លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និងនាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន ជួបពិភាក្សាអំពីបញ្ហា ក្នុងតំបន់ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច នៅថ្ងៃទី២៨ ខែកញ្ញា ។ ជំនួបពិភាក្សានេះ ធ្វើឡើងក្នុងពេលលោក ហ៊ុន សែន ទៅចូលរួមបុណ្យសពអតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន លោក ស៊ិនហ្សូ អាបេ (Shenzo Abe) នៅទីក្រុងតូក្យូ (Tokjo) ប្រទេសជប៉ុន(Japan)។ អ្នកវិភាគនយោបាយ លើកឡើងថា កម្ពុជា នឹងមិនទទួលបានផលប្រយោជន៍ច្រើនពីទំនាក់ទំនងជាមួយជប៉ុនឡើយ ប្រសិនបើលោក ហ៊ុន សែន បន្តលម្អៀងខ្លាំងទៅរកប្រទេសចិនហើយមិនព្រមស្ដារប្រជាធិបតេយ្យនិងការគោរពសិទ្ធិមនុស្សក្នុងប្រទេសឡើងវិញ ។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន បានឆ្លៀតពេលពីការចូលរួមបុណ្យសពលោក ស៊ិនហ្សូ អាបេ នោះ លោកបានជួបជាមួយនាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន លោក ហ្វូមីអូ គីស៊ីដា (Fumio Kishida)ដើម្បីពិភាក្សាការងារលើប្រធានបទមួយចំនួនដូចជាទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី បញ្ហាក្នុងតំបន់ និងអន្តរជាតិ នៅមុនកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន-ជប៉ុន និងកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ីបូព៌ាមកដល់។
លោក ហ៊ុន សែន បានបង្ហោះសារលើទំព័រហ្វេសប៊ុក (Facebook) នៅថ្ងៃទី២៨ កញ្ញាថា នាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន នឹងចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ាន-ជប៉ុន និងកិច្ចប្រជុំអាស៊ី -បូព៌ា នៅខែវិច្ឆិកា នៅកម្ពុជា តាមការអញ្ជើញរបស់លោក។ លោកបន្តថា ក្នុងជំនួបនោះ ភាគីទាំងពីរ ក៏បានជជែកអំពីការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ជាពិសេសជប៉ុន នឹងបង្កើតរោងចក្រក្រុមហ៊ុនតូយ៉ូតា (Toyota)នៅប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងស្នើសុំការគាំទ្រក្រុមហ៊ុនរបស់ជប៉ុនប្រតិបត្តិការធុរកិច្ចនៅកម្ពុជា។នាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុន បន្តថា ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់លោកទៅកាន់កាន់ប្រទេសកម្ពុជានៅខែវិច្ឆិកាខាងមុខនេះ នឹងបន្តពង្រឹងពង្រីកប្រតិបត្តិការជាមួយប្រទេសកម្ពុជា។ លោក ហ្វូមីអូ គីស៊ីដា ក៏ស្នើសុំលោក ហ៊ុន សែន ឱ្យគាំទ្រជប៉ុន ក្នុងក្របខណ្ឌរវាងអាស៊ាន និងជប៉ុនផងដែរ។ លើសពីនេះ មេដឹកនាំប្រទេសទាំងពីរ ក៏បានពិភាក្សាផ្លាស់ប្ដូរមតិគ្នាជុំវិញបញ្ហានៅមីយ៉ាន់ម៉ា បញ្ហានៅសមុទ្រចិនខាងត្បូង នៅឧបទ្វីបកូរ៉េ និងសង្គ្រាមនៅអ៊ុយក្រែន។
ក្រៅពីនេះ លោក ហ៊ុន សែន កាលពីថ្ងៃទី២៧ កញ្ញា ក៏បានឆ្លៀតជួបទទួលអាហារពេលព្រឹក និងពិភាក្សាការងារជាមួយប្រធានាធិបតីវៀតណាមលោក ង្វៀន សួន ហ្វុក (Nguyen Xuan Phuc) អំពីទំនាក់ទំនងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការគ្រប់វិស័យ ព្រមទាំងបានឯកភាពគ្នាក្នុងការបន្តដោះស្រាយការងារមួយចំនួន ដែលនៅសេសសល់ ជាពិសេសលើបញ្ហាបោះបង្គោលព្រំដែននៃប្រទេសទាំងពីរឲ្យកាន់តែឆាប់រហ័ស។
ចំពោះជំនួបរវាងលោក ហ៊ុន សែន និងនាយករដ្ឋមន្ត្រីជប៉ុនវិញ អ្នករិះគន់លើកឡើងថា កម្ពុជា នឹងមិនទទួលបានផលប្រយោជន៍ធំដុំឡើយ ប្រសិនបើលោក ហ៊ុន សែន គ្មានជំហរឯករាជ្យក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាក្នុងតំបន់ និងមិនព្រមស្ដារប្រជាធិបតេយ្យ និងការគោរពសិទ្ធិមនុស្សទេនោះ។
ប្រធានចលនាសង្គ្រោះជាតិនៅប្រទេសជប៉ុន លោក ហៃ វណ្ណា ថ្លែងថា វត្តមានលោក ហ៊ុន សែន ទៅគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធរបស់លោក ស៊ិនហ្សូ អាបេ មិនចេញពីចិត្តឡើយ ព្រោះលោកមិនបានស្ដារប្រជាធិបតេយ្យតាមការស្នើសុំរបស់លោក អាបេ កាលនៅមានជីវិត និងមិនបានប្រើប្រាស់ជំនួយជប៉ុនឲ្យបានត្រឹមត្រូវ។ លោកបន្ថែមថា ទោះបីជាលោក ហ៊ុន សែន និងមេដឹកនាំជប៉ុន ខំជជែកពីការពង្រឹងទំនាក់ទំនងបែបណាក្ដី ក៏នឹងមិនមានប្រយោជន៍ដល់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរច្រើនឡើយ ប្រសិនបើលោក ហ៊ុន សែន នៅតែមានចរិតផ្ដាច់ការ៖ « ខ្ញុំនៅតែយល់ថា ទាំងរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាពលរដ្ឋ ជប៉ុន គេចង់ឲ្យកម្ពុជាយើងមានលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ការគោរពសិទ្ធិមនុស្សអីជាដើម ។ប៉ុន្តែដោយសារការធ្វើនយោបាយការបរទេសរបស់ជប៉ុន មានភាពទន់ភ្លន់ពេកមិនអាចនិយាយគ្នាត្រូវជាមួយនឹងលោក ហ៊ុន សែនទេ។ ដូច្នេះទោះបីជាយ៉ាងនេះក្ដី ក៏ខ្ញុំក្នុងនាមជាពលរដ្ឋខ្មែរនិងជាអ្នកដឹកនាំបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ដែលគាំទ្រលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ក៏យើងនៅតែបន្តធ្វើសកម្មភាពរបស់យើងដើម្បីឲ្យរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន មានឥរិយាបថថ្មី មានន័យថា ចង់ឲ្យគាត់និយាយពាក្យណា ដែលមានទម្ងន់ជាងអ្វីដែល គាត់ធ្លាប់និយាយ ហើយយើងគ្រោងធ្វើបាតុកម្មនិងធ្វើញត្តិទៅដាក់នៅប្រទេសហត្ថលេខី នៃកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស ២៣ តុលា » ។
ចំណែកអ្នកវិភាគនយោបាយ លោក គឹម សុខ វិញ លោកយល់ថា ដោយសារតែវិបត្តិ ជាច្រើនហ៊ុំព័ទ្ធជុំវិញតំបន់ភូមិសាស្ត្រនយោបាយកម្ពុជាផង ហើយកម្ពុជាមានវិបត្តិនយោបាយផ្ទៃក្នុងខ្លួនឯងផង និងក្រុមលោក ហ៊ុន សែន លម្អៀងទៅរកចិនខ្លាំងផង ដូច្នេះជប៉ុនគ្មានជម្រើសអ្វីក្រៅពីរក្សាទំនាក់ទំនងដើម្បីសម្របសម្រួលជាមួយលោក ហ៊ុន សែន ឡើយ ដើម្បីកុំឲ្យបញ្ហាកាន់តែធ្ងន់បន្ថែមទៀត។ ទោះជាយ៉ាងណាក្ដី លោកជឿថា ជប៉ុនក៏មិនធ្វើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចទូលំទូលាយជាមួយកម្ពុជាឡើយ ប្រសិនបើលោក ហ៊ុន សែន មិនរក្សាជំហរឯករាជ្យ ហើយស្ដារប្រជាធិបតេយ្យទេនោះ៖
« ប្រសិនបើលោក ហ៊ុន សែន ស្ដារលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យកម្ពុជា ស្របតាមរដ្ឋធម្មនុញ្ញ និងស្មារតីនៃកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស បានផលប្រយោជន៍ធំណាស់ដល់ប្រជាជាតិខ្មែរបានទាំងទំនាក់ទំនងល្អការទូតជាមួយ ប្រទេសសេរីប្រជាធិបតេយ្យទូលំទូលាយ បានទាំងជំនួយឥតសំណង និងកម្ចីការប្រាក់ទាបដើម្បីអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ជាពិសេសពីប្រទេសជប៉ុន ពីសហភាពអឺរ៉ុប និងពីសហរដ្ឋអាមេរិក។មិនត្រឹមតែជំនួយឥតសំណងនិងកម្ចីការប្រាក់ទាបទេ ថែមទាំងបានផលដ៏ធំធេងពីការអនុគ្រោះពន្ធពាណិជ្ជកម្មថែមទៀត » ។
រដ្ឋាភិបាលរបស់លោក ហ៊ុន សែន បានរងការរិះគន់ជាច្រើនថា មាននិន្នាការ លម្អៀងខ្លាំងទៅរកចិន ដែលធ្វើឲ្យអាស៊ាន ប្រឈមការបែកបាក់ និងតែងធ្វើឲ្យអាស៊ានបរាជ័យក្នុងការចាត់វិធានការជាក់លាក់ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមក្នុងតំបន់ ដូចជា បញ្ហាភូមា និងញ្ហាសមុទ្រចិនខាងត្បូង។ទន្ទឹមគ្នានេះ រដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន សែន ក៏រងការរិះគន់ខ្លាំងថា ធ្វើឲ្យកម្ពុជា ខូចខាតទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចជាមួយក្រុមប្រទេសប្រជាធិបតេយ្យដែលមានសេដ្ឋកិច្ចជឿនលឿនលើពិភពលោក ដូចជា សហរដ្ឋអាមេរិក និងអឺរ៉ុបជាដើម ដោយជំនួសមកវិញនូវការស្វះស្វែងរកទំនាក់ទំនងសេដ្ឋកិច្ចជាមួយប្រទេសផ្តាច់ការដែលមានសេដ្ឋកិច្ចទន់ខ្សោយ៕