អ្នក​ប្រើ​ហ្វេសប៊ុក​មួយ​ចំនួន​កំពុង​វាយ​ប្រហារ​មន្ត្រី​សំខាន់ៗ​របស់​បក្ស​ប្រឆាំង
មន្ត្រី​សំខាន់ៗ​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ កំពុង​រង​ការ​វាយ​ប្រហារ​ពី​អ្នកលេង​ហ្វេសប៊ុក (Facebook) ដោយ​បង្ហោះ​លាតត្រដាង និង​ចោទ​ប្រកាន់​ពី​ជីវិត​ពិត​ឯកជន ឬ​រឿង​អាស្រូវ​ស្នេហា។ យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ មន្ត្រី​ប្រឆាំង​ប្រកាន់​ជំហរ​មិន​ឆ្លើយ​តប​ចំពោះ​ការ​វាយ​ប្រហារ​នោះ​ទេ។
យ៉ាងហោចណាស់​តំណាងរាស្ត្រ និង​ជា​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ មួយ​ចំនួន រួម​មាន​លោក អេង ឆៃអ៊ាង លោក យ៉ែម បុញ្ញឫទ្ធិ លោក យឹម សុវណ្ណ លោក ឡុង រី លោក ចាន់ ចេង និង​អ្នកស្រី ពត ពៅ ត្រូវ​បាន​អ្នក​ប្រើ​ហ្វេសប៊ុក ឈ្មោះ សី ហា បង្ហោះ​រូបភាព និង​សរសេរ​ដោយ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា មាន​រឿង​អាស្រូវ​ផ្លូវ​ភេទ​លួចលាក់​មាន​ស្នេហា ឬ​ក៏​លេង​ល្បែង​ស៊ីសង​នៅ​ក្នុង​កាស៊ីណូ ជាដើម។
អ្នក​ប្រើប្រាស់​ហ្វេសប៊ុក ឈ្មោះ សី ហា បាន​សរសេរ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក ចាន់ ចេង មាន​ទំនាក់ទំនង​ស្នេហា​ជាមួយ​តំណាង​គណបក្ស​នេះ គឺ​អ្នកស្រី ពត ពៅ។ អ្នកនាំពាក្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក យឹម សុវណ្ណ មាន​ស្នេហា​លួចលាក់​ជាមួយ​អ្នកស្រី លី ស្រីវីណា ដែល​ជា​អ្នក​តំណាង​រាស្ត្រ​ដូច​គ្នា។ លោក ឡុង រី ទៅ​លួចលាក់​ស្នេហា​ជាមួយ​អ្នក​គាំទ្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។ លោក យ៉ែម បុញ្ញឫទ្ធិ មាន​ស្នេហា​លួចលាក់​ជាមួយ​លេខា​ស្រី ក្បត់​ចិត្ត​ប្រពន្ធ និង​ចោទ​ប្រកាន់​ទៀត​ថា មនុស្ស​ជំនិត​មួយ​រូប​របស់​លោក សម រង្ស៊ី គឺ​លោក អេង ឆៃអ៊ាង វក់​នឹង​ល្បែង​មិន​លោះ​ពេល រហូត​មិន​ខ្វល់​ពី​ការ​ប្រជុំ​សភា។
តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក អេង ឆៃអ៊ាង ដែល​បុគ្គល​ម្នាក់​រង​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា វក់​នឹង​ល្បែង លក់​ឧត្ដម​គតិ​ខ្លួន​ឯង​នោះ មិន​បង្ហាញ​ការ​ភ្ញាក់​ផ្អើល​ចំពោះ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នោះ​ឡើយ។ លោក​បដិសេធ​ឆ្លើយ​តប​ដើម្បី​បំភ្លឺ​ករណី​នេះ។ មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​រូប​នេះ​ថា លោក​មិន​ប្ដឹង​ទៅ​សមត្ថកិច្ច​នោះ​ទេ ព្រោះ​លោក​យល់​ថា ប្រព័ន្ធ​យុត្តិធម៌​នៅ​កម្ពុជា នៅ​ពេល​នេះ មិន​ឯករាជ្យ៖ «មិន​ឆ្លើយ​ទេ ខ្ញុំ​មិន​ឆ្លើយ​តប​ទេ​ណា! ខ្ញុំ​មិន​តប​ត​ទេ ហ្នឹង​ហើយ​ដោយសារ​សង្គម​អ៊ីចឹង ខ្ញុំ​តប​ត​ក៏​អត់​ប្រយោជន៍​ដែរ»
