ចៅក្រម​មិន​ទាន់​កំណត់​ពេល​ជាក់​លាក់​ប្រកាស​សាលក្រម​សំណុំ​រឿង​ញុះញង់​លើ​លោក ស៊ុន ចន្ធី
សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​នៅ​រសៀល​ថ្ងៃទី២៥ ខែ​វិច្ឆិកា នៅ​មិន​ទាន់​កំណត់​ថ្ងៃ​ប្រកាស​សាលក្រម​សំណុំ​រឿង​ញុះញង់​លើ​ប្រធាន​គណបក្ស​កម្លាំង​ជាតិ លោក ស៊ុន ចន្ធី នៅ​ឡើយ​ទេ ខណៈ​លោក ស៊ុន ចន្ធី មិន​បាន​មក​ចូលរួម​សវនាការ​នេះ​ឡើយ​ដោយសារ​លោក​មាន​ការ​ពិបាក​ធ្វើ​ដំណើរ​ផ្លូវ​ឆ្ងាយ​ដៃ​ជាប់​ខ្នោះដៃ។ គ្រួសារ និង​មន្ត្រី​សង្គម​ស៊ីវិល​យល់​ឃើញ​ថា ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​តុលាការ​ទៅ​លើ​លោក ស៊ុន ចន្ធី គឺ​ពុំ​មាន​ភស្តុតាង​រឹងមាំ និង​គ្មាន​មូលដ្ឋាន​ច្បាប់​ច្បាស់លាស់​ឡើយ។
សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​បើក​សវនាការ​ជំនុំជម្រះ​ក្ដី​លើ​មេ​ដឹក​នាំ​គណបក្ស​កម្លាំង​ជាតិ លោក ស៊ុន ចន្ធី ក្នុង​សំណុំ​រឿង «ញុះញង់​បង្ក​ឱ្យ​មាន​ភាព​វឹកវរ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់​សន្តិសុខ​សង្គម» ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​បញ្ចេញ​មតិ​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ចែក​ប័ណ្ណ​ក្រីក្រ​ដោយ​មាន​ការ​រើសអើង។
មេធាវី​ការពារ​ក្ដី​ឱ្យ​លោក ស៊ុន ចន្ធី គឺ​លោក ជូង ជូងី ឱ្យ​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​ដឹង​ក្រោយ​ចប់​សវនាការ​ថា តុលាការ​បាន​ចាក់​បញ្ចាំង​វីដេអូ​ដែល​លោក ស៊ុន ចន្ធី បាន​ទៅ​ជួប​អ្នក​គាំទ្រ​របស់​លោក​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​កាល​ពី​ខែ​ឧសភា ដោយ​តុលាការ​ចោទ​សួរ​ពី​ការ​និយាយ​របស់​លោក ស៊ុន ចន្ធី ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ប្រៀបធៀប​ការ​អភិវឌ្ឍ​ស្ពាន​អាកាស​នៅ​កម្ពុជា និង​ប្រទេស​ជប៉ុន ហើយ​និង​ចែក​ប័ណ្ណ​ក្រីក្រ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ដើម្បី​មក​ដាក់​បន្ទុក​កូន​ក្ដី​របស់​លោក។ លោក ជូង ជូងី អះអាង​ថា ការ​លើកឡើង​របស់​កូន​ក្ដី​របស់​លោក​មិនមែន​ជា​ការ​ញុះញង់​ទេ តែ​ជា​ការ​និយាយ​ពិត​ពី​ស្ថានភាព​សង្គម​ជាក់ស្ដែង។
