គ្រួសារសង្ឃឹមថា ចៅក្រមនៃសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញនឹងផ្តល់យុត្តិធម៌ដល់ប្រធានបក្សកម្លាំងជាតិ លោក ស៊ុន ចន្ធី ដោយលើកលែងការចោទប្រកាន់ និងដោះលែងលោកឲ្យមានសេរីភាពវិញ ក្នុងថ្ងៃបើកសវនាការជំនុំជម្រះក្ដីនៅរសៀលថ្ងៃទី២៥ ខែវិច្ឆិកា។ មន្រ្តីសិទ្ធិមនុស្សអំពាវនាវដល់តុលាការឱ្យកាត់ក្ដីឈរលើភាពត្រឹមត្រូវចំពោះអ្នកប្រើប្រាស់សិទ្ធិសេរីភាពស្របតាមច្បាប់ ដើម្បីផលប្រយោជន៍ជាតិ និងជៀសពីការរិះគន់នានាពីសហគមន៍ជាតិ និងអន្តរជាតិ។
គ្រួសារនៅតែទាមទារឱ្យតុលាការកាត់ក្តីដោយឯករាជ្យ និងប្រគល់សេរីភាពជូនលោក ស៊ុន ចន្ធី វិញ។
ប្រពន្ធរបស់លោក ស៊ុន ចន្ធី គឺលោកស្រី យាន ស្រីយ៉ាន ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីថា ការចាប់ប្តីលោកស្រី ដែលជាអ្នកនយោបាយចេញមុខការពារផលប្រយោជន៍ជាតិ យកទៅដាក់ពន្ធនាគារជាង ៦ខែមកនេះ ជារឿងអយុត្តិធម៌ និងឈឺចាប់បំផុត។ លោកស្រីអះអាងថា ប្តីលោកស្រីមិនបានប្រព្រឹត្តខុសច្បាប់អ្វីនោះទេ ដូច្នេះបើសិនតុលាការកាត់ក្តីឈរលើភាពត្រឹមត្រូវ គឺប្តីលោកស្រីនឹងរួចផុតពីការចោទប្រកាន់ និងទទួលបានសេរីភាពមកវិញ។ លោកស្រី យាន ស្រីយ៉ាន បញ្ជាក់ថា ការដោះលែងប្តីលោកស្រីដែលជាមនុស្សស្អាតស្អំឱ្យមានសេរីភាពនៅថ្ងៃសវនាការខាងមុខនេះ គឺមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ជាតិ ចំណែកលោកស្រីវិញត្រូវការវត្តមានប្តីជាចាំបាច់នៅពេលដែលលោកស្រីត្រូវសម្រាលកូននៅពាក់កណ្តាលខែធ្នូ។
លោកស្រី យាន ស្រីយ៉ាន៖ «ពលរដ្ឋខ្លះគាត់មានជីវភាពក្រីក្រ តែគាត់អត់មានប័ណ្ណក្រីក្រ ដល់អ៊ីចឹងប្តីរបស់ខ្ញុំលើកឡើងហ្នឹងមិនមែនជាការខុសឆ្គងអ្វីទេ ហើយអ្នកនយោបាយតែងតែមានការនិយាយរិះគន់ដើម្បីស្ថាបនា កែលម្អដើម្បីឱ្យប្រទេសជាតិយើងល្អប្រសើរឡើងវិញ។ អ៊ីចឹងចំណុចទាំងអស់នេះ ខ្ញុំសង្ឃឹមថាតុលាការ ក៏ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេស នឹងគិតគូរពិចារណាម្តងទៀត ហើយខ្ញុំសង្ឃឹមថា ថ្ងៃស្អែកប្តីរបស់ខ្ញុំនឹងមានសេរីភាពឡើងវិញ»។
សំណើរបស់ក្រុមគ្រួសារនេះ ធ្វើឡើងមុនពេល ចៅក្រមនៃសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញនឹងបើកសវនាជំនុំជម្រះក្ដី លើប្រធានគណបក្សកម្លាំងជាតិលោក ស៊ុន ចន្ធី នៅរសៀលថ្ងៃទី២៥ ខែវិច្ឆិកា ពាក់ព័ន្ធរឿងលោករិះគន់រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ចែកប័ណ្ណក្រីក្រថា គ្មានតម្លាភាពកន្លងមក។
