លោក ថាច់ សេដ្ឋា សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ​ក្រោយ​ជាប់​បណ្ដឹង​នៅ​តុលាការ
អ្នកវិភាគ​ថា អ្នកនយោបាយ​បក្ស​ប្រឆាំង​ដែល​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ​ប្រឈម​នឹង​ការបាត់បង់​ប្រជាប្រិយភាព​ដែល​ខ្លួន​ខំ​កសាង​ជា​យួរ​មក​ហើយ​។ ការ​លើកឡើង​បែបនេះ ក្រោយ​ពី​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​ម្នាក់ទៀត​ដែល​កំពុង​ជាប់ក្ដី​ក្ដាំ​នៅ​តុលាការ​បាន​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ ហើយ ត្រូវ​បាន​ព្រះមហាក្សត្រ​សម្ដេច នរោត្តម សីហមុនី ចេញ​ព្រះរាជក្រឹត្យ​ផ្ដល់​នីតិសម្បទា​ធ្វើ​នយោបាយ​នៅ​ថ្ងៃទី​១២ ខែ​មេសា នេះ។
អតីត​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​បក្ស​ប្រឆាំង​លោក ថាច់ សេដ្ឋា ជា​អ្នកនយោបាយ​ទី​១៥ ដែល​បាន​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ ក្នុង​ចំណោម​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​គណបក្ស​ស​ង្គ្រោះ​ជាតិ​ចំនួន ១១៨​នាក់​ដែល​ជាប់​បម្រាម​មិន​ឱ្យ​ធ្វើ​នយោបាយ​រយៈពេល​៥​ឆ្នាំ។
ទាក់ទង​ការ​សុំ​សិទ្ធិ​នេះ​អាស៊ីសេរី​មិន​ទាន់​អាច​សុំ​ការ​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ពី​លោក ថាច់ សេដ្ឋា បានទេ​នៅ​ថ្ងៃទី​១២ ខែ​មេសា ដោយ​ទូរស័ព្ទ​ចូល​គ្មាន​អ្នក​ទទួល។
ទោះ​យ៉ាងណា មុនពេល​មានការ​សុំ​សិទ្ធិ​នេះ​អតីត​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​គណបក្សប្រឆាំង និង​ជា​នាយក​ប្រតិបត្តិ​សហគមន៍​ខ្មែរ​កម្ពុជា​ក្រោម​រូប​នេះ​កំពុង​ជាប់​បណ្ដឹង​នៅ​តុលាការ​ក្រុងភ្នំពេញ​ក្រោម​ចោទប្រកាន់​លោក​ពី​បទ​រួមគំនិត​ក្បត់ និង​បទ​ញុះញង់​ឱ្យ​មាន​ភាព​វឹកវរ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សន្តិសុខ​សង្គម​កាលពី​អំឡុង​ឆ្នាំ​២០១៩។
មុន​ពីរ​ថ្ងៃ​ដែល​ព្រះមហាក្សត្រ​ចេញ​ព្រះរាជក្រឹត្យ​ផ្ដល់​នីតិសម្បទា​ធ្វើ​នយោបាយ​ឱ្យ​លោក ថាច់ សេដ្ឋា បែប​នេះ លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បង្ហើប​ថា មាន​មន្ត្រី​គណបក្សប្រឆាំង​ស្នើសុំ​ធ្វើ​នយោបាយ ប៉ុន្តែ​ពេលនោះ​លោក​មិនបាន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ នោះទេ​។​
អ្នកជំនាញ​វិទ្យាសាស្ត្រ​នយោបាយ​លោក ឯម សុវណ្ណារ៉ា លើកឡើង​ថា មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​ដែល​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ​ស្មើនឹង​ទទួលស្គាល់​ថា គណបក្ស​កាន់អំណាច​រំលាយ​បក្ស​ប្រឆាំង​គឺជា​រឿង​ស្របច្បាប់ ហើយ​អ្នក​ទាំងនោះ​អាច​ពិបាក​រក​ការ​គាំទ្រ​ពី​ពលរដ្ឋ​។ លោក​សង្កេត​ឃើញ​ថា កន្លងមក​មិន​មាន​អ្នកនយោបាយ​ដែល​ទទួល​បាន​ប្រជាប្រិយភាព ឬ​លទ្ធភាព​អូសទាញ​សំឡេង​ពី​ពលរដ្ឋ​បាន​នោះ​ទេ ក្រោយពី​ពួកគេ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ។ «»
អនុប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​ប្រចាំ​ខេត្ត​កំពង់ឆ្នាំង​ដែល​កំពុង​ភៀសខ្លួន​នៅ​ប្រ​ទស​ថៃ លោក ដួង ចន្ត្រា យល់​ថា ការសម្រេចចិត្ត​របស់​លោក ថាច់ សេដ្ឋា ជា​ការ​ក្បត់​ឆន្ទៈ​ម្ចាស់​ឆ្នោត​។ លោក ដួង ច​ន្ត្រា ដែល​ស៊ូ​លះបង់​ងារ​ជា​ឯកឧត្តម​មក​ធ្វើការ​សំណង់​ព្រោះ​មិន​ក្បត់​ឆន្ទៈ​រាស្ត្រ​ផ្ដាំផ្ញើ​ទៅ​មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ផ្សេងទៀត រក្សា​ជំហរ​ឱ្យ​បាន​រឹងមាំ​មិន​ត្រូវ​ទន់ជ្រាយ ឬ​ទ្រុឌទ្រោម​តាម​ការ​អូសទាញ ឬ​គំរាមកំហែង​របស់​បក្ស​កាន់អំណាច។ «»
ជុំវិញ​រឿង​នេះ អាស៊ីសេរី​មិនទាន់​សុំ​ការ​ឆ្លើយ​តប​ពី​អ្នកនាំពាក្យ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លោក សុខ ឥសាន បានទេ​ដោយ​ទូរស័ព្ទ​ចូល​គ្មាន​អ្នកទទួល។
មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​តែង​ចោទ​ប្រកាន់​ថា គណបក្សកាន់អំណាច​តែងតែ​ប្រើប្រាស់​គ្រប់​រូបភាព​ទាំងអស់​ក្នុង​ការ​គំរាមកំហែង​ដាក់​សំពាធ​មន្ត្រី​បក្ស​នេះ​សុំ​សិទ្ធិ ឬ​ចុះចូល​ជាមួយ​ខ្លួន​។​
​ក្នុង​នោះ​មន្ត្រី​ជាប់ឆ្នោត​នៃ​គណបក្សប្រឆាំង​នៅ​មូលដ្ឋាន​ត្រូវ​គេ​ដកហូត​មុខតំណែង និង​ជាប់​ក្ដីក្ដាំ​តាមផ្លូវ​តុលាការ ចំណែកឯ​តំណាងរាស្ត្រ​ជាប់ឆ្នោត​វិញ​ត្រូវ​ជាប់​បម្រាម និង​ការរើសអើង​នយោបាយ ចំពោះ​អ្នក​នៅ​ក្រៅ​ស្រុក​ត្រូវ​គេ​លុប​សុពលភាព​លិខិតឆ្លងដែន ដែល​មិន​អាច​ឱ្យ​ពួកគាត់​ធ្វើដំណើរ​ទៅ​ស្រុក​ខ្មែរ​វិញ​បាន​ជាដើម៕