បាតុករ​ម្នាក់​ស្លាប់​និង​ច្រើន​នាក់​របួស​ក្នុង​ពេល​ប៉ះទង្គិច​នៅ​ក្បាល​ថ្នល់
បាតុករ​ម្នាក់​បាន​ស្លាប់​ភ្លាមៗ​នៅ​នឹង​កន្លែង​កើត​ហេតុ និង​មនុស្ស​ច្រើន​នាក់​ទៀត​របួស​ធ្ងន់​និង​ស្រាល ខណៈ​ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​បាញ់​បង្ក្រាប​ក្នុង​ពេល​ប៉ះទង្គិច​ជាមួយ​ក្រុម​​អ្នក​តវ៉ា កាល​ពី​ព្រលប់​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែ​កញ្ញា នៅ​​ម្ដុំ​ស្ពាន​អាកាស​ក្បាលថ្នល់។
មន្ត្រី​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល​ដែល​ឃ្លាំមើល​​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស​របស់​អង្គការ​លីកាដូ (Licadho) ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​បាញ់​បង្ក្រាប​របស់​ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​របស់​រដ្ឋាភិបាល លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បណ្ដាល​ឲ្យ​បាតុករ​ម្នាក់​ស្លាប់​ភ្លាមៗ និង​មួយ​ចំនួន​ទៀត​រង​របួស​ធ្ងន់ធ្ងរ​ស្រាល គឺ​ជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស។
លោក អំ សំអាត ប្រធាន​ផ្នែក​បច្ចេកទេស​ស៊ើប​អង្កេត​របស់​អង្គការ​លីកាដូ ដែល​ឃ្លាំ​មើល​ការ​ធ្វើ​មហា​បាតុកម្ម​ថ្លែង​ថា បាតុករ​ម្នាក់​វ័យ​ជាង ៣០​ឆ្នាំ ភេទ​ប្រុស បាន​ស្លាប់​នៅ​នឹង​កន្លែង​កើត​ហេតុ​ភ្លាមៗ។ លោក​បន្ត​ថា ក្រៅ​ពី​នេះ​មាន​អ្នក​រង​របួស​ធ្ងន់ និង​ស្រាល​ចំនួន ៣​នាក់​ផ្សេង​ទៀត​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​ប៉ះទង្គិច​គ្នា កាល​ពី​ព្រលប់​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែ​កញ្ញា នៅ​ស្ពាន​អាកាស​ក្បាល​ថ្នល់។
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ សេចក្ដី​រាយការណ៍​មួយ​ចំនួន​ទៀត​ឲ្យ​ដឹង​ថា អ្នក​រង​របួស​ក្នុង​ហេតុការណ៍​បង្ក្រាប​នោះ អាច​មាន​ច្រើន​ជាង​នេះ​បន្ថែម​ទៀត។
មន្ត្រី​ចងក្រង​សហគមន៍​របស់​អង្គការ​សមធម៌​កម្ពុជា លោក ចាន់ វិចិត្រ បញ្ជាក់​ថា ក្នុង​ហេតុ​ការណ៍​ប៉ះទង្គិច​គ្នា​នោះ ក្រុម​សមត្ថកិច្ច មាន​ប៉េអឹម ជាដើម បាន​បាញ់​សំដៅ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ជា​ច្រើន​គ្រាប់។ ប៉ុន្តែ​ភ្លាមៗ គេ​មិន​ប្រាកដ​ថា តើ​ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​ទាំង​នោះ​ប្រើប្រាស់​ប្រភេទ​កាំភ្លើង​អ្វី​នោះ​ទេ។
ក្រុម​បាតុករ​និង​អ្នក​ដំណើរ​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ហេតុការណ៍​ឲ្យ​ដឹង​ថា មូលហេតុ​ដែល​បណ្ដាល​ឲ្យ​ផ្ទុះ​អំពើ​ហិង្សា​កើត​ឡើង ព្រោះ​តែ​សមត្ថកិច្ច​បាន​រាយ​បន្លា​លួស និង​បិទ​របាំង​ផ្លូវ​មិន​ឲ្យ​អ្នក​ដំណើរ​ឆ្លង​កាត់។ ស្ថិត​ក្រោម​ហេតុផល​នេះ ទើប​ជំរុញ​ឲ្យ​មាន​ការ​ប៉ះទង្គិច​កើត​ឡើង។
