ប្រទេស​នៅ​ក្នុង​អាស៊ាន​ប្រើប្រាស់​តុលាការ​មាន​លំនាំ​ស្រដៀងគ្នា​ដើម្បី​រំលាយ​គណបក្ស​មាន​ប្រជាប្រិយភាព
ក្រុម​អ្នក​វិភាគ​លើក​ឡើង​ថា នយោបាយ​ផ្ដួល​ដៃគូ​ប្រកួត​នៅ​ប្រទេស​​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន ប្រៀប​ដូច​ជា​ជំងឺ​កូវីដ​១៩​ដូច្នោះ​ដែរ។ ក្រុម​អ្នក​នយោបាយ​ដែល​មាន​ឥទ្ធិពល​តែង​តែ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​ដើម្បី​ចាត់​ការ​ឬ​រំលាយ​គណបក្ស​ដែល​មាន​ប្រជាប្រិយ​ឬ​គណបក្ស​ប្រឆាំង។
ក្រៅពី​ប្រទេស​កម្ពុជា ភូមា ឬ​មីយ៉ាន់ម៉ា (Myanmar) ប្រើប្រាស់​តុលាការ​ដើម្បី​កម្ចាត់​អ្នក​នយោបាយ ដែល​មាន​ឥទ្ធិពល​នោះ ​ឥលូវ​នេះ​ បាន​រាល​ដាល​ដល់​ប្រទេស​ថៃ​។ គណបក្ស​ដែល​មាន​ប្រជាប្រិយភាព​ទទួល​បាន​សំឡេង​ឆ្នោត​ច្រើន​ជាង​គេ​នៅ​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០២៣ គឺ​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ (Moving forward) កំពុង​តែ​ប្រឈម​នឹង​តុលាការ​រំលាយ។
គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ​ (Moving forward)របស់​លោក ​លោក ភិថា លិមចារើនរ៉ាត់ន៍ (Pita Limjaroenrat) កំពុងតែ​ប្រឈម​នឹង​តុលាការ​រំលាយ​ ដោយសារតែ​គណបក្ស​នេះ​ បាន​ដាក់​គោល​នយោបាយ​ចង់​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​​មាត្រា១១២ នៃ​ក្រម​ព្រហ្មទណ្ឌ​ច្បាប់​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ។
ក្រុម​អ្នក​តាម​ដាន​កិច្ចការ​អន្តរជាតិ​លើក​ថា ក្រុម​អ្នក​នយោបាយ​នៅ​ប្រទេស​ក្នុង​អាស៊ាន​កំពុងតែ​ឆ្លង​ជំងឺ​គ្នា ដូច​ជំងឺ​កូវីដ​១៩ ដែល​ឆ្លង​ពី​ប្រទេស​មួយ​ទៅ​ប្រទេស​មួយ​ក្នុង​ការ​ប្រើ​ប្រាស់​តុលាការ​ ឧបករណ៍​ដើម្បី​កម្ចាត់​គណបក្ស​ ដែល​មាន​ប្រជាប្រិយភាព​ ក្រោម​លេស​អនុវត្ត​ច្បាប់។
អ្នកឃ្លាំមើល​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​ លោក​បណ្ឌិត សេង សារី មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ ជំងឺ​រំលាយ​គណបក្ស​នៅ​អាស៊ាន​កំពុងតែ​ឆ្លង​រាតត្បាត​ពី​ប្រទេស​មួយ​ទៅ​ប្រទេស​មួយ​ទៀត។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ​គណបក្ស​ដែល​មាន​អំណាច​យោធា នៅ​ពី​ក្រោយ​ តែង​តែ​ប្រើប្រាស់​តុលាការ​ជា​ឧបករណ៍​ដ៏​សំខាន់​ ដើម្បី​រំលាយ​គណបក្ស​ប្រឆាំង ឬ​គណបក្ស​ដែល​មាន​ប្រជា​ប្រិយភាព ដូចជា ករណី​នៅ​ថៃ​តុលាការ​កំពុង​តែ​ពិនិត្យ​បណ្ដឹង​សុំ​រំលាយ​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ។
បណ្ឌិត សេង សារី៖ «មនុស្ស​ជំនាន់​ថ្មី​កាន់​តែ​ចង់​បាន​ប្រជាធិបតេយ្យ និង​កាន់​តែ​ងើប​នៅ​ក្នុង​ការ​តស៊ូ​ចង់​បាន​ប្រជាធិបតេយ្យ។ មនុស្ស​ជំនាន់​ចាស់ ដែល​ក្រាញ​អំណាច ដែល​មាន​យោធា​នៅ​ក្នុង​ដៃ​ហ្នឹង​តែង​តែ​បង្ក្រាប​ ពិសេស​ប្រើប្រាស់​តុលាការ​ដើម្បី​រំលាយ​គណបក្ស​របស់​មនុស្ស​ជំនាន់​ក្រោយ​ ដែល​មាន​ឥទ្ធិពល​នោះ​ផង»។
គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ​ គឺជា​គណបក្ស​ដែល​មាន​ប្រជាប្រិយភាព​បំផុត​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ​ នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ កំពុង​តែ​ប្រឈម​នឹង​ការ​រំលាយ​ចោល​ពី​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ។ គណៈ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត​ជា​ដើម​បណ្ដឹង ​ចោទប្រកាន់​ថា​គណបក្ស​ នេះ​ថា មាន​គោលនយោបាយ​ចង់​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ច្បាប់​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ​នោះ​ ថា​ជា​ប្រមាថ​របប​រាជា​និយម។ គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ​ គឺជា​គណបក្ស​កើត​ចេញ​ពី​អតីត​គណបក្ស​អនាគត​ថ្មី។ កាលពីឆ្នាំ២០២០​ តុលាការ​ថៃ​បាន​រំលាយ​គណបក្ស​អនាគត​ថ្មី (Future forward Party) ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ពលរដ្ឋ​ផ្ទុះ​ការ​តវ៉ា​ជា​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​នៅ​លើ​ដង​ផ្លូវ។ ក្រោយមក​” គណបក្ស​អនាគត​ថ្មី” ​នេះ ​ក៏​កែ​ឈ្មោះ ​គណ​បក្ស​ថ្មី​ ដោយ​ដាក់​ឈ្មោះថា​គណ​បក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ​ (Moving forward)​ ​ដឹកនាំ​ដោយ​លោក ភីថា លិមចារើនរ៉ាត់ន៍ (Pita Limjaroenrat) ដែល​វ័យ​ឆ្លាត និង​មាន​ប្រជាប្រិយ។
គណបក្ស​ឆ្ពោះ​មុខ​របស់​សេដ្ឋី​វ័យ​ក្មេង​នេះ​ ទទួល​ជោគជ័យ​លើ​ការ​បោះឆ្នោត​ឆ្នោត​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០២៣ ដោយ​ទទួល​បាន​សំឡេង​ច្រើន​ជាងគេ គឺ ១៥១អាសនៈ​ ប៉ុន្តែ​លោក​មិន​បាន​ធ្វើ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ទេ​ ដោយសារ​មានការ​រាំង​ខ្ទប់​ពី​សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​ដែល​និយម​យោធា​នៅ​ក្នុង​ដំណើរ​ការ​ជ្រើស​តាំង​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋសភា។
គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ​របស់​លោក ភីថា ដែល​សមាជិក​ភាគ​ច្រើន​មាន​វ័យ​ក្មេង បាន​សន្យា​ជាមួយ​ម្ចាស់​ឆ្នោត​អំឡុង​ពេល​ឃោសនា​រក​សំឡេង​ឆ្នោត​ថា ពេល​ឈ្នះ​ឆ្នោត និង​បាន​កាន់​អំណាច គណបក្ស​នឹង​កែ​ច្បាប់​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ ដោយ​បន្ថយ​ទោស​ជាប់​ពន្ធនាគារ​មក​នៅ​ត្រឹម១ឆ្នាំ​ខ្ពស់​បំផុត។ សម្រាប់​អ្នក​មាន​សិទ្ធិ​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​វិញ គឺ​មាន​តែ​ព្រះមហាក្សត្រ និង​សមាជិក​សាច់​សាលោហិត​របស់​ព្រះមហាក្សត្រ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​អាច​ប្ដឹង​នរណា​ម្នាក់​បាន​ពី​បទ​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ។ លោក ភិថា អះអាង​ថា ការ​ធ្វើ​ស្នើ​កែ​ច្បាប់​យ៉ាង​នេះ ក៏​ដើម្បី​ចៀសវាង​មិន​ឱ្យ​ពួក​អ្នក​នយោបាយ​ទុច្ចរិត និង​អ្នក​មាន​អំណាច​ប្រើ​ព្រះនាម​ព្រះមហាក្សត្រ​ជា​ឧបករណ៍​នយោបាយ។
ច្បាប់​ថៃ​ស្ដីអំពី​ការ​ប្រមាថ​ព្រះ​មហាក្សត្រ​បច្ចុប្បន្ន​ មាត្រា​១១២ ​ចែង​ថា​ ជន​ណា​បង្ខូច​កេរ្តិ៍​ឈ្មោះ​ ប្រមាថ ឬ​គំរាម​កំហែង​ដល់​ព្រះមហាក្សត្រ ព្រះ​មហាក្សត្រី ព្រះមហាក្សត្រិយានី ឬ​ អ្នក​ស្នងរាជ្យ​ ត្រូវ​ផ្ដន្ទា​ទោស​ដាក់​ពន្ធនាគារ​ពី ៣​ឆ្នាំ ទៅ​១៥ឆ្នាំ។​ ហើយ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត​នោះ ច្បាប់​នេះ​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​អ្នក​ណា ក៏​អាច​ប្ដឹង​ជំនួស​ព្រះមហាក្សត្រ និង​ញាតិ​រាជវង្ស​បាន​ដែរ។
អ្នក​តាម​ដាន​ស្ថានការណ៍​នយោបាយ​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ លោក សេង វណ្ណលី មាន​ប្រសាសន៍​ថា បើ​គិត​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​អាច​ពិបាក​នឹង​រំលាយ​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ​ ពីព្រោះ​ថា ​ដើមបណ្ដឹង​គ.ជ.ប ធ្លាប់​បាន​ទទួល​ស្គាល់​គោល​នយោបាយ​របស់​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ អំពី​ការ​កែ​ប្រែ​ច្បាប់​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ​មាត្រា​១១២នេះ​រួច​ហើយ ក្នុង​អំឡុង​ពេល​បោះ​ឆ្នោត​ឆ្នាំ២០២៣។ ពេល​នេះ​ គ.ជ.ប​ ខ្លួនឯង​ងាក​មក​ប្ដឹង​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ ​វិញ ដែល​ទំនង​ជា​មិន​អាច​ទៅ​រួច​ទេ ប៉ុន្តែ​បើ​សិន​ជា​តុលាការ​កាត់​សេចក្ដី​ផ្អែក​ទៅ​លើ​រឿង​នយោបាយ ជាង​រឿង​អនុវត្ត​ច្បាប់​នោះ​ គណបក្ស​នេះ​អាច​ប្រឈម​នឹង​ការ​រំលាយ​ជា​មិន​ខាន។
លោក សេង វណ្ណលី៖ «គ.ជ.ប​ ជា​ដើម​បណ្ដឹង​ ទៅ​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ ដើម្បី​រំលាយ​បក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ​ ទី១​ បើ​សិន​ជា​រក​ឃើញ​ថាMove forward​ខុស​គឺ​គណៈអចិន្ត្រៃយ៍​មិន​ឱ្យ​ធ្វើ​នយោបាយ​អាច​មួយ​ជីវិត ឬ​អាច​១០ឆ្នាំ​ ដូច មេ​ដឹក​នាំ​គណបក្ស​អនាគត ថ្មី។​ តែ​មើល​ទៅ​ការ​ប្ដឹង​នេះ​ មិន​ត្រឹម​តែ រំលាយ គណបក្ស​ នេះ​ចោល​ទេ​ គឺ​អាច​ដាក់​បម្រាម​គណៈ​អចិន្ត្រៃយ៍​មួយ​ជីវិត​ ដែល​ជា​បទ​ចោទ​ធ្ងន់ធ្ងរ»។
នៅ​កម្ពុជា​វិញ​ លោក ហ៊ុន សែន​ ជា​តួអង្គ​នយោបាយ​តែ​មួយ​គត់ ដែល​មាន​ឥទ្ធិពល​គ្រប​ដណ្ដប់​លើ​ស្ថាប័ន​ជាតិ​សំខាន់ៗ​ ពិសេស​គឺ​តុលាការ​តែម្ដង។ លោក​បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​តុលាការ​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ និង​ចាប់​មេ​បក្ស​ប្រឆាំង​ លោក កឹម សុខា ដាក់​ពន្ធនាគារ​ថែម​ទៀត​ផង។
សហគមន៍​ជាតិ​អន្តរជាតិ​ លើក​ឡើង​ថា​ ការ​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នេះ​ក៏​ដោយសារ​តែ​អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ លោក ហ៊ុន សែន ​សម្លឹង​មើល​ឃើញ​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​មាន​ប្រជាប្រិយ​ខ្លាំង​ ដែល​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​របស់​លោក ហ៊ុន សែន អាច​នឹង​ពិបាក​ប្រកួត​ប្រជែង​ការ​បោះឆ្នោត​កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៨។ បញ្ហា​នេះ​ហើយ​ លោក ហ៊ុន សែន​ ត្រូវ​រំលាយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ជា​មុន​ មុន​នឹង​ខ្លួន​បរាជ័យ​លើ​ការ​បោះឆ្នោត។
រីឯ​នៅ​ប្រទេស​ភូមា​វិញ​ក៏​មិន​សូវ​ជា​ខុស​គ្នា​ដែរ។ របប​សឹក​ក្រោយ​ពី​បាន​ផ្ដួល​រលំ​រដ្ឋាភិបាល​ស៊ីវិល​ស្រប​ច្បាប់​របស់​អ្នកស្រី អ៊ុង សានសូជី នោះ​ មេដឹកនាំ​យោធា​ ក៏​ប្រើប្រាស់​តុលាការ​ ដើម្បី​កាត់​ទោស​មេដឹកនាំ​ដ៏​លេច​ធ្លោ​គឺ​អ្នកស្រី អ៊ុង សានសូជី។ អ្នកស្រី សូជី ត្រូវ​បាន​តុលាការ​ចោទ​ប្រកាន់​ចំនួន១៩​ករណី​ ក្នុង​នោះ​ មាន​បទ​ចោទ​ ប្រព្រឹត្តិ​អំពើ​ពុក​រលួយ និង​មិន​គោរព​ច្បាប់​កូវីដ​ជា​ដើម​។ តុលាការ​ភូមា នៅ​ក្រោម​ការ​ក្ដោបក្ដាប់​ដោយ​ លោក ម៊ីន អ៊ុងលាំង (Min AungHlaing) បាន​ផ្ដន្ទាទោស​អ្នកស្រី អ៊ុងសាន សូជី ចំនួន​៣៣ឆ្នាំ។
លោក សេង វណ្ណលី មាន​ប្រសាសន៍​ថា ក្នុងចំណោម​ប្រទេស​ទាំង​បី​នេះ​ ថៃ កម្ពុជា និង​ភូមា គឺ​មាន​តែ​ថៃ​ទេ​ ដែល​តុលាការ​មិន​អាច​កាត់​សេចក្ដី​រឿង​នយោបាយ​នេះ​តាម​អំពើ​ចិត្ត​នោះ​ទេ​គឺ​មាន​ស្ថាប័ន​ឯករាជ្យ​ នៅ​ចាំ​ត្រួត​ពិនិត្យ​ខុស​ពី​កម្ពុជា។
លោក សេង វណ្ណលី៖«វា​មាន​ប្រព័ន្ធ​ត្រួត​ពិនិត្យ​វា​ផ្សេង​ទៀត ដែល​ថា​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​ពិបាក​សម្រេច​ចិត្ត​១០០%ទេ។​ ដោយឡែក​សម្រាប់​កម្ពុជា​ និង​ភូមា​វិញ​គេ​ ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ​ ដើម្បី​កម្ចាត់​ដៃ​គូ​ប្រកួត​ប្រជែង​របស់​ខ្លួន​ ដែល​គេ​អាច​មើល​ឃើញ​ថា​ ដៃគូ​ប្រកួត​ប្រជែង​នោះ​ អាច​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​អំណាច​របស់​គេ»។
ទោះបី​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ​ សម្រាប់​គណបក្សប្រឆាំង​ដ៏​ធំ​ជាង​គេ​នៅ​ថៃ គឺ​អនាគត​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ​នៅ​ពេល​នេះ​ មិនទាន់​ប្រាកដ​នៅ​ឡើយ​ទេ ថា​តើ​គណបក្ស​នេះ​ តុលាការ​នឹង​រំលាយ​ទៅតាម​អំណាច​ក្រុម​អ្នក​និយម​ស្ដេច​នោះ​ឬ​យ៉ាង​ណា​ទេ។​ តុលាការ​នឹង​បើក​សវនាការ​ជំនុំ​ជម្រះ​ ​ហើយ​នឹង​ធ្វើ​សេចក្ដី​សម្រេចចិត្ត​នៅដើម​ខែ​កក្កដា​ខាង​មុខ​នេះ។
សមាជិក​សភា​អាស៊ាន​ ដើម្បី​សិទ្ធិមនុស្ស​(APHR) អំពាវនាវ​ឲ្យ​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​តាមដាន​ និង​ទប់​ស្កាត់​ នៅ​ប្រទេស​ថៃ ​ដែល​អាច​នឹង​ប្រើប្រាស់​តុលាការ​ជា​ឧបករណ៍​ ដើម្បី​រំលាយ​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅមុខ​នេះ។
សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​របស់​សមាជិក​សភា​អាស៊ាន​ បាន​សរសេរ​ថា​ លទ្ធិ​ប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ថៃ​កំពុង​ដើរ​ថយ​ក្រោយ​ មិន​ត្រឹម​តែ​ដោយសារ​រដ្ឋ​ប្រហារ​យោធា​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ដោយសារ​ការ​ប្រើប្រាស់​ច្បាប់​ប្រមាថ​ព្រះមហាក្សត្រ​ ដើម្បី​ដាក់​គោល​ដៅ​រឹតត្បិត​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ថែម​ទៀត​ផង។
ប្រសិន​បើ​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ​ Move Forward​ ត្រូវ​​តុលាការ​រំលាយ ដូច​គណបក្ស​រៀមច្បង គឺ​គណបក្ស​អនាគត​ថ្មី​ កាលពីឆ្នាំ២០១៩ទៀត​នោះ​ គឺ​វា​ស្មើ​នឹង​តុលាការ​ធម្មនុញ្ញ​ថៃ​ដកហូត​សិទ្ធិ​បោះឆ្នោត​របស់​ពលរដ្ឋ​ថៃ​ចំនួន ១៤លាននាក់​ដែល​បាន​បោះឆ្នោត​ឱ្យ​គណបក្ស​ឆ្ពោះ​ទៅ​មុខ​ អ៊ីចឹង​ដែរ។ ពេល​នោះ​ហើយ ​ភាព​ចលាចល​អាច​នឹង​កើត​មាន​ ដើម្បី​នឹង​ងើប​ឡើង​ដើម្បី​ប្រឆាំង​នឹង​ការ​សម្រេច​ចិត្ត​របស់​តុលាការ​ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រទេស​ថៃ​មាន​អស្ថិរភាព។​ សមាជិក​សភា​អាស៊ាន​ ដើម្បី​សិទ្ធិមនុស្ស បញ្ជាក់​ថា «​នេះ​មិន​ត្រឹមតែ​ប៉ះពាល់​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ថែមទាំង​ធ្វើ​ឱ្យ​ប៉ះ​ពាល់​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​ និង​បំផ្លាញ​កេរ្តិ៍ឈ្មោះ​ និង​កេរ្តិ៍​ដំណែល​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ថៃ​បច្ចុប្បន្ន​ថែម​ទៀត​ផង»៕