ប្រជាពលរដ្ឋ និងយុវជន អំពាវនាវដល់មេដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ គឺលោក សម រង្ស៊ី និង លោក កឹម សុខា បន្តរួបរួមគ្នាជាមនុស្សតែមួយ ដើម្បីសង្គ្រោះប្រទេសកម្ពុជាចេញពីរបបលោក ហ៊ុន សែន។ ពួកគេយល់ថា ប្រសិនបើអ្នកទាំងពីរបែកបាក់គ្នា ស្មើនឹងប្រគល់អំណាចឲ្យលោក ហ៊ុន សែន ក្តោបក្តាប់បន្តទៀត។
ក្រុមអ្នកគាំទ្រនៅតែអំពាវនាវដល់មេដឹកនាំបក្សប្រឆាំងដ៏មានប្រជាប្រិយភាពទាំងពីរ បន្តរួបរួមសាមគ្គីគ្នាជាធ្លុងមួយ និងស្មោះត្រង់ជាមួយគ្នា ដើម្បីធ្វើការផ្លាស់ប្តូរជាវិជ្ជមាននៅកម្ពុជា។
សកម្មជនគណបក្សសង្គ្រោះជាតិដែលកំពុងភៀសខ្លួននៅប្រទេសថៃ លោកស្រី គឹន ស្រីអូន មានប្រសាសន៍ថា លោកស្រី មិនចង់ឃើញមេដឹកនាំបក្សប្រឆាំងណាម្នាក់ក្នុងចំណោមអ្នកទាំងពីរ រត់ចោលដៃគូទៅបង្កើតបក្សថ្មី ឬរត់ទៅរកទ្រនំចាស់រៀងៗ ខ្លួនតាមផែនការបំបែកបំបាក់របស់របបក្រុងភ្នំពេញនោះទេ។ លោកស្រីនៅតែចង់ ឃើញមេដឹកនាំទាំងពីរនាក់ បន្តរួមរួមគ្នា និងស្មោះត្រង់ជាមួយគ្នាក្រោមដំបូលគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ។ សកម្មជនរូបនេះបន្តថា ប្រសិនបើមេបក្សប្រឆាំងណាម្នាក់បោះបង់គ្នាមុន គឺលោកស្រីចាត់ទុកថា គឺជាមនុស្សឱកាសនិយម ជាជនកំសាក មិនគោរពឆន្ទៈរាស្ត្រ និងមិនមែនជាអ្នកប្រឆាំងដើម្បីប្រជាធិបតេយ្យពិតប្រាកដឡើយ៖ «ទស្សនៈរបស់ខ្ញុំ និងសកម្មជនដទៃទៀត គឺមិនចង់ឲ្យលោកប្រធាន កឹម សុខា និងលោក សម រង្ស៊ី បែកគ្នា ចង់ឲ្យរួមរស់ជាមួយគ្នា ប៉ុន្តែប្រសិនបើលោក ប្រធាន កឹម សុខា ចង់ទៅបង្កើតបក្សថ្មីដោយមានស្នើពីរដ្ឋាភិបាលអី គឺខ្ញុំមិនដឹងទេ ព្រោះជាផ្ទៃក្នុងរបស់គាត់ ដែលជាប់ឃុំឃាំងក្នុងផ្ទះហើយទាក់ទងគ្នាយ៉ាងម៉េចខ្ញុំមិនដឹងទេ ។ ប៉ុន្តែបើគាត់មាន ជំហរបែកពីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិទៅបង្កើតបក្សថ្មី គឺគាត់នឹងបរាជ័យហើយអស់ប្រជាប្រិយភាពហើយពួកខ្ញុំក៏លែងគាំទ្រ»។
គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀងរវាងអ្នកនយោបាយ ២ក្រុម គឺក្រុមគណបក្ស សម រង្ស៊ី ដឹកនាំដោយលោក សម រង្ស៊ី និងក្រុមគណបក្សសិទ្ធិមនុស្ស ដឹកនាំដោយលោក កឹម សុខា កាលពីខែតុលា ឆ្នាំ២០១២។
និស្សិតផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ លោក ចាន់ សាញ់ លើកឡើងថា មកទល់ពេលនេះ លោកមិន មើលឃើញសម្ពន្ធភាពរវាងលោក សម រង្ស៊ី និងលោក កឹម សុខា ដើរដល់ផ្លូវណានោះទេ ប៉ុន្តែលោក គ្រាន់តែសង្ឃឹមថា អ្នកនយោបាយនិយមប្រជាធិបតេយ្យទាំងពីរភាគី នៅតែស្មោះត្រង់ជាមួយគ្នា រួប រួមគ្នា ធ្វើជាគំរូល្អសម្រាប់ក្មេងៗ ជំនាន់ក្រោយ និងធ្វើជាអ្នកនយោបាយ ដែលគិតអំពីប្រយោជន៍ជាតិ និងប្រជាពលរដ្ឋ៖ «ភាពជាជោគជ័យក្នុងឆ្នាំ២០១៣ របស់គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ គឺកើតចេញពីការរួមរួមគ្នារវាងលោក សម រង្ស៊ី និងលោក កឹម សុខា ហើយធ្វើឲ្យសំឡេងខ្លាំងខ្លាច រហូតដល់មានអសនៈប្រហាក់ប្រហែលគណបក្សកាន់អំណាច ប៉ុន្តែបើសិនមនុស្សពីរនាក់នេះត្រូវបែកគ្នា គឺនឹងពិបាកប្រកួតប្រជែងជាមួយគណបក្សកាន់អំណាច។ ក្នុងសង្គមប្រជាធិបតេយ្យ គឺគណបក្សប្រឆាំងនៅលើពិភពលោក ត្រូវការកម្លាំងរួបរួមគ្នា។ កម្លាំងសាមគ្គីនេះ គឺសំខាន់ណាស់ បើកាលណាអត់មានកម្លាំងសាមគ្គីទេ គឺអត់មានកម្លាំងប្រកួតប្រជែងជាមួយបក្សកាន់អំណាចដែលគេមានទាំងអំណាច និងសេដ្ឋកិច្ចនោះទេ » ។
យុវជននិស្សិតរូបនេះ បន្តថា ប្រសិនបើមេដឹកនាំនយោបាយណាម្នាក់ក្នុងចំណោមទាំងពីរភាគី ប្រកាសមុនគេក្នុងការកាត់ ផ្តាច់សម្ព័ន្ធភាពរត់ទៅរកទ្រនំចាស់ ឬបង្កើតបក្សថ្មី គឺគ្មានជោគវាសនាល្អ ក្នុងឆាកនយោបាយកម្ពុជាឡើយ ហើយទង្វើបែបនោះ គឺជាការទទួលយកការសម្បទានដ៏តិចតូច បំផុតពីគណបក្សកាន់អំណាច និងទទួលស្គាល់ភាពអត្តិធម៌កន្លងមកដែលខ្លួនឯងជាជនរងគ្រោះ។ លោកស្នើសុំឲ្យលោក សម រង្ស៊ី រឹតបន្តឹងសម្ពន្ធភាព ហើយធ្វើសកម្មភាពដូចសព្វថ្ងៃ រង់ចាំមើលវិធានការអន្តរជាតិលើរដ្ឋាភិបាលវិញ គឺជារឿងប្រសើរ។
ដោយឡែកសកម្មជនគណបបក្សប្រឆាំងម្នាក់ទៀត គឺលោក ករុណា ពៅ ប្រាប់អាស៊ីសេរីថា លោក មិនទាន់ឃើញក្រុមលោក សម រង្ស៊ី ឬក្រុមលោក កឹម សុខា បង្ហាញសញ្ញាដើរចេញពីក្រុមណាមួយនៅឡើយ ប៉ុន្តែលោក សង្កេតឃើញថា របបក្រុងភ្នំពេញ កំពុងរៀបចំផែនការផ្សេងៗ ដើម្បីបំបែក បំបាក់សម្ព័ន្ធភាពគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ។ លោក ផ្ញើសារ អំពាវនាវដល់ថ្នាក់ដឹកនាំគណបក្ស សង្គ្រោះជាតិ កុំបែកបាក់គ្នាតាមផែនការរបស់លោក ហ៊ុន សែន ព្រោះការបែកបាក់គ្នានេះ នឹងធ្វើ ឲ្យ គណបក្សសង្គ្រោះជាតិ មានវាសនាអាក្រក់ដូចគណបក្ស ហ្វ៊ុនស៊ិនប៉ិច៖ «ខ្ញុំគិតថា បើសិនគាត់ដល់ដំណាក់កាលចុងក្រោយ គាត់បែកពីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ គឺមានវាសនាមិនល្អទេ។ យើងមើលតាមប្រវត្តិសាស្ត្រ អ្នកដែលក្បត់ឆន្ទៈរាស្ត្រ គឺសូន្យតែម្តង។ ជាឧទាហរណ៍ សម្តេចក្រុមព្រះ គ្មានអីសល់ទេ ចុងក្រោយនោះ » ។
អាស៊ីសេរី មិនអាចសុំឆ្លើយតបពីនាយខុទ្ទកាល័យរបស់លោក កឹម សុខា គឺលោក មុត ចន្ថា និងអនុប្រធានគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ អ្នកស្រី មួរ សុខហួរ ដែលស្និទ្ធជាមួយ លោក សម រង្ស៊ី បានទេ ដោយទូរស័ព្ទចូលពុំមានអ្នកទទួល។ ទោះយ៉ាងណាក្តី មកទល់ពេលនេះ មេបក្សប្រឆាំងទាំងពីរ មិន ទាន់បានបង្ហាញជំហរជាក់ស្តែងបែបណានោះទេ ខណៈលោក សម រង្ស៊ី នៅតែប្រកាសជាញឹកញាប់ ថា លោក និងលោក កឹម សុខា គឺជាមនុស្សតែមួយដដែល។
អ្នកវិភាគនយោបាយ លោក គឹម សុខ មានប្រសាសន៍ថា លោក សម រង្ស៊ី និងលោក កឹម សុខា នៅ តែយល់អំពីតម្លៃនៃការរួបរួមគ្នា ហើយមេដឹកនាំទាំងពីរនេះយល់ច្បាស់ណាស់ថា ប្រសិនបើបែកគ្នា ស្មើនឹងប្រគល់អំណាចឲ្យលោក ហ៊ុន សែន ក្តោបក្តាបបន្តទៅទៀត។ លោក មើលឃើញថា មួយរយៈនេះ របបក្រុងភ្នំពេញកំពុងប្រើល្បិចមួយចំនួនដើម្បីបំបែកសម្ព័ន្ធភាពរវាងលោក សម រង្ស៊ី និងលោក កឹម សុខា ដូចជាការបន្ធួបន្ថយលក្ខខណ្ឌដល់លោក កឹម សុខា តែរឹតត្បិតលោក សម រង្ស៊ី មិនឲ្យចូលប្រទេស និងប្រើប្រាស់ឈ្មោះគណបក្សសិទ្ធិមនុស្សជាដើម។ លោក គឹម សុខ បន្តថា លោក សម រង្ស៊ី និងលោក គឹម សុខា គួរតែបញ្ជាក់ឲ្យច្បាស់ទៅអ្នកគាំទ្រ និងមន្ត្រីជិតស្និតរបស់ខ្លួន កុំចាញ់បោករូបភាពនយោបាយរបស់លោក ហ៊ុន សែន៖ «បើលោក សម រង្ស៊ី និងលោក កឹម សុខា ដើរនយោបាយបែកគ្នា គឺមានន័យថា មានប្រជាពលរដ្ឋមួយក្រុមគាំទ្រលោក កឹម សុខា ហើយមួយក្រុមទៀត គាំទ្រលោក សម រង្ស៊ី ហើយមួយក្រុមធំទៀត នឹងធ្លាក់ទឹកចិត្តលែងធ្វើអ្វីចូលរួមអ្វីទាំងអស់។ ធ្លាក់ក្នុងស្ថានភាពបែបនេះ គឺហាក់ដូចជាប្រគល់អំណាចទៅឲ្យលោក ហ៊ុន សែន ដឹកនាំប្រទេសដោយសុវត្ថិភាព ក្នុងក្បួនបន្តអំណាចប្រព្រឹត្តអំពើពុករលួយលក់ជាតិ ឃុបឃិតជាមួយចិនយួនដែលគាត់កំពុងធ្វើនេះ » ។
មេបក្សប្រឆាំងទាំងពីរនាក់ ខកខានជួបមុខគ្នាផ្ទាល់ជាច្រើនឆ្នាំមកហើយដោយលោក សម រង្ស៊ី ត្រូវបង្ខំចិត្តរស់នៅនិរទេសខ្លួនគេចពីការតាមចាប់ខ្លួនតាំងពីឆ្នាំ២០១៥។ ចំណែកលោក កឹម សុខា ត្រូវ បានរបបក្រុងភ្នំពេញចាប់ឃុំខ្លួនក្នុងពន្ធនាគារកាលពីចុងឆ្នាំ២០១៧ ដោយចោទពីបទ "សន្ទិដ្ឋិភាព" ឬការត្រូវរ៉ូវគ្នាជាមួយបរទេស ដើម្បីផ្តួលរំលំរដ្ឋាភិបាលស្របច្បាប់។ លោក កឹម សុខា ត្រូវបាន តុលាការរបបក្រុងភ្នំពេញ កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែវិច្ឆិកា សម្រេចបន្ធួបន្ថយលកុ្ខខណ្ឌត្រួតពិនិត្យរបស់តុលាការដោយអនុញ្ញាតឲ្យលោកដើរហើរពេញក្នុងរង្វង់ព្រំដែនផ្ទៃប្រទេស ប៉ុន្តែមិនមានសិទ្ធិធ្វើ នយោបាយ ហើយត្រូវឆ្លើយតបសមត្ថកិច្ចគ្រប់ពេល។ ការបន្ធួបន្ថយលក្ខខណ្ឌលើលោក កឹម សុខា នេះ ស្របពេលដែលលោក សម រង្ស៊ី ប្រធានស្តីទីគណបក្សនិងសមាជិកបក្សផ្សេងៗ ទៀតដែលនិរទេសខ្លួនក្រៅប្រទេស បានព្យាយាមត្រឡប់ចូលប្រទេសកម្ពុជាវិញនៅថ្ងៃទី៩ ខែវិច្ឆិកា ប៉ុន្តែមិនបានសម្រេចតាមការគ្រោងទុក។ មកទល់ពេលនេះ មេដឹកនាំនយោបាយចាស់វស្សាទាំងពីរនៃគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ ក៏មិនទាន់បង្ហាញព័ត៌មានអំពីការទំនាក់ទំនងគ្នានៅឡើយ ហើយក៏មិនទាន់ឃើញសញ្ញាណនៃការបែកបាក់គ្នាជាក់ស្តែងដែរ៕