តុលាការ​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​រង​ការ​រិះគន់​រឿង​ដោះលែង​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​ពីរ​នាក់​ដោយសារ​ការ​ចុះចូល​បក្ស​កាន់​អំណាច
មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​រិះគន់​តុលាការ​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​ថា ចាប់​សកម្មជន​នយោបាយ​បក្ស​ប្រឆាំង​យក​ទៅ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ និង​ដាក់សម្ពាធ​ដើម្បី​បម្រើ​នយោបាយ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន។ ការ​លើកឡើង​នេះ គឺ​បន្ទាប់​ពី​តុលាការ​នៅខេត្តប៉ៃលិន​ដោះលែង​សកម្មជន​បក្សប្រឆាំង​ពីរនាក់​ ដោយសារតែ​ពួកគេ​ចុះចូល​បក្ស​កាន់​អំណាច។
មន្ត្រី​បក្សជំទាស់​ចាត់ទុកការ​យក​ប្រព័ន្ធតុលាការ​ទៅ​គាបសង្កត់​លើ​សមាជិក​ខ្លួន​ឱ្យ​ប្តូរជំហរ ជា​ថ្នូរ​នឹង​សេរីភាព​ថា​ជា​នយោបាយ​ស្មោគគ្រោក ដែល​ត្រូវ​បញ្ឈប់​ជាបន្ទាន់។
អតីតប្រធាន​ប្រតិបត្តិ​គណបក្ស​ភ្លើងទៀន​ប្រចាំ​ខេត្ត​ប៉ៃលិនដែល​កំពុង​ភៀសខ្លួន​នៅ​ប្រទេស​ថៃ លោក ខឹម មុន្នីកុសល ប្រាប់​វិទ្យុអាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១៧ ខែ​វិច្ឆិកា ថាអតីត​មន្រ្តី​គណបក្សប្រឆាំង​ដែល​លើកដៃ​សារភាព​ទាំង​ខ្លួន​មិន​បាន​ប្រព្រឹត្ត​កំហុស គឺដោយសារ​ពួកគាត់​មានបញ្ហា​សុខភាព​នៅក្នុង​ពន្ធនាគារ និងចង់​រក្សា​សុវត្ថិភាព។ លោក​បញ្ជាក់​ថា បញ្ហានេះ​បង្ហាញ​ឱ្យ​ឃើញ​ស្ថាប័ន​តុលាការ​ជា​ឧបករណ៍​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ប្រើ​ក្នុង​គោលដៅ​កម្ចាត់​សំឡេង​ប្រឆាំង​នៅ​មូលដ្ឋាន។ ទោះជាយ៉ាងណា លោក ខឹម មុន្នីកុសល កោត​សរសើរ​ចំពោះ​សកម្មជន​ភាគច្រើន​ដែល​បន្ត​ស្មារតី​ស៊ូទ្រាំ​នឹង​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​ដោយ​មិន​ព្រម​ចុះចាញ់​ការ​គំរាមកំហែង ឬ​ការ​ដាក់​សម្ពាធ​របស់​អំណាច​គ្រួសារ​ត្រកូល​ហ៊ុន។
លោក ខឹម មុន្នីកុសល៖ «នៅក្នុង​ស្ថាប័នជាតិ​ហ្នឹង​ វា​លែង​ជា​ស្ថាប័ន​បម្រើជាតិ​ហើយ ដូចជា​ស្ថាប័ន​តុលាការ អាជ្ញាធរ​​អីហ្នឹង​ជា​ស្ថាប័ន​បម្រើ​ឱ្យ​បុគ្គល​ផ្តាច់ការ ជាពិសេស​អតីត​នាយករដ្ឋមន្រ្តីហ៊ុន សែន ហ្នឹង​ហើយ។ លោក ស៊ុន ពិសិដ្ឋ អត់​មាន​កំហុសអ្វី​ទេ សូម​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​ហ្នឹង​ ដោះលែង​គាត់​ជា​បន្ទាន់​ឱ្យ​គាត់​មាន​សេរីភាព​ជួបជុំ​ក្រុមគ្រួសារ និង​អាច​រស់នៅ​បាន​ដូច​ពលរដ្ឋ​ធម្មតា​ដែរ»។
ការ​លើកឡើង​នេះ គឺ​ក្រោយពេល​សាលាដំបូង​ខេត្តប៉ៃលិន​បាន​ដោះលែង​មន្រ្តីគណបក្ស​ជំទាស់​ពីរនាក់​ជា​បន្តបន្ទាប់ រួម​មាន​អតីមន្រ្តីគណបក្សឆន្ទៈខ្មែរ​លោក ឡោ ធន និង​អតីត​មន្រ្តី​គណបក្សភ្លើងទៀន​លោក មាស កុល បន្ទាប់​ពី​ពួកគាត់ធ្វើ​វីដេអូ​ទម្លាក់​កំហុស​លើ​ខ្លួនឯង និង​វាយ​ប្រហារ​លើ​មេដឹកនាំ​បក្សប្រឆាំង​លោក សម រង្ស៊ី ហើយ​ប្រកាស​ចុះចូល​ជាមួយ​បក្សកាន់អំណាច​ កាល​ពី​ដើម​ខែវិច្ឆិកា។ ប៉ុន្តែ​តុលាការខេត្តប៉ៃលិន​មិន​បាន​យក​ករណី​ដែល​នៅក្នុង​សំណុំ​រឿង​ដូចៗ​គ្នានោះ​ទៅ​អនុវត្ត​បែបនេះ​លើ​មន្រ្តីបក្សឆន្ទៈខ្មែរ​លោក ស៊ុន ពិសិដ្ឋ ដែល​នៅ​រក្សាជំហរ​រឹងមាំ​ជាមួយ​គណបក្ស​ជំទាស់​នោះទេ។
