សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ ចេញដីកាបង្គាប់សមត្ថកិច្ចតាមចាប់ខ្លួន លោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ មកដាក់ពន្ធនាគារនៅកម្ពុជា ករណីបទចោទប្រមាថព្រះមហាក្សត្រជាលើកទី២។ មន្ត្រីរបបក្រុងភ្នំពេញថា លោក សម រង្ស៊ី នឹងត្រូវផ្ដន្ទាទោសគុណនឹង ២ដង ព្រោះមិនរាងចាល។ ឯមន្ត្រីបក្សប្រឆាំង និងអ្នកវិភាគយល់ថា ដីកានេះ គ្មានឥទ្ធិពលអ្វីឡើយ។
ចៅក្រមស៊ើបសួរនៃសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានបញ្ជាឲ្យកងកម្លាំងសាធារណៈ ស្រាវជ្រាវចាប់ និងនាំខ្លួនលោក សម រង្ស៊ី មកប្រគល់ឲ្យសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីចាត់ការតាមច្បាប់ និងបញ្ជាដល់ពន្ធនាគារ ឬមណ្ឌលឃុំខ្លួន នៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារគ្រប់ទទួល និងឃុំខ្លួនលោក សម រង្ស៊ី ក្នុងបទចោទប្រមាថព្រះមហាក្សត្រជាលើកទី២។
ចៅក្រមចោទថា លោក សម រង្ស៊ី ប្រមាថចំពោះអង្គព្រះមហាក្សត្រ ប្រព្រឹត្តនៅរាជធានីភ្នំពេញ ប្រទេសកម្ពុជា និងទីកន្លែងផ្សេងទៀត កាលពីថ្ងៃទី១២ ខែកញ្ញា តាមបញ្ញត្តិមាត្រា ៤៣៧ស្ទួន នៃក្រមព្រហ្មទណ្ឌ។
នេះជាបទចោទប្រមាថព្រះមហាក្សត្រលើកទី២ គឺរបបក្រុងភ្នំពេញចោទថា លោក សម រង្ស៊ី ប្រើពាក្យអសុរស ប្រមាថព្រះមហាក្សត្រ។ របបក្រុងភ្នំពេញធ្លាប់បានចោទប្រកាន់លោក សម រង្ស៊ី ប្រមាថព្រះមហាក្សត្រម្ដងហើយ កាលពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨ គឺមុនពេលព្រឹត្តិការណ៍បោះឆ្នោត ឆ្នាំ២០១៨។ កាលនោះ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងយុត្តិធម៌ ប្រើអំណាចអធិបញ្ជាឲ្យតំណាងអយ្យការចោទលោក សម រង្ស៊ី ដោយសារលោក សម រង្ស៊ី រិះគន់ថា របបក្រុងភ្នំពេញធ្វើព្រះរាជសារក្លែងក្លាយ ឬបង្ខំព្រះមហាក្សត្រចេញព្រះរាជសារអំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋឱ្យទៅបោះឆ្នោតទាំងគ្មានគណបក្សប្រឆាំង។
បើជាទោះក្នុងដីកាបង្គាប់ឲ្យចាប់ខ្លួន ចៅក្រមស៊ើបសួរលោក កូយ សៅ មិនបញ្ជាក់ពីការសម្រេចទោសលើលោក សម រង្ស៊ី តែអ្នកនាំពាក្យក្រសួងយុត្តិធម៌ លោក គឹម សន្ដិភាព ប្រាប់ប្រព័ន្ធឃោសនារបបក្រុងភ្នំពេញថា លោក សម រង្ស៊ី នឹងត្រូវទទួលទោសជាប់ពន្ធនាគារគុណនឹង ២ដង ព្រោះមិនរាងចាល។
ប្រធានចលនាសង្គ្រោះជាតិនៅជប៉ុន លោក ហៃ វណ្ណា មានប្រសាសន៍ថា លោកមិនភ្ញាក់ផ្អើល ចំពោះការសម្រេចរបស់តុលាការក្រុងភ្នំពេញឡើយ។ លោកហៅតុលាការរដ្ឋាភិបាលភ្នំពេញថា ជាតុលាការនៃរបបខុសច្បាប់។ លោក ហៃ វណ្ណា អះអាងថា ដីកាចាប់ខ្លួន ចេញដោយរបបខុសច្បាប់ នឹងគ្មានឥទ្ធិពលអ្វី ឲ្យអន្តរជាតិសហការជាមួយ ដើម្បីចាប់ខ្លួនលោក សម រង្ស៊ី ឡើយ។ លោកថា ដីកានេះ មានតែទទួលបានការចំអកបន្ថែមទៀតប៉ុណ្ណោះ។ លោក ហៃ វណ្ណា បន្ថែមទៀតថា លោកយល់ស្រប នឹងការលើកឡើងរបស់ លោក សម រង្ស៊ី ដោយអះអាងថា ព្រះមហាក្សត្រស្ថិតក្នុងស្ថានភាពជាចំណាប់ខ្មាំងរបស់ លោក ហ៊ុន សែន៖ « ខ្ញុំក៏និយាយថា ព្រះមហាក្សត្រ ក៏ត្រូវបានលោក ហ៊ុន សែន ធ្វើជាចំណាប់ខ្មាំង ដើម្បីការពារអំណាចរបស់គាត់ដែរ ព្រោះរាល់ថ្ងៃនេះ ព្រះមហាក្សត្រមិនមានសិទ្ធិ អំណាចអ្វី គ្រប់គ្រាន់ទេ។ មិនដឹងជាគាត់ ព្រះអង្គ មិនប្រើសិទ្ធិរបស់គាត់ ឬស្ថិតក្នុងការគាបសង្កត់របបក្រុងភ្នំពេញ ដែលដឹកនាំដោយលោក ហ៊ុន សែន។ ដីកាចាប់ខ្លួន របស់រដ្ឋាភិបាលខុសច្បាប់ ដឹកនាំដោយលោក ហ៊ុន សែន ហ្នឹង វាមិនមែនតែម្ដងទេ វាច្រើនដងណាស់មកហើយ។ អ៊ីចឹងទៅ ទោះបីចេញម្ដងហ្នឹងទៀត ក៏វាមិនអាចធ្វើឲ្យមានការភ័យខ្លាច ដល់ថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ជាពិសេសលោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្ដីទីគណបក្សដែរ»។
ចំណែកអ្នកវិភាគនយោបាយ លោក ឯម សុវណ្ណារ៉ា ក៏យល់ថា ដីកាចាប់ខ្លួនលោក សម រង្ស៊ី ទាំងអស់ គ្មានឥទ្ធិពលលើមេបក្សប្រឆាំងដែរ គឺធ្វើឡើងដើម្បីចង់បន្លាច លោក សម រង្ស៊ី បន្ថែមទៀត និងធ្វើឡើងដើម្បីឲ្យលោក សម រង្ស៊ី ប្រើហេតុផលដីកាចាប់ខ្លួននេះ លើកពេលវិលចូលកម្ពុជា។ លោក សង្កេតឃើញថា អ្នកនយោបាយប្រមាថព្រះមហាក្សត្រកន្លងមក មិនមែនមានតែ លោក សម រង្ស៊ី ទេ។
លោក ឯម សុវណ្ណារ៉ា ជឿថា ទោះគ្មានដីកាចាប់ខ្លួនថ្មីនេះ ក៏លោក សម រង្ស៊ី មិនវិលចូលកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកាដែរ។ លោកថា លោក សម រង្ស៊ី នឹងប្រើប្រាស់ហេតុផលផ្សេងទៀត ដើម្បីលើកពេលវិលចូលកម្ពុជាដូចមុនៗ គឺដរាបណា មិនទាន់មានសុវត្ថិភាព ១០០ភាគរយ លោកនឹងមិនវិលចូលកម្ពុជាឡើយ៖ « ខ្ញុំគិតថា បើទោះបីអត់មានការចោទប្រកាន់ ក៏លោក សម រង្ស៊ី មិនចូលដែរ ព្រោះលោក សម រង្ស៊ី ចូលកម្ពុជា លុះត្រាតែលោក សម រង្ស៊ី អាចកៀរគរកម្លាំងគាំទ្រនៅក្នុងស្រុកនេះ បានច្រើន ដែលអាចជឿជាក់បាន និងផ្ដល់ជំនឿជឿជាក់ ១០០ % ថា លោកមានសុវត្ថិភាពគ្រប់គ្រាន់។ បើស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ន លោក សម រង្ស៊ី អត់មានសុវត្ថិភាព ខ្ញុំគិតថា លោកអត់ចូលទេ ទោះបីជាអត់មានការចោទប្រកាន់ អត់មានដីកាហ្នឹង ក៏លោក សម រង្ស៊ី អត់ចូលដែរ»។
បើទោះតុលាការបានចេញដីកាបញ្ជាឲ្យចាប់លោក សម រង្ស៊ី ក៏ដោយ ក៏លោក សម រង្ស៊ី និងក្រុមអ្នកគាំទ្រ អះអាងថា ពួកគេនឹងវិលចូលកម្ពុជា នៅដើមខែវិច្ឆិកា។ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១៧ កញ្ញា គឺសល់រយៈពេល ៥៣ថ្ងៃទៀត ដល់ថ្ងៃកំណត់ ដែលលោក សម រង្ស៊ី សន្យាវិលចូលកម្ពុជាហើយ៕