លោក ស៊ន តារា ស្នើសុំ​អាជ្ញាធរ​ឱ្យ​ដោះលែង​ឪពុក​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​វិញ
អ្នក​អត្ថាធិប្បាយ​នយោបាយ ដ៏​មាន​ប្រជាប្រិយភាព លោក ស៊ន តារា ស្នើសុំ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរ​ដោះ​លែង​ឪពុក​ឱ្យ​មាន​សេរីភាព​វិញ ព្រោះ​ឪពុក​លោក​គ្មាន​កំហុស​ដូច​ការ​ចោទ​ប្រកាន់។ លើស​ពី​នេះ លោក ស៊ន តារា ថា អ្វី ដែល​លោក​បាន​ធ្វើ​មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ឪពុក​របស់​លោក​ទេ។
សំណើ​របស់​លោក ស៊ន តារា នេះ​ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​កម្លាំង​រាជ​អាវុធហត្ថ​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ បាន​ចាប់ខ្លួន ឳពុក គឺ​លោក សុខ ស៊ុនណារ៉េត និង​បាន​ឃុំ​ខ្លួន​លោក នៅ​ពន្ធនាគារ​ខេត្ត​នេះ ដោយ​ចោទ​អំពី​បទ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​គ្រឿងញៀន។
លោក ស៊ន តារា បាន​បញ្ជាក់​ជំហរ​ចំនួន ២ចំណុចសំខាន់ គឺ​ស្នើសុំ​ឱ្យ​ដោះ​លែង​ឪពុក​របស់​លោក និង​សុំ​អភ័យ​ទោស​ពី​លោក ហ៊ុន សែន។
លោក ស៊ន តារា ក្នុង​វីដេអូ​នៅ​លើ​ហ្វេសប៊ុក (Facebook) ដែល​មាន​រយៈ​ពេល​ជាង ១៣នាទី ផ្សាយ​កាល​ពី​យប់​ថ្ងៃ​ទី១៤ ខែវិច្ឆិកា បញ្ជាក់​ថា អ្វី​ដែល​លោក​បាន​ធ្វើ និង​និយាយ​តាម​រយៈ​ការ​អត្ថាធិប្បាយ​របស់​លោក នា​ពេល​កន្លង​ទៅ មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ឪពុក​ម្ដាយ និង​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​លោក​ឡើយ ហើយ​អ្វី ដែល​គ្រួសារ​របស់​លោក​បាន​ធ្វើ​ក៏​មិន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​លោក​ដែរ។
លោក ស៊ន តារា បញ្ជាក់​ថា លោក​នឹង​គ្រួសារ​របស់​លោក បាន​ប្រកាស​កាត់កាល់​គ្នា​ជា​យូរ​មក​ហើយ ដែល​ការណ៍​នេះ​មិន​ប្រែប្រួល​ទេ រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ។
លោក ស៊ន តារា ស្នើសុំ​អាជ្ញាធរឱ្យ​​ដោះលែង​ឪពុក​របស់​លោក និង​ចាត់​ទុក​រឿង​នេះ​ថា សាហាវ​ពេក​ហើយ។
លោក ស៊ន តារា៖«រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​មិន​គួរ​ផ្ដល់​រង្វាន់​ឱ្យ​គាត់ ដោយសារ​តែ​រូប​ខ្ញុំ ស៊ន តារា ដែល​គាត់​ជា​បុគ្គល​ធនធាន​ដ៏​ល្អ​របស់​គណបក្សប្រជាជន ហើយ​ទោះ​ជា​គាត់​ចូល​និវត្តន៍ ក៏​ដោយ គឺ​គាត់​ឆ្លើយតប​រាល់​តម្រូវ​ការ​របស់​អង្គភាព។ ដូច្នេះ សម្ដេច​សូម​សម្ដេច​ឆ្ពោះ​មក​ខ្ញុំ​ទៅ​ចុះ។ សម្ដេច​គួរតែ​ផ្ដល់​រង្វាន់ កាដូ ផ្ដល់​បុណ្យស័ក្ដិ និង​ការ​លើក​ទឹកចិត្ត​ដល់​ឪពុក​របស់​ខ្ញុំ ដែល​លី​កាំភ្លើង​ចូល​ព្រៃ​គាំទ្រ បម្រើ​រដ្ឋាភិបាល និង​គណបក្ស​ប្រជាជន​រហូត»។
លោក​សុំ​អភ័យ​ទោស​ពី​លោក ហ៊ុន សែន ប្រសិនបើ​លោក​មាន​ខុស​ឆ្គង​ពាក្យ​សម្ដី​ណា​មួយ។