អំពើ​ហិង្សា​នេះ​ត្រូវ​គេ​រក​ឃើញ​ថា ក្រុម​សមត្ថកិច្ច​ចម្រុះ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​បាន​បាញ់​រះ​ប្រឆាំង​ក្រុម​បាតុករ និង​ប្រើប្រាស់​គ្រាប់​បែក​ផ្សែង​ជា​ច្រើន​គ្រាប់ កាល​ពី​ព្រលប់​ថ្ងៃ​ទី​១៥ ខែ​កញ្ញា សំដៅ​មក​ហ្វូង​បាតុករ។
ការ​បិទ​របាំង​ផ្លូវ​នេះ បណ្ដាល​ឲ្យ​អ្នក​ដំណើរ​ត្រូវ​កកស្ទះ​អស់​រយៈ​ពេល​ជា​ច្រើន​ម៉ោង នៅ​ច្រក​ចេញ​ចូល​ផ្លូវ​ស្ពាន​អាកាស​ក្បាល​ថ្នល់។ ទាំង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល និង​អ្នក​ដំណើរ​ចាត់​ទុក​ថា នេះ​គឺ​មូល​ហេតុ​ដែល​នាំ​ឲ្យ​មាន​អំពើ​ហិង្សា​កើត​ឡើង។
ចំណែក​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​មន្ត្រី​របស់​រដ្ឋាភិបាល ពុំ​អាច​ស្នើ​សុំ​ការ​អត្ថាធិប្បាយ​បាន​ភ្លាមៗ​ទេ​ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ ដោយ​ពុំ​មាន​អ្នក​ទទួល​ទូរស័ព្ទ។ ក៏​ប៉ុន្តែ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​ភ្លាមៗ ចុះ​ថ្ងៃ​ទី​១៥ កញ្ញា បញ្ជាក់​ជំហរ​របស់​ខ្លួន ដោយ​បដិសេធ​មិន​ទទួល​ស្គាល់​ចំពោះ​ទង្វើ​ដែល​បាន​កើត​ឡើង​ទាំង​នេះ​ទេ។
គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ហៅ​ករណី​លើក​រនាំង​បន្លា​លួស​បោះ​ចូល​ក្នុង​ទឹក​ទន្លេ និង​អ្នក​ដើរ​ស្រែក​ឡូឡា​តាម​ទី​សាធារណៈ ថា​គឺ​ជា​ក្រុម​ឱកាស​និយម ដើម្បី​ញុះញង់​នាំ​ឲ្យ​មាន​ហិង្សា។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ​សមត្ថកិច្ច​របស់​រដ្ឋាភិបាល បាន​ប្រកាស​តាម​អាយកូម​ថា ខ្លួន​ចាប់​បាន​បាតុករ​ចំនួន ៥​នាក់ ដែល​សង្ស័យ​ថា គឺ​ជា​មេខ្លោង​ក្នុង​ហេតុការណ៍​នេះ។
សូម​សេចក្ដី​រាយការណ៍​បន្ថែម​ទៀត​របស់​លោក ទីន ហ្សាការីយ៉ា តាម​ការ​សាកសួរ​របស់​លោក ជី វិតា៖
ទាក់ទង​នឹង​បញ្ហា​នេះ​ដែរ មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា បាន​ចេញ​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​មួយ​កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី​១៥ កញ្ញា សម្ដែង​ការ​សោកស្ដាយ​ចំពោះ​ការ​ប៉ះ​ទង្គិច​គ្នា​រវាង​ប៉ូលិស និង​ក្រុម​បាតុករ​ដែល​មិន​ទាន់​កំណត់​អត្តសញ្ញាណ បណ្ដាល​ឲ្យ​បុរស​ម្នាក់​ត្រូវ​បាន​បាញ់​សម្លាប់។
នៅ​ក្នុង​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍ លោក អ៊ូ វីរៈ ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស កម្ពុជា​បាន​អំពាវនាវ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ធានា​ថា ហេតុការណ៍​បែប​នេះ​នឹង​មិន​កើត​មាន​ឡើង​ទៀត​ទេ។ លោក​ក៏​បាន​ស្នើ​ឲ្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ អំពាវនាវ​ឲ្យ​អ្នក​គាំទ្រ​ទាំង​អស់​ធ្វើ​សកម្មភាព​ដោយ​ស្ងប់ស្ងាត់ ហើយ​រដ្ឋាភិបាល​ចាំផ្ទះ​ត្រូវ​ធ្វើ​អន្តរាគមន៍​ដើម្បី​ការពារ និង​ដាក់​ទណ្ឌកម្ម​ចំពោះ​ការ​ប្រើប្រាស់​កង​កម្លាំង​ដែល​មិន​អាច​ទទួល​យក​បាន​ពី​សំណាក់​មន្ត្រី​ប៉ូលិស​និង​យោធា៕