លោក ហ៊ុន សែន ព្រមាន​ជាថ្មី​ថា គ្មាន​ការ​លើកលែង​ទោស​ពី​ព្រះមហាក្សត្រ​ចំពោះ​លោក សម រង្ស៊ី
ទាក់​ទឹង​ជម្លោះ​នយោបាយ​រវាង​មេដឹកនាំ​បក្ស​កាន់អំណាច និង​អតីត​មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​វិញ​! មេដឹកនាំ​នៃ​របប​ក្រុងភ្នំពេញ លោក ហ៊ុន បញ្ចេញ​សារ​ជា​ថ្មី​ទៀត នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៥ តុលា ថា រូបលោក​នឹង​គ្មាន​ការ​អត់ឱន​ឲ្យ​អ្នកនយោបាយ​ម្នាក់​នៅ​ក្រៅ​ស្រុក​នោះ​ទេ ហើយ​ការ​លើកលែង​ទោស​តាម​ការ​ស្នើសុំ​ពី​ព្រះ​ពី​មហាក្សត្រ​នោះ ក៏​គ្មាន​ដែរ។
ការ​លើកឡើង​នៅ​ក្នុង​ទិវា​គ្រូបង្រៀន​ពិភព​នៅ​វិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​អប់រំ លោក ហ៊ុន សែន សំដៅ​ដល់​លោក សម រង្ស៊ី អតីត​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ ដែល​កំពុង​ធ្វើ​នយោបាយ​ការទូត​នៅ​តាម​ប្រទេស​លោក​សេរី ដើម្បី​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​នយោបាយ និង​លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា៖ «ខ្ញុំ​មាន​ការ​សង្ឃឹម​មិន​ច្រើន​ទេ ជាមួយ​អត្តចរិត​ដែល​មិន​អាច​ទទួល​បាន​ឬ​អត់ឱន​ឲ្យ​បាន​របស់​ពួកគេ។ កុំ​សង្ឃឹមថា ហ៊ុន សែន ចុះហត្ថលេខា​លើកលែងទោស​ឲ្យ​អ្នកឯង។ ខ្ញុំ​បាន​និយាយ​ហើយ បើ​ខ្ញុំ​លើកលែងទោស​ឲ្យ​អ្នកឯង​ម្ដងទៀត ខ្ញុំ​នឹង​កាត់​ដៃ​ស្ដាំ​ខ្ញុំ​ក្រវាត់​ចោល។ អ្នកឯង​គ្មាន​ការ​លើកលែង​ទោស​លើក​ទី​បី​ទេ។ ហើយ​អ្នកឯង​ធ្វើតាម​ចិត្ត​ចង់។ យល់​ល្អ​អ្នកឯង​បង្កើត​រដ្ឋាភិបាល​និរទេស តែ​ម្ដង​ទៅ ទៅ​ខ្ញុំ​ឲ្យ​យោបល់»។
បច្ចុប្បន្ន​លោក សម រង្ស៊ី កំពុង​រស់នៅ​និរទេស​ខ្លួន​នៅ​ប្រទេស​បារាំង។ លោក សម រង្ស៊ី ត្រូវ​បាន​តុលាការ​នៃ​របប​ក្រុងភ្នំពេញ ចោទប្រកាន់​និង​កាត់ទោស​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ជាច្រើន​ឆ្នាំ ទាក់​ទឹង​រឿង​បរិហារកេរ្តិ៍​ថ្នាក់ដឹកនាំ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា មាន​លោក ហេង សំរិន និង​លោក ហោ ណាំហុង ថា​ជា​អតីត​កម្មាភិបាល និង​ជា​មេ​គុក​ក្នុង​សម័យ​ខ្មែរក្រហម រួម​នឹង​ការប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ​ផង។
ក្រោយ​របប​លោក ហ៊ុន សែន រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ និង​ដណ្ដើម​បាន​អាសនៈ​រដ្ឋសភា​ទាំងអស់ ដែល​កើត​ពី​ការបោះឆ្នោត​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២៧ កក្កដា លោក សម រង្ស៊ី និង​ក្រុម​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​អតីត​គណបក្សប្រឆាំង​ដ៏​ធំ​នៅ​កម្ពុជា កំពុង​ធ្វើ​យុទ្ធនាការ​នយោបាយ​ការទូត​នៅ​តាម​បណ្ដា​ប្រទេស​លោក​សេរី ដើម្បី​ស្នើ​ឲ្យ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ មាន​សហភាព​អឺរ៉ុប និង​អាមេរិក ជួយ​ស្ដារ​ស្ថានភាព​សិទ្ធិមនុស្ស និង​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ឡើងវិញ និង​ទាមទារ​ឲ្យ​រៀបចំ​ការបោះឆ្នោត​ឡើងវិញ ដោយ​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​នៅ​កម្ពុជា៕