ពលរដ្ឋ​មាន​ទស្សនៈ​ខ្វែងគ្នា​ជុំវិញ​ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​របស់​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង
ពលរដ្ឋ​មាន​ទស្សនៈ​ខ្វែងគ្នា ជុំវិញ​ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ របស់​មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​។ សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​នៅ​មូលដ្ឋាន និង​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​បក្ស​នេះ​ខ្លះ​ផង ជំទាស់​ការ​សុំ​សិទ្ធិ​នេះ​។ ប៉ុន្តែ អ្នកឃ្លាំមើល​សង្គម យល់​ថា មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង ដែល​ជាប់​បម្រាម​នយោបាយ កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ស្ថានភាព​ដ៏​លំបាក​បំផុត​មួយ រវាង​ការ​បន្ត​ជ្រើសរើស​នៅ​ស្ងាត់ស្ងៀម​តទៅទៀត និង​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ ក្នុង​ពេល​ដែល​គ្មាន​ភ្លើង​ខៀវ​ពី​លោក កឹម សុខា និង​លោក សម រង្ស៊ី។
តាំង​ពី​របប​ក្រុងភ្នំពេញ រម្លាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នោះ​មក មាន​រយៈពេល​ជិត ៣​ឆ្នាំ​កន្លះ​ទៅ​ហើយ ដែល​មន្ត្រី​ក្នុង​ជួរ​ក្បាល​ម៉ាស៊ីន​គណបក្សប្រឆាំង​នេះ នៅ​ជាប់​បម្រាម​នយោបាយ​។ ប៉ុន្តែ ក្នុង​ចំណោម​មន្ត្រី​ទាំង ១១៨​នាក់ ដែល​ជាប់​បម្រាម​នេះ មាន​មន្ត្រី​ប្រមាណ​ជិត ២០​ភាគរយ (​ឬ ២២​នាក់​) ដែល​បាន​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​វិញ ក្រោយ​ដាក់​ពាក្យសុំ​សិទ្ធិ​នេះ ទៅ​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ និង​ជា​អនុប្រធាន​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា និង​មាន​ការ​ឯកភាព​ពី​លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន។ អ្វី​ដែល​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់ ក្នុងចំណោម​មន្ត្រី​ទាំង ២២ នាក់​នោះ មាន​តំណាងរាស្ត្រ និង​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ ដែល​ស្និទ្ធ​នឹង​លោក កឹម សុខា ដូចជា​លោក យ៉ែម បុញ្ញឫទ្ធិ និង​មន្ត្រី​ខុទ្ទកាល័យ​របស់លោក គឺ​លោក មុត ចន្ថា ដែល​អ្នក​ទាំងនេះ ស្ថិត​ក្នុង​ចំណោម​មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ៧ រូប ដែល​ទើប​បាន​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​នេះ​រួមគ្នា កាល​ពី​ថ្ងៃទី១៧ ខែ​មេសា។
ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​នេះ រង​ការរិះគន់​យ៉ាង​ចាស់ដៃ ពី​សកម្មជន​បក្ស​​ប្រឆាំង​នៅ​មូលដ្ឋាន ដែល​ធ្លាប់​ជា​អ្នកទោស​មនសិការ​ផង។ លោក គា វិសាល ដែល​ជា​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​នៅ​ខេត្ត កំពង់ចាម និង​ធ្លាប់​ជាប់​ពន្ធនាគារ ដោយសារ​រក្សា​ជំហរ​គាំទ្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ឥត​ងាករេ​នោះ ថា ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ គឺ​ស្មើនឹង​ទទួលស្គាល់​ភាព​ស្របច្បាប់​នៃ​ការ​រម្លាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​ជា​អំពើ​ក្បត់​ឆន្ទៈ​រាស្ត្រ និង​ក្បត់​សន្យា​ខ្លួនឯង​ថា មិន​ចុះ​ញ៉ម។
ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត លោក គា វិសាល ថា ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​នេះ គឺជា​ការ​ដើរ​ចេញពី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ៖ «ដោយសារ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​ហ្នឹង បាន​ក្បត់​ឆន្ទៈ​រាស្ត្រ​ហើយ ក៏​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ជាពិសេស​កម្លាំង​មូលដ្ឋាន​ពួក​ខ្ញុំ ក៏​អត់​ទទួលស្គាល់ ហើយក៏​មិន​ទៅ​ដើរ​តាម​នយោបាយ ទៅ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​របស់​អ្នកតំណាងរាស្ត្រ​អតីត​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​ហ្នឹង​ដែរ​។ គ្រាន់តែ​ជា​ការ​បរាជ័យ​របស់​គាត់​តែប៉ុណ្ណោះ»។
ដូចគ្នា​នេះ​ដែរ សកម្មជន​មូលដ្ឋាន​មួយ​រូប​ទៀត ដែល​ជា​ចៅសង្កាត់​ផង មិន​យល់​ស្រប​ចំពោះ​ការ​ទៅ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ឡើងវិញ​នេះ​ទេ។ ចៅសង្កាត់​ជាប់ឆ្នោត​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​សង្កាត់​អូរចារ ខេត្តបាត់ដំបង​កញ្ញា ស៊ិន ចាន់ពៅរ៉ូហ្ស៊េត ថា ពលរដ្ឋ​ម្ចាស់​ឆ្នោត​បាន​បោះឆ្នោត​ឱ្យ​តំណាងរាស្ត្រ និង​មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ទាំងនោះ ដើម្បី​ការ​ផ្លាស់ប្តូរ​វិជ្ជមាន​នៅ​កម្ពុជា​។ កញ្ញា​បារម្ភ​ថា ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​នេះ មិន​ត្រឹមតែ​មិនបាន​ជួយ​អ្វី​ដល់​ដំណើរការ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ តែ​វា​អាច​ជា​ការបោកប្រាស់​ក្តី​សង្ឃឹម​របស់​ពលរដ្ឋ ដែល​ខំ​ទុកចិត្ត​មន្ត្រី​ទាំងនោះ ព្រោះ​កន្លង​មក​មាន​អ្នក​ចេញ​សុំ​សិទ្ធិ​នយោបាយ និង​បើក​គណបក្ស​ថ្មី​ខ្លះ​ដែរ តែ​គ្មាន​បាន​ផល​អ្វី​នោះ​ឡើយ៖ «ដូច្នេះ​អ្នក​ដែល​ចេញទៅ​ថ្មីៗ​នេះ ក៏​ដូច​អ្នក​មុន​ដែរ យ៉ាងច្រើន​ណាស់ គេ​ឱ្យ​វ៉ៃ​ប្រហារ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​សង្គ្រោះ​ជាតិ វ៉ៃ​ប្រហារ​ឯកឧត្តម សម រង្ស៊ី និង ឯកឧត្ដម កឹម សុខា ថា បែកបាក់​គ្នា​ហើយ នៅ​ធ្វើ​អី​ទៀត»។
