លោក ម៉ែន ណាត ក្រុមប្រឹក្សាឃ្លាំមើលកម្ពុជា ដែលធ្វើការផ្ដោតការយកចិត្តទុកដាក់ខ្លាំងលើបញ្ហាព្រំដែនកម្ពុជា បានស្នើដល់ភាគីកម្ពុជាថា គួររកយន្តការអន្តរជាតិ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែននេះ ជាជាងការសម្រេចតែលើភាគីវិវាទ ដោយគ្មានអាជ្ញាកណ្តាលឯករាជ្យ។ លោក ម៉ែន ណាត ថ្លែងថា គ្មានសង្ឃឹមថា របបសព្វថ្ងៃខ្វល់រឿងនេះឡើយ គឺមានតែប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ ដែលឈឺឆ្អាលរឿងនេះ បន្តតស៊ូមតិឲ្យខ្លាំងក្លាតទៅទៀតតែប៉ុណ្ណោះ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោក អ៊ំ សំអាន ដែលជាតំណាងរាស្រ្តគណបក្សសង្គ្រោះជាតិវិញ ប្រកាសកាន់ទុក្ខ ៧ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី៥ ខែតុលា ដោយសារតែលោកចាត់ទុកការព្រមព្រៀងគ្នារវាងលោក ហ៊ុន សែន និងមេដឹកនាំវៀតណាម រឿងព្រំដែន គឺធ្វើឲ្យខ្មែរបាត់បង់ទឹកដីជារៀងរហូត។ លោកប្រដូចការបាត់បង់នេះ ទៅនឹងការស្លាប់របស់មនុស្ស ដែលគ្មានថ្ងៃវិលត្រឡប់វិញ។
លោក អ៊ំ សំអាន ត្រូវបានរបបលោក ហ៊ុន សែន ដកហូតអសនៈ និងធ្លាប់ជាប់ពន្ធនាគារជាងពីរឆ្នាំ (៨៦៦ថ្ងៃ) ដោយសារតែការតវ៉ារបស់លោក និងហ៊ានរិះគន់ឥតសំចៃមាត់រឿងព្រំដែននេះ។
(លោក អ៊ំ សំអាន ដែលជាតំណាងរាស្រ្តគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ)