មន្ត្រីគណបក្សប្រឆាំង ច្រាលចោលការសម្រេចរបស់តុលាការ ដែលផ្ដន្ទាទោសដាក់ពន្ធនាគារ លើពួកគេដោយអយុត្តិធម៌។ ប្រតិកម្មនេះធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញបានប្រកាសសាលក្រមផ្ដន្ទាទោសសកម្មជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ៧នាក់ និងពលករដែលគាំទ្របក្សនេះម្នាក់ដាក់ពន្ធនាគារពី ១៨ខែទៅ ៣ឆ្នាំ ដោយចោទប្រកាន់ពីបទញុះញង់ និងប្រមាថព្រះមហាក្សត្រ។
មន្ត្រីបក្សប្រឆាំងរិះគន់ថា ការដែលតុលាការក្រុងភ្នំពេញកាត់ទោសដាក់ពន្ធនាគារពួកគេម្នាក់ៗ ចន្លោះពី ១៨ខែ និង ៣ឆ្នាំ ជាការកាត់ក្ដីលេងសើច និងធ្វើឡើងតាមការបង្គាប់បញ្ជារបស់លោក ហ៊ុន សែន។
ប្រធានប្រតិបត្តិគណបក្សសង្គ្រោះជាតិរាជធានីភ្នំពេញ ដែលកំពុងភៀសខ្លួននៅក្រៅប្រទេស លោក ម៉ន ផល្លារ ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរីនៅថ្ងៃទី១១ សីហាថា លោកភ្ញាក់ផ្អើលនៅពេលទទួលដំណឹងថា សាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញប្រកាសសាលក្រមផ្ដន្ទាទោសលោកដាក់ពន្ធនាគារ ១៨ខែ ដោយចោទប្រកាន់ពីបទញុះញង់។ លោកបញ្ជាក់ថា លោកមិនបានប្រព្រឹត្តខុសច្បាប់អ្វីដូចការចោទប្រកាន់របស់តុលាការនោះឡើយ។ លោកចាត់ទុកការចោទប្រកាន់របស់តុលាការថា ជាវិធានការរារាំងពួកលោកដែលជាថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្សប្រឆាំង កុំឱ្យត្រឡប់ទៅកម្ពុជាវិញ ដើម្បីចូលរួមធ្វើសកម្មភាពនយោបាយប្រកួតប្រជែងការបោះឆ្នោតជាមួយគណបក្សកាន់អំណាច នៅឆ្នាំ២០២៣ ខាងមុខ៖ «ចំពោះការតាមចាប់ខ្លួនខ្ញុំនេះសម្រាប់ការរស់នៅ បញ្ហាសន្តិសុខផ្ទាល់ខ្លួនជាទូទៅខ្ញុំតែងតែព្រួយបារម្ភ។ ដោយយល់ឃើញថា តុលាការ ក៏ដូចជាសមត្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធគេអាចសហការ ឬក៏ចាប់ខ្លួនបញ្ជូនត្រឡប់ទៅកម្ពុជាវិញ។ តែខ្ញុំសង្ឃឹមថា តុលាការក៏ដូចជាសមត្ថកិច្ចនៃប្រទេស ដែលខ្ញុំកំពុងរស់នៅនេះមិនធ្វើតាមបញ្ជារបស់តុលាការនៃរបបក្រុងភ្នំពេញទេ » ។
ប្រតិកម្មរបស់មន្ត្រីគណបក្សប្រឆាំងនេះ ធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជំនុំជម្រះនៃសាលាដំបូងរាជធានីភ្នំពេញ លោក ឃុន សូណា ប្រកាសសាលក្រម កាលពីថ្ងៃទី១០ សីហា ផ្ដន្ទាទោសមន្ត្រីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិចំនួន ៧នាក់ ក្នុងនោះប្រកាសដោយកំបាំងមុខ ៥នាក់ រួមមាន លោក ឡុង រី លោក ម៉ោញ សារ៉ាត់ លោក ម៉ន ផល្លា លោក ម៉ែន សុថាវរិន្ទ អ្នកស្រី កឹម តុលា។ ចំណែកអ្នកស្រី ឡាញ់ ថាវរី ប្រកាសនៅចំពោះមុខតុលាការ ដែលកាត់ទោសដាក់ពន្ធនាគារ ១៨ខែ ដោយចោទប្រកាន់ពីបទញុះញង់ និងពលករខ្មែរដែលគាំទ្រគណបក្សប្រឆាំងម្នាក់ គឺលោក ម៉ិច ហ៊ាង ប្រកាសនៅចំពោះមុខតុលាការកាត់ក្ដីដាក់ពន្ធនាគារ ៣ឆ្នាំ ដោយចោទប្រកាន់ពីបទញុះញង់បង្កឱ្យមានភាពវឹកវរធ្ងន់ធ្ងរដល់សន្តិសុខសង្គម និងប្រមាថព្រះមហាក្សត្រ។
សារព័ត៌មានវីអូឌី (VOD) បានដកស្រង់សំដីរបស់លោក ម៉ិច ហ៊ាង ស្រែកនៅក្នុងបន្ទប់សវនាការថា ការសម្រេចរបស់តុលាការនេះ ជារឿងអយុត្តិធម៌លោកមិនអាចទទួលយកបានឡើយ។
ប្រភពដដែលបន្តថា ក្រោយពីប្រកាសសាលក្រមរួចភ្លាមៗ ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជំនុំជម្រះ លោក ឃុន សូណា ក៏បានបង្គាប់ឱ្យសមត្ថកិច្ចតាមចាប់ខ្លួនមន្ត្រីបក្សប្រឆាំងដទៃទៀត ដែលកំពុងគេចខ្លួននៅក្រៅប្រទេសយកមកអនុវត្តទោសនៅពន្ធនាគារដែរ។
ជុំវិញរឿងនេះ អ្នកនាំពាក្យសមាគមការពារសិទ្ធិមនុស្សអាដហុក (Adhoc) លោក ស៊ឹង សែនករុណា មើលឃើញថា សាលក្រមផ្ដន្ទាទោសលើមន្ត្រីបក្សប្រឆាំងនេះ នឹងធ្វើឱ្យមហាជនរិះគន់ដល់តុលាការខ្មែរថា ជាការកាត់ក្ដីមិនឆ្លុះបញ្ចាំងការពិត និងជាការបំពេញតួនាទីតាមការចង់បានរបស់គណបក្សកាន់អំណាច។ លោកបញ្ជាក់ថា ស្ថានភាពបែបនេះ អ្នកនយោបាយគួរតែស្ដារស្ថានការណ៍ឡើងវិញតាមការស្នើសុំរបស់សហគមន៍អន្តរជាតិ ដើម្បីបានចំណេញដល់ផលប្រយោជន៍ជាតិ៖ «គួរតែគិតគួរពិចារណាបើកឱ្យទូលំទូលាយឡើងវិញ ហើយពិនិត្យមើលក្នុងការរាល់បទចោទប្រកាន់ទៅលើសកម្មជននយោបាយ ដែលគ្រាន់តែប្រើនូវទស្សនៈនយោបាយ ឬក៏និន្នាការនយោបាយក្នុងការធ្វើសកម្មភាពរបស់ខ្លួន។ ចំណុចទាំងអស់នេះគួរតែទម្លាក់ចោទការចោទប្រកាន់ ហើយបើអ្នកនៅក្នុងឃុំគួរតែដោះលែងឱ្យមានសេរីភាព ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចរួមរស់ក្នុងគ្រួសារនិងបន្តនូវសកម្មភាពនយោបាយរបស់ខ្លួនសម្របតាមសង្គមប្រជាធិបតេយ្យ និងរដ្ឋធម្មនុញ្ញរបស់កម្ពុជា » ។
បច្ចុប្បន្នមានសកម្មជនបក្សប្រឆាំង និងអ្នកបញ្ចេញមតិរិះគន់រដ្ឋាភិបាលប្រមាណ ៦០នាក់កំពុងជាប់ឃុំនៅពន្ធនាគារព្រៃស។ ក្នុងនោះសកម្មជនមួយចំនួន ត្រូវបានតុលាការកាត់ក្ដីដាក់ពន្ធនាគារពី១ឆ្នាំកន្លះ ៣ឆ្នាំ ៥ឆ្នាំ និង ៧ឆ្នាំ។ ករណីសកម្មជនខ្លះទៀត តុលាការកាត់ទោស៥ ប៉ុន្តែឱ្យអនុវត្តទោស ៣ឆ្នាំ ៨ខែ ហើយទោសនៅសល់ព្យួរ។ តុលាការក៏កំពុងបើកសវនាការលើសកម្មជនមួយចំនួនទៀត ពីបទញុះញង់ រួមគំនិតក្បត់ និងញុះញង់មិនឱ្យយោធិនស្ដាប់បង្គាប់ ពាក់ព័ន្ធនឹងដំណើរមាតុភូមិនិវត្តន៍របស់លោក សម រង្សី កាលពីចុងឆ្នាំ២០១៩ និងយុទ្ធនាការបង្កើតចលនាសង្គ្រោះជាតិនៅក្រៅប្រទេសកាលពីឆ្នាំ២០១៨។
ក្រុមអង្គការសង្គមស៊ីវិលជាតិ និងអន្តរជាតិជាច្រើនស្ថាប័នបានចាត់ទុករឿងក្ដីក្ដាំនេះថា ជាការធ្វើទុក្ខបុកម្នេញផ្នែកនយោបាយ និងស្នើឱ្យតុលាការទម្លាក់ ចោលការចោទប្រកាន់ និងដោះលែងជនជាប់ឃុំទាំងនោះឱ្យមានសេរីភាពវិញ ដោយគ្មានលក្ខខណ្ឌ៕