ​ញុះញង់​ឲ្យ​ប្រព្រឹត្ត​បទ​ឧក្រិដ្ឋ​ជា​អាទិ៍ និង​ញុះញង់​ឲ្យ​មាន​ការ​រើសអើង។
កូនស្រី​របស់​លោក ចៅ វាសនា គឺ​អ្នកស្រី ចៅ រតនៈ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី នៅ​ថ្ងៃ​ទី៧ កុម្ភៈ​ថា អ្នកស្រី​មិន​អាច​ទទួល​យក​ការ​សម្រេច​របស់​សាលា​ដំបូង​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​បាន​ទេ។ អ្នកស្រី​បន្ត​ថា ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​តុលាការ គឺ​សំអាង​ទៅ​លើ​ការ​និយាយ​ឆ្លើយឆ្លង​គ្នា​ របស់​ឪពុក​អ្នកស្រី ក៏​ប៉ុន្តែ​ការ​ឆ្លើយឆ្លង​នោះ ឪពុក​អ្នក​ស្រី​ មិន​បាន​និយាយ​ជា​សាធារណៈ ជំរុញ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ណា​ម្នាក់​គូស​ខ្វែង​សន្លឹក​ឆ្នោត​ចោល​នោះ​ទេ។
អ្នកស្រី ចៅ រតនៈ៖ «ឪពុក​ខ្ញុំ​មក​ទល់នឹង​សព្វថ្ងៃ​នេះ ខ្ញុំ​អត់​ឃើញ​តុលាការ​បង្ហាញ​ភស្តុតាង​មួយ​ណា ដែល​យល់​ថា ឪពុក​ខ្ញុំ​បាន​បង្ហាញ​ជា​សាធារណៈ ដោយសារ​តែ​លើក​ទី១ ដែល​គាត់​លើក​ឡើង​ពី​គ្រូប(Group)តេលេក្រាម(Telegram)សប្បាយ ប៉ុន្តែ​ឪពុក​ខ្ញុំ​បាន​អះអាង​រួច​ហើយ គាត់​អត់​មាន​សមាជិក​នៅ​ក្នុង​គ្រូប​ហ្នឹង​ទេ។ ប៉ុន្តែ​អ្នក ដែល​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ ហេតុ​អី​មិន​យក​អ្នក ដែល​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​ហ្នឹង​យក​មក​សួរ​ផង ម៉េច​បាន​យក​តែ​ឪពុក​ខ្ញុំ ដែល​មិន​មែន​ជា​អ្នក​ផ្សព្វផ្សាយ។ ថ្វីដ្បិត​តែ​ឪពុក​របស់​ខ្ញុំ ទោះបី​និយាយ​អ្វី​ក៏​ដោយ ​​ជា​រឿង​ឯកជន អត់​មាន​ច្បាប់​ណា​គេ​ហាម​ទេ ព្រោះ​មនុស្ស​ម្នាក់ៗ​សុទ្ធ​តែ​មាន​សិទ្ធិ​រៀងៗខ្លួន ប៉ុន្តែ​អ្នក ដែល​ផ្សព្វផ្សាយ​នោះ​ ទើប​ជា​បុគ្គល​ញុះញង់​ពិត​ប្រាកដ»។
អ្នកស្រី ចៅ រតនៈ យល់​ឃើញ​ថា ការ​ផ្ដន្ទាទោស​ឪពុក​អ្នកស្រី​នេះ ជា​រឿង​នយោបាយ ហើយ​ក្រុម​គ្រួសារ​នឹង​ដាក់​ពាក្យ​ប្ដឹង​ជំទាស់​ទៅ​កាន់​សាលាឧទ្ធរណ៍​បន្ត​ទៀត ដើម្បី​ស្វែង​រក​យុត្តិធម៌​ជូន​ឪពុក។
អ្នកស្រី ចៅ រតនៈ៖ «ប៉ុន្តែ​ពួក​ខ្ញុំ ដែល​ជា​សាច់ញាតិ​ក៏​នៅតែ​មិន​សុខ​ចិត្ត​នៅតែ​ទាមទារ ដោយសារ​ខ្ញុំ​ទទួល​ស្គាល់​ថា ការ​ទាមទារ​រក​យុត្តិធម៌​សម្រាប់​គណបក្ស​ប្រឆាំង គឺ​សឹងតែ​នឹង​លែង​មាន ព្រោះ​យើង​អត់​មាន​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ទេ អត់​មាន​សោះ​តែ​ម្ដង។ ប៉ុន្តែ​ក្ដី​សង្ឃឹម​ ដូច​ខ្ញុំ​ធ្លាប់​ជម្រាប​សារព័ត៌មាន​ទាំងអស់​ ក្នុងនាម​យើង​ជា​អ្នក​នយោបាយ ក្នុង​នាម​យើង​ជា​អ្នក​តស៊ូ​ក្នុង​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ​ ត្រូវតែ​មាន​សង្ឃឹម ទោះបី​ភាគរយ​វា​តិចតួច​​ស្ដួចស្ដើង​ស្ទើរ​តែ​មិន​មាន​សម្រាប់​ពួក​ខ្ញុំ​ក្នុង​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ក៏​ដោយ»។
តុលាការ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ នៅ​ថ្ងៃ​ទី៧ ខែកុម្ភៈ បាន​ប្រកាស​សាលក្រម​លើ​សំណុំរឿង​របស់​ប្រធាន​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត លោក ចៅវាសនា ដោយ​ផ្ដន្ទាទោស​លោក​ឲ្យ​ជាប់​ពន្ធនាគារ​ចំនួន ៣ឆ្នាំ និង​ពិន័យ​ជា​ប្រាក់​ចំនួន ៦លាន​រៀល ហើយ​ត្រូវ​សង​សំណង​ដើម​បណ្ដឹង​រដ្ឋប្បវេណី​ចំនួន ៨០លាន​រៀល ឬ​ប្រមាណ ២ម៉ឺន​ដុល្លារ។ សាលក្រម​នេះ ក៏​បាន​ដក​ហូត​សិទ្ធិ​បោះឆ្នោត និង​សិទ្ធិ​​ឈរ​ឈ្មោះ​ឲ្យ​គេ​បោះឆ្នោត​ឲ្យ​របស់​លោក ចៅ វាសនា រយៈ​ពេល ៥ឆ្នាំ។
ការ​ប្រកាស​សាល​ក្រម​នេះ មាន​ការ​ចូលរួម​ស្ដាប់​ដោយ​កូនស្រី​លោក ចៅ វាសនា គឺ​អ្នកស្រី ចៅ រតនៈ មន្ត្រី​អង្គការ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លីកាដូ មេធាវី​ការពារ​ក្ដី​ភាគី​ទាំង​ពីរ និង​ពលរដ្ឋ​មួយ​ចំនួន។
វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី នៅ​មិន​ទាន់​អាច​ទាក់ទង​មេធាវី​លោក ចៅ វាសនា គឺ​លោក អែម ចន្ថា ដើម្បី​សុំ​ការ​អត្ថាធិប្បាយ​ជុំវិញ​ការ​ប្រកាស​សាលក្រម​ផ្ដន្ទាទោស​លោក ចៅ វាសនា​នេះ បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី៧ កុម្ភៈ។
ប្រធាន​គណៈ​ប្រតិបត្តិ​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន​ ប្រចាំ​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​ លោក ខឹម មុន្នីកុសល ដែល​កំពុង​ភៀស​ខ្លួន​នៅ​ប្រទេស​ថៃ ថ្កោលទោស​ចំពោះ​តុលាការ​ក្នុង​របប​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត ថា រដ្ឋាភិបាល​នៅ​តែ​បន្ត​ប្រើប្រាស់​តុលាការ ដើម្បី​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​មក​លើ​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​គណបក្ស​ប្រឆាំង។
លោក ខឹម មុន្នីកុសល៖«ករណី​កាត់​ទោស​លោក ចៅ វាសនា ដែល​ជា​សហការី​របស់​ខ្ញុំ​នៅ​ក្នុង​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន ជាពិសេស​គាត់​ក៏​ជា​គណៈកម្មាធិការ​នាយក​របស់​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន​នេះ វា​បង្ហាញ​ឲ្យ​ឃើញ​អំពី​ភាព​អយុត្តិធម៌​សង្គម នៃ​ការ​ដឹកនាំ​របស់​​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ហើយ​វា​ក៏​ឆ្លើយតប​ឲ្យដឹងថា តុលាការ​របស់​របប​ក្រុង​ភ្នំពេញ​សព្វថ្ងៃ​នេះ វា​នៅ​តែ​ជា​ឧបករណ៍​ប្រើប្រាស់​របស់​អ្នក​នយោបាយ​ដើម្បី​យក​មក​កម្ចាត់កម្ចាយ និង​ធ្វើបាប​ទៅ​ដល់​អ្នក​ប្រជាធិបតេយ្យ ដែល​កំពុង​តែ​មាន​វត្តមាន​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា»។
អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ បាន​ចាប់​ខ្លួន​ប្រធាន​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត លោក ចៅ វាសនា ដែល​មាន​ដើម​កំណើត​ខ្មែរ​ក្រោម​ កាល​​ពី​ថ្ងៃ​ទី២៣ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ២០២៣ កន្លង​ទៅ ក្រោម​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ពី​តុលាការ​ពី​បទ​ញុះញង់​ឲ្យ​ប្រព្រឹត្ត​បទ​ឧក្រិដ្ឋ​ជា​អាទិ៍ និង​ញុះញង់​ឲ្យ​មាន​ការ​រើសអើង ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿងរ៉ាវ​នៃ​ការ​យុទ្ធនាការ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​គូស​ខ្វែង សន្លឹក​ឆ្នោត។ អាជ្ញាធរ​បាន​បញ្ជូន​លោក ចៅ វាសនា ទៅ​ឃុំ​ខ្លួន នៅ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​ខេត្ត​នេះ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី២៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣។
លោក ចៅ វាសនា ធ្លាប់​ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ កាត់ទោស​ឲ្យ​ជាប់​ពន្ធនាគារ​ម្ដង​រួច​មក​ហើយ ពី​បទ​ញុះញង់ និង​បាន​ចេញ​ពី​ពន្ធនាគារ​វិញ កាល​ពី​ដើម​ឆ្នាំ២០២២ បន្ទាប់​ពី​លោក​បាន​អនុវត្ត​ទោស​គ្រប់​ចំនួន ​រយៈពេល ៥ឆ្នាំ​ពេញ នៅ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ។
កាល​ពី​ពេល​កន្លង​ទៅ សាច់ញាតិ សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង និង​មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល ចាត់​ទុក​ការ​ចាប់ ការ​ឃុំ​ខ្លួន និង​ការសម្រេច​ផ្ដន្ទាទោស​លោក ចៅ វាសនា​ថា ជា​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​ផ្នែក​នយោបាយ​លើ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង៕