ពលរដ្ឋខ្មែររស់នៅប្រទេសស្វីស (Switzerland) និងនៅប្រទេសបារាំងធ្វើបាតុកម្មនៅខាងមុខការិយាល័យរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ (UN) ប្រចាំនៅប្រទេសស្វីស ដើម្បីជំរុញឲ្យស្ថាប័នអន្តរជាតិមួយនេះទៅនិយាយជាមួយរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបច្ចុប្បន្នដែលដឹកនាំដោយឪពុក និងកូននៃត្រកូល «ហ៊ុន» គោរពសិទ្ធិមនុស្សនិងបើកលំហប្រជាធិបតេយ្យគោរពសិទ្ធិបញ្ចេញមតិរបស់ប្រជាពលរដ្ឋអ្នកនយោបាយ សកម្មជនសង្គម និងលុបបំបាត់អំពើអយុត្តិធម៌ក្នុងសង្គមនិងអំពើពុករលួយជាដើម។
អ្នកសម្របសម្រួល និងជាតំណាងឲ្យអ្នកចូលរួមបាតុកម្មលោក សេង ហាក់ រស់នៅប្រទេសស្វីស មានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងថា ជាមួយគ្នានោះដែរពួកគាត់ក៏ទាមទារឲ្យ លោក ហ៊ុន សែន និង លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បង្ហាញតម្លាភាពក្នុងការចរចាជាមួយប្រទេសថៃទាក់ទងនឹងបញ្ហាបូរណភាពទឹកដីជាតិជាពិសេសបញ្ហា កោះគជ់ ដែលភាគីថៃ ចង់លេបយកទាំងស្រុងនិងតំបន់ដែលពួកគេអះអាងថាត្រួតស៊ីគ្នានោះត្រូវប្រគល់មកឲ្យកម្ពុជាវិញបើមិនដូច្នេះទេ សូមឲ្យរដ្ឋាភិបាលដឹកនាំដោយគ្រួសារត្រកូលហ៊ុនត្រូវប្រើប្រាស់យន្តការអន្តជាតិដោយប្ដឹងតាមផ្លូវច្បាប់ទៅតុលាការអន្តរជាតិ (ICA)ទាមទារយកតំបន់ទឹកនិងកោះគជ់របស់ខ្មែរនោះមកវិញ។
លោក សេង ហាក់៖ «អ៊ីចឹងសូមឲ្យរដ្ឋាភិបាលធ្វើអ្វីកុំឲ្យមហាជនបាត់បង់ទំនុកចិត្តធ្វើអីឲ្យមានតម្លាភាព ធ្វើឲ្យបាតុកម្មវានឹងផ្ទុះឡើងកាលណាគេសង្ស័យថា មានអីនៅពីក្រោយខ្នងគេផ្ទុះឡើងហើយកាលណាផ្ទុះឡើងរដ្ឋាភិបាលចេះតែចោទប្រកាន់លាបពណ៌ បង្កើតបរិយាកាសឲ្យខ្មែរនិងខ្មែរឈ្លោះគ្នាមានការបែងចែកបក្ខពួកអញ្ចឹងយើងជាខ្មែរ.យើងអត់សប្បាយចិត្តទេ.....»។
ក្រុមបាតុករថ្លែងទៀតថា ពួកគេមិនចង់ឲ្យរដ្ឋាភិបាលចរចាទ្វេភាគីឡើយ ព្រោះគេយល់ឃើញថា មេដឹកនាំរដ្ឋាភិបាលឪពុកនិងកូន នៃត្រកូលហ៊ុននឹងគ្មានអំណាចឬឥទ្ធិពលលើភាគីថៃឡើយផ្ទុយទៅវិញអាចនឹងមានការឃុបឃិតគ្នាលះបង់ផលប្រយោជន៍ជាតិទៅឲ្យថៃជាថ្នូរបានមកវិញនូវប្រយោជន៍បុគ្គលសម្រាប់តែត្រកូលហ៊ុនបានបន្តកាន់អំណាចដោយសុខស្រួលតែប៉ុណ្ណោះ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទង មន្ត្រីរដ្ឋាភិបាលឆ្លើយតបអំពីរឿងនេះបាននៅឡើយទេ នៅថ្ងៃទី២៣ វិច្ឆិកា។
ក្រុមបាតុករក៏ស្នើសុំឲ្យរដ្ឋាភិបាលត្រកូលហ៊ុនលុបចោលគម្រោងធ្វើច្បាប់ដាក់សកម្មជនបក្សប្រឆាំងនិងពលរដ្ឋខ្មែរក្នុង និងក្រៅប្រទេសដែលតែងតែធ្វើបាតុកម្មប្រឆាំងរដ្ឋាភិបាលត្រកូលហ៊ុននោះ ថាជាក្រុមឧក្រិដ្ឋជនប្រព្រឹត្តិខុសច្បាប់នោះទេ ព្រោះនេះជាសិទ្ធិស្របច្បាប់របស់មនុស្សនៅទូទាំងពិភពលោក៕