គិតមកដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែសីហានេះ នៅសល់តែ ៧២ថ្ងៃទៀតទេ ដល់ពេលកំណត់ដែលលោក សម រង្ស៊ី សន្យាថានឹងវិលត្រឡប់ទៅស្រុកខ្មែរវិញហើយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របបក្រុងភ្នំពេញឯណោះវិញ ក៏បន្តថ្លែងគំរាមកំហែងបង្កើលដល់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន ដើម្បីរារាំងមិនឱ្យពួកគេទៅចូលរួមអមដំណើរការធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍នេះវិញ។ លោក ស ខេង ព្រមានថា សមត្ថកិច្ចនឹងចាត់វិធានការទៅលើជនណា ដែលប្រមូលផ្ដុំគ្នាធ្វើបដិវត្តន៍ពណ៌ខុសច្បាប់។ មន្ត្រីអង្គការសង្គមស៊ីវិល លើកឡើងថា ការជួបប្រជុំគ្នាឈឺឆ្អាលរឿងកិច្ចការនយោបាយមិនមែនជាការធ្វើបដិវត្តន៍ពណ៌ទេ គឺជាសិទ្ធិសេរីភាពរបស់ពលរដ្ឋដោយស្របច្បាប់។
ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃលោក ស ខេង អះអាងជាថ្មីថា អាជ្ញាធររបបលោកក៏ជាខ្មែរដែលស្រឡាញ់ជាតិ ស្រឡាញ់ប្រជាធិបតេយ្យ ចង់បានសុខសន្តិភាព និងចង់ឱ្យប្រទេសមានការរីកចំរើនជឿនលឿនដែរ។ លោករដ្ឋមន្ត្រីរូបនេះ បញ្ជាក់ថា សមត្ថកិច្ចនឹងចាត់វិធានការលើប្រជាពលរដ្ឋណា ដែលចង់បំផ្លាញសុខសន្តិភាព និងស្ថិរភាពនៅសង្គម។ លោកចាត់ទុកការប្រមូលផ្ដុំគ្នារបស់ពលរដ្ឋដែលត្រៀមទៅទទួលប្រធានស្ដីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិថា ជាក្រុមបដិវត្តន៍ពណ៌ខុសច្បាប់៖ «គឺថាសកម្មភាពនយោបាយដើម្បីកសាងកម្លាំងដើម្បីត្រៀមកម្លាំងបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០២២ និង ២៣ ប៉ុន្តែបើសកម្មភាពនយោបាយដែរ ប៉ុន្តែក្រោមផ្លាកគណបក្សដែនលបានរំលាយ ឬក៏អង្គការចាត់តាំងខុសច្បាប់ ហើយប៉ុនប៉ងដើម្បីប្រមូលកម្លាំងប្រឆាំងនឹងរដ្ឋាភិបាលផ្ដួលរំលំរដ្ឋាភិបាលគឺខុសច្បាប់ ខុសនឹងគោលការណ៍នៃលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ»។
លោក ស ខេង ថ្លែងបែបនេះ នៅក្នុងវេទិការាជរដ្ឋាភិបាល ជួបជាមួយអង្គការសង្គមស៊ីវិលលើកទី៣ នៅទីស្ដីការក្រសួងមហាផ្ទៃ នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៩ សីហា។
នេះជាលើកទី២ ហើយ ដែលលោក ស ខេង ព្រមានប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួនធ្វើឱ្យភ័យខ្លាច កុំនាំគ្នាទៅចូលរួមធ្វើបាតុកម្មផ្ដួលរំលំរបបដឹកនាំសព្វថ្ងៃនោះ។ កាលពីថ្ងៃទី២៥ សីហា កន្លងទៅ មេដឹកនាំរបបក្រុងភ្នំពេញ លោក ហ៊ុន សែន ក៏បានគំរាមកំហែងបែបចំអកឡកឡឺយ រឿងជាប់គុកច្រវាក់ដាក់លោក សម រង្ស៊ី ដែរ ប្រសិនបើលោកហ៊ានវិលចូលស្រុកវិញនៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកា។ ចំណែករដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិ ទៀ បាញ់ ក៏បានអំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋ កុំឱ្យចាញ់បោកក្រុមបក្សប្រឆាំងចូលរួមផ្ដួលរំលំរបបលោកដែរ។
ផ្ទុយពីការលើកឡើងនេះ ប្រជាពលរដ្ឋអ្នកស្រឡាញ់ប្រជាធិបតេយ្យយល់ថា ការទៅអមដំណើរលោក សម រង្ស៊ី វិលចូលស្រុកវិញនៅពេលខាងមុខ គឺជាសិទ្ធិសេរីភាពរបស់ពួកគាត់ ដើម្បីចូលរួមស្ដារវិបត្តិនយោបាយនៅកម្ពុជា។