លោក ជូង ជូងី៖«មាន​ការ​កត់សម្គាល់​ថា ពេល​ដែល​ខ្ញុំ​ទៅ​ជួប​គាត់​ហ្នឹង​មាន​ការ​ត្អូញត្អែរ​ខ្លាំង​ពី​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​គាត់​ពិបាក​ណាស់​ពី​ពន្ធនាគារ​ម១ នៅ​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់​ពេល​ត្រឡប់​ទៅ​វិញ​វា​ខ្ទង់​៥០០គីឡូជាង។ ហើយ​ដាក់​ខ្នោះ​គាត់​ផង​ដូច្នេះ​ធ្វើ​ឱ្យ​គាត់​ពិបាក​អ៊ីចឹង​គាត់​បង្ហាញ​ពី​ការ​ភ័យ​ខ្លាច​ក្នុង​ការ​ដឹកនាំ​គាត់​អ៊ីចឹង​គាត់​ឱ្យ​មេធាវី​ដំណើរ​រឿង​ក្ដី​ដោយ​គ្មាន​វត្តមាន​គាត់»។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​នៅ​ក្នុង​សវនា​ការ​ជំនុំជម្រះ​នេះ លោក ស៊ុន ចន្ធី មិន​បាន​មក​ចូលរួម​នោះ​ទេ​ដោយ​លោក​អះអាង​ប្រាប់​មេធាវី​ការពារ​ក្ដី​លោក​ថា ដោយសារ​ពេល​ធ្វើ​ដំណើរ​ពី​ពន្ធនាគារ​នៅ​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ មក​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ប៉ូលិស​បាន​ដាក់​ខ្នោះ​ដៃ​ដែល​ធ្វើ​លោក​ឈឺចុក​ចាប់​ដែល​លោក​ចាត់​ទុក​ថា នេះ​ហាក់​ដូចជា​ការ​ធ្វើ​ដាក់​ទារុណកម្ម​លើ​រូប​លោក។ ដោយឡែក​ចៅក្រម​ជំនុំ​ជម្រះ​លោក លិ សុខា ថា តុលាការ​នឹង​ជូន​ដំណឹង​ថ្ងៃ​ប្រកាស​សាលក្រម​នៅ​ពេល​ក្រោយ។
ប្រពន្ធ​របស់​លោក ស៊ុន ចន្ធី គឺ​លោកស្រី យាន ស្រីយ៉ាន ដែល​បាន​ចូលរួម​ស្ដាប់​​ក្នុង​បន្ទប់​សវនាការ​នោះ ថ្លែង​ថា តុលាការ​បាន​ចាក់​វីដេអូ​ដែល​ប្ដី​លោកស្រី​ទៅ​ជួប​អ្នក​គាំទ្រ​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន ប៉ុន្តែ​នៅ​ក្នុង​វីដេអូ​ឃ្លីប​នោះ ដូច្នេះ​តុលាការ​បាន​កាត់​ចោល​នូវ​ចំណុច​មួយ​ចំនួន​ដែល​ប្ដី​លោកស្រី​បាន​និយាយ ដូច្នេះ​លោកស្រី​យល់​ថា តុលាការ​ពុំ​មាន​ភស្តុតាង​រឹងមាំ​ដើម្បី​ដាក់​បន្ទុក​លើ​ប្ដី​លោកស្រី​ឡើយ។ លោកស្រី​បន្ត​ថា នៅ​ក្នុង​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ​មន្ត្រី​គណបក្ស​ប្រឆាំង​និយាយ​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល​ដើម្បី​ស្ថាបនា។
លោកស្រី យាន ស្រីយ៉ាន៖«មក​ដល់​ពេល​នេះ​ឃុំ​ខ្លួន​គាត់​ជិត ៦ខែ​ហើយ​ទាំង​ដែល​ខ្ញុំ​ជា​គ្រួសារ​របស់​គាត់​ទម្ងន់​ទៀត​ហើយ​ត្រូវ​សម្រាល​កូន​នៅ​ខែ​ក្រោយ​ទៀត​អ៊ីចឹង​សួរ​ថា មេត្តា ករុណា​បើក​ចិត្ត​ទៅ​អ្នក​នយោបាយ​គ្រាន់តែ​និយាយ​រិះគន់​វា​អត់​មាន​អី​កំហុស​ខុស​ឆ្គង​អី​ទេ។ ប្រសិនបើ​អ្នក​នយោបាយ​គ្រាន់​តែ​និយាយ​រិះគន់​ដើម្បី​ស្ថាបនា​និយាយ​មិន​បាន​ផង​អ៊ីចឹង​ឱ្យ​ទៅ​ដាំ​ដំឡូង​វិញ​ទៅ​ឱ្យ​មក​ធ្វើ​នយោបាយ​គណបក្ស​ជំទាស់​ធ្វើ​អី»។
