មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​នគរបាល​អំពាវនាវ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ប្រឹង​រកស៊ី​ចិញ្ចឹមជីវិត កុំ​ចូលរួម​ចលនា​លោក សម រង្ស៊ី
មន្ត្រី​បក្ស​ប្រឆាំង និង​ពលរដ្ឋ ប្រតិកម្ម​នឹង​មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​ប៉ូលិស​ថា ប្រសិន​បើ​ពួកគេ​មិន​យកចិត្តទុកដាក់​លើ​បញ្ហា​នោះ ពួកគេ​មិន​អាច​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេសជាតិ​រីកចម្រើន​បាន​ឡើយ។
អ្នកនាំពាក្យ​អគ្គស្នងការ​នគរបាល​ជាតិ​លោក ឆាយ គឹមខឿន ព្រមាន​ថា ការ​គាំទ្រ ឬ​ការចូលរួម​សកម្មភាព​ជាមួយ​លោក សម រង្ស៊ី ជា​ទង្វើ​ខុសច្បាប់​ដែល​សមត្ថកិច្ច​នឹង​មាន​ចំណាត់ការ តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​។ លោក​អំពាវនាវ​ទៅ​ពលរដ្ឋ​កុំ​ស្ដាប់​តាម​ការ​អំពាវនាវ​របស់​ប្រធាន​ស្តីទី​គណបក្ស​សង្គ្រោះជាតិ លោក សម រង្ស៊ី ប៉ុន្តែ​ត្រូវ​ខិតខំ​ប្រកប​មុខ​របរ​ចិញ្ចឹមជីវិត​របស់​ខ្លួន​ទើប​ជា​រឿង​ល្អ៖ «សូម​ប្រជាពលរដ្ឋ​កុំ​លោះ​លង់​ល្ងង់​ជឿ​ទៅលើ​ការ​អំពាវនាវ​របស់​ក្រុម​ឧទ្ទាម​ទៀត ព្រោះ​អំពើ​នេះ​ជា​អំពើ​ខុសច្បាប់ គាត់​ទៅ​គាំទ្រ​ពួក​នេះ​បាន​ន័យ​ខុសច្បាប់​ហើយ បើ​ខុសច្បាប់​សមត្ថកិច្ច​គេ​អនុវត្ត​តាម​ច្បាប់ អ៊ីចឹង​សូម​ឱ្យ​ពួកគាត់​ពិចារណា​កុំ​ឱ្យ​ចូលរួម​មានមុខ​របរ​រកស៊ី​អី ខិតខំ​រកស៊ី​ចិញ្ចឹមជីវិត​ទៅ​គឺ​ល្អ​ហើយ»។
ឆ្លើយតប​នឹង​លោក ឆាយ គឹមខឿន ពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ខេត្ត​ព្រៃវែង ថន សុភាព យល់ថា នៅ​ក្នុង​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ​ការចូលរួម​របស់​ពល​រដ្ឋ​ក្នុង​កិច្ចការ​នយោបាយ​មិនមែនជា​ទង្វើ​ខុសច្បាប់​ទេ​។ លោក​បន្ត​ថា សង្គម​មួយ ដែល​រីកចម្រើន​គឺ​ត្រូវ​មាន​ចូលរួម​ពី​ពលរដ្ឋ។
ពលរដ្ឋ​រូប​នេះ​ជំរុញ​ទៅ​រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវ​យក​គំរូ​តាម​ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន ដែល​គេ​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ចូលរួម​យ៉ាងសកម្ម​ក្នុង​កិច្ចការ​នយោបាយ ហើយ​ប្រទេស​ទាំងនោះ​សុទ្ធ​តែ​មាន សេដ្ឋកិច្ច​រីក​ចម្រើន៖ «ប្រទេសជិតខាង​ដូចជា​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី ឥណ្ឌូណេស៊ី ប្រទេស​ថៃ គឺ​ប្រជាពលរដ្ឋ​គេ​ខ្វល់ខ្វាយ​ពី​បញ្ហា​នយោបាយ​បាន​អ្នកនយោបាយ​បោក​គាត់​មិនបាន កេង​ប្រវ័ញ្ច​លើ​គាត់​មិនបាន​ដោយសារ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មាន​ចំណាប់អារម្មណ៍​លើ​នយោបាយ»។
លោក ហ៊ុន សែន ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​ទីស្តីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី ក៏​ព្រមាន​ចាត់វិធានការ​ប្រឆាំង​ផែនការ​រដ្ឋប្រហារ​ផ្ដួល​រលំ​របប​របស់​លោក​មិន​ឱ្យ​កើតឡើង​ជា​ដាច់ខាត​។ លោក ហ៊ុន សែន ព្រមាន​ទៀត​ថា រដ្ឋាភិបាល​របស់​លោក​នឹង​អនុវត្ត​វិធានការ​ច្បាប់​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់​ចំពោះ​ជន​ណា ចូលរួម​ប្រព្រឹត្ត​អំពើ​ក្បត់ជាតិ​តាម​បណ្ដាញ​ទំនាក់ទំនង​សង្គម​នានា។
ប្រធាន​ប្រតិបត្តិ​របស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​លោក ម៉ន ផល្លា ដែល​បង្ខំចិត្ត​និរទេស​ខ្លួន​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​និយាយ​ថា របប​លោក ហ៊ុន សែន កំពុង​គំរាមកំហែង​ពលរដ្ឋ​មិន​ឱ្យ​ចូលរួម​សកម្មភាព​នយោបាយ និង​ជា​ការ​បំភ័យ​ធ្វើ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ខ្លាច​មិន​ហ៊ាន​មក​ចូលរួម​ជាមួយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។ លោក​ថា ការ​ព្រមាន​បែបនេះ​ជា​ទង្វើ​ផ្ទុយ ពី​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ និង​ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស​។ មន្ត្រី​ជាន់ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​រូប​នេះ​យល់ថា ពលរដ្ឋ​នឹង​មិន​ខ្លាច​ការព្រមាន​ទាំង​នោះ​ទេ៖ «រូបភាព​នៃ​ការ​បំភិតបំភ័យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នេះ គឺ​មិន​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ទេ ខ្ញុំ​ជឿ​ថា ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​លោក​មានការ​យល់ដឹង​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​របត់​នយោបាយ ប្រជាធិបតេយ្យ និង​សិទ្ធិ​សេរីភាព​របស់​គាត់»។
គិត​មក​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែ​តុលា គឺ​នៅ​សល់​តែ ២៩​ថ្ងៃ​ទៀត​ទេ ដល់​ថ្ងៃ​កំណត់​ដែល​លោក សម រង្សី សន្យា​វិល​ចូល​ប្រទេស​កម្ពុជា​វិញ។ ការ​វិល​ត្រលប់​នេះ​ត្រូវ​លោក​អះអាង​ថា ដើម្បី​ស្ដារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​និង​ប្រជាធិបតេយ្យ៕