សមត្ថកិច្ចខេត្តកំពង់ចាម បានបញ្ជូនខ្លួនសកម្មជនគណបក្សភ្លើងទៀន លោក គង់ ថារ៉េត ទៅសាកសួរនៅតុលាការនៅរសៀលថ្ងៃទី២៩ មេសា។
គ្រួសារ និងមន្ត្រីគណបក្សប្រឆាំងចាត់ទុកការឃាត់ខ្លួនលោក គង់ ថារ៉េត ដោយ មិនបញ្ជាក់ពីមូលហេតុ ថាជាការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញលើសកម្មជនបក្សភ្លើងទៀននៅមុនការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សា រាជធានី ខេត្តក្រុង នៅខែឧសភា ខាងមុខ។
សមត្ថកិច្ចបានចាប់ខ្លួនអនុប្រធានគណៈកម្មាធិការប្រតិបត្តិ និងជាចៅសង្កាត់រងទី២ នៅសង្កាត់វាលវង់ ក្រុងកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ចាម របស់គណបក្សភ្លើងទៀន លោក គង់ ថារ៉េត កាលពីល្ងាចថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា។
កូនប្រុសរបស់លោក គង់ ថារ៉េត គឺលោក គង់ លីហួរ ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា ថា សមត្ថកិច្ចស្លៀកពាក់ស៊ីវិលចំនួន ៧ នាក់ បានចាប់ខ្លួនឪពុក របស់លោក ដោយមិនប្រាប់អំពីមូលហេតុដល់ក្រុមគ្រួសារនោះឡើយ។
លោកថា សមត្ថកិច្ចក៏បានលុបវីដេអូនៅក្នុងទូរស័ព្ទរបស់លោក និងគំរាមមិន ឱ្យថតរូបភាពថែមទៀត។ លោកចាត់ទុកការចាប់ខ្លួននេះថា ជារឿងនយោបាយ ពីព្រោះគ្រួសាររបស់លោក មិនដែលមានទំនាស់ជាមួយអ្នកណាឡើយ។
លោក គង់ លីហួរ៖« មុននឹងមានការចាប់ខ្លួនហ្នឹង គឺមានការហៅ មានអ្នកធំទៅជួបដើម្បីសួរនាំរឿងផ្សេង ប៉ុន្តែដល់គាត់អត់ព្រមទៅជួបគេ ព្រោះគេនិយាយជាមួយគាត់បើទៅជួបនឹងមានរឿងធំ »។
លោក គង់ លីហួរ បង្ហាញការខកចិត្តចំពោះសមត្ថកិច្ច ដែលមិនអនុញ្ញាតឱ្យគ្រួសារ ចូលជួប និងមិនប្រគល់ថ្នាំឱ្យឪពុករបស់លោក។
លោក គង់ លីហួរ៖ «ខ្ញុំប្រាប់ថា ឪពុកខ្ញុំមានជំងឺទឹកនោមផ្អែម និងលើសឈាម។ អ៊ីចឹងគាត់ត្រូវការចាំបាច់ គឺថ្នាំ សូមបងឯងជួយយកថ្នាំធ្វើម៉េច ឱ្យដល់គាត់ផង។ គេបានទទួលពីខ្ញុំហើយ ប៉ុន្តែជាក់ស្ដែងថ្នាំហ្នឹង ពេលព្រឹកខ្ញុំយកបបរទៅឱ្យគាត់ ពេលខ្ញុំចូលក្នុងស្នងការ ខ្ញុំសួរទៅគេថា ប៉ាអូនឯងគេបញ្ជូនទៅពេទ្យខេត្តហើយ»។
លោក គង់ លីហួរ ថា ស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម បានបញ្ជូនឪពុករបស់លោកទៅសាលាដំបូងខេត្ត ដើម្បីបន្តនីតិវិធីស៊ើបសួរ ប៉ុន្តែលោកមិនទាន់ដឹងថា ការចាប់ខ្លួន និងបញ្ជូនទៅតុលាការនេះ ពាក់ព័ន្ធនឹងរឿងអ្វីនៅឡើយ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរី នៅថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា បានទាក់ទងទៅស្នងការនគរបាលខេត្តកំពង់ចាម លោក ហេង វុទ្ធី ដើម្បីសុំការបំភ្លឺ ជុំវិញរឿងនេះ ប៉ុន្តែទូរស័ព្ទចូលគ្មានអ្នកទទួល។
កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា គណបក្សភ្លើងទៀន បានចេញសេចក្ដីប្រកាសព័ត៌មាន ដោយចាត់ទុកការចាប់ខ្លួនលោក គង់ ថារ៉េត និងសកម្មជនដទៃទៀតនាពេលនេះ គឺជាការគំរាមកំហែង ក្នុងគោលបំណងរារាំងការធ្វើសកម្មភាពនយោបាយស្របច្បាប់របស់គណបក្សភ្លើងទៀន និងសកម្មជននៅទូទាំងប្រទេស។
គណបក្សភ្លើងទៀន ក៏អំពាវនាវដល់អាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចឱ្យដោះលែងសកម្មជនទាំងអស់ ដែលត្រូវបានអាជ្ញាធរចាប់ខ្លួន ព្រមទាំងបញ្ឈប់ការគំរាមកំហែង និងការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ តាមគ្រប់រូបភាពមកលើគណបក្ស និងសកម្មជនរបស់គណបក្សភ្លើងទៀនបន្តទៀត។
អគ្គលេខាធិការគណបក្សភ្លើងទៀត លោក លី សុធារ៉ាយុត្តិ ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី២៩ ខែមេសា ថា ការចាប់ខ្លួនសកម្មជនគណបក្សភ្លើងទៀនជាបន្តបន្ទាប់បែបនេះ គឺធ្វើឱ្យមានការភិតភ័យដល់សកម្មជនដទៃទៀត និងប៉ះពាល់ដល់ដំណើរការពង្រឹងលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ រួមទាំងការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សា រាជធានី ខេត្តក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ នៅខែឧសភាខាងមុខ។
លោក លី សុធារ៉ាយុត្តិ៖«ពួកគាត់មួយចំនួនជាបេក្ខជនបោះឆ្នោតហ្នឹង ហើយមួយចំនួនជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាឃុំ-សង្កាត់ដែលជាប់ឆ្នោតដោយពលរដ្ឋ។ ស្នើសុំឱ្យមានការដោះលែងពួកគាត់ទាំងអស់វិញ គាត់មានសិទ្ធិពេញលេញ ក្នុងសកម្មភាពនយោបាយនៅក្នុងគណបក្ស ដែលគាត់ពេញចិត្ត»។
លោក លី សុធារ៉ាយុត្តិ លើកឡើងថា គិតចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំ២០២៤ ដល់ខែមេសានេះ មានសកម្មជនគណបក្សភ្លើងទៀនចំនួន ១២នាក់ ត្រូវបានសមត្ថកិច្ចចាប់ខ្លួន។
នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅ នៃអង្គការការពារសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ លោក អំ សំអាត លើកឡើងថា មុនបោះឆ្នោតសកលនិងអសកល គឺតែងតែមានការចាប់ខ្លួនសកម្មជនគណបក្សប្រឆាំង ដែលអាចប៉ះពាល់ដល់បរិយាកាសបោះឆ្នោត។
លោកព្រួយបារម្ភពីស្ថានភាពនយោបាយ នៅមុនពេលបោះឆ្នោត ខណៈថ្មីៗ នេះ
ក៏មានការរិះគន់ពីសហគមន៍អន្តរជាតិ និងអង្គការសហប្រជាជាតិ ពាក់ព័ន្ធការចាប់ខ្លួនសកម្មជនបរិស្ថាន សិទ្ធិមនុស្ស និងសកម្មជនបក្សនយោបាយ ។
លោក អំ សំអាត៖ «យើងចង់ឃើញអ្នកនយោបាយទាំងអស់ តម្កល់នូវឧត្ដមប្រយោជន៍ជាតិ ឧត្ដមប្រយោជន៍ពលរដ្ឋជាធំ ហើយងាកមករកការជជែកគ្នា ចរចាគ្នា ដោយសន្តិវិធី ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណា គឺក្នុងនាមជាប្រទេស ដែលប្រកាន់លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ សេរី ពហុបក្ស ហើយធ្វើឱ្យស្ថានភាពមុនការបោះឆ្នោតម្ដងៗ មានបរិយាកាសនយោបាយ ភាពល្អប្រសើរ»។
អាជ្ញាធរក្រោមការដឹកនាំរបស់អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី លោក ហ៊ុន សែន និងលោក នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានចាប់ខ្លួនសកម្មជននិងមន្ត្រីបក្សប្រឆាំងជាបន្តបន្ទាប់ គឺជាង ៧០នាក់ ហើយមកដល់ពេលនេះ។
ក្រុមអង្គការជាតិ អន្តរជាតិ រួមទាំងក្រុមប្រទេសប្រជាធិបតេយ្យធំៗ តែងតែថ្កោលទោសជាបន្តបន្ទាប់ថា ការចាប់ឃុំខ្លួនទាំងនេះ គឺជារឿងនយោបាយ ពោលគឺ រដ្ឋាភិបាលរបស់បក្សកាន់អំណាច តែងតែយកប្រព័ន្ធតុលាការធ្វើជាអាវុធ ដើម្បីគំរាមកំហែង និងបង្ក្រាបលើសំឡេងប្រឆាំង ហើយទាមទារឱ្យដោះលែងពួកគេវិញជាបន្ទាន់ និងឥតលក្ខខណ្ឌ៕