លោក សោ ចាន់ដេត មិន​រក​មេធាវី​តតាំង​ក្ដី​ ជាមួយ​មេធាវី​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ឡើយ ករណី​បទ​ចោទ​​ជេរប្រមាថ និង​ញុះញង់ តាម​ហ្វេសប៊ុក​​ពី​ប្រទេស​កាណាដា
សមាជិក​ព្រឹទ្ធសភា​​គណបក្ស​ភ្លើង​ទៀន ដែល​របប​ឯក​បក្ស ​​បង្ខំ​ឲ្យ​ចុះ​ចេញ​ពី​តំណែង លោក សោ ចាន់ដេត ប្រកាស​ជំហរ​​ថា លោក​មិន​រក​មេធាវី​ទៅ​តតាំង​ក្ដី​ជាមួយ​មេធាវី​តំណាង​ឲ្យ​របប​ឯក​បក្ស​ នៅ​ក្នុង​តុលាការ​កម្ពុជា​ឡើយ ព្រោះ​វា​គ្មាន​ន័យ​។ អ្នក​វិភាគ​ថា បណ្ដឹង​ប្រឆាំង​​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ពី​ក្រៅ​ប្រទេស ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ព្រមាន​ពលរដ្ឋ​កុំ​ឲ្យ​បញ្ចេញ​មតិ​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល។
លោក សោ ចាន់ដេត ប្រាប់​អាស៊ីសេរី ពី​ប្រទេស​កាណាដា​ថា លោក​មិន​ចាប់​អារម្មណ៍​នឹង​ការ​​ប្ដឹង​​​​រូប​លោក​ រឿង​ជេរ​ប្រមាថ និង​ញុះញង់​ អ្វី​ឡើយ ព្រោះ​បណ្ដឹង​នេះ គ្រាន់​ជា​ចេតនា​​របស់​របប​ក្រុង​ភ្នំពេញ ក្នុង​ការ​ព្រមាន​អ្នក​នយោបាយ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស និង​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​ស្រុក​ ឲ្យ​បិទ​មាត់ ឈប់​​រិះគន់​របប​​លោក ហ៊ុន សែន ដែល​លោក ​ហៅ​ថា ជា​របប​ផ្ដាច់ការ​​តែ​ប៉ុណ្ណោះ។ លោក ជឿ​ថា មេ​ដឹក​នាំ​របប​ឯក​បក្ស​ មិន​អាច​កាន់​អំណាច​យូរ​ទៀត​ទេ ដូច្នេះ លោក ហ៊ុន សែន នឹង​បញ្ចេញ​គ្រប់​ល្បិច​ស្នៀត​ នៅ​​មុន​ពេល​ លោក អស់​អំណាច៖« ខ្ញុំ​មិន​ទៅ​តប​ត​ទេ។ មិន​ទៅ​បញ្ជូន ​​ ( មេធាវី )​ ទេ គ្មាន​បាន​ប្រយោជន៍​អ្វី»
ការ​ប្រតិកម្ម​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ភ្លាមៗ បន្ទាប់​ពី​មេធាវី​តំណាង​ដោយ​អាណត្តិ​របស់​របប​ក្រុង​ភ្នំពេញ បាន​ដាក់​ពាក្យ​ប្ដឹង​ទៅ​តុលាការ​ ចោទ​លោក សោ ចាន់ដេត ពី​បទ​ជេរប្រមាថ​លោក ហ៊ុន សែន ជា​សាធារណៈ តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក (facebook) និង​មាន​ចេតនា​ញុះញង់​ឲ្យ​ប្រព្រឹត្តិ​បទ​ឧក្រិដ្ឋ​ជាអាទិ៍​ តាម​មាត្រា ៣០៧ និង​មាត្រា ៤៩៥ នៃ​ក្រម​ព្រហ្មទណ្ឌ។
អាស៊ីសេរី​ មិន​អាច​សុំ​ការ​បំភ្លឺ ​ពី​មេធាវី​ដើម​បណ្ដឹង​ គឺ​លោក​មេធាវី​ គី តិច បាន​ទេ ដោយ​សារ​​អ្នក​លើក​ទូរស័ព្ទ​ជា​ជំនួយ​ការ​​​​​ប្រាប់​ថា លោក​មេធាវី​ គី តិច កំពុង​ជាប់​រវល់។ ប៉ុន្តែ​ លោក​​មេធាវី​ គី តិច បាន​ប្រាប់​ប្រព័ន្ធ​​ផ្សព្វផ្សាយ​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ឈ្មោះ​ហ្វ្រេសញូវ (Fresh News) ថា ពាក្យ​ប្ដឹង​ បាន​ដាក់​ជូន​តុលាការ​ នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១៨ មីនា ដោយ​លោក​បញ្ជាក់​ថា លោក​មាន​ភស្តុតាង​ចំនួន ៣២ទំព័រ ដែល​​ស្រង់​ចេញ​ពី​គណនី​ហ្វ្រេសប៊ុក (Facebook) ឈ្មោះ Sor Chandeth ដើម្បី​ដាក់​ជូន​តុលាការ​ពិនិត្យ និង​សម្រេច​។
បណ្ដឹង​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ក្រោយ​​​លោក ហ៊ុន សែន ប្រកាស​​ជា​សាធារណៈ ៥ថ្ងៃ។ កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៣ មីនា លោក ហ៊ុន សែន ប្រកាស​ពី​ខេត្ត​កោះកុង​ថា លោក​បាន​បង្គាប់​ឲ្យ​មេធាវី​សិក្សា​ផ្លូវ​ច្បាប់ ដើម្បី​ប្ដឹង​រឹប​អូស​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​ អ្នក​ជេរ​ប្រមាថ​អាយុ​ជីវិត​លោក តាម​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក (facebook) ពី​ក្រៅ​ប្រទេស​ ដើម្បី​ឲ្យ​​តុលាការ​​ចេញ​ដីកា​រឹប​អូស​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​ ដែល​មាន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស។ លោក ហ៊ុន សែន ថា លោក​បាន​បង្គាប់​ឲ្យ​មេធាវី​ប្ដឹង​ទារ​​ជំងឺ​ចិត្ត​ មិន​ក្រោម​ ២​លាន​ដុល្លារ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក​ទេ ដើម្បី​យក​ទៅ​ចែក​កុមារ​កំព្រា។
លោក សោ ចាន់ដេត អះអាង​ថា លោក​គ្មាន​ទ្រព្យ​សម្បត្តិ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ទេ ហើយ​បើ​មាន​មែន​ ក៏​លោក​មិន​ខ្លាច​ឲ្យ​របប​លោក ហ៊ុន សែន រឹបអូស​ដែរ។ លោក សោ ចាន់ដេត ហៅ​បណ្ដឹង​ប្រឆាំង​រូប​លោក​​ថា ក្រៅពី​​ការ​គំរាម​កំហែង​សិទ្ធិ​​បញ្ចេញ​មតិ ក៏​ជា​ចេតនា​របស់ លោក ហ៊ុន សែន ចង់​​គំរាម​ឲ្យ​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ទៅ​សុំ​សិទ្ធិ​ធ្វើ​នយោបាយ​ពី​របប​លោក​ឡើង​វិញ ដើម្បី​របប​ឯក​បក្ស មាន​ហេតុផល​ទៅ​បញ្ចុះ​បញ្ចូល​សហគមន៍​អន្តរជាតិ ឲ្យ​ទទួល​ស្គាល់​ការ​បោះ​ឆ្នោត​បង្គ្រប់​កិច្ច​កន្លង​មក។
អ្នក​ច្បាប់​​ពន្យល់​ថា ប្រសិន​បើ​មាន​បទ​ល្មើស​ពី​ក្រៅ​ប្រទេស​មែន ​ក៏​អំណាច​តុលាការ​កម្ពុជា​មិន​អាច​គ្រប​ដណ្ដប់​បាន​ដែរ ព្រោះ​យុត្តាធិការ (ដែន​សមត្ថកិច្ច) តុលាការ គ្រប់​ដណ្ដប់​តែ​ដែន​​រដ្ឋបាល​​របស់​ខ្លួន​ប៉ុណ្ណោះ។
អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ លោក ហង្ស វិទូ យល់​ថា​​នៅ​កម្ពុជា គណ​បក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ពិសេស លោក ហ៊ុន សែន មាន​អំណាច​ខ្លាំង ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ព្យុះ​ធ្វើ​ភ្លៀង​គ្រប់​ពេល ហើយ​បណ្ដឹង​នេះ ទោះ​តតាំង​ក្ដី​ដល់​តុលាការ​ណា ក៏​មិន​អាច​ឈ្នះ​មេធាវី​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ដែរ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា លោក ហង្ស វិទូ ថា រដ្ឋាភិបាល​មិន​អាច​​ធ្វើ​អ្វី​លោក សោ ចាន់ដេត​ បាន​ទេ គ្រាន់​តែ​លោក សោ ចាន់​ដេត មិន​អាច​វិល​ត្រលប់​ចូល​កម្ពុជា​វិញ​បាន៖ « អ៊ីចឹង ការ​ដែល​គាត់ ( លោក ហ៊ុន សែន ) ធ្វើ​ព្យុះ​ធ្វើ​ភ្លៀង ចង់​ប្ដឹង​ យ៉ាង​ណា ខ្ញុំ​គិត​ថា វា​ជានិច្ច​ជា​កាល​ទេ ព្រោះ​អំណាច​នៅ​លើ​ដៃ​គាត់​ទាំង​ស្រុង​អ៊ីចឹង​ណា។ អានេះ ខ្ញុំ​គិត​ថា វា​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​មួយ​របស់​គណបក្ស ប្រជាជន​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នក​ផ្សេង​ទៀត មាន​ការ​ភ័យ​ខ្លាច មិន​ហ៊ាន​បញ្ចេញ​មតិ មិន​ហ៊ាន​បញ្ចេញ​សកម្មភាព​ប្រឆាំង​ណាមួយ ដែល​អាច​នឹង​កើត​មាន​ឡើង​ អ៊ីចឹង​ណា»
បើ​ទោះ​យ៉ាង​ណា លោក សោ ចាន់ដេត អះអាង​ថា លោក​នឹង​ត្រលប់​ចូល​​កម្ពុជា​វិញ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៩ ដើម្បី​អម​ដំណើរ ​លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​ស្ដីទី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ៕