វិទ្យុអាស៊ីសេរី​មិន​អាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំពាក្យ​តុលាការ​ខេត្តប៉ៃលិន លោក ពិន សុខុម និង​ប្រធាន​អង្គភាព​អ្នកនំាពាក្យ​រដ្ឋាភិបាល លោក ប៉ែន បូណា ដើម្បី​បកស្រាយ​ជុំវិញរឿង​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី១៧ ខែវិច្ឆិកា។
ជុំវិញ​រឿងនេះ អ្នកនាំពាក្យ​សមាគម​ការពារសិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) លោក យិន ម៉េងលី មើល​ឃើញ​ថា ការដោះលែង​អ្នកជាប់ឃុំ​ជា​អ្នកនយោបាយ​បក្សប្រឆាំង ដែល​ប្រកាស​ចុះចូល​ជាមួយ​បក្សកាន់អំណាច ហើយ​បន្ត​ឃុំខ្លួន​អ្នក​មិន​ព្រម​ចុះចូល​នោះ ត្រូវ​បាន​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​រិះគន់​ដោយ​ចាត់ទុក​ការចាប់ខ្លួន និង​ការចោទប្រកាន់​លើ​ជនជាប់ចោទ​ទាំងនោះ​ជារឿង​នយោបាយ​ដោយ​មិនមែន​ជា​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​នោះ​ទេ។ លោក​អំពាវនាវ​ដល់​អ្នកនយោបាយ​គ្រប់ភាគី​ គួរ​ងាក​មក​ដោះស្រាយ​បញ្ចប់​ជម្លោះ​ដោយ​សន្តិវិធី ពីព្រោះ​ការ​យក​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​ចាប់ចង​អ្នក​នយោបាយ ដាក់សម្ពាធ​ក្រោម​រូបភាព​ណាមួយ​មិនមែន​ជា​ដំណោះស្រាយ​ទេ ផ្ទុយ​ទៅវិញ​ជាតិ​នឹង​ខាតបង់​ផលប្រយោជន៍​ថែមទៀត។
លោក យិន ម៉េងលី៖«មាន​ការធ្វើវីដេអូ​ចុះចូល​បាន​ឱ្យ​នៅក្រៅ​ឃុំ មួយទៀត​មិន​ធ្វើ​វីដេអូ​ចុះចូល​មិន​ឱ្យ​នៅក្រៅ​ឃុំ អ៊ីចឹង​ដោះលែង​ឱ្យ​នៅក្រៅ​ឃុំ​ទាំងអស់​គ្នា​សិន​ទៅ​ ហើយ​យើង​រង់ចាំ​នីតិវិធី​របស់​តុលាការ​នៅក្រៅ​ឃុំ​ទាំងអស់​គ្នា​ទៅ នោះ​បាន​គេ​មើលឃើញ​ថា​វា​ស្មើភាព​គ្នា»។
សមត្ថកិច្ច​ខេត្តប៉ៃលិន​បាន​ចាប់ខ្លួន មន្ត្រីគណបក្សឆន្ទៈខ្មែរ ចំនួន​២នាក់ គឺ​លោក ឡោ ធន់ និង​លោក ស៊ុន ពិសិដ្ឋ ព្រមទាំង​ប្រធាន​ប្រតិបត្តិបក្សភ្លើងទៀន​ម្នាក់​នៅ ​ស្រុក​សាលាក្រៅ គឺ​លោក មាស កុល កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី១៧ ខែ​សីហា អំឡុងពេល​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ដាក់​កម្លាំង​សមត្ថកិច្ច​បង្ក្រាប​អ្នកទាំងឡាយណា​ដែល​ហ៊ាន​ចេញ​ធ្វើបាតុកម្ម ប្រឆាំង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​តំបន់​ត្រីកោណ​អភិវឌ្ឍន៍​ CLV-DTA។ តុលាការ​ខេត្តប៉ៃលិន​បាន​ចោទប្រកាន់​មន្រ្តីបក្សប្រឆាំង​ទាំងនោះ​ពីបទ​«រួមគំនិតត្បត់»។
ប៉ុន្តែ​គ្រួសារ​មន្រ្តី​បក្ស​ប្រឆាំង រួមទាំង​ក្រុមអង្គការ​សិទ្ធិមនុស្ស​ចាត់ទុក​បទចោទរបស់​តុលាការនេះ​ក្លែងក្លាយ ពីព្រោះ​តុលាការ​គ្មាន​ភស្តុតាង​បញ្ជាក់​ថា ជនជាប់ចោទ​ពាក់ព័ន្ធ​រឿង​ផ្តួលរំលំ​រដ្ឋាភិបាល​អ្វី​នោះ​ឡើយ។ ពួកគាត់​មើលឃើញ​ចំណាត់ការ​នេះ​ ជាយុទ្ធនាការ​របស់​មេដឹកនាំ​ក្រុង​ភ្នំពេញ ដើម្បី​គំរាមកំហែង បង្រ្កាប​លើ​សំឡេង​ប្រឆាំង ហើយ​ទាមទារ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បើក​លំហសេរីភាព​ពលរដ្ឋ ដោះលែង​អ្នក​ជាប់ឃុំ​ក្រោម​ហេតុ​ផល​នយោបាយ ព្រមទាំង​កែទម្រង់​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​វិញ៕