សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​​អាមេរិក​​បី​​នាក់​​​ទៀត​ ​ចុះហត្ថលេខា​​គាំទ្រ​​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​​ដាក់​ទណ្ឌកម្ម​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា
សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ​បី​នាក់​បន្ថែម​ទៀត​ ​រួមគ្នា​ចុះហត្ថលេខា​គាំទ្រ​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​រឿង​មិនព្រម​ស្តារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ ​និង​ប្រជាធិបតេយ្យ​ឡើងវិញ​។​
ការ​គាំទ្រ​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​ស្តីពី​ប្រជាធិបតេយ្យ​ ​និង​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា​​ (​Cambodia​ ​Democracy​ ​and​ ​Human Rights ​Act​) ​​ដែល​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ដៃ​គណៈកម្មាធិការ​ទំនាក់ទំនង​បរទេស​របស់​ព្រឹទ្ធសភា​អាមេរិក​នោះ​ ​បាន​កើន​ឡើង​ដល់​ ​១​១នាក់​ ​ក្រោយ​ពី​សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​បី​នាក់​បន្ថែម​ទៀត​ ពី​ខាង​គណបក្ស​កាន់អំណាច​ ​គឺ​គណបក្សប្រជាធិបតេយ្យ​ ​បាន​ចុះហត្ថលេខា​គាំទ្រ​ ​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​១​ ​ខែ​​កុម្ភៈ​។
សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ឬ​ S.3052 ​ត្រូវ​បាន​សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​លោក​ អិត​ ​ម៉ាឃី ​(​Ed​ ​Markey​)​ ​ពី​ខាង​​គណបក្ស​កាន់អំណាច​​​ស្នើ​ឡើង​កាលពី​ខែ​តុលា​ ​ឆ្នាំ​​២០២១​។​ ​ច្បាប់​នេះ​មាន​គោលដៅ​ស្តារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ ​និង​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​កម្ពុជា​ឡើងវិញ​ ​ក្រោយ​ត្រូវ​បាន​បំផ្លាញ​យ៉ាង​ធ្ងន់ធ្ងរ​ ​តាំង​ពីក្រោយ​រម្លាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​។​ ​ទណ្ឌកម្ម​ គឺ​ដៅ​ចំពោះ​បុគ្គល​ក្នុង​ជួរ​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ដែល​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការរំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស​ ​និង​បំផ្លាញ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ធ្ងន់ធ្ងរ​នោះ​ ​ដោយ​ត្រូវ​បង្កក​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ពួកគាត់​ ​និង​មិន​ឲ្យ​ទិដ្ឋាការចូល​ដី​អាមេរិក​ជាដើម​។
កាលណោះ​ ​លោក​ អិត​ ​ម៉ាឃី (​Ed​ ​Markey​) ​​ថ្លែង​នៅ​ពេល​ស្នើ​ច្បាប់​នេះ​ ​ថា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​សមនឹង​ទទួល​បាន​នូវ​អ្វី​ដែល​មាន​សន្យា​ក្នុង​កិច្ចព្រមព្រៀង​សន្តិភាព​ទីក្រុង​ប៉ារីស​១៩៩១​។​ ​ក្នុង​កិច្ចព្រមព្រៀង​នោះ​ ​គឺ​កម្ពុជា​ត្រូវ​ប្រកាន់យក​របប​ប្រជាធិបតេយ្យ​ ​និង​ការគោរព​សិទ្ធិមនុស្ស​ ​ដោយ​ឲ្យ​ប្រជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​សិទ្ធិ​ជ្រើសរើស​តំណាង​ដែល​ខ្លួន​ពេញចិត្ត​ ​ស្របតាម​ឆន្ទៈ​របស់​ខ្លួន​ ​មិនមែន​បង្ខំឲ្យ​ធ្វើតាមច្បាប់​ដែល​កំណត់​ដោយ​បក្ស​តែមួយ​នោះ​ទេ​។​ ​លោក​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា​ ​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​នេះ​ ​បង្ហាញ​ឲ្យ​ឃើញច្បាស់​ថា​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ​មិន​ឈរ​ឱបដៃ​មើល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​និង​បក្សពួក​នាំគ្នា​បំផ្លាញ​ប្រជាធិបតេយ្យ​ ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​ ​បំបិទ​សំឡេង​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ឯករាជ្យ​ ​និង​ក្លាយ​ជា​អ្នកមាន​ដោយសារ​អំពើ​ពុក​រលាយ​យ៉ាង​រាតត្បាត​នោះ​ទេ​។​
ក្រៅពី​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​របស់​សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​នេះ​ ​នៅ​ខាង​រដ្ឋសភា​ឯណោះ​សមាជិករដ្ឋសភា​ ​៤០៣នាក់​ក្នុងចំណោម​ ​៤៣៥នាក់​ ​បាន​អនុម័ត​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​ដាច់ដោយឡែក​មួយទៀត​លើ​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ឬ​ច្បាប់​ ​H​.R.4686 ​កាលពី​ចុងខែ​ ​កក្កដា​ ​ឆ្នាំ២០២១​។​ ​ច្បាប់​នេះ​ ​បច្ចុប្បន្ន​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ដៃ​គណៈកម្មាធិការ​ទំនាក់ទំនង​បរទេស​នៃ​ព្រឹទ្ធសភា​អាមេរិក​ដែរ​។
សមាជិកសភា​អាមេរិក​លោក​ ស្ទីវ​ ​ឆាបុត​ (Steve​ Chabot​) ​នៃ​រដ្ឋ​អូហៃយ៉ូ (Ohio) ​ពី​ខាង​គណបក្ស​សាធារណរដ្ឋ​ ​ដែល​ផ្តួចផ្តើម​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​នោះ​ ​ថ្លែង​ក្នុង​សភា​ពេញអង្គ​ពេល​កំពុង​អនុម័ត​ច្បាប់​កាលពី​ពេល​នោះ​ថា​ ​ច្បាប់​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​លើ​បុគ្គល​នៃ​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ឲ្យ​ចំ​ៗ​ ​គឺ​សង្ឃឹម​ថា​ ​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​និង​មន្រ្តី​ទាំងនោះ​ ​ភ្ញាក់​រលឹក​ ​និង​ដឹងខ្លួន​ ​ថា​អនាគត​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ ​គឺ​ស្ថិត​លើ​មាគ៌ា​នៃ​ការបោះឆ្នោត​មួយ​ដោយសេរី​ ​ត្រឹមត្រូវ​ ​និង​យុត្តិធម៌​ ​ដែល​មិន​ត្រូវ​រងគ្រោះ​ ​ក្នុង​កណ្តាប់ដៃ​បង្ក្រាប​របស់​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​នោះ​ឡើយ​។
រីឯ​សមាជិកសភា​សហរដ្ឋអាមេរិក​ប្រចាំ​រដ្ឋ​កា​លីហ្វ័រញ៉ា​ (​California​)​ ​មកពី​ខាង​គណបក្សប្រជាធិបតេយ្យ​លោក​ ​អា​ឡែន​ ​ឡូវ៉ិន​ថល​ ​(​A​l​an​ ​Lowenthal​) ​ថា​ច្បាប់​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​នេះ​ ​គឺ​ដើម្បី​ទូទាត់​ថ្លៃ​បំផ្លាញ​សេរីភាព​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​។​
វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ ​មិនទាន់​អាច​សុំ​មតិ​របស់​ប្រធាន​អង្គភាព​អ្នកនាំពាក្យ​រដ្ឋាភិបាល​ ​គឺ​លោក​ ​ផៃ​ ​ស៊ី​ផា​ន​ ​បាន​នៅឡើយ​ទេ​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​២​ ​ខែកុម្ភៈ​។​ ​ប៉ុន្តែ​ ​លោក​ ​ផៃ​ ​ស៊ី​ផា​ន​ ​ធ្លាប់​ចាត់​ទុក​ការ​ធ្វើ​ច្បាប់​នេះ​ ​ថា​ជា​ការចោទប្រកាន់​យ៉ាង​អយុត្តិធម៌​លើ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ ​ដែល​ប្រាសចាក​ពី​ការពិត​ជាក់ស្ដែង​ ​និង​ជា​ការ​ប្រកាន់​រើសអើង​។​ ​លោក​ធ្លាប់​ព្រមាន​ថា​ ​ច្បាប់​នេះ​ ​នឹង​ធ្វើឲ្យ​ល្អក់កករ​ដល់​ទំនាក់ទំនង​ ​និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ទ្វេ​រ​ភាគី​រវាងប្រទេស​កម្ពុជា​ ​និង​សហរដ្ឋអាមេរិក​។​
ក្នុងពេលជាមួយគ្នា​នេះ​ ​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​បាន​ចំណាយ​ប្រាក់​រាប់​លាន​ដុល្លារ​ ​ដើម្បី​ជួល​ក្រុមហ៊ុន​អាមេរិក​ជាបន្តបន្ទាប់​ ​ឲ្យ​ជួយ​និយាយ​បញ្ចុះបញ្ចូល​តំណាង​រាស្រ្ត ​និង​ក្រុម​អ្នកធ្វើ​គោល​នយោបាយ​អាមេរិក​ ​កុំឲ្យ​ធ្វើ​ច្បាប់​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ទៀត​។​ ​ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ ​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ខ្លួនឯង​ក៏​ធ្លាប់​បាន​ព្រមាន​ដែរ​ ​ថាបើ​អាមេរិក​ហ៊ាន​ធ្វើ​ច្បាប់​នេះ​មែន​ ​នោះ​កម្ពុជា ​ក៏​នឹង​បិទទ្វារ​មិន​ឱ្យ​មន្ត្រី​អាមេរិក​ចូល​មក​កម្ពុជា​វិញ​ដែរ​។​
ទោះ​ជា​យ៉ាងនេះ​ក្ដី​ ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​អាមេរិក​ជាច្រើន​ ​បាន​នាំគ្នា​តស៊ូ​មតិ​នៅ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក​ ​ដោយ​សរសេរ​លិខិត​ ​និង​ណាត់​ជួប​សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​ប្រចាំ​រដ្ឋ​របស់​ខ្លួន​ ​ដើម្បី​ជំរុញ​ឲ្យ​ពន្លឿន​ការ​អនុម័ត​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​នេះ​នៅ​ព្រឹទ្ធសភា​ ​និង​ឆាប់​ចូលជាធរមាន​។​
អនុប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​អ្នកស្រី​ ​មូរ​ ​សុខ​ហួរ​ ​ដែល​មានឈ្មោះ​ក្នុង​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​ S.3052 ​ថា​ ជនរងគ្រោះ​នៃ​ការ​ធ្វើទុក្ខបុកម្នេញ​ពីសំណាក់​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរីកា​ល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២​ ​ខែ​កុម្ភៈ​ថា ​អ្នកស្រី​ជឿជាក់​លើ​កម្លាំង​សាមគ្គី​ ​និង​ការ​ប្តេជ្ញា​របស់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​អាមេរិក​ ​ដែល​ជំរុញ​ឲ្យ​តំណាង​រាស្រ្ត​អាមេរិក​ប្រញាប់​អនុម័ត​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​នេះ​។​ ​អ្នកស្រី​ ​ថា​ការណ៍​ដែល​សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​អាមេរិក​បន្ថែម​ទៀត​ ​នា​ពេលថ្មីៗ នេះ​ ​នាំគ្នា​ចុះហត្ថលេខា​គាំទ្រ​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​នេះ​ ​គឺ​ដោយសារតែ​សកម្មភាព​ជំរុញ​របស់​សហគមន៍​ខ្មែរ​នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក​នោះ​ឯង​។​ ​សន្ទុះ​នេះ​ ​ធ្វើឲ្យ​អ្នកស្រី​មាន​សុទិដ្ឋនិយម​​ថា ​ច្បាប់​នេះ​នឹង​វិវត្ត​លឿន​៖ «សំណើ​ច្បាប់​ដែល​ចេញ​មកពី​សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​អាមេរិក​ទាំងពីរ​គណបក្ស​នេះ​ ​គឺ​ឆ្លើយតបនឹង​ស្ថានការណ៍​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ ​ដូច្នេះ​ យើង​មាន​ក្ដី​សង្ឃឹម​ ​ឃើញ​ថា​សន្ទុះ​នេះ​ខ្លាំង​មែនទែន​។​ ​សង្ឃឹម​ថា​ សំណើ​ច្បាប់​នេះ​នឹង​ក្លាយទៅជា​ច្បាប់​នៅ​ក្នុងឆ្នាំនេះ»
កន្លងមក​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​ដាក់ទណ្ឌកម្ម​មន្រ្តី​រដ្ឋាភិបាល​លោក​ ​ហ៊ុន​ ​សែន​ ​ធ្លាប់​បាន​ឆ្លងកាត់​កងព័ន្ធ​ទីមួយ​ ​ឬ​រដ្ឋសភា​។​ ​ប៉ុន្តែ​ទើ​ត្រឹម​ព្រឹទ្ធសភា​ ​ដែល​ជា​កងព័ន្ធ​ទីពីរ​ចំនួន​ពីរដង​មក​ហើយ​។​ ​ទោះ​ជា​យ៉ាងនេះ​ក្ដី​ ​បើ​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​ថ្មី​នេះ​ ​បាន​ទៅដល់​កិច្ចប្រជុំ​ពេញអង្គ​ព្រឹទ្ធសភា​ ​ចាំបាច់​ត្រូវការ​ ​៥១​សំឡេង​ ​ក្នុងចំណោម​សមាជិកព្រឹទ្ធសភា​ ​១០០នាក់​ ​ទើប​សេចក្តីស្នើ​ច្បាប់​នេះ​អាច​អនុម័ត​បាន​៕