ចំណែក​នៅ​ខាងមុខ​សាលាដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​វិញ ក៏​មាន​ថ្នាក់​ដឹកនាំ និងសកម្មជន​គណបក្ស​កម្លាំង​ជាតិ ព្រម​ទាំង​អ្នកគាំទ្រ​មក​ពី​បណ្ដា​ខេត្ត​ប្រមាណ ៣០នាក់ មក​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​លោក ស៊ុន ចន្ធី ខណៈ​អាជ្ញាធរ និង​ជន​ស្លៀក​ពាក់​ស៊ីវិល​ប្រហែល ៣០នាក់​តាម​ឃ្លាំ​មើល​ពួកគាត់​នៅ​ខាងមុខ​តុលាការ​ផង​ដែរ។
ទីប្រឹក្សា​គណបក្ស​កម្លាំង​ជាតិ លោក រ៉ុង ឈុន យល់​ឃើញ​ថា តុលាការ​គួរតែ​ដោះលែង​លោក ស៊ុន ចន្ធី ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​ឡើង​វិញ ពីព្រោះ​លោក​ថា ការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក ស៊ុន ចន្ធី ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ចែក​ប័ណ្ណ​ក្រីក្រ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​គឺ​ធ្វើ​ឡើង​ស្រប​តាម​ច្បាប់។
លោក រ៉ុង ឈុន៖«ករណី​លោក ស៊ុន ចន្ធី គឺជា​រឿង​នយោបាយ​ច្រើន​ជាង​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​អា​ហ្នឹង​បើ​យើង​មើល​ទៅ ប៉ុន្តែ​សវនាការ​នៅ​ថ្ងៃ​នេះ ហើយ​នៅ​តែ​មិន​ទាន់​ដាក់​ពេល​វេលា​កំណត់​ថា ប្រកាស​ថ្ងៃ​ណា​នៅ​ឡើយ។ ប៉ុន្តែ​បើ​យើង​ទៅ​ឃើញ​តុលាការ​ធ្វើ​វិនិច្ឆ័យ​ផ្អែក​ទៅ​លើ​មូលដ្ឋាន​ដោយ​ត្រឹមត្រូវ​មិន​លំអៀង ឈរ​នៅ​លើ​វិជ្ជាជីវៈ​ឯករាជ្យ​ពេល​ហ្នឹង​លោក ស៊ុន ចន្ធី ទទួល​បាន​នៅ​សេរីភាព»។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​អាច​ទាក់ទង​អ្នកនាំ​ពាក្យ​សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ​លោក អ៊ី រិន្ទដើម្បី​សុំ​ការ​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃទី២៥ ខែ​វិច្ឆិកា។
ទាក់ទិន​បញ្ហា​នេះ ប្រធាន​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) លោក នី សុខាប្រសាសន៍​ថា លោក​សោកស្ដាយ​ដែល​តុលាការ​បើក​សវនាការ​ដោយ​គ្មាន​វត្តមាន​របស់​ជន​ជាប់ឃុំ ពីព្រោះ​ការ​បើក​សវនាការ​នេះ​អាច​ប៉ះពាល់​សិទ្ធិ​ទទួល​យុត្តិធម៌​របស់​ជន​ជាប់​ឃុំ។ លោក​បន្ត​ថា ដោយសារ​លោក ស៊ុន ចន្ធី ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ឃុំ​នៅ​ខេត្ត​ឆ្ងាយ សមត្ថកិច្ច​គួរ​ជួយ​សម្រួល​កុំ​ឱ្យ​លោក​មាន​ការ​ពិបាក​ពេក​នៅ​ពេល​ធ្វើ​ដំណើរ​មក​ចូលរួម​សវនាការ​នៅ​ភ្នំពេញ។
លោក នី សុខា៖«ចំពោះ​បញ្ហា​នេះ​យ៉ាង​ហោច​ក៏​តុលាការ ក៏​ដូចជា​សមត្ថកិច្ច​ដែល​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ក្នុង​រឿង​ហ្នឹង​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ក្នុង​ការ​បង្ក​លក្ខណៈ​ឱ្យ​ជន​ជាប់​ឃុំ​អាច​មក​ចូលរួម​ក្នុង​សវនាការ​បាន​នៅ​ចំពោះ​តុលាការ ពីព្រោះ​នេះ​វា​ជា​សិទ្ធិ​ដែល​ទទួល​បាន​យុត្តិធម៌ វា​ជា​សិទ្ធិ​ចាំ​ចាច់​នៅ​ក្នុង​ការណ៍​ដែល​ជន​ជាប់ចោទ​ត្រូវតែ​មាន​ឱកាស​នៅ​ក្នុង​ការ​តតាំង​ជាមួយ​តុលាការ​ដើម្បី​ការពារ​នៅ​ខ្លួន​ពួកគេ​ដើម្បី​រក​យុត្តិធម៌»។
សមត្ថកិច្ច​បាន​ចាប់ខ្លួន​ប្រធាន​គណបក្ស​កម្លាំង​ជាតិ​លោក ស៊ុន ចន្ធី នៅ​អាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ភ្នំពេញ កាល​ពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី៩ ខែ​ឧសភា បន្ទាប់​ពី​លោក​វិល​ត្រឡប់​មក​ពី​ជួប​អ្នក​គាំទ្រ​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ដោយ​ចោទ​ថា លោក​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​នៅ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ទម្លាក់​កំហុស​ទៅ​លើ​រដ្ឋាភិបាល ទាក់ទង​នឹង​ការ​ចែក​ប័ណ្ណ​ក្រីក្រ​ជូន​ពលរដ្ឋ​មាន​ភាព​លម្អៀង និង​រើសអើង។ ប៉ុន្តែ​មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង​មើល​ឃើញ​ថា ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​តុលាការ​គឺ​ធ្វើឡើង​ក្រោម​រូបភាព​នយោបាយ និង​មិន​ឯករាជ្យ។
មន្ត្រី​គណបក្ស​ប្រឆាំង និង​អ្នកឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស​យល់ឃើញ​ថា ការ​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​ទៅ​លើ​អ្នក​ដែល​មាន​និន្នាការ​ផ្ទុយ​ពី​រដ្ឋាភិបាល​មិន​បាន​ផ្ដល់​ផល​ចំណេញ​អ្វី​ដល់​កម្ពុជា​ឡើយ។ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​កម្ពុជា​នឹង​បន្ត​ជាប់​ឈ្មោះ​ជា​ប្រទេស​ពូកែ​ខាង​រំលោភ​ច្បាប់ និង​ដើរ​បញ្ចៀស​ពី​គោលការណ៍​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​ដែល​អាច​នឹង​ប៉ះពាល់​ដល់​ផល​ប្រយោជន៍​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ទាំង​មូល។ ពួកគាត់​អំពាវនាវ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត គួរតែ​បញ្ឈប់​ការ​ចាប់​ចង​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​ដាក់​ពន្ធនាគារ​បន្ត​ទៅ​ទៀត ហើយ​ងាក​មក​គោរព​សិទ្ធិ​មនុស្ស និង​រួបរួម​គ្នា​ស្ដារ​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​ឡើង​វិញ៕