ប្រជាពលរដ្ឋនៅខេត្តបាត់ដំបង លោក សុខ សុភ័ក្រ អះអាងថា បើទោះបីជាមានការព្រមានពីលោក ស ខេង បែបនេះក្ដីក៏មិនអាចរារាំងប្រជាពលរដ្ឋទៅទទួលលោក សម រង្ស៊ី វិលចូលស្រុកវិញបានដែរ ពីព្រោះរបបដឹកនាំសព្វថ្ងៃបានបំផ្លាញប្រជាធិបតេយ្យនៅកម្ពុជា ធ្វើឱ្យប្រទេសមានឈ្មោះអាក្រក់នៅឆាកអន្តរជាតិ ជាពិសេសឱ្យប្រជាពលរដ្ឋរាប់សែននាក់ប្រឈមនឹងអត់ការងារធ្វើ ដោយសារសហភាពអឺរ៉ុបផ្ដាច់ប្រពន្ធអនុគ្រោះពន្ធEBA នៅខាងមុខ៖ «រដ្ឋាភិបាលខ្លួនឯងនឹងត្រូវពិនិត្យមើលថាតើដើម្បីបញ្ចៀសទណ្ឌកម្មរបស់សហភាពអឺរ៉ុប ឬទណ្ឌកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីបញ្ចៀសទាំងអស់នឹងតើរដ្ឋាភិបាលគួរធ្វើម៉េច ត្រូវគិតអីចឹងវិញទៅ មិនបាច់ទៅព្រួយបារម្ភប្រជាពលរដ្ឋទៅទទួលលោក សម រង្ស៊ី ទេ ព្រោះវាជាទឹកចិត្តមនោសញ្ចេតនាមិនអាចកាត់ផ្ដាច់បានទេ»។
ចំណែកអ្នកគាំទ្រគណបក្សប្រឆាំងនៅខេត្តបាត់ដំបងម្នាក់ទៀត លោក សួន ចំរើន ថ្លែងថា លោក ស ខេង ប្រហែលជាភ័យកាន់តែខ្លាំងហើយ បានជាចេញមុខគំរាមពលរដ្ឋជាញឹកញាប់នោះ។ លោកបន្តថា ប្រសិនបើលោករដ្ឋមន្ត្រីរូបនេះមិនចង់ឱ្យប្រជាពលរដ្ឋទៅអមដំណើរលោក សម រង្ស៊ី ទេ សូមលោកប្រញាប់ទៅប្រាប់ចៅហ្វាយរបស់ខ្លួនឱ្យគោរពសិទ្ធិមនុស្ស និងស្ដារប្រជាធិបតេយ្យឱ្យរស់ឡើងវិញមក ពួកគេនឹងមិនទៅចូលរួមនោះទេ៖ «គណបក្សត្រូវបានរំលាយគឺម្នាក់គ្រាំគ្រាចិត្តហើយ ទន្ទឹងចាំផ្លូវថ្នាក់ដឹកនាំដូចចាំម្ដាយមកពីផ្សារ ហើយមួយថ្ងៃៗទន្ទឹងចាំ បើមិនហ៊ាននិយាយក៏គេសម្ដែងទឹកមុខនៅពេលជួបជុំគ្នាដែរ។ អ្នកដទៃទៀតដែលគាត់ហ៊ានសម្ដែងមតិរឿងថ្នាក់ដឹកនាំត្រឡប់មកកម្ពុជានៅពេលឆាប់ៗនេះ គឺទឹកចិត្តរបស់ពួកគាត់ពុះកញ្ជ្រោលខ្លាំង ហើយទាំងខ្ញុំ និងអ្នកដទៃគឺមានចិត្តរំភើប»។
លោក សម រង្ស៊ី មានប្រសាសន៍ពីទីក្រុង ព្រីសបាន (Brisbane) ប្រទេសអូស្ត្រាលី កាលពីថ្ងៃទី២៤ សីហា ដោយអំពាវនាវឱ្យកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធស្នេហាជាតិ បែរចុងកាណុងសំដៅទៅ ហ៊ុន សែន វិញ បើលោក ហ៊ុន សែន បញ្ជាឱ្យកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធបាញ់ប្រហារមកលើប្រជាពលរដ្ឋស្លូតត្រង់ ដែលគ្រោងទៅទទួលលោក នៅថ្ងៃទី៩ វិច្ឆិកា ខាងមុខនេះ។
អ្នកនាំពាក្យសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្ស អាដហុក (Adhoc) លោក សឹង សែនករុណា មានប្រសាសន៍ថា ប្រទេសប្រជាធិបតេយ្យការជួបប្រជុំគ្នាឈឺឆ្អាលរឿងនយោបាយ គឺជាសិទ្ធិសេរីភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយស្របច្បាប់។ លោកបន្ថែមថា គម្រោងជួបប្រជុំគ្នារបស់ពលរដ្ឋនៅពេលនេះ ក៏មិនមែនជាការធ្វើបដិវត្តន៍ពណ៌អ្វីដែរ ពីព្រោះពួកគេមានគោលនយោបាយច្បាស់លាស់របស់ខ្លួន គឺការភ័យព្រួយខ្លាចសហភាពអឺរ៉ុបផ្ដាច់ពន្ធEBA ប៉ះពាល់ដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងចង់ឱ្យមានប្រជាធិបតេយ្យពេញលេញនៅកម្ពុជាជាដើម៖ «ហើយរដ្ឋាភិបាលក៏គួរតែទទួលស្គាល់ដែរថា គណបក្សដែលត្រូវបានរំលាយនឹងមានការគាំទ្រជាច្រើនពីប្រជាពលរដ្ឋដល់ទៅរាប់លាននាក់ឯណោះ ហើយយើងពិបាកក្នុងការលុបបំបាត់នៃជំនឿការពេញចិត្តរបស់ពួកគាត់។ អីចឹងហើយយើងមិនអាចផាត់ចេញការចូលរួមចំណែកសិទ្ធិនយោបាយរបស់ពលរដ្ឋគាំទ្រ ឬក៏ជំនឿរបស់ពួកគាត់បានទេ»។
ទោះជាយ៉ាងណាមន្ត្រីអង្គការសង្គមស៊ីវិលរូបនេះចង់ឱ្យមេដឹកនាំគណបក្សកាន់អំណាច និង គណបក្សប្រឆាំង គិតពីប្រយោជន៍ជាតិជាធំ ហើយនាំគ្នាងាកមករកតុចរចាបញ្ចប់វិបត្តិនយោបាយនៅកម្ពុជា ប្រសើរជាងការឈ្លោះទាស់ទែងគ្នានាំឱ្យខូចដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ៕