នេះ​មិន​មែន​ជា​លើក​ទី​មួយ​ទេ ដែល​មាន​ករណី​លាតត្រដាង ឬ​ការ​វាយ​ប្រហារ​មក​លើ​ប្រមុខ ឬ​មន្ត្រី​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។ លោក កឹម សុខា ប្រធាន​ស្ដីទី​គណបក្ស​នេះ ត្រូវ​បាន​អ្នក​ប្រើ​ហ្វេសប៊ុក បង្ហោះ​សំឡេង​សន្ទនា​ស្នេហា​ដែល​គេ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា ជា​សំឡេង​សាសង​ស្នេហា​ជាមួយ​ស្រី​កំណាន់។ ក្រៅ​ពី​នេះ ក៏​មាន​ការ​បង្ហោះ​សំឡេង​ដែល​គេ​ចោទ​ប្រកាន់​ថា ជា​សំឡេង​អតីត​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក ប៉ែន សុវណ្ណ សន្ទនា​ស្នេហា​ជាមួយ​នារី​ម្នាក់​ដែល​បម្រើ​ការងារ​នៅ​ក្នុង​ផ្ទះ​របស់​លោក។
ប្រធាន​ផ្នែក​អង្កេត​នៃ​អង្គការ​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​លីកាដូ (LICADHO) លោក អំ សំអាត យល់​ថា ករណី​ថ្មី​ដែល​កើត​ឡើង​លើ​មន្ត្រី​សំខាន់ៗ​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​ពេល​នេះ មិន​មែន​ជា​រឿង​ចម្លែក​ទេ ខណៈ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជិត​មក​ដល់ បូក​រួម​ទាំង​ស្ថានភាព​នយោបាយ​ជាប់​គាំង​ផង​នោះ។ លោក​បន្ត​ថា សមត្ថកិច្ច​គួរ​មាន​ការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ​ក្នុង​ករណី​នេះ៖ «តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ជា​បទល្មើស​ប៉ះពាល់​សង្គម ឬ​ក៏​សិទ្ធិ​បុគ្គល​ផង​ដែរ ប៉ុន្តែ​អាជ្ញាធរ ឬ​តុលាការ​ខ្មែរ​គាត់​សំអាង​ថា ទាល់​តែ​មាន​ពាក្យ​បណ្ដឹង​ទើប​ចាត់​ការ»
ទាក់ទង​ករណី​នេះ អ្នកនាំពាក្យ​អគ្គស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ជាតិ លោក គៀត ច័ន្ទថារិទ្ធ ប្រាប់​ថា លោក​មិន​បាន​ដឹង​រឿង​នេះ​ទេ ហើយ​លោក​ក៏​មិន​ទាន់​បាន​ទទួល​ពាក្យ​បណ្ដឹង​ពី​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​នៃ​រឿង​នេះ​ដែរ។ តែ​ទោះ​យ៉ាង​ក្តី លោក​យល់​ថា បើ​គ្រាន់​តែ​មាន​ការ​បង្ហោះ​អ្វី​មួយ​ជា​សិទ្ធិ​សេរីភាព​របស់​បុគ្គល កុំ​ឲ្យ​តែ​ទង្វើ​នោះ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​កិត្តិយស​អ្នក​ប្ដឹង ហើយ​បើ​ប៉ះពាល់​នោះ​នឹង​មាន​បញ្ហា៖ «អ្នក​បង្ហោះ​អាច​មាន​បញ្ហា​នៅ​ពេល​ការ​បង្ហោះ​ហ្នឹង​ទៅ​ជា​រឿង​មួលបង្កាច់ បរិហាកេរ្តិ៍ ប្រសិន​បើ​ម្ចាស់​រឿង​គេ​ប្ដឹង»
​ខណៈ​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក បាន​ក្លាយ​ជា​កន្លែង​ចំ​រំលែក​ព័ត៌មាន និង​ជា​កន្លែង​បញ្ចេញ​មតិ​ដ៏​ធំ​សម្រាប់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​នៅ​ពេល​នេះ ប្រសិន​មាន​អ្នក​ណា​ហ៊ាន​ប្រមាថ​ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល ឬ​ប្រកាស​ធ្វើ​បដិវត្តន៍ នឹង​ត្រូវ​សមត្ថកិច្ច​តាម​ចាប់​ខ្លួន។ ប៉ុន្តែ​ករណី​ដូច​គ្នា​បើ​កើត​ចំពោះ​គណបក្ស​ប្រឆាំង គេ​កម្រ​ឃើញ​សមត្ថកិច្ច​បង្ហាញ​ខ្លួន​ជន​ប្រព្រឹត្ត​ណាស់។ សង្គម​ស៊ីវិល និង​អ្នក​តាម​ព្រឹត្តិការណ៍​សង្គម​យល់​ថា ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​បែប​នេះ គឺ​មាន​ស្តង់ដារ​ពីរ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រព័ន្ធ​យុត្តិធម៌​មិន​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​លើ​បុគ្គល​គ្រប់​រូប៕