ទន្ទឹមនឹងនេះ គណបក្សកម្លាំងជាតិបានអំពាវនាវដល់មន្ត្រី និងសកម្មជនបក្ស មន្រ្តីស្ថានទូតប្រចាំកម្ពុជា អង្គការជាតិ និងអន្តរជាតិ ព្រមទាំងសាធារណជនទូទៅ ចូលរួមឃ្លាំមើលដំណើរការសវនាការ និងលើកទឹកចិត្តដល់លោក ស៊ុន ចន្ធី នៅសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញឱ្យបានច្រើនកុះករផងដែរ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនទាន់អាចទាក់ទងអ្នកនាំពាក្យសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញលោក អ៊ី រិន្ទ ដើម្បីសាកសួរជុំវិញរឿងនេះបានទេ នៅថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា។
ជុំវិញរឿងនេះ នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅ នៃអង្គការសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ លោក អំ សំអាត មានប្រសាសន៍ថា អ្នកនយោបាយមានសិទ្ធិសេរីភាពបញ្ចេញមតិស្របតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញដោយមិនមែនជាបទល្មើសនោះទេ។ លោកមើលឃើញថា ការចាប់ខ្លួន អតីតប្រធានគណបក្សកម្លាំងជាតិលោក ស៊ុន ចន្ធី ទាក់ទងការបញ្ចេញមតិកន្លងមក ត្រូវបានសហគមន៍អន្តរជាតិ រួមទាំងអ្នកជំនាញសិទ្ធិមនុស្សផងបានរិះគន់ថា ជាការរឹតត្បិតទៅលើសិទ្ធិរបស់អ្នកនយោបាយជំទាស់។ លោក អំ សំអាត យល់ថាអ្នកនយោបាយគួរដល់ពេលងាកមកផ្សះផ្សាជាតិ ពីព្រោះការបន្តឃុំខ្លួនលើអ្នកទាំងនេះ គ្មានផលចំណេញសម្រាប់ជាតិឡើយ។
លោក អំ សំអាត៖ «យើងគ្រាន់តែចង់ឃើញថាអ្នកនយោបាយ ប្រធានគណបក្សនយោបាយទាំងអស់ ត្រូវគិតពីឧត្តមប្រយោជន៍ជាតិ ពលរដ្ឋជាធំ ហើយគិតពីអ្វីជាសេរីភាពក្នុងការបញ្ចេញមតិ អ្វីជាបទល្មើស ដើម្បីបញ្ចៀសការរិះគន់ ការប៉ះពាល់ ឬការរិតត្បិតទៅលើសេរីភាពក្នុងការបញ្ចេញមតិ»។អាជ្ញាធររដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បានចាប់ខ្លួនប្រធានបក្សកម្លាំងជាតិលោក ស៊ុន ចន្ធី កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែឧសភា។ មួយថ្ងៃបន្ទាប់មក គឺនៅថ្ងៃទី១០ ខែឧសភា ចៅក្រមសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ បានបង្គាប់ឱ្យសមត្ថកិច្ចឃុំខ្លួនលោក ស៊ុន ចន្ធី ដាក់ពន្ធនាគារក្នុងតំបន់ដាច់ស្រយាល ស្ថិតនៅជាប់ជើងភ្នំក្រវាញ ខេត្តពោធិ៍សាត់ ពីបទ«ញុះញង់បង្កឱ្យមានភាពវឹកវរធ្ងន់ធ្ងរដល់សន្តិសុខសង្គម»ពាក់ព័ន្ធនឹងការបញ្ចេញមតិរិះគន់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការចែកប័ណ្ណក្រីក្រមានការរើសអើង។
ក្រុមគ្រួសារ និងមន្ត្រីសង្គមស៊ីវិល នៅតែចាត់ទុកក្ដីក្ដាំនេះ ថា ជាការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញផ្នែកនយោបាយ និងស្នើឱ្យតុលាការដោះលែងលោក ស៊ុន ចន្ធី ឱ្យមានសេរីភាពវិញដោយឥតលក្ខខណ្ឌ៕