មេធាវី និងជាសកម្មជនសិទ្ធិមនុស្សខ្មែរអាម៉េរិកាំង ដែលកំពុងជាប់ឃុំក្នុងពន្ធនាគារកញ្ញា សេង ធារី បានដាក់ពាក្យបណ្ដឹងទៅអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ កាលពីដើមសប្ដាហ៍នេះ ពាក់ព័ន្ធនឹងភាពមិនប្រក្រតីនៅក្នុងពន្ធនាគារ ជាពិសេស នៅមណ្ឌលអប់រំកែប្រែ «ម២»។ នេះបើតាមការអះអាងរបស់មេធាវីការពារក្ដីរបស់កញ្ញា។ ឆ្លើយតបនឹងរឿងនេះ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ពន្ធនាគារ អះអាងថា អគ្គនាយកដ្ឋានជំនាញបានទទួលពាក្យបណ្ដឹងរបស់កញ្ញា សេង ធារី រួចហើយ ហើយនឹងចុះស្រាវជ្រាវករណីនេះ។
មេធាវីការពារក្ដីឱ្យកញ្ញា សេង ធារី គឺលោក សឺន ជុំជួន សង្ឃឹមថា អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ នៃក្រសួងមហាផ្ទៃ នឹងចុះស៊ើបអង្កេតអំពីភាពមិនប្រក្រតីនៅពន្ធនាគារ បន្ទាប់ពីទទួលបណ្ដឹងពីកូនក្ដីរបស់លោក។
លោក សឺន ជុំជួន ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី៩ ខែវិច្ឆិកា ថា កូនក្ដីរបស់លោក គឺកញ្ញា សេង ធារី ដែលជាអ្នកជំនាញច្បាប់ និងកិច្ចការអន្តរជាតិ បានដាក់បណ្ដឹង កាលពីដើមសប្ដាហ៍នេះ។
លោក សឺន ជុំជួន៖ «ពាក់ព័ន្ធទៅនឹងបញ្ហាផ្លូវចិត្ត ផ្លូវកាយ ពាក់ព័ន្ធនឹងទារុណកម្មផ្លូវចិត្តរបស់គាត់ ហើយទាក់ទងនឹងប្រហែលជាអាចជារឿងពាក់ព័ន្ធនឹងបញ្ហាផ្សេងៗ ហ្នឹង ជាការដែលគាត់ប្រាប់ខ្ញុំ។ ប៉ុន្តែ ខ្ញុំមិនអាចបកស្រាយឱ្យបានលម្អិតបានទេ។ ពាក្យបណ្ដឹងគាត់បានដាក់ប្ដឹងទៅខាងអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគាររួចហើយ។ គាត់ស្នើសុំឱ្យផ្នែកខាងអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារធ្វើការស៊ើបអង្កេតឱ្យបានច្បាស់លាស់ ពាក់ព័ន្ធនឹងភាពមិនប្រក្រតី ចំពោះរឿងគាត់»។
អ្នកនាំពាក្យអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ នៃក្រសួងមហាផ្ទៃលោក ឃៀង សុណាឌីន ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី៩ ខែវិច្ឆិកាថា នាយកដ្ឋានជំនាញបានទទួលពាក្យបណ្ដឹងរបស់កញ្ញា សេង ធារី កាលពីថ្ងៃទី៨ ខែវិច្ឆិកា និងមានគម្រោងបង្កើត ក្រុមការងារចុះស្រាវជ្រាវរឿងនេះ។
លោក ឃៀង សុណាឌីន៖ «ចំពោះពាក្យបណ្ដឹងជនជាប់ឃុំឈ្មោះ សេង ច័ន្ទធារី ដែលបានដាក់ពាក្យបណ្ដឹងមកអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ បើតាមការបញ្ជាក់ពីនាយកដ្ឋានជំនាញ ដែលទទួលកិច្ចការងារនេះ គឺពាក្យបណ្ដឹងនេះ បានមកដល់នាយកដ្ឋានជំនាញនៅថ្ងៃទី៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤។ បើតាមការបញ្ជាក់របស់នាយកដ្ឋានជំនាញគឺគម្រោងនឹងស្នើសុំគោលការណ៍អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារដើម្បីបង្កើតក្រុមការងារមួយចុះអង្កេតស្រាវជ្រាវករណីនេះ»។
អ្នកជំនាញច្បាប់ និងកិច្ចការអន្តរជាតិកញ្ញា សេង ធារី ត្រូវបានសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ កាត់ឱ្យមានទោសជាប់ពន្ធនាគារ ៦ឆ្នាំ ពីបទចោទ «រួមគំនិតក្បត់» ក្នុងសំណុំរឿងលោក សម រង្ស៊ី វិលចូលស្រុកវិញ កាលពីឆ្នាំ២០១៩។
ក្រោយពីការសម្រេចនោះ នៅខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២២ មេធាវីរបស់កញ្ញា សេង ធារី បានដាក់ពាក្យប្ដឹងជំទាស់ទៅសាលាឧទ្ធរណ៍ ប៉ុន្តែរហូតមកដល់ពេលនេះ សាលាឧទ្ធរណ៍មិនទាន់បើកសវនាការជំនុំជម្រះក្ដីនៅឡើយទេ។