លោក ស៊ន តារា ចេញ​វីដេអូ​ស្នើ​ឱ្យ​ដោះ​លែង​ឪពុក​នេះ ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​កម្លាំង​រាជ​អាវុធហត្ថ​ក្នុង​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ បាន​ចាប់​ខ្លួន លោក សុខ ស៊ុនណារ៉េត ឪពុក លោក ស៊ន តារា កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី១៣ ខែវិច្ឆិកា ដោយ​ចោទ​រឿង​គ្រឿងញៀន។ មក​ដល់​ពេល​នេះ លោក សុខ ស៊ុនណារ៉េត ដែល​មាន​វ័យ ៧០ឆ្នាំ ​កំពុង​ជាប់​ឃុំ​ក្នុង​ពន្ធនាគារ​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ។
អ្នក​នយោបាយ​បក្ស​ប្រឆាំង និង​អ្នក​តាមដាន​ស្ថានការណ៍​នយោបាយ លើក​ឡើង​ថា ការ​ចាប់​ខ្លួន​ឪពុក លោក ស៊ន តារា នេះ​ បង្ហាញ​ពី​យុទ្ធសាស្ត្រ​នយោបាយ​ស្មោកគ្រោក​របស់​លោក ហ៊ុន សែន ដែល​តែងតែ​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ អ្នក​មាន​និន្នាការ​នយោបាយ​ប្រឆាំង។
ប្រធាន​ស្ដីទី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក សម រង្ស៊ី បាន​សរសេរ​សារ​នៅ​លើ​ហ្វេសប៊ុក​ថា រដ្ឋាភិបាល​ត្រូវ​ដោះ​លែង​ឪពុក​លោក ស៊ន តារា ដោយ​គ្មាន​លក្ខខណ្ឌ។ លោក សម រង្ស៊ី បន្ត​ថា លោក ហ៊ុន សែន ត្រូវតែ​ក្លាហាន​ហ៊ាន​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ការពិត ប្រឈម​មុខ​នឹង​អ្នក​រិះគន់ មិនមែន​ទៅ​ចាប់​សមាជិក​គ្រួសារ​គេ ព្រោះតែ​គេ​រិះគន់​របប​នោះ​ទេ។ លោក​ថា នេះ​ជា​ការ​គាប​សង្កត់​ឆ្លងដែន ដែល​របប​ផ្ដាច់ការ​តែងតែ​ធ្វើ ដើម្បី​បំបិទ​សំឡេង​អ្នក​ប្រឆាំង។
អ្នកវិភាគ​នយោបាយ លោក សេង សារី លើក​ឡើង​ថា នៅ​ពេល​កើត​មាន​ករណី​ចាប់​ខ្លួន​ឪពុក​របស់​លោក ស៊ន តារា និង​ដោយ​ពិនិត្យ​ឃើញ​បទ​ពិសោធន៍ ដែល​កើត​ឡើង​លើ​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​លោក ហៃ វណ្ណា សកម្មជន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​បង្ហាញ​ថា លោក ហ៊ុន សែន មិន​ខ្លាច​នឹង​ប្រើ​យុទ្ធសាស្ត្រ​នយោបាយ​ស្មោកគ្រោក ដើម្បី​បាន​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​អ្នក​នយោបាយ​ប្រឆាំង។ លោក​ថា លោក ហ៊ុន សែន នៅតែ​ប្រើប្រាស់​ផ្នែក​មួយ នៃ​យុទ្ធសាស្ត្រ ឌីហ៊្វីដ (DIFID)។
លោក សេង សារី៖«ជា​ដំណើរ​នៃ​ការ​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ អាយអេហ្វ(IF)របស់​អតីត​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ដែល​មាន​ន័យ​ថា កម្ទេច​ក្រុម​អ្នក​ប្រឆាំង​ទាំង​អស់ អ្នក​មាន​និន្នាការ​ប្រឆាំង ធ្វើ​ម៉េច អ្នក​ដែល​ជា​ដៃជើង​សំខាន់ ជា​ឃោសនិក​នយោបាយ​សំខាន់​របស់ លោក សម រង្ស៊ី ឱ្យ​អស់។ មាន​ន័យ​ថា រុញ​ធ្វើ​ម៉េច​មាន​ចេតនា​បញ្ចប់​ជីវិត​នយោបាយ របស់​លោក សម រង្ស៊ី តែ​ម្ដង។ នយោបាយ ដែល​អតីត​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ជា​ទូទៅ​គាត់​មិន​សូវ​ខ្វល់​អំពី​រឿង​ថា តើ​ត្រូវ​ប្រើ​មធ្យោបាយ​បែប​ណា​ទេ ទោះ​ប្រើ​វិធី​ស្មោកគ្រោក​បែប​ណា​ក៏​ធ្វើ​ដែរ ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​ឱ្យ​តែ​សម្រេច​គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ត្រ​របស់​គាត់»។
ទាក់ទង​នឹង​រឿង​លោក ស៊ន តារា នេះ កាល​ពី​ឆ្នាំ២០២៣ កន្លង​ទៅ អតីត​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី លោក ហ៊ុន សែន ធ្លាប់​ព្រមាន​ថា នឹង​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​គ្រួសារ​លោក ស៊ន តារា ដើម្បី​ជា​ការ​សងសឹក ដែល​កាល​នោះ លោក ស៊ន តារា មិន​ព្រម​បញ្ឈប់​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល​រឿង​គ្មាន​លុយ​រៀបចំ​ពិធីបុណ្យ​អុំទូក និង​ថា យក​លុយ​ទៅ​រៀបចំ​ស៊ីហ្គេម ដោយ​មិន​គិតគូរ​អំពី​ពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ។
លោក ហ៊ុន សែន៖«ជេរ​ហ្អែង​ពី​ហ្នឹង​ទៅ​តែ​ម្ដង អា​ក្មេង​ពាល ហើយ​ផ្កាំ​ទៅ​ឪពុកម្ដាយ បងប្អូន​ថ្លៃ សុទ្ធតែ​បាន​និយាយ​តាម​វីដេអូ​យក​មក​ឱ្យ​ខ្ញុំ​ហើយ បើ​អប់រំ​ប៉ុណ្ណឹង​មិន​បាន ចេញ​ពី​ការងារ​ទៅ»។
កាលណោះ ឪពុក ម្ដាយ និង​សាច់ញាតិ​របស់​លោក ស៊ន តារា បាន​ប្រកាស​កាត់កាល់​លោក ស៊ន តារា និង​សន្យា​ថា នឹង​គាំទ្រ​គណបក្សប្រជាជន​កម្ពុជា របស់​លោក ហ៊ុន សែន ឥត​ងាករេ​ថែម​ទៀត។
បើ​ទោះ​ជា​មាន​រឿង​នោះ​កើត​ឡើង ក៏​លោក ស៊ន តារា នៅតែ​បន្ត​ធ្វើ​អត្ថាធិប្បាយ​រិះគន់​លោក ហ៊ុន សែន និង​លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត មិន​ថមថយ​ដដែល។
អ្នកវិភាគ​នយោបាយ លោក សេង សារី បន្ត​ថា លោក ហ៊ុន សែន ប្រើ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​ក្រុម​គ្រួសារ​សកម្មជន​នេះ​បាន​ផល ដោយ​បាន​ធ្វើ​ទុក្ខ​បុក​ម្នេញ​ក្រុម​គ្រួសារ​លោក ហៃ វណ្ណា បន្ទាប់​មក លោក ហៃ វណ្ណា បាន​សម្រេច​ចុះចូល​ជាមួយ​លោក ហ៊ុន សែន។ លោក​ថា ការ​សម្រេច​យ៉ាង​ណា ក្នុង​រឿង​នេះ ជា​សិទ្ធិ​របស់​លោក ស៊ន តារា។
លោក សេង សារី៖«បើ​សិន​ជា​អាច​សុំ​ឱ្យ​លោក ស៊ន តារា តាំង​ស្មារតី​ឱ្យ​បាន​រឹងមាំ​ព្យាយាម​ប្រឈម​នឹង​បញ្ហា ហើយ​ធ្វើ​ម៉េច​បែងចែក​ឱ្យ​ដាច់​រវាង​ជាតិ ហើយ​នឹង​គ្រួសារ​ឱ្យ​បាន។ ហ្នឹង​ជា​រឿង ដែល​អ្នក​ប្រជាធិបតេយ្យ​ចង់​បាន។ គ្រាន់តែ​ថា អារម្មណ៍​របស់​អ្នក​ប៉ះពាល់​ដោយ​ផ្ទាល់ និង​អ្នក​ផ្ដល់​យោបល់​នេះ​វា​ខុស​គ្នា។ ខ្ញុំ​ក៏​យល់​បី​មនោសញ្ចេតនា​នេះ​ដែរ»។
បើ​ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក្ដី វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​មិន​ទាន់​អាច​សុំ​ការ​ឆ្លើយតប​រឿង​នេះ​ពី​អាជ្ញាធរ​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ទាក់ទង​នឹង​ការ​ចាប់​ខ្លួន​ឪពុក​លោក ស៊ន តារា នេះ​បាន​ឡើយ​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី១៤ ខែវិច្ឆិកា។
លោក សុខ ស៊ុនណារ៉េត ឪពុក​របស់​លោក ស៊ន តារា ធ្លាប់​ជា​ទាហាន​សឹក​រង​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ និង​ធ្លាប់​មាន​តួនាទី​ជា​នាយ​រង​សេនាធិការ និង​បាន​ចូល​និវត្តន៍នៅឆ្នាំ២០២២។ នៅ​ឆ្នាំ២០២៣ គាត់​ត្រូវ​បាន​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ​ហៅ​ឱ្យ​ទៅ​ជួប​ម្ដង ដោយ​បញ្ជូន​គាត់​ទៅ​សាកសួរ​នៅ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​រាជធានី​ភ្នំពេញ៕