លោក ហ៊ុន សែន ថា​ទទួលបាន​លទ្ធផល​ត្រចះត្រចង់​ក្រោយ​ត្រឡប់​មកពី​ចិន
លោកនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន អះអាង​ថា កម្ពុជា​ទទួលបាន​លទ្ធ​ផល​ជា​ផ្លែផ្កា​ក្នុង​ដំណើរ​របស់លោក​ទៅ​ចិន។ ទោះបីជា​យ៉ាងណា អ្នកវិភាគ​បារម្ភ​ថា កម្ពុជា​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក ហ៊ុន សែន អាច​លម្អៀង​ទៅរក​ប្រទេស​ចិន ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រទេស​លោកខាងលិច​មិន​ពេញចិត្ត ហើយ​កម្ពុជា​អាច​ខាតបង់​ប្រយោជន៍។
ភាគី​ចិន និង​កម្ពុជា​យល់ព្រម​ជំរុញ​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ភាពជា​ដៃគូ​យុទ្ធសាស្ត្រ​គ្រប់​ជ្រុងជ្រោយ​ក្នុង​ការ​កសាង​ជោគវាសនា​ចិន​កម្ពុជា​រួមគ្នា​តែមួយ​នា​ថ្ងៃ​អនាគត។
ភាគី​ចិន និង​កម្ពុជា ក៏បាន​ប្ដេជ្ញា​ការពារ គាំទ្រ​នយោបាយ​ការទូត​ដល់​គ្នា​ទៅវិញទៅមក និង​បន្ត​រក្សា​ទំនាក់ទំនង​ក្នុងនាម​ជា​មិត្ត​ដែកថែប និង​បង្កើន​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​នឹង​គ្នា​ឱ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ។
សេចក្ដីថ្លែងការណ៍​រួម​ធ្វើឡើង​នៅ​ក្រុង​ប៉េកាំង​នៅ​ថ្ងៃទី​១១ ខែ​កុម្ភៈ ស្ដីពី​ការ​កសាង​សហគមន៍​វាសនា​រួម​រវាង​កម្ពុជា​ចិន​របស់​ក្រសួង​ការបរទេស​កម្ពុជា បញ្ជាក់​ថា ភាគី​កម្ពុជា និង​ចិន ប្រកាស​ថា ទោះបីជា​ស្ថានភាព​នៃ​ប្រទេស​អន្តរជាតិ​ផ្លាស់ប្ដូរ​ដល់​កម្រិតណា​ក្ដី ក៏​ភាគី​ទាំងពីរ​នៅតែ​បន្ត​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយគ្នា​ឱ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​ឥត​ងាករេ ដើម្បី​ផ្ដល់​ផលប្រយោជន៍​ដល់​គ្នា​ទៅវិញទៅមក​។ ក្រៅពីនេះ ភាគី​កម្ពុជា និង​ចិន​ក៏បាន​ឯកភាពគ្នា​បង្កើត​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ ត្បូង​ពេជ្រ ដែល​ផ្ដោត​សំខាន់​លើ​វិស័យ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​នយោបាយ ការទូត សមត្ថភាព​ផលិត កសិកម្ម ថាមពល សន្តិសុខ និង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ប្រជាជន ជាដើម។
ភាគី​កម្ពុជា និង​ចិន ក៏​បាន​ឯកភាព​ក្នុង​ការ​ពន្លឿន និង​អនុវត្ត​គម្រោង​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ជំរុញ​ឱ្យ​មាន​ការ​សាងសង់​ប្រព័ន្ធ​ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ ប្រព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ និង​គម្រោង​នានា​នៅ​តាម​ទី​ជនបរទេស​នៅ​កម្ពុជា។
សេចក្ដីថ្លែងការណ៍​រួម​ដដែល ឱ្យ​ដឹង​ទៀត​ថា ភាគី​កម្ពុជា និង​ក៏​បាន​ឯកភាព​គ្នា​បង្កើន​ទំនាក់ទំនង​លើ​វិស័យ​យោធា​គ្រប់​លំដាប់​ថ្នាក់ ដោយ​ចាប់​យក​សក្ដានុពល​តាមរយៈ​ការ​ពង្រឹង​ការ​ផ្លាស់ប្ដូរ​កងកម្លាំង​រវាង​កម្ពុជា​ចិន ក្នុង​ការ​ធ្វើ​សមយុទ្ធ ការ​ហ្វឹកហ្វឺន​រួមគ្នា ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​យោធា និង​ភស្តុភារ​កម្ម​ក្នុង​កិច្ច​ការពារ​សន្តិសុខ​ពហុភាគី។ ទោះ​បី​ជា​យ៉ាងណា ក្រសួង​មិន​បាន​បញ្ជាក់​ពី​មូលហេតុ​ដែល​លោក ហ៊ុន សែន​ដឹកដៃ​កូនប្រុស​លោក​គឺ លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត និង ហ៊ុន ម៉ានី ទៅ​ជួប​មេដឹកនាំ​កំពូល​ចិន​នៅ​ឡើយ​ទេ។ អ្នកវិភាគ​សង្ស័យ​ថា លោក ហ៊ុន សែន អាច​សុំ​ឲ្យ​ចិន​គាំទ្រ លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ជា​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជំនួស​លោក។
ពាក់ព័ន្ធ​ដំណើរ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ទៅ​ចិន​នេះ​ដែរ អ្នកជំនាញ​វិទ្យាសាស្ត្រ​នយោបាយ និង​កិច្ចការ​អន្តរជាតិ លោក ឯម សុវណ្ណារ៉ា ថា បើ​កម្ពុជា​ប្រឹងប្រែង​កសាង​ទំនាក់ទំនង​ក្របខ័ណ្ឌ​ផ្នែក​វិស័យ​យោធា​ជាមួយ​តែ​ប្រទេស​ចិន​កាន់​តែ​ស៊ីជម្រៅ ហើយ​កម្ពុជា​គ្មាន​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ផ្នែក​យោធា​ជាមួយ​បណ្ដា​ប្រទេស​លោកខាងលិច​នោះ ទោះ​កម្ពុជា​ប្រឹង​ប្រកាស​ថា ខ្លួន​ប្រកាន់​ជំហរ​អព្យាក្រឹត្យ​យ៉ាងណា ក៏​សហគមន៍​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​មើលឃើញ​ថា កម្ពុជា​ហាក់​លម្អៀង​ទៅ​រក​ចិន​ដែរ។
លោក ឯម សុវណ្ណារ៉ា៖«ទំនាក់ទំនង​ទ្វេភាគី​កម្ពុជា​ចិន យើង​ឃើញ​ថា ដាក់​សហគមន៍​រួមគ្នា វា​ល្អ​ពាក្យ។ ប៉ុន្តែ​សូម​ឱ្យ​ការ​ដាក់​ពាក្យ​ស្លោក​រួមគ្នា​ឱ្យ​វា​បាន​ផល​ទាំង​ពីរ​ប្រទេស កុំ​ឱ្យ​ប្រទេស​មួយ​បាន​ផល​ច្រើន​ជាង។ ចំណុច​មួយទៀត​ខ្ញុំ​ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ខិតខំ​យ៉ាងណា ធ្វើ​ឱ្យ​ទំនាក់ទំនង លោក​ខាងលិច​សហរដ្ឋអាមេរិក ឬ​សហគមន៍​អឺរ៉ុប​ជាដើម​ឱ្យ​មាន​ភាព​ល្អូកល្អិន ឬ​ល្អ​ដូច​ទំនាក់ទំនង​កម្ពុជា​ជាមួយ​ចិន»។
ក្នុង​ដំណើរ​ទៅ​ចិន​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ប្រាក់​ជំនួយ​ឥត​សំណង​ពី​មិត្ត​ដែកថែប​របស់​ប្រមាណ ៤៥លាន​ដុល្លារ លើ​គម្រោង​ផ្លូវ​ដែក និង​ផ្លូវ​ល្បឿន​ក្នុង​ពេល​លោក​បំពេញ​ទស្សនកិច្ច​នៅ​ចិន។ ក្រៅ​ពី​នេះ កម្ពុជា និង​ចិន​ចុះ​ហត្ថលេខា​លើ​ឯកសារ កិច្ច​ព្រមព្រៀង​សំខាន់ៗ​ចំនួន១២​រួម​មាន កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ស្ដីពី​ការ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​កសាង​សហគមន៍​វាសនា​រួម​កម្ពុជា​ចិន អនុវត្ត​គម្រោង​អភិវឌ្ឍ​សាកលវិទ្យាល័យ​ក្រចេះ​ដោយ​ជំនួយ​ឥត​សំណង​ចិន ផែន​សកម្មភាព​ស្ដីពី​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ពាណិជ្ជកម្ម និង​សេដ្ឋកិច្ច ឆ្នាំ២០២៣-២០២៤ លក្ខខណ្ឌ​តម្រូវ​ចត្ដាឡីស័ក និង​អនាម័យ​សម្រាប់​នាំ​ចេញ​សត្វ​រស់​ពី​កម្ពុជា ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ចិន។ ក្រៅ​ពី​នេះ ភាគី​ទាំងពីរ​ចុះ​អនុស្សរណៈ​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ក្រសួងព័ត៌មាន​កម្ពុជា និង​អគ្គ​ស្ថានីយ​វិទ្យុ និង​ទូរទស្សន៍​មជ្ឈិម​ចិន ការ​ទទួល​នូវ​ទឹកប្រាក់​ជួយ​ឥត​សំណង​របស់​ចិន​ប្រមាណ ៤៤លាន​ដុល្លារ និង​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ស្ដីពី​គម្រោង​ជំនួយ​ឥត​សំណង​របស់​ចិន​លើ​អនុវត្ត​គម្រោង​ប្រព័ន្ធ​ហេដ្ឋារចនាសម្ពន្ធ​នានា​នៅ​កម្ពុជា។
អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​បណ្ឌិត សេង សារី មាន​ប្រសាសន៍​ថា យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ទៅ​ប្រទេស​ចិន​គឺជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ព្រួញ​មួយ​បាញ់​បាន​សត្វ​ពីរ ពោល​គឺ​លោក ហ៊ុន សែន បាន​ទាំង​ជំនួយ និង​បាន​ដឹកដៃ​កូនប្រុស​របស់​ខ្លួន​ដែល​ជា​បេក្ខភាព​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​បង្កើត​ភាព​ស្និទ្ធស្នាល​ជាមួយ​មេដឹកនាំ​ចិន​កុម្មុយនីស្ត។
លោក សេង សារី៖«ប៉ុន្តែ ការ​ងាក​ទៅ​រក​ចិន​ខ្លាំង​មិន​គិត​អំពី​តុល្យភាព​នៃ​ទំនាក់ទំនង​ការ​បរទេស រវាង​មហាអំណាច​ចិន​ជាមួយ​មហាអំណាច​ដទៃ​ទៀត​នេះ អាច​នឹង​នាំ​កម្ពុជា​ផុង​ខ្លួន​ទៅ​ក្នុង​ស្ថានភាព​មួយ​ត្រូវ​បាន​អន្តរជាតិ​មើល​ឃើញ​ថា កម្ពុជា​ចាប់​យក​ប្រទេស​មហាអំណាច​ម្ខាង​ដោយ ប្រឡែង​មហាអំណាច​ម្ខាង​ទៀត ជាពិសេស​មហាអំណាច​ខាង​ប្រជាធិបតេយ្យ»។
បណ្ឌិត សេង សារី បន្ថែម​ទៀត​ថា បញ្ហា​កម្ពុជា​តែង​ទៅ​ពឹង​ពាក់​តាមរយៈ​ទទួល​ជំនួយ ឬ​កម្ចី​ពី​ចិន​នេះ គឺ​ជា​រឿង​គួរ​ឱ្យ​ព្រួយបារម្ភ ប្រសិន​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ប្រើ​លុយ​ទាំង​នោះ​គ្មាន​តម្លាភាព និង​មិន​ចំ​គោលដៅ​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជាតិ៕