លោកមេធាវី សឺន ជុំជួន ស្នើឱ្យតុលាការពន្លឿននីតិវិធីសវនាការឱ្យបានឆាប់ ពីព្រោះការអូសបន្លាយពេលយូរ ធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិកូនក្ដីរបស់លោក។
លោក សឺន ជុំជួន៖ «ខ្ញុំបានដាក់ពន្លឿននីតិវិធីប្រហែងជា ២ខែមុន ប៉ុន្តែមកដល់ពេលនេះ ដូចជាមិនទាន់ឃើញមានដាក់កម្មវិធីសវនាការនៅឡើយទេ អ៊ីចឹងយើងរង់ចាំមើលសិន។វាប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិ គឺសិទ្ធិទទួលបានការជំនុំជម្រះលឿនបំផុត វាប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិកន្លែងហ្នឹង»។
កញ្ញា សេង ធារី ត្រូវបានអាជ្ញាធរបញ្ជូនពីពន្ធនាគារខេត្តព្រះវិហារ ទៅឃុំខ្លួននៅពន្ធនាគារ «ម២» នៅរាជធានីភ្នំពេញកាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែកញ្ញា។ ការបញ្ជូនកញ្ញាទៅឃុំខ្លួននៅភ្នំពេញនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីសហរដ្ឋអាមេរិក បានជំរុញឱ្យរដ្ឋាភិបាលលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បើកលំហសិទ្ធិសេរីភាពពលរដ្ឋឡើងវិញ ដើម្បីធានាថា ពលរដ្ឋខ្មែរទាំងអស់ អាចចូលរួមក្នុងដំណើរការនយោបាយបានដោយសេរី។
នាយកទទួលបន្ទុកកិច្ចការទូទៅ នៃអង្គការការពារសិទ្ធិមនុស្សលីកាដូ លោក អំ សំអាត ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី៩ ខែវិច្ឆិកាថា អ្នកជាប់ឃុំមានសិទ្ធិប្ដឹងពីភាពមិនប្រក្រតី ទាក់ទងនឹងអំពើហិង្សា និងការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញនៅក្នុងពន្ធនាគារ។
លោក អំ សំអាត៖ «អ្វីដែលសំខាន់ តើអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធនាគារ ឬក្រសួងមហាផ្ទៃលោកនឹងចាត់វិធានការរបៀបម៉េច ក្នុងការធ្វើអធិការកិច្ច និងការស៊ើបអង្កេតទៅលើករណីហ្នឹង ពីព្រោះយើងដឹងហើយជនជាប់ឃុំ គាត់អស់សិទ្ធិមួយសិទ្ធិដែលតុលាការដកហូតទេ និងគោរពតាមគោលការណ៍នៃពន្ធនាគារ អ៊ីចឹងសិទ្ធិដទៃទៀត មានដូចពលរដ្ឋដទៃ មិនត្រូវបានរំលោភបំពានទេ។ បើសិនមានការរំលោភបំពាន អាហ្នឹងត្រូវតែអនុវត្តតាមនីតិវិធី ហើយផ្ដល់កិច្ចការងារយុត្តិធម៌សម្រាប់ជនជាប់ឃុំទាំងអស់»។
គិតចាប់តាំងពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ដល់ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ មេធាវី និងជាអ្នកជំនាញវិទ្យាសាស្ត្រនយោបាយអន្តរជាតិ កញ្ញា សេង ធារី ជាប់ពន្ធនាគារជាង ២ឆ្នាំហើយ។ ការកាត់សេចក្ដីឱ្យកញ្ញា សេង ធារី មានទោសបែបនេះ ត្រូវបានក្រុមសង្គមស៊ីវិលជាតិ និងសហគមន៍អន្តរជាតិ សេរី ប្រជាធិបតេយ្យ រួមមាន អង្គការសហប្រជាជាតិ សហភាពអឺរ៉ុប និងសហរដ្ឋអាមេរិក ជាដើម ចាត់ទុកថា ជាចំណាត់ការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញផ្នែកនយោបាយ។
ក្រុមសង្គមស៊ីវិលជាតិ និងសហគមន៍អន្តរជាតិសេរីប្រជាធិបតេយ្យ ធ្វើការជំរុញជាបន្តបន្ទាប់ ទទូចដល់រដ្ឋាភិបាល លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត ឱ្យដោះលែងសកម្មជនសិទ្ធិមនុស្សសញ្ជាតិ-ខ្មែរអាម៉េរិកាំង កញ្ញា សេង ធារី ព្រមទាំងសកម្មជនសង្គម និងសកម្មជននយោបាយទាំងអស់ ឱ្យមានសេរីភាពវិញ ដើម្បីបញ្ចៀសការរិះគន់ និងការដាក់ទណ្ឌកម្មបន្ថែមទៀតពីសហគមន៍អន្តរជាតិ៕