តុលាការរបបលោក ហ៊ុន សែន បានដោះលែងប្រធានគណបក្ស សង្គ្រោះជាតិ លោក កឹម សុខា ឱ្យនៅក្រៅឃុំជាបណ្តោះអាសន្ន និងបានដឹកលោកពីពន្ធនាគារត្រពាំងផ្លុង មកដល់គេហដ្ឋានរបស់លោកនៅទីក្រុងភ្នំពេញវិញ ដោយស្ងាត់ៗ នៅវេលាទៀបភ្លឺថ្ងៃទី១០ កញ្ញា។ នៅពេលនេះ ទោះជាលោកទទួលបានសេរីភាពយ៉ាងណា ក៏វាមិនមែនជាសេរីភាពពេញលេញឡើយ ពោល គឺលោកត្រូវស្ថិតក្រោមការតាមដានរបស់អាជ្ញាធរ ហើយក៏មិនអាចធ្វើនយោបាយបានដែរនៅក្នុងស្ថានភាពនេះ។
ប្រជាពលរដ្ឋ និងអ្នកគាំទ្រលោក កឹម សុខា ជាច្រើននាក់ បាននាំគ្នាទៅដល់មុខគេហដ្ឋានរបស់លោកនៅសង្កាត់បឹងកក់ ២ ខណ្ឌទួលគោក រាជធានីភ្នំពេញ តាំងពីព្រឹកព្រលឹម ដើម្បីទៅអបអរលោក កឹម សុខា ដែលទើបត្រូវបានដោះលែងឱ្យនៅក្រៅឃុំវិញ។ ក៏ប៉ុន្តែប្រធានគណបក្ស សង្គ្រោះជាតិ រូបនេះ មិនទាន់អាចចេញមកជួប ឬថ្លែងសារណាមួយទៅកាន់អ្នកគាំទ្ររបស់លោកបាននៅឡើយ ដោយសារមិនមានការអនុញ្ញាតពីចៅក្រមស៊ើបសួរ។
មេធាវីការពារក្តីឱ្យលោក កឹម សុខា គឺលោក ផែង ហេង និងអ្នកស្រី ម៉េង សុភារី ថ្លែងប្រាប់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មាននៅព្រឹកថ្ងៃទី១០ កញ្ញាថា ចៅក្រមស៊ើបសួរបានដាក់លក្ខខណ្ឌមួយចំនួនដល់លោក កឹម សុខា។ លក្ខខណ្ឌទាំងនោះមានដូចជា ហាមធ្វើសកម្មភាពនយោបាយ ហាមជួបជាមួយថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្ស សង្គ្រោះជាតិ ហាមជួបជាមួយជនបរទេស និងហាមធ្វើដំណើរចាកឆ្ងាយពីគេហដ្ឋានជាដើម ដែលលក្ខខណ្ឌទាំងនេះ គឺប្រៀបបានទៅនឹងការឃុំខ្លួនលោក កឹម សុខា ក្នុងផ្ទះយ៉ាងដូច្នេះដែរ៖ «តុលាការបានដាក់កាតព្វកិច្ចមួយចំនួនឱ្យគាត់ត្រូវតែអនុវត្តតាម បើមិនអនុវត្តតាមទេនោះ គឺគេនឹងយកគាត់ទៅពន្ធនាគារវិញ។ លក្ខខណ្ឌទាំងនោះមាន ហាមជួបជុំថ្នាក់ដឹកនាំនៃគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ហាមជួបជនបរទេស ជាពិសេស ជនបរទេសដែលពាក់ព័ន្ធក្នុងសំណុំរឿង ប៉ុន្តែយើងអត់ទាន់បានដឹងថា តើជនបរទេសដែលពាក់ព័ន្ធក្នុងសំណុំរឿងហ្នឹង ជានរណាទេ ? ហើយហាមជួបថ្នាក់ដឹកនាំ ក៏មិនដឹងថា ថ្នាក់ដឹកនាំត្រឹមកម្រិតណាដែរ ? មួយទៀត គឺហាមជួប្រជុំនយោបាយផ្សេងៗ ដូចជាថ្ងៃនេះជាដើម គាត់មិនបានចេញមកជួបបងប្អូន។ គាត់សុំថ្លែងអំណរគុណចំពោះបងប្អូនទាំងអស់គ្នាដែលបានមកជួយលើកទឹកចិត្តគាត់នៅទីនេះ ប៉ុន្តែគាត់អត់ទាន់អាចចេញមកជួបបានដោយសារជាប់លក្ខខណ្ឌមួយចំនួនដែលជាបម្រាមរបស់តុលាការ។ ហើយការដើរហើរទៀតសោត ក៏ស្ថិតនៅក្នុងព្រំប្រទល់ដែនដែលកំណត់ដោយចៅក្រមស៊ើបសួរដែរ។ ចៅក្រមបានកំណត់ផែនទីដែលគាត់ត្រូវធ្វើដំណើរ គឺតែប៉ុន្មានគីឡូម៉ែត្រពីតំបន់នេះតែប៉ុណ្ណោះឯង។ ព្រំប្រទល់ ដូចជា នៅត្រឹមផ្លូវ ៣១៣ ៣១១ និង ៦០៨ អ៊ីចឹងគាត់អាចនៅតែម្តុំនេះទេ»។
ចៅក្រមស៊ើបសួរតុលាការក្រុងភ្នំពេញ លោក គី ឫទ្ធី បានចេញដីការបង្គាប់ឱ្យដោះលែងប្រធានគណបក្ស សង្គ្រោះជាតិ លោក កឹម សុខា នៅថ្ងៃទី៩ កញ្ញា។ លោក កឹម សុខា ត្រូវបានគេដឹកចេញពីពន្ធនាគារត្រពាំងផ្លុងក្នុងខេត្តត្បូងឃ្មុំក្បែរព្រំដែន កម្ពុជា-វៀតណាម ទៅដល់គេហដ្ឋានរបស់លោកនៅខណ្ឌទួលគោក រាជធានីភ្នំពេញ ដោយស្ងៀមស្ងាត់ នៅវេលាទៀបភ្លឺថ្ងៃទី១០ កញ្ញា។ សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់អ្នកនាំពាក្យតុលាការក្រុងភ្នំពេញឱ្យដឹងថា ការដោះលែងនេះ ធ្វើឡើងដោយផ្អែកលើហេតុផលសុខភាព និងដោយមានការធានាខាងផ្នែកនីតិវិធីច្បាស់លាស់ថា លោក កឹម សុខា និងមិនអាចរត់គេចខ្លួនពីនីតិវិធីតុលាការឡើយ។ ថ្វីដ្បិតតែប្រធានគណបក្សប្រឆាំងរូបនេះ ត្រូវបានដោះលែងឱ្យនៅក្រៅឃុំក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែតុលាការបានដាក់លោកឱ្យស្ថិតក្រោមការត្រួតពិនិត្យ ដោយភ្ជាប់នូវកាតព្វកិច្ចតាមផ្លូវច្បាប់មួយចំនួន។
អ្នកនាំពាក្យសមាគម អាដហុក (ADHOC) លោក សឺង សែនករុណា ថ្លែងថា ការដោះលែងលោក កឹម សុខា ជាការវិវឌ្ឍវិជ្ជមានសម្រាប់ស្ថានការណ៍នយោបាយនៅកម្ពុជា។ ក៏ប៉ុន្តែ លោកថា សេរីភាពដែលលោក កឹម សុខា ទទួលបាននៅពេលនេះ ជាសេរីភាពមួយដែលតិចតួចបំផុត ព្រោះតុលាការបានវាស់ដីឱ្យលោកដើរ ហើយបានហាមប្រាមរាល់សកម្មភាពនយោបាយរបស់លោកទាំងអស់។ មន្ត្រីសិទ្ធិមនុស្សរូបនេះ រិះគន់ថា ការធ្វើរបៀបនេះគ្មានខុសអ្វីនឹងរបបផ្តាច់ការនៅភូមាកាលពីប៉ុន្មានឆ្នាំមុននោះឡើយ ដែលមេដឹកនាំយោធាបានឃុំខ្លួនមេបក្សប្រឆាំង គឺអ្នកស្រី អ៊ុងសាន សូជី ក្នុងគេហដ្ឋានរបស់អ្នកស្រីអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ មុននឹងដោះលែងឱ្យមានសេរីភាពពេញលេញវិញ៖ «ប្រសិនបើការដោះលែងរបៀបនេះដើម្បីឱ្យអន្តរជាតិបន្ថូរបន្ថយសម្ពាធលើកម្ពុជា ខ្ញុំគិតថា ការដោះលែងបែបនេះមិនមានន័យអ្វីជាការពិចារណាដល់លក្ខខណ្ឌរបស់អង្គការអន្តរជាតិ ឬប្រទេសម្ចាស់ជំនួយមួយចំនួននោះទេ។ ជាពិសេសលក្ខខណ្ឌរបស់សហភាពអឺរ៉ុបដែលបានកំណត់ច្បាស់ថា លក្ខខណ្ឌដែលអនុគ្រោះពន្ធហ្នឹង គឺផ្តោតទៅលើការគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងប្រព័ន្ធដឹកនាំរដ្ឋតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យដែលមានការបោះឆ្នោតសេរី ត្រឹមត្រូវ និងយុត្តិធម៌ ហើយមានការប្រកួតប្រជែងដោយស្មើភាពជាដើម»។
ប្រធានគណបក្ស សង្គ្រោះជាតិ លោក កឹម សុខា បានជាប់ពន្ធនាគារអស់រយៈពេលជាងមួយឆ្នាំរួចមកហើយ មុននឹងត្រូវដោះលែងឱ្យនៅក្រៅឃុំ ក្រោមការរឹតត្បិតសិទ្ធិសេរីភាពនៅពេលនេះ។ លោកត្រូវបានអាជ្ញាធររបបក្រុងភ្នំពេញសម្រុកចូលចាប់ខ្លួនទាំងមានអភ័យឯកសិទ្ធិសភា ដល់ក្នុងផ្ទះរបស់លោកក្នុងទាំងកណ្តាលអាធ្រាត កាលពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០១៧ កន្លងទៅ តាមបញ្ជារបស់លោក ហ៊ុន សែន ដែលចោទលោកថា ក្បត់ជាតិ។ តុលាការការបានចោទប្រកាន់លោកពីបទ “សន្និដិ្ឋភាពជាមួយបរទេស” ដែលមានន័យថា ជាអំពើត្រូវរ៉ូវគ្នាដោយសម្ងាត់ជាមួយរដ្ឋបរទេស ឬភ្នាក់ងារបរទេស ដើម្បីបង្កើតឱ្យមានអំពើប្រទូស្តរ៉ាយ ឬឱ្យមានអំពើឈ្លានពានប្រឆាំងនឹងកម្ពុជា ដែលជាបទល្មើសឧក្រិដ្ឋអាចប្រឈមនឹងការជាប់ពន្ធនាគាររហូតដល់ ៣០ឆ្នាំ។
ទោះជាយ៉ាងណា របបលោក ហ៊ុន សែន បានដោះលែងអ្នកទោសនយោបាយជាបន្តបន្ទាប់ ក្រោយពេលរបបនេះរៀបចំការបោះឆ្នោតបែបបង្គ្រប់កិច្ចបានដោយជោគជ័យ កាលពីចុងខែកក្កដាកន្លងទៅ ដោយបានក្រសោបយកអាសនៈសភាទាំង ១២៥អាសនៈ មកកាន់កាប់តែម្នាក់ឯង។ របបនេះក៏ទើបតែបង្កើតរដ្ឋសភា និងរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិថ្មីតាមរបៀបដឹកនាំឯកបក្ស ដូចប្រទេសកុម្មុយនីស្តដែរ។ អ្នកវិភាគ និងអ្នកឃ្លាំមើលបញ្ហាសង្គម យល់ឃើញស្រដៀងគ្នាថា របបក្រុងភ្នំពេញត្រូវការភាពស្របច្បាប់ និងការទទួលស្គាល់ពីអន្តរជាតិ ទើបរបបនេះដោះលែងអ្នកទោសនយោបាយជាបន្តបន្ទាប់បែបនេះ៕