អាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាម នៅទី១០ ខែឧសភា បានដោះលែងសមាជិកបក្សភ្លើងទៀនពីរនាក់រួមមានជំទប់ទី២ ឃុំអំពិល ស្រុកកំពង់សៀម គឺលោក ឌុំ ខុន និងលោក សឹម សំអុន ជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាឃុំអំពិលម្នាក់ទៀត ក្រោយការចាប់ខ្លួនយកទៅសាកសួររយៈពេល ១ថ្ងៃដោយគ្មានដីកា។
លោក សឹម សំអុន ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីថា នគរបាលស្រុកកំពង់សៀមបានចាប់ខ្លួនលោក កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែឧសភា បន្ទាប់មកបញ្ជូនទៅសាកសួរបន្តនៅស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម ពាក់ព័ន្ធនឹងការចោទប្រកាន់ថា ពួកលោកប្រើម៉ូតូអត់ពន្ធ និងស្លាកលេខម៉ូតូក្លែងក្លាយ។ លោកបន្តថា ក្រោយសាកសួររួចហើយសមត្ថកិច្ចបានដោះលែងវិលមកផ្ទះវិញបណ្ដោះអាសន្ន នៅម៉ោង ១២ថ្ងៃត្រង់ នៅថ្ងៃទី១០ ខែឧសភា ក្រោយពីពួកលោកព្រមធ្វើកិច្ចសន្យាលែងប្រើម៉ូតូអត់ពន្ធ ដើម្បីប្ដូរកុំឱ្យសមត្ថកិច្ចបញ្ជូនករណីនេះទៅតុលាការ។ សមាជិកបក្សប្រឆាំងរូបនេះប្រាប់ថា ការចាប់ខ្លួននេះបានធ្វើឱ្យលោកភិតភ័យនិងព្រួយបារម្ភអំពីសុវត្ថិភាពក្នុងការធ្វើសកម្មភាពនយោបាយបម្រើពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋាន។
វិទ្យុអាស៊ីសេរីមិនអាចទាក់ទងស្នងការនគរបាលខេត្តកំពង់ចាម លោក ហេង វុទ្ធី ដើម្បីបកស្រាយជុំវិញរឿងនេះបានទេនៅថ្ងៃទី១០ ខែឧសភា។
ស្របពេលដែលការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសក្រុមប្រឹក្សារាជធានី ខេត្ត ក្រុមប្រឹក្សាក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ កាន់តែខិតជិតចូលមកដល់ អាជ្ញាធរគណបក្សកាន់អំណាច ក៏កាន់តែបង្កើនអូសទាញ និងគំរាមកំហែងលើសកម្មជនគណបក្សប្រឆាំងកាន់តែផុលផុស ជាពិសេស ក្រុមប្រឹក្សាឃុំដែលជាអង្គបោះឆ្នោតរបស់គណបក្សប្រឆាំងនៅតាមមូលដ្ឋាន។ មកដល់ពេលនេះអាជ្ញាធរខេត្តកំពង់ចាមបានចាប់ខ្លួនមន្ត្រី និងសកម្មជនរបស់គណបក្សជំទាស់ចំនួន ៥នាក់ដាក់ពន្ធនាគារ ក្នុងសំណុំរឿង ញុះញង់ និងក្លែងឯកសារ ចំណែកសកម្មជនជាង ១០នាក់ទៀត ត្រូវបានតុលាការខេត្តនេះចេញដីកាកោះហៅទៅសាកសួរ និងចេញដីកាបង្គាប់ឱ្យចាប់ខ្លួនជាដើម។
មន្ត្រីអង្គការជាតិ និងអន្តរជាតិ រួមទាំងបក្សប្រឆាំងបានថ្កោលទោសរឿងទាំងនេះថា ជាការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញផ្នែកនយោបាយ ច្រើនជាងការអនុវត្តច្បាប់៕