គណបក្ស​ខ្មែរ​រួបរួម​ជាតិ និង​គណបក្ស​កម្ពុជា​និយម​គ្រោង​រួមគ្នា​ជា​បក្ស​តែ​មួយ​សម្រាប់​ការ​បោះឆ្នោត​ឆ្នាំ២០២៣។ អ្នកតំណាង​គណបក្សទាំង ២ នេះរំពឹងថា ការរួបរួមនេះ​នឹង​បង្កើត​បាន​ជា​ប៉ូល​នយោបាយ​ប្រជាធិបតេយ្យ​សេរី​ថ្មី​មួយ ដើម្បី​បុព្វហេតុជាតិ ប្រជាធិបតេយ្យសេរី សិទ្ធិមនុស្ស យុត្តិធម៌​សង្គម និង​ផលប្រយោជន៍​ខ្មែរ។ អ្នកតាមដាន​កិច្ចការ​បោះឆ្នោត​ស្វាគមន៍​ការរួបរួម​របស់​គណបក្ស​នយោបាយ​ទាំងឡាយ ព្រោះមានតែ​ការ​រួម​គ្នាទេ​ទើប​អាច​ឱ្យ​គណបក្ស​នយោបាយ​ក្រៅពី​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​មាន​ឱកាស​បង្កើន​កម្លាំង​ប្រដំ​ប្រសង​គ្នា ដើម្បី​ទៅ​ប្រកួត​ប្រជែង។
អានព័ត៌មានពិស្តារ ... Opens in new window ]
1e782da5-545c-4cec-b34b-0dc1aa8fa1b6.jpeg
រូបសញ្ញា (ឆ្វេង) គណបក្សកម្ពុជានិយម និងគណបក្សខ្មែររួបរួមជាតិ។ រូប៖ ហ្វេសប៊ុករបស់គណបក្សកម្ពុជានិយម និងគណបក្សខ្មែររួបរួមជាតិ
. ស្ត្រី​ជន​ជាតិ​បរទេស​ម្នាក់​ត្រូវ​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋ​ជន​ប្រដាប់​អាវុធ​ជន​ជាតិ​ចិន​ចាប់​បង្ខាំង​នៅ​ភ្នំពេញ​ជំរិត​ទារ​ប្រាក់​អស់​ជាង ១០ម៉ឺន​ដុល្លារ
មន្ត្រី​អង្គការ​ស៊ីវិល​ព្រួយ​បារម្ភ​ចំពោះ​វត្តមាន​ក្រុម​ឧក្រិដ្ឋជន​ជន​ជាតិ​ចិន​មួយ​ចំនួន​ដែល​នៅ​បន្ត​មាន​អាវុធ​ប្រើ​ប្រាស់ និង​ចាត់​ទុក​កម្ពុជា​ជា​កន្លែង​បង្ខាំង​មនុស្ស​ដើម្បី​ជំរិត​ទារ​ប្រាក់។ ក្ដី​បារម្ភ​នេះ​របស់​សង្គម​ស៊ីវិល​បែប​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្រោយ​ពី​កម្លាំង​កង​រាជ​អាវុធ​ហត្ថ​ម្នាក់​ត្រូវ​បាន​ឧក្រិដ្ឋជន​បើក​ឡាន​បុក​បណ្ដាល​ឱ្យ​បាក់​ជើង ក្នុង​ហេតុការណ៍​ចុះ​បង្ក្រាប​ក្រុម​ប្រដាប់​អាវុធ​ជន​ជាតិ​ចិន​ដែល​បាន​ចាប់​ជំរិត​ស្ត្រី​ជនបរទេស​ម្នាក់​នៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​កាល​ពី​ពេល​ថ្មីៗ​នេះ។
11e2adfd-93e3-4ac9-afff-fca9680a7130.jpeg
កម្លាំងកងរាជអាវុធហត្ថរាជធានីភ្នំពេញបានចុះបង្រ្កាបឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិន៧នាក់ ពាក់ពន្ធ័បទល្មេីសចាប់ជំរិត​ នៅក្នុងបុរីប៉េងហ៊ួត​ ក្នុងសង្កាត់​និរោធ​ ខណ្ឌ​ច្បារ​អំពៅ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​ កាលពីវេលា​ម៉ោង​ជាង៨​យប់​ ថ្ងៃ​ទី​០៧​ ខែ​តុលា​ ឆ្នាំ​២០២២។ រូប៖ កងរាជអាវុធហត្ថរាជធានីភ្នំពេញ។
. រដ្ឋាភិបាល​ឥណ្ឌា​ថា ពលករ​​ខ្លួន​​ជាង​១៣០​នាក់ ត្រូវ​​បាន​​សង្គ្រោះ​​ពី​​ការងារ​​ឆរបោក​​នៅ​កម្ពុជា ឡាវ និង​​មីយ៉ាន់ម៉ា
រដ្ឋាភិបាល​ឥណ្ឌា​ប្រកាសថា ពលករខ្លួន​សរុបជាង ១៣០នាក់ ត្រូវបាន​សង្គ្រោះចេញ​ពី​ការងារ​ឆរបោក​នៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ឡាវ (Laos) និង​ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា (Myanmar) ក្រោយពី​ពួកគេ​បាន​ចាញ់បោក​ភ្នាក់ងារ​ផ្តល់ឱកាស​ការងារ​ក្លែងក្លាយ​ក្នុង​វិស័យបច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មានវិទ្យា​នៅក្នុងប្រទេសថៃ។ នេះបើយោងតាម​ការផ្សាយ​របស់​ទីភ្នាក់ងារ​សារព័ត៌មាន អេ.ភី (AP) របស់​អាមេរិក កាលពី​ថ្ងៃទី០៨ ខែតុលា។