ក្រុមប្រឹក្សា​ឃ្លាំមើល​កម្ពុជា​អំពាវនាវ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ធ្វើ​ពហិការ​ការ​បោះ​ឆ្នោត
ក្រុមប្រឹក្សា​ឃ្លាំមើល​កម្ពុជា ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​ក្នុង​ប្រទេស​ន័រវែស (Norway) អំពាវនាវ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ធ្វើ​ពហិការ​ការ​បោះឆ្នោត ថ្ងៃ​ទី​២៩ ខែ​កក្កដា ខាង​មុខ​នេះ ដើម្បី​ជៀសវាង​ការ​ផ្ដល់​ភាព​ស្រប​ច្បាប់​ដល់​របប​លោក ហ៊ុន សែន។
​ក្រុមប្រឹក្សា​ឃ្លាំមើល​កម្ពុជា ចាត់​ទុក​ការ​ខំ​ប្រឹង​ចុះ​ជួប​កម្មករ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន នៅ​មុន​ពេល​បោះ​ឆ្នោត​នេះ ថា​ដើម្បី​ទិញ​ទឹក​ចិត្ត​ពួកគេ​ឲ្យ​ចេញ​ទៅ​បោះឆ្នោត​ឲ្យ​បាន​ច្រើន​លើស​ពី ៥០% នៃ​ចំនួន​អ្នក​បោះឆ្នោត។ ក្រុមប្រឹក្សា​ឃ្លាំមើល​កម្ពុជា​ថា លោក ហ៊ុន សែន ត្រូវ​ការ​ចំនួន​អ្នក​ទៅ​បោះ​ឆ្នោត​ច្រើន​ជាង ៥០% ដើម្បី​បង្ហាញ​លទ្ធផល​ប្រាប់​ទៅ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ បើ​ទោះ​បី​ជា​អ្នក​ទៅ​បោះឆ្នោត​គូស ឬ​ឆូត​លើ​សន្លឹក​ឆ្នោត​ចោល​យ៉ាង​ណា​ក្តី ក៏​គេ​អាច​រាប់​បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​ចំនួន​អ្នក​ទៅ​បោះ​ឆ្នោត​បាន​ដែរ។
​ក្រុម​នេះ​អះអាង​ថា ប្រសិនបើ​ចំនួន​អ្នក​ទៅ​បោះឆ្នោត​ថយ​ចុះ​ទាប​ជាង ៥០% មាន​ន័យ​ថា ពលរដ្ឋ​មិន​ពេញ​ចិត្ត​នឹង​របប​ដឹក​នាំ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ហើយ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ ក៏​នឹង​មិន​ទទួល​ស្គាល់​ការ​បោះឆ្នោត​នោះ​ដែរ។ មក​ទល់​ពេល​នេះ អាមេរិក និង​សហគមន៍​អឺរ៉ុប បាន​ផ្អាក​ជំនួយ​ទាំង​ស្រុង​ដល់​ការ​បោះឆ្នោត​នៅ​កម្ពុជា៕