អ្នកនយោបាយ​អូស្ត្រាលី​ដើម​កំណើត​ខ្មែរ ដែល​ជា​អ្នកគាំទ្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​សកម្ម​មួយ​ដែរ ហាក់ដូចជា​អស់សំណើច ពេល​ឃើញ​មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​មួយចំនួន នាំគ្នា​ទៅ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​នេះ​។ លោក ហុង លឹម ចោទ​ជា​សំណួរ​ទៅ​មន្ត្រី​ទាំងនោះ​វិញ​ថា តើ​ទៅ​សុំ​សិទ្ធិ​នយោបាយ​យ៉ាងម៉េច ពី​មន្ត្រី​គណបក្ស​កាន់អំណាច ដែល​ជា​អ្នក​រម្លាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នោះ​? ៖ «ហើយ​ក្រសួងមហាផ្ទៃ​ហ្នឹង កាន់កាប់​ដោយ​គណបក្ស​កាន់អំណាច គណបក្ស​ប្រជាជន​ហ្នឹង គណបក្ស​ដែល​ស្អប់ខ្ពើម ធ្វើ​បាប​គណបក្ស​ឯទៀតៗ​ទាំងអស់​ហ្នឹង​។ លុះត្រាតែ​គណបក្ស​ហ្នឹង គេ​មើល​មក​ឃើញថា​គ្មាន​លក្ខណៈ​ដែល​ថា អាច​ប្រឈមមុខ​ប្រឆាំង ធ្វើ​ឱ្យ​គេ​មាន​គ្រោះភ័យ អាហ្នឹង​គេ​ចេះតែ​ឱ្យ​បង្កើត​ទៅ»។
លោក ហុង លឹម គ្មាន​គណបក្ស​នយោបាយ​ណាមួយ អាច​ប្រកួតប្រជែង​ដោយ​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​នោះ​ទេ ដរាបណា​កម្ពុជា​នៅតែ​មាន​មេដឹកនាំ​បែប​ផ្ដាច់ការ ក្រាញ​អំណាច និង​មិន​ចេះ​ខ្មាសអៀន​ដូច​លោក ហ៊ុន សែន​នេះ។
ដូចគ្នា​នេះ​ដែរ ការ​ទៅ​សុំ​សិទ្ធិ​នយោបាយ ក្នុង​កាលៈទេសៈ​នេះ បើ​តាម​អគ្គលេខាធិការ​សហព័ន្ធ​និស្សិត​បញ្ញវន្ត​កម្ពុជា លោក គៀន ពន្លក ថា ជា​រឿង​ខុសឆ្គង និង​គួរ​ឱ្យ​សោកស្ដាយ​បំផុត ព្រោះ​លោក​ចាត់ទុកថា ឥរិយាបថ​បែបនេះ ថា​គឺជា​ការ​បំបែកបំបាក់​សំឡេង​គណបក្ស​ប្រឆាំង ដែល​គណបក្ស​កាន់អំណាច​ប្រឹង​បំបែកបំបាក់​គ្រប់​មធ្យោបាយ៖ «ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​ពេញចិត្ត​ទាល់តែសោះ សូម្បីតែ​អ្នកគាំទ្រ​មួយ​ចំនួន​ធំ ពួកគាត់​ថា សកម្មជន​ផ្សេងៗ​ដែល​ក្រាញ​ននាល ខ្លះ​សុខចិត្ត​ជាប់គុក ខ្លះទៀត​ទៅ​វេទនា​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស និរទេស​ខ្លួន បែរជា​មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់​នាំគ្នា​ទៅ​បង្កើត​គណបក្ស​ព្រោងព្រាត ដើម្បី​លម្អ​សួន​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា​ទៅវិញ»។
ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​នេះ បើ​តាម​អ្នកវិភាគ​វិញ យល់ថា ជា​ការ​បង្ហាញ​អំពី​ភាព​អស់សង្ឃឹម​របស់​អ្នក​នយោបាយ​មួយចំនួន​នោះ​តែប៉ុណ្ណោះ​។ អ្នកវិភាគ​លោក គឹម សុខ ថា ការចែក​ផ្លូវ​គ្នា​ដើរ​នេះ កើត​ចេញ​ពី​ចរិត​អស្មិមានះ​រៀងៗ​ខ្លួន របស់​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង និង​កើត​ជំងឺ​ផ្អើល និង​សង្ស័យ​តែ​គ្នាឯង និង​ឈ្លោះ​តែ​គ្នាឯង៖ «របៀប​ទៅ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ម្ដងម្នាក់ ម្ដង​បួន​ប្រាំ​នាក់​បែបនេះ ធ្វើ​អ្វី​មិនកើត​ទេ គឺជា​ស្ថានភាព​ជាប់ជុច នៅ​ក្នុង​កន្សោម​នយោបាយ​របស់​បក្ស​កាន់អំណាច រើខ្លួន​មិន​រួច​ទេ»។
ក្រោយ​ការ​រម្លាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ សកម្មភាព​នយោបាយ​របស់​គណបក្ស​នេះ នៅ​មូលដ្ឋាន ស្ទើរតែ​គ្មាន​សោះ ដោយសារតែ​អាជ្ញាធរ​គ្រប់​ជាន់ថ្នាក់ បំភិតបំភ័យ ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​ឥត​ស្រាកស្រាន្ត ដល់​សកម្មជន​នយោបាយ​ដែល​គាំទ្រ​បក្ស​ប្រឆាំង​នេះ​។ សកម្មភាព​នយោបាយ ដែល​នៅ​បន្ត​បាន ភាគច្រើន​គឺ​ធ្វើ​ពី​ក្រៅប្រទេស​។ ប្រធាន​សាខា​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក និង​ជា​អតីត​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ក្រៅប្រទេស លោក អ៊ុង រិទ្ធី ថា ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ គឺជា​សិទ្ធិ​របស់​បុគ្គល ព្រោះ​ពេល​មន្ត្រី​ទាំងនោះ គាំទ្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ពី​ដំបូង ក៏​ជា​សិទ្ធិ​របស់​ពួកគាត់​ដែរ។
ទោះជា​យ៉ាងនេះ​ក្ដី លោក​យល់ថា ការ​សម្រេច​សុំ​សិទ្ធិ​នយោបាយ​នៅពេល​នេះ ទំនងជា​ធ្វើឡើង​ដោយ​គិតតែ​ផលប្រយោជន៍​បុគ្គល ជាជាង​ប្រយោជន៍​ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្ចាស់​ឆ្នោត​ជាធំ ព្រោះ​ជា​គោលការណ៍ លោក​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នៅតែ​រឹងមាំ និង​បន្ត​ការ​តស៊ូ​មតិ​ពី​ក្រៅ​តទៅ​ទៀត ដើម្បី​ផ្តល់​ក្តី​សង្ឃឹម​ដល់​ម្ចាស់​ឆ្នោត ដែល​ទុកចិត្ត​លើ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ទាំងមូល៖ «សង្គ្រោះ​ជាតិ​យើង​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស យើង​នៅ​រឹងមាំ​។ យើង​បន្ត​ធ្វើ​កិច្ច​ការងារ​យើង​។ យើង​អត់​មាន​ទន់​ជំហរ​។ យើង​ឆ្លើយតប​តាម​ចម្លើយ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​របស់​យើង»។
ប៉ុន្តែ ការ​តស៊ូ​នយោបាយ តែ​ពី​ក្រៅប្រទេស ស្រប​ពេល​ដែល​អ្នកនយោបាយ​នៅក្នុង​ប្រទេស ស្ងាត់ច្រៀប ដូច​ចោរលួច​សេះ​បែបនេះ អ្នកឃ្លាំមើល​សង្គម ថា​មិនមែន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​នោះ​ទេ ព្រោះ​ការបោះឆ្នោត​ឃុំ​សង្កាត់ និង​ការ​បោះឆ្នោត​ជាតិ កាន់តែ​ខិត​ជិត​ចូល​មក​ដល់​ណាស់​ទៅ​ហើយ។
អតីត​នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​អង្គការ​ឃ្លាំមើល​ការបោះឆ្នោត​ខុមហ្វ្រែល (Comfrel) លោក គល់ បញ្ញា ថា​ការសម្រេច​ខាង​នយោបាយ​របស់​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​មួយចំនួន ក្នុង​ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ គឺជា​ការ​រក​ជម្រើស​ខាង​នយោបាយ​ផ្សេងទៀត ដែល​អាច​ចាប់​ផ្តើម​ធ្វើ​សកម្មភាព​នយោបាយ ឱ្យ​ទាន់ពេល​បោះឆ្នោត​ពេល​ខាងមុខ​។ តែ​លោក​មិន​សូវ​មាន​សុទិដ្ឋិនិយម ថា ការ​សុំ​សិទ្ធិ​នយោបាយ​បែប​បុគ្គល​បែបនេះ នឹង​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​អ្វី ជា​ដុំកំភួន​នោះ​ឡើយ ព្រោះ​អ្នក​ចូល​មុនៗ មាន​មួយ​ចំនួន​ដែរ តែ​អត់​សូវ​មាន​ឃើញ​សកម្មភាព​នយោបាយ​អ្វី​សោះ៖ «ព្រោះ​ដើម្បី​ត្រៀម​ការបោះឆ្នោត​នៅពេល​ខាងមុខ​នេះ ពួកគាត់​ត្រូវ​ត្រៀម​សកម្មភាព​នយោបាយ​។ ប៉ុន្តែ មួយ​ចំនួន​ណា​នោះ ឃើញ​បង្កើត​គណបក្ស​នយោបាយ ប៉ុន្តែ​ឱ្យ​ធ្វើជា​សកម្ម​នយោបាយ ឱ្យ​មាន​តួនាទី​របស់​គណបក្ស​ខ្លួន នៅ​ក្នុង​នយោបាយ ឱ្យ​បាន​ឥទ្ធិពល​អ្វី​ខ្លាំង នៅ​មាន​កម្រិត​នៅ​ឡើយ​ទេ»។
ក្នុង​ស្ថានភាព​បែបនេះ អ្នកឃ្លាំមើល​សង្គម​ឯណោះ ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ឈាន​ដល់​ដំណាក់កាល​ដើរ​ក៏​ស្លាប់ មិន​ដើរ​ក៏​ស្លាប់​។ លោក​បណ្ឌិត សេង សារី ថា លោក​មើល​មិន​ឃើញ​សញ្ញាណ​ណាមួយ ដែល​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នឹង​បាន​ចូល​រួមការ​ឆ្នោត​ខាងមុខនេះ​នោះ​ទេ​។ លោក​បន្ត​ថា ការណ៍​ដែល​បក្ស​ប្រឆាំង មិន​បាន​ចូលរួម​ការបោះឆ្នោត​ខាងមុខ ឬ​មិនអាច​ចូលរួម​ការបោះឆ្នោត​ខាងមុខ​បាន មានន័យថា​ការបោះឆ្នោត​ក៏​នៅតែ​បន្ត បក្ស​កាន់អំណាច អាច​លាង​នូវ​អ្វី​ដែល​ខ្លួន​បាន​ធ្វើ​កន្លងទៅ ដោយ​ព្យាយាម​កាយ​កប់​រឿង​បោះឆ្នោត​ពេលមុន។
លោក​ថា មន្ត្រី​មួយចំនួន ចង់​រក្សា​សមិទ្ធផល​សង្គ្រោះ​ជាតិ ទ្រាំ​ការ​គាបសង្កត់​មិន​បាន ហើយ​ចង់​រក្សា​សមិទ្ធផល​នេះ ទើប​រក​ច្រក​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​បែបនេះ​។ ប៉ុន្តែ​លោក​ថា មិន​ថា​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​ណា​ទេ ដែល​ហ៊ាន​ដើរ​ចេញពី​លោក កឹម សុខា និង​លោក សម រង្ស៊ី គឺ​អាច​រលាយ​ខ្លួន៖ «ថ្នាក់ដឹកនាំ​គឺ​មាន​លោក កឹម សុខា និង​លោក សម រង្ស៊ី ជា​បុគ្គល​ដែល​ប៉ះ​រលាយ​។ ការ​ចេញ​​បង្កើត​បក្ស​ថ្មី​របស់​មន្ត្រី​ជាន់ ឬ​ឥស្សរជន​ជាន់ខ្ពស់​លើក​នេះ ក៏​អាច​ជា​ការ​ធ្វើ​អត្តឃាត​នយោបាយ​ដែរ ទោះបីជា​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​នយោបាយ ប៉ុន្តែ ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ វា​អត់​ត្រូវ​ទេ​។ បើ​ក្នុង​ករណី មិន​មាន​ការ​ផ្តល់​នូវ​សិទ្ធិ ឬ​អំណាច​នយោបាយ​ពី​បុគ្គល ឬ​ឥស្សរជន​មេដឹកនាំ​នយោបាយ​ទាំងពីរ​នាក់​របស់​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ហ្នឹង»។
ទោះជា​គ្រោះថ្នាក់​យ៉ាងនេះ​ក្ដី បើ​តាម​អ្នកឃ្លាំមើល​សង្គម​មួយ​រូប​ទៀត លោក​យល់ថា អ្នក​នយោបាយ ត្រូវធ្វើ​តាម​លំ​អាន​អ្នកតស៊ូ​ផ្នែក​អហិង្សា នៅក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ ដូចជា​លោក ម៉ាទីន លូធើឃីង (Martin Luther King) ដែល​ប្រកាន់​ជំហរ ថា​ត្រូវធ្វើ​ម៉េច​ទៅមុខ​ឱ្យ​បាន មិន​ថា ត្រូវ​លូន ឬ​វារ​នោះ​ទេ។
ប្រធានវិទ្យាស្ថានប្រជាធិបតេយ្យ​កម្ពុជាលោក ប៉ា ចន្ទរឿន ថា​អ្នក​នយោបាយ និង​អ្នកដឹកនាំ​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នៅ​មូលដ្ឋាន ដូចជា​មិន​បាន​បង្ហាញ​អំពី​សកម្មភាព ដែល​ជា​ក្ដី​រំពឹង ឱ្យ​ទាំង​អ្នកគាំទ្រ​របស់​ខ្លួន និង​សហគមន៍​អន្តរជាតិ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​សកម្មភាព​នយោបាយ​របស់​ខ្លួន​នោះ​ឡើយ​។ លោក​គាំទ្រ​ការ​សម្រេចចិត្ត​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​បុគ្គល ក្នុង​ការ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​វិញ ព្រោះ​ស្ថានភាព​នយោបាយ​បច្ចុប្បន្ន មាន​ភាព​មិន​ច្បាស់​លាស់៖ «សកម្មភាព​នយោបាយ​នេះ វា​ជា​សកម្មភាព​ត្រូវតែ​ធ្វើជា​បន្តបន្ទាប់ អត់​អាច​នៅ​ស្ងៀម​កើត​ទេ​។ ប៉ុន្តែ ត្រូវធ្វើ​កិច្ច​ការងារ​តាម​គន្លង​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​ត្រូវ​ប្រកាន់​ឥរិយាបថ​មួយ​ជា​អ្នកធ្វើ​ការ​បំពេញ​គ្នា ជាជាង​ធ្វើការ​បំពាន ឬ​ប៉ែង​ដៃ​ប៉ែង​ជើង​គ្នា»។
មន្ត្រី និង​សកម្មជន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ភាគច្រើន​លើសលុប នៅ​បន្ត​ក្រាញននៀល ខាំ​ស្មៅ និង​ស្មោះស្ម័គ្រ​ជាមួយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ គឺ​ដោយសារតែ​ពួកគាត់​នៅតែ​ប្រកាន់​ជំហរ​ថា គណបក្ស​កាន់​អំណាច​រម្លាយ​គណបក្ស​ខ្លួន​ដោយ​ខុសច្បាប់ និង​យ៉ាង​អយុត្តិធម៌​។ ចំណែក​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ពី​ប្រទេស​ប្រកាន់​ប្រជាធិបតេយ្យ ក៏​មើលឃើញ​ដូច​ពួកគេ​ដែរ ហើយ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ បាន​ដាក់​សម្ពាធ​ជា​ហូរហែ​ដែរ ដើម្បី​ឱ្យ​របប​ក្រុងភ្នំពេញ ផ្តល់​ភាព​ស្របច្បាប់​ដល់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដើម្បី​បើក​ដំណើរការ​សកម្ម​ភាណ​នយោបាយ​របស់​ខ្លួន​ឡើងវិញ។
ប៉ុន្តែ អ្នកឃ្លាំមើល​សង្គម​យល់​ស្រប​គ្នា​ថា គណបក្ស​កាន់អំណាច​ហាក់ដូចជា​ស៊ាំ​នឹង​សម្ពាធ​នេះ​ទៅ​ហើយ​។ ម្យ៉ាងទៀត សហគមន៍​អន្តរជាតិ ក៏​លែង​សូវ​មាន​ឥទ្ធិពល​ខ្លាំង​ក្នុង​រឿង​នយោបាយ​ខ្មែរ ដូច​ពីមុន​ទៀត​ដែរ ដោយសារតែ​បរិបទ​តំបន់ និង​ពិភពលោក និង​ការ​លូកដៃ​របស់​ចិន ចូលក្នុង​កិច្ចការ​នយោបាយ​ខ្មែរ។
តែ​ទោះជា​យ៉ាងណា ប្រទេស​ដែល​ទំនងជា​នៅតែ​មាន​ឥទ្ធិពល​សេដ្ឋកិច្ច​លើ​កម្ពុជា​តាមរយៈ​ការ​ផ្តល់​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​នោះ គឺ​សហភាព​អឺរ៉ុប និង​សហរដ្ឋអាមេរិក៕