គណៈកម្មការជាតិកិច្ចការព្រំដែនប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសវៀតណាម បានឯកភាពគ្នាជាគោលការណ៍ថា នឹងធ្វើលិខិតរួមគ្នាឲ្យប្រមុខរដ្ឋាភិបាលនៃប្រទេសទាំងពីរ ចុះហត្ថលេខាស្នើសុំភាគីប្រទេសបារាំង ផ្ដល់អ្នកបច្ចេកទេសកំណត់ផែនទី និងវាស់វែងតំបន់ព្រំដែននៅមានជម្លោះ ជាពិសេសតំបន់ដាក់ដាំ អូរហ៊ុជ តាំងពីខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៦ ក៏ប៉ុន្តែរហូតបច្ចុប្បន្នតំបន់នោះឋិតនៅជាកន្លែងប្រទាញប្រទង់របស់ភាគីទាំងពីរដដែល។
អ្នកនាំពាក្យ និងជានាយករងរដ្ឋបាលសាលាខេត្តមណ្ឌលគិរី លោក សុខ សេរ៉ា ឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ថា ចាប់ពីឆ្នាំ២០១៦ រហូតបច្ចុប្បន្ន តំបន់ប្រទាញប្រទង់នោះមិនមានអ្វីប្រែប្រួលនោះទេ ពោលគឺភាគីទាំងពីររក្សាជំហរកាន់កាប់ និងបោះទីតាំងឈរជើងដូចធម្មតា។
លោកថា សូម្បីស្ពានឈើឆ្លងកាត់អូរដាក់ដាំ ជាតំបន់ស ដែលភាគីទាំងពីគ្រោងសាងសង់ស្ពានរួមគ្នា ក៏មិនទាន់បានសាងសង់នៅឡើយ៖ «តាមបងប្អូនគាត់ថា ដីយើងនៅហ្នឹង ហើយបង្គោលរបស់យើងមើលពីខាងហ្នឹងមកនៅខាងឆ្វេងអូររហូត ប៉ុន្តែអាហ្នឹងគេមិនទាន់ឲ្យឈូសផ្លូវ មិនទាន់ឲ្យបោះដោយសារកន្លែងហ្នឹងនៅដោះស្រាយគ្នាសិន ហើយជាចំណុចប្រឈមរាល់ពេលប្រជុំអត់ដាក់អាហ្នឹងចូលរបៀបវារៈ ព្រោះអាហ្នឹងវាធ្ងន់ ចាំជជែកគ្នានៅពេលមានជំនាញ»។
តំបន់ដាក់ដាំ អូរហ៊ុជ ឋិតនៅចន្លោះអូរដាក់ដាំ និងអូរហ៊ុជ ដែលភាគីវៀតណាម ហៅថា តំបន់ដាក់ដាង ដាក់ហ៊ូត។ លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន អះអាងថា តំបន់ជម្លោះនោះមានទំហំជាង ៥០គីឡូម៉ែត្រក្រឡា ហើយទាមទារខ្សែបន្ទាត់ខណ្ឌដែនសីមានៅចំណុចអូរហ៊ុជ បច្ចុប្បន្នភាគីវៀតណាម សាងសង់ច្រកទ្វារព្រំដែនចូលជ្រៅពីអូរហ៊ុជ ប្រមាណ ១០គីឡូម៉ែត្រ ចំណែកភាគីវៀតណាម ទាមទារយកអូរដាក់ដាំ ជាខ្សែបន្ទាត់ខណ្ឌដែនសីមា ខណៈភាគីកម្ពុជា សាងសង់ច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិដាក់ដាំ នៅក្រៅតំបន់អូរដាក់ដាំ ប្រមាណ ១គីឡូម៉ែត្រ ហើយនៅចន្លោះប៉ុស្តិ៍ព្រំដែនទាំងពីរក្លាយទៅជាតំបន់ស ដែលភាគីទាំងពីរហាមធ្វើអ្វីថ្មីបន្ថែមទៀត។
អនុប្រធានរាជបណ្ឌិត្យសភា លោក សុខ ទូច ដែលបានសិក្សាពីតំបន់នោះបញ្ជាក់ថា ចាប់ពីបង្គោលព្រំដែនលេខ៥៥ ក្នុងស្រុកអូររាំង រហូតមកទល់នឹងបង្គោលព្រំដែនលេខ៦០ មានប្រវែងប្រមាណ ២៧គីឡូម៉ែត្រ ជាតំបន់មិនទាន់ឯកភាពបោះបង្គោលព្រំដែននៅឡើយ។ លោកថា លោកបានចុះស្រាវជ្រាវដល់តំបន់នោះ និងកំណត់ថា ខ្សែបន្ទាត់ខណ្ឌដែនសីមាឋិតនៅចំណុចអូរហ៊ុជ៖ «ខាងវៀតណាម ចង់ឲ្យយើងទទួលយកដាក់ដាំ ហើយខាងរដ្ឋាភិបាលយើងអត់ព្រមទទួលទេ ចង់យកអូរហ៊ុជ ដែលវៀតណាម ហៅដាក់ហ៊ូត រហូតដល់អូរតាំងម៉ែ ដល់អូរប្លាយ បានធ្លាក់មកទន្លេស្រែពក អាហ្នឹងព្រំដែនយើងហ្នឹង ប៉ុន្តែរដ្ឋាភិបាលទាំងពីរឲ្យប្រទេសទីបី គូសផែនទីឡើងវិញ ហើយយើងនឹងទទួលអ្វីដែលសមរម្យ»។
ខេត្តមណ្ឌលគិរី មានព្រំដែនជាប់នឹងខេត្តដាក់ណុង ប្រទេសវៀតណាម ចាប់ពីបង្គោលព្រំដែនលេខ៤០ ពីព្រំប្រទល់ខេត្តរតនគិរី រហូតដល់បង្គោលព្រំដែនលេខ៦៥ ស្រុកស្នួល ខេត្តក្រចេះ។
អាស៊ីសេរី មិនអាចទាក់ទងប្រធានគណៈកម្មការចម្រុះកិច្ចការព្រំដែន លោក វ៉ា គឹមហុង សុំបញ្ជាក់បញ្ហានេះបានទេ នៅថ្ងៃទី២៨ ខែកក្កដា ដោយលោកថា ជាប់ប្រជុំ។
ទោះបីជាយ៉ាងនេះក្ដី ប្រជាពលរដ្ឋជនជាតិដើមភាគតិចរស់នៅឃុំដាក់ដាំ ស្រុកអូររាំង ខេត្តមណ្ឌលគិរី ដែលធ្លាប់រស់នៅជិតតំបន់ព្រំដែនអះអាងថា វៀតណាមបានសាងសង់ប៉ុស្តិ៍ និងធ្វើផ្លូវចូលជ្រៅមកទល់នឹងអូរដាក់ដាំ ក្នុងដីខ្មែរ ដែលពីមុនព្រំដែនឋិតនៅចំណុចអូរហ៊ុជ មានចម្ងាយជាង ១៥ ទៅ ២០គីឡូម៉ែត្រពីអូរដាក់